print header

היהודים העשירים בתבל


הסטריאוטיפ של היהודי העשיר הינו נכון בחלקו; החלק הנכון הוא עצם העובדה שהמון יהודים בעולם הם אנשים משכילים ומצליחים. החינוך היהודי למצויינות והיבדלות, נטוע בגנים שלנו, גם אם איננו מחוברים לדת עצמה. החלק הלא נכון של הסטריאוטיפ, הוא העובדה שמייחסים ליהודים תכונה של רדיפת בצע ונוכלות. רשימת היהודים העשירים בתבל מוכיחה כי העשירים ביותר יודעים לפתוח את ליבם וארנקם לתרומות רבות, ורבים מהם גם תומכים בארגונים יהודיים ובמדינת ישראל. אלה הם מפרנסי העיר החדשים, האנשים שמממנים את הפעילות היהודית המבורכת בכל רחבי העולם.
 

לארי אליסון
גיל: 66
הון מוערך: 28 מיליארד דולר

יהודים עשירים

לורנס אליסון מדורג היום במקום השישי ברשימת האנשים העשירים בתבל של פורבס, אך הוא גם היה בראש הרשימה בתקופה מסויימת.
אליסון הוא סיפור קלאסי של הצלחה כנגד כל הסיכויים. הוא נולד במנהטן לאם יהודייה בת 19, שלא הייתה נשואה. אביו היה טייס ממוצא איטלקי בחיל האוויר האמריקאי.

הוא גדל אצל דודים של אימו שכל הזמן המעיטו בערכו, ולמעשה, הוא לא פגש את אימו עד שהיה בסוף שנות ה-40 לחייו.
עם כל ההתחלה הקשה הזו, היה לו את הדחף והיכולת לייסד חברה שהפכה לענקית תוכנה בתחום ההייטק - אורקל - בעזרת 1,400 דולר שהיו לו.

המפגש הראשון שלו עם תכנות מחשבים היה כסטודנט באוניברסיטת שיקגו, אך האמת היא שהוא מעולם לא השלים תואר אקדמי. בגיל 20 הוא עבר לקליפורניה, שם מצא עבודה בחברת האלקטרוניקה "אמפקס" ועבד על מסד מידע עבור סוכנות הביון האמריקאית, ה- CIA. הוא אימץ את שם הפרוייקט, אורקל, לחברה שלו, אשר הפכה לספקית תכנות ניהול המידע הגדולה בעולם.

החברה מעסיקה 200 עובדים בישראל ופועלת כאן משנת 1996. אולם אליסון ביקר לראשונה בישראל רק בשנת 2007. בזמן הסיור שלו בשדרות, נודע לו כי העיר זקוקה ל-500 אלף דולר כדי למגן מרכז קהילתי נגד טילים. הוא תרם את הכסף באותו הרגע.

אליסון היה נשוי 4 פעמים ונכון להיום מתגורר באחוזה בשווי 70 מיליון דולר בוודסייד, קליפורניה. למרבה האירוניה, אליסון משתכר לחודש דולר אחד בלבד, אך הוא מרוויח פיצויים שנתיים של בין 50 ל-80 מיליון דולר. בשנים האחרונות הוא השתמש בחלק מהכסף הזה כדי להשקיע בתשוקה שלו, שייט. חלק גדול נוסף מהכסף שלו הולך לתרומות; סכום של מעל 150 מיליון דולר שדווח רק ב-2003, ומעל חצי מיליארד שנתרמו בכלל, כולל 115 מיליון דולר שנתרמו לאוניברסיטת הרווארד.

ב-1997 הוא ייסד את "קרן הרפואה ע"ש אליסון", כדי לתמוך במחקר במחלות זיהומיות בעולם השלישי וכן במחלות זקנה וסוכרת. באוגוסט 2011 הוא נשבע אמונים ל-"שבועת הנתינה" של ווארן באפט וביל גייטס, אשר כמה מהאמריקאים העשירים ביותר נשבעו לתרום לפחות חצי מהונם. אליסון נשבע באופן אישי לתרום 95% מהונו, כשימות.

מייקל בלומברג
גיל: 68
הון מוערך: 18 מיליארד דולר

יהודים עשירים

בלומברג נמצא בכהונתו השלישית כראש העיר ניו יורק. הוא סוחר מניות לשעבר והיה שותף ב-"אחים סלומון", משם פוטר ב-1981. 10 מיליון דולר היה סכום הפיצויים שלו, כסף ששימש אותו להקמת חברת חדשות הכלכלה והתקשורת העולמית, "בלומברג".

הוא נולד בבוסטון למשפחה ששורשיה הם מהגרים רוסים, וכאשר נכנס לפוליטיקה, פרש מתפקיד מנכ"ל החברה, אשר מפעילה כיום 250,000 טרמינלים ברחבי העולם. ב-2001, הוא היה הרפובליקני הראשון שזכה ברשות העיר מזה זמן רב, אחרי רצף ארוך של דמוקרטים.

בלומברג הוא נדבן גדול, אשר נתן תרומות שנתיות של מאה מיליון דולר ויותר, וגם חתם על "שבועת הנתינה". הוא אף מימן את שיפוץ בית הכנסת של עיר הולדתו, "בית הכנסת שלום" במדפורד, מאסצ'וסטס. בפברואר 2007, הוא הגיע לישראל כדי להשתתף בטקס הנחת אבן הפינה של תחנת מד"א המחודשת בירושלים אשר נקראה על שם אביו, וויליאם. הוא תרם לשיפוץ זה מיליון וחצי דולר ולווה על ידי אימו שרלוט, שהייתה אז בגיל 98 ומצבה הבריאותי עדיין תקין.

בביקורים אחרים בארץ, ביקר בלומברג במוזיאונים להנצחת השואה, טייל באוטובוס בירושלים לשם הזדהות במהלך האינתיפאדה השנייה, וביקר אף בשדרות ואשקלון בזמן מבצע "עופרת יצוקה". בביקור זה, כשטס במטוסו הפרטי, הכריז: "אם מישהו בניו יורק היה תחת איום, ההנחיות שלי למשטרת ניו יורק, היו להשתמש בכל המשאבים שברשותם כדי להגן על אזרחים".

סרגיי ברין
גיל: 37
הון מוערך: 17.5 מיליארד דולר

יהודים עשירים

יליד מוסקבה. ברין הוא מייסד שותף, יחד עם לארי פייג', של ענקית האינטרנט, "גוגל". החברה נחשבת למנוע החיפוש הגדול בעולם, המבוססת על מערכת כריית מידע שפיתחו השניים, כשהיו שותפים לדירה באוניברסיטת סטנפורד.

ברין ומשפחתו עברו לארה"ב כשהיה בן 6, לאחר שלאביו המתמטיקאי היה ברור כי אין לו עתיד אקדמי בברית המועצות, כיוון שהיה יהודי. מטרת הוריו הייתה להעניק לו את הזדמנויות ההשכלה שנמנעו מהם וזה הביא אותו להשלים תואר כפול במתמטיקה ומדעי מחשב באוניברסיטת מרילנד. לאחר מכן הוא עבר לסטנפורד, שם לימודיו לדוקטורט במדעי המחשב, נקטעו באיבם בשל הצלחתה המסחררת של "גוגל"

חזון המייסדים היה להפוך את כל המידע בעולם לנגיש ושמיש. היכולת של "גוגל" להגשים את המטרה הזו, באה לידי ביטוי כאשר המגזין פורבס דירג אותם במקום החמישי ברשימת האנשים החזקים בעולם. הצמד משתמש עכשיו ביכולתיו העצומות כדי לחקור את שינויי האקלים ושימוש בדלק אלטרנטיבי.

ל"גוגל" יש אחיזה חזקה בישראל, כולל מתחמים בחיפה ובתל אביב. ברין ביקר בארץ מספר פעמים, כשהפעם הראשונה הייתה בגיל 11 לטיול בן 3 שבועות. לפני 3 שנים, נישא ברין לאן ווייצ'יקי, אהובתו משכבר הימים וביתם היהודייה של פרופסור לפיזיקה מאוניברסיטת סטנפורד ומורה לעיתונאות.

בין תרומותיו הייתה ב- 2009 תרומה גדולה של מיליון דולר לחברה לסיוע למהגרים עבריים, שתמכה במשפחות שהיגרו לארה"ב. שנה קודם לכן, כשאימו אובחנה כחולת פרקינסון, הוא תרם לבית הספר לרפואה של אוניברסיטת מרילנד, שם היא טופלה.

לורנס (לארי) פייג'
גיל: 37
הון מוערך: 17.5 מיליארד דולר

יהודים עשירים

בדומה לשותפו לייסוד חברת "גוגל", גם פייג' הוא בן להורים מחוננים בתחום המתמטיקה. שניהם היו פרופסורים למדעי המחשב באוניברסיטת מישיגן ופייג' זוכר ילדות של עיון במגזיני ילדים ומשחק במחשבים שהיו צעצועיו הראשונים.

לאחר שסיים בהצטיינות תואר בהנדסת מחשבים באוניברסיטת מישיגן, הוא עבר לסטנפורד, שם סיים תואר שני במדעי המחשב ונכנס לתכנית לדוקטורט. אולם אז, פגש את ברין בטקס קבלת הפנים של האוניברסיטה ושאר הסיפור הוא בגדר היסטוריה.

הורי אימו של פייג' היו יהודים, וסבתו אף הייתה אחת מהמתיישבות הראשונות בערד. אולם הוא עצמו לא חונך עם זהות יהודית חזקה ולא עבר טקס בר מצווה. יחד עם זאת, הוא ביקר בישראל, עם ברין, בנוסף לטיול שערך לפני כמה שנים, בו הם התקבלו בהתרגשות עזה בבית ספר למחוננים מתמטית.

פייג' הוא זה שעלה עם הרעיון "גוגלינג פור צ'אריטי" (חיפוש בגוגל למען צדקה), תכנית במסגרתה אחוז אחד מהמניות של החברה, מהרווחים הנקיים ומשעות העבודה של עובדי החברה, יוקדש לצדקה, כולל טיפול בעוני עולמי ובבעיות סביבתיות.

מארק צוקרברג
גיל: 27
הון מוערך: 17.5 מיליארד דולר

יהודים עשירים

צוקרברג ידוע כמייסד הרשת החברתית "פייסבוק", יחד עם כמה חברים ללימודים באוניברסיטת הרווארד. בשנת 2010 הוא זכה לתואר "איש השנה" של המגזין טיים.
הוא נולד בווייט פליינס, ניו יורק, לאם פסיכיאטרית ואב רופא שיניים, אשר גידלו אותו ואת 3 אחיותיו כיהודים והוא אף עבר טקס בר מצווה בגיל 13.

כבר בגיל צעיר החל להתעניין במחשבים, כשאביו מלמד אותו לתכנת ברמה בסיסית. מאז הוא התפתח מאוד והפך למתכנת גאון, אשר פיתח את האתר "פייסבוק", שהפך לרשת החברתית המובילה בעולם. רבים יאמרו כי צוקרברג שינה את פני העולם, בכך שפתח מימד חדש של אנטרקציה בין בני אדם. הגישה שלו לאנשים מובנת בהתחשב בעובדה שלצד לימודי המחשבים, הוא עשה גם תואר בפסיכולוגיה.

למרות היותו מיליארדר, הוא טוען כי לא הכסף הוא מה שמניע אותו, כי אם החזון שלו להפוך את העולם למקום פתוח ולהפוך מידע לזורם. זו אינה התבטאות בלבד, כיוון שהוא סירב להצעות רכישה מפתות מאוד של תאגידים גדולים אשר חשקו ב-"פייסבוק". הסיבה הייתה שהרעיון שחברות ענק ישלטו באנפורמציה, פשוט לא קסם לו.

צוקרברג עסק בצדקה בהזדמנוית שונות, בין היתר בפרוייקטים של אינטרנט חופשי, בהקמת קרן לחינוך ובתרומה של 100 מיליון דולר לבתי ספר יסודיים בניו ג'רזי. כמו כן, יחד עם ביל גייטס וווארן באפט, הוא חתם על "שבועת הנתינה". צוקרברג הוא המיליארדר השני בצעירותו בעולם, שהראשון קטן ממנו ב-8 ימים בלבד.

לאחרונה התארח נשיא המדינה, שמעון פרס, אצל צוקרברג בארה"ב, שם השיקו יחד את עמוד הפייסבוק החדש של פרס. באותו מעמד, התחייב צוקרברג לבקר בישראל ולהיות אורח אישי של הנשיא.

סטיבן בלמר
גיל: 54
הון מוערך: 14.5 מיליארד דולר

יהודים עשירים

בלמר הינו יליד דטרויט וכיום הוא מנכ"ל חברת "מייקרוסופט", לאחר שהצטרף לשורותיה ב-1980 כעובד מספר 24, כשעוד הייתה בחיתוליה. הוא התיידד עם המייסד, ביל גייטס, כשלמד בהרווארד והמשיך בלימודיו בעוד גייטס פרש. הוא עבד בחברת "פרוקטור אנד גמבל" ואז נכנס לבית הספר לעסקים של סטנפורד, עד שנכנע ללחץ של גייטס להצטרף לחברה שלו.

בלמר הינו טיפוס מוחצן וידוע בהופעתו מושכת תשומת הלב באירועים שונים של "מייקרוסופט". ב-2002 הוא הפך לנושא של ספר "הילד הרע בלמר, האדם ששולט במייקרוסופט".

הוא גדל בפרמינגטון הילס, מישיגן, בנם של אבא אמריקאי ממוצא שוויצרי ואם יהודייה אמריקאית, ששורשי משפחתה נטועים באיראן. הפעילות היהודית כוללת את חברותו בארגון יהודי עולמי. בנוסף, הוא היה מעורב מאוד בביסוס פעילותה של "מייקרוסופט" בישראל.

ב- 2004 הוא השתתף בכנס של החברה בישראל ושיבח את מרכז ההייטק הפורח. לפני שנתיים הוא הגיע ארצה להשקת מרכז מחקר ופיתוח חדש בהרצליה, שם הכריז כי "מייקרוסופט היא חברה ישראלית באותה רמה שהיא חברה אמריקאית". הכרזה זו לא באה כהצהרה ריקה מתוכן, כיוון שהיא מתבססת על נתונים: היחס בין כוח האדם לכמות התוצרת הקיים בישראל, דומה לזה הקיים בארה"ב, כך הסביר.

ג'ורג' סורוס
גיל: 80
הון מוערך: 14 מיליארד דולר

יהודים עשירים

הוא נולד תחת השם שוורץ, בבודפשט, הונגריה, שם שרד את הכיבוש הנאצי, לאחר שאביו שילם לפקיד מדינה כדי שיתחזה לסנדק שלו וביקש ממנו להסתיר את יהדותו.
הוא היגר לאנגליה בתום המלחמה, שם סיים תואר של בית הספר לכלכלה בלונדון. לאחר מכן עבר לניו יורק באמצע שנות ה-50 והחל קריירה בכספים שהביאה לו הצלחה כבירה כספקולטור, וזיכתה אותו בתואר "האיש ששבר את הבנק של אנגליה". זאת לאחר שהרוויח מיליארד דולר במהלך המשבר הכלכלי של בריטניה ב-1992.

סורוס הוא המייסד והיו"ר של "סורוס ניהול מימון" ועומד בראש מכון החברה הפתוחה, קרן למענקים. כליברל פעיל ידוע, הוא סייע למולדתו הונגריה לסיים בשלום את המעבר מקומוניזם לקפיטליזם בשנות ה-80 וכן סייע "במהפיכת הוורדים" אשר העניקה עצמאות לגאורגיה ב-2003.

סורוס הינו פילנטרופ נמרץ, אשר סכום תרומותיו המשוער הוא 7 מיליארד דולר ב-30 השנים האחרונות. כליברל, הוא ידוע בביקורתו כלפי מדינת ישראל ואף האשים את מדיניות ישראל בעליית האנטישמיות. עם זאת, הוא לא האשים את היהודים בעליית האנטישמיות. בנוסף, הוא מבקר חריף של הלובי היהודי בארה"ב והיה מעורב בהקמת האגף השמאלי של יהודים אמריקאים. אולם הוא הפסיק את מעורבותו בשל חששו שהמוניטין הליברלי שלו יפריע לארגון.

מייקל דל
גיל: 45
הון מוערך: 13.5 מיליארד דולר


יהודים עשירים

יחד עם לארי אליסון, דל הינו אחד מנושרי הקולג' המוצלחים בהיסטוריה. הוא פרש מאוניברסיטת טקסס כדי להקים את מי שהפכה ליצרנית המחשבים האישיים היקרה והגדולה ביותר בעולם "DELL".

הוא נולד בעיר יוסטון והחל לעסוק במחשבים כבר בחטיבת הביניים, כשהוא מפרק את המחשב הראשון שלו בגיל הטיפש עשרה. דל נהג לשדרג מחשבים כעיסוק צד, בזמן שהיה במכינה לרפואה, לימודים מהם פרש מוקדם יחסית. הראש העסקי שלו זיהה הזדמנות גדולה במכירת מחשבים ישירות מהיצרן לצרכן, תוך דילוג על תיווך ועמלת ביניים. הוא ייסד את "P.C בע"מ" ב-1984 וניצח ענקי מחשבים כמו IBM, במשחק שלהם.

הצלחתו הביאה להסבת שם החברה ולהגעתה לרשימת ה-500 של מגזין "פורטשן" לאחר 8 שנים. בשנת 2001 עקפה "DELL" את חברת "קומפק" והפכה למותג המחשבים האישיים מספר אחת בעולם, למרות שמאז, חזרה למקום השני.

קרן הצדקה של דל, "הקרן ע"ש מייקל וסוזן דל", תרמה מעל 650 מיליון דולר למיזמי בריאות וחינוך למען ילדים בארה"ב, דרום אפריקה והודו. בנוסף לכך, תרם דל שטח של כ-160 דונם לטובת הקמת מרכז קהילתי של הפדרציה היהודית באוסטין ב-1994.

ביקורו הרשמי הראשון של דל בישראל היה ב-2008. ישנם דיווחים על כוונתו לפתוח מרכז מחקר ופיתוח חדש בישראל, מה שיהיה בגדר תפנית בגישתו, לאחר שבשנת 2000 הוא הצהיר כי "הסיטואציה בישראל לא נותנת לנו סיבות חיוביות להשקיע שם".

מיכאיל פרידמן
גיל: 46
הון מוערך: 12.7 מיליארד דולר

יהודים עשירים

פרידמן, אשר נולד בלביב, אוקראינה, נחשב לאדם השלישי הכי עשיר ברוסיה. הוא בוגר המכון לפלדב של מוסקבה ומייסד הקבוצה "אלפא", תאגיד המחזיק אינטרסים בבנקים, כולל בנק אלפא, הבנק המסחרי הפרטי הגדול באירופה. כמו כן, התאגיד מושקע גם בבינוי, נפט ותקשורת סלולארית, כולל X5, חברת הסלולאר הגדולה ברוסיה. מכירת חברת הבת "טיומן אויל" תמורת 6 מילארד דולר ב-2003, היוותה את ההשקעה הזרה הגדולה בהיסטוריה של רוסיה.

פרידמן היה שותף לייסוד הקונגרס הרוסי-יהודי ב-1996 והוא גם תורם גדול לארגון יהודי אירופאי ללא מטרות רווח, אשר מקדם דיאלוג חילוני-דתי. לפני שנתיים, ייסד את קבוצת הנדבנות ג'נסיס (בראשית), חברה להשקעה חברתית העוסקת ביהודים דוברי רוסית. לאחרונה, נקשרה החברה למיזם המעניק פרס שנתי של מיליון דולר לתרומה יהודית לאנושית, בסגנון פרס נובל. ג'נסיס גם הקימה את פרוייקט נתיב, המכין רוסים שאינם יהודים לעלייה לישראל ולגיור.

פרידמן אמר בכנס של ג'נסיס כי רוב היהודים הרוסים שכמותו "אינם מקיימים חוקים ומסורות רבות המאפיינות יהודים. איננו דוברי השפה הלאומית, אם זה עברית או יידיש. אנחנו פשוט אזרחים פשוטים". לכן, ג'נסיס צריכה לעבוד כדי לשמר ולעודד "את הערכים והעקרונות של היהודים" ולאו דווקא רעיון ספציפי של דת או לאומיות, הוא אמר.

ג'ון פולסון
גיל: 54
הון מוערך: 12 מיליארד דולר

יהודים עשירים

תושב ניו יורק. פולסון סיים ראשון במחזורו באוניברסיטת ניו יורק, בלימודי עסקים ומנהל ציבורי. את התואר השני במנהל עסקים אשר עשה באוניברסיטת הרווארד, סיים בין 5 הראשונים. הוא עבד בוול סטריט, כולל אצל "ברן ושטרן" לפני שהקים קרן גידור משל עצמו. תוך שהיא משתמשת בחוסר הביטחון ששרר לאחרונה בשוק המשכנתאות וצווי העיקול בארה"ב, הצליחה החברה שלו לעשות רווח של 15 מיליארד דולר, בשנת 2007 בלבד.

פולסון למד בבית ספר עברי, המשותף לבית הכנסת הקונסרבטיבי שלו ברובע קווינס. בדצמבר שעבר הוא זכה להוקרה מטעם ארגון יהודי ניו יורקי העוסק בצדקה, בשל תמיכתו ארוכת השנים. 1000 המשתתפים בארוחת הערב שנערכה בוול סטריט, גייסו 19 מיליון דולר באותו הערב. לאחרונה תרם פולסון 15 מיליון דולר למרכז לחכירה אחראית ועוד 20 מיליון דולר לבית הספר לעסקים של אוניברסיטת ניו יורק.

רומן אברמוביץ'
גיל: 43
הון מוערך: 11.2 מילארד דולר

יהודים עשירים

רומן אברמוביץ' הינו יליד ליטא שעבד, בין עיסוקים שונים, כמייצר פלדה, מכונאי, מייצר צעצועים וסוחר, בטרם הפך לאוליגרך נפט. הוא האיש הרביעי בעושרו ברוסיה וידוע בחיכוכיו עם החוק.

מחוץ לרוסיה, מוכר אברמוביץ' בעיקר כבעליו של מועדון הכדורגל האנגלי, צ'לסי, לשם הביא את אברהם גרנט כמנהל המועדון לתקופה קצרה וסוערת.
הוא מקושר פוליטית בצורה בלתי רגילה ומנהל יחסים קרובים, הן עם בוריס ילצין והן עם ולדימיר פוטין. הוא ייצג את מחוז צ'וקוטקה בפרלמנט הרוסי והיה מושל המחוז בין 2000 ל-2008, אז, השקיע מעל מיליארד דולר מהונו הפרטי באזור.

ב-2004, הוכרז אברמוביץ' כ"נדבן היהודי של השנה" ברוסיה, לאחר שתרם כסף למרכז קהילתי במוסקבה. בשנים האחרונות ביקר מספר פעמים בישראל, כולל בפסח שעבר. בנוסף, הוא משתמש בכספו ובהשפעתו בעולם הכדורגל, כדי להביא מועדונים מזרח אירופאים בכירים למשחקי גביע שנתיים בישראל.
 

 

תרגום מאנגלית - מילה תרגומים

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.