print header

10 מצבים המשפיעים על תפיסת הזמן שלנו

המוח שלנו משחק משחקים מוזרים כשהדבר מגיע לתפיסת הזמן. אם יש לכם ספק בכך, רק שאלו את חוקר המערות הצרפתי מייקל סיפרה.

ב 1962, סיפרה החליט לחיות במערה שהיתה מבודדת לחלוטין משעונים ואור טבעי.
לא עבר זמן רב ומייקל החל לחוות שינוי עצום בתפיסתו את הזמן העובר. כל שיטה שניסה לשמירת הזמן, נכשלה. הוא ניסה למדוד כל שתי דקות בכך שספר עד 120, אך זה לקח לו 5 דקות משום שלא הצליח לשמור על מדד של ספירה לשניה. שום דבר לא הצליח, וכשהגיח מהמערה, ניחש מייקל ששהה שם 34 ימים. למעשה, הוא שהה שם 59 ימים, קרוב לכפול מהערכתו. כך שלמעשה, הזמן עבר מבחינתו מהר יותר מאשר אצל אדם הצופה במערה מבחוץ. אך לפני שאתם מחפשים מערה, דעו שלא צריך להסתתר בחור אפל בכדי לחוות שינויים בתפיסת הזמן שלנו.
הנה 10 מצבים בהם תפיסת הזמן שלנו נעשית נזילה:

 

1. מצבים מסוכנים

 

אנשים מדווחים לעיתים קרובות כי הזמן מאט בזמן שהם נחשפים למצבים מסוכנים, כגון צניחה חופשית או באנג'י. אבל האם אנחנו באמת מעבדים יותר מידע בשניות הללו או שמא זה כמו מצלמה בהילוך איטי, המאפשרת לנו לראות יותר פרטים? כדי לבדוק זאת, נערך מחקר בשנת 2007. במחקר ניתן לאנשים כרונומטר מיוחד בו בהו בזמן שנפלו 50 מטר לתוך רשת (שמעתם נכון). מה שהם מצאו הוא הפרכת המיתוס דווקא - אנו לא מסוגלים להבחין בתקופות קצרות או ארוכות יותר בזמן סיכון חיים, מה שקורה הוא שאנו 'זוכרים' את הזמן כארוך יותר משום שאנו 'מקליטים' יותר מהחוויה. במהלך סיכון החיים, כל החושים מתעוררים ואנחנו באמת, אבל באמת נותנים את כל תשומת ליבנו, ומה שקורה זה שאנו זוכרים יותר, והחוויה נראית ארוכה יותר.

2. הזמן לא 'עף' כשעושים חיים

 


כולנו חווינו את התחושה שכאשר אנחנו נהנים מפעילות מסוימת, הזמן רץ מהר יותר ונראה כי בקושי התחלנו והנה כבר סיימנו. ניסוי שנערך בשנת 1992 שם פעמיו לבדוק זאת, והם מצאו כי כאשר אנשים ישבו והאזינו למוסיקה אהובה, הזמן דווקא התארך מבחינתם. שוב, יכול להיות שאנחנו מקדישים יותר תשומת לב למוסיקה טובה, וככל שתשומת הלב גדולה כך הזמן נראה לנו ארוך יותר. אותו הדבר קורה כאשר אנחנו חווים יום כיפי במיוחד. בסוף היום נראה כאילו ארוחת הבוקר מרוחקת כיום האתמול.

אז מאיפה באה ההרגשה כי הזמן עף?
החוקרים מאמינים כי ההרגשה הזו דווקא באה מזמנים משעממים. אנחנו מרגישים שהזמן עף כשאנו נהנים משום שאנו מרגישים כי הזמן מתארך כמו מסטיק כאשר אנחנו משועממים. כך הזמן הכיפי עדיין נראה קצר בהרבה. ולמרות שזה נראה לנו הפוך על הפוך, יכול להיות שתפיסת הזמן שלנו משפיעה על תפיסת ההנאה. במחקר שעשו בשנת 2010, החוקרים נתנו שתי משימות משעממות לשתי קבוצות. שתיהן עבדו שעה, אך לאחת שיקרו ואמרו כי לקח רק חצי שעה. החוקרים מצאו כי תפיסת ההנאה אצל הקבוצה ששיקרו לה היתה גבוהה בצורה משמעותית, משום שחשבו כי הזמן 'עף'.

3. אשליית השעון שנעצר

 

אשליית השעון שנעצר היא תופעה מוזרה שאולי חוויתם. זה קורה כאשר אתם מסתכלים בשעון מחוגים והמחוג של השניות נראה כנעצר לפרק זמן ארוך משניה לפני שהוא ממשיך. הרוב חושבים שזה משום שהביטו בדיוק בתחילת השניה, אך מתברר שזוהי בעצם אשליה. מה שקורה הוא שכאשר עינינו עוברות מנקודה אחת למשנה (תנועה סאקאדית), תפיסת הזמן שלנו מתארכת מעט. באופן מוזר, תפיסת הזמן משתרעת מעט אחורה. כך שהמוח שלנו אומר לנו שהסתכלנו בשעון למשך פרק זמן מעט ארוך יותר מהזמן שבאמת הסתכלנו. כך אנחנו מקבלים את האשליה שלמחוג השניות לוקח יותר משניה לזוז. זה קורה בכל פעם שאנחנו מזיזים את העיניים כדי להביט במשהו חדש, וזוהי אולי דרכו של המוח למלא את רווח הזמן שלקח לעיניים שלנו להתמקד מחדש.
 

4. עייפים מדי מכדי לדעת כמה זמן עבר

 

כאשר דברים מתרחשים מאוד קרוב זה לזה, המוח שלנו מאחד אותם לתמונת בזק אחת של ההווה. בראיה, איננו מסוגלים לראות יותר מהר מפעם בחמישית שניה. כאשר אנחנו עייפים, לעומת זאת, תפיסת הזמן שלנו משתבשת וקשה לנו יותר להבחין בין פסקי זמן זעירים. כך קשה לנו כשאנו עייפים לנהוג, להטיס מטוס או להיות רופא מעולה. כבר היום מפתחים מכשירים אשר מודדים את מידת העייפות שלנו.
 

5. שליטה עצמית מותחת את הזמן

 


המאמץ בהגברת או הדחקת התגובות הרגשיות שלנו משנה את תפיסת הזמן שלנו. פסיכולוגים מצאו כי כאשר אנשים מנסים לשלוט ברגשותיהם, הזמן נמתח עבורם. מחקר שנערך בשנת 2003, הורה לנחקרים לצפות בסרט רגשני בן 11 דקות. לחלק נאמר להישאר עם רגשות ניטראליים, כאשר לשאר הורשה להגיב כיצד שירצו. אלה אשר ניסו לשלוט ברגשותיהם דיווחו כי הסרטון היה ארוך מזמן הצפיה האמיתי שלו.

6. הסטלה - סמים והיפנוזה

 

אנשים מדווחים כי לאחר שימוש וצריכה בסמים הגורמים להזיות, הם חווים כל מיני חוויות מוזרות בנוגע לתפיסת הזמן שלהם. הזמן יכול להאיץ, להאיט, ללכת אחורה, או אפילו לעצור מבחינתם. לא צריך סמים כדי להיכנס למצב של שינוי הכרתי. היפנוזה גם יכולה להביא לשינוי, כל כמה שאנשים תחת היפנוזה לא מעריכים נכונה את הזמן שבו היו מהופנטים. למעשה, מחקרים מראים כי תפיסת הזמן שלהם נחה בערך ב 40% מהזמן האמיתי.

7. האם הזמן מאיץ עם הגיל?

 

אנשים אומרים לעיתים קרובות כי הזמן עובר מהר יותר עם הזדקנותם, כאשר אביב הנעורים נראה כנמשך לנצח, קיץ ההתבגרות וחורף ההזדקנות עוברים כחץ שלוח. הסבר ידוע לכך הוא שהכל חדש כשאנו צעירים, כך שהכל מושך יותר את תשומת ליבנו, וכך תפיסת הזמן גם היא שונה. עם הזמן, אנו כבר פחות מתייחסים לאלפי דברים קטנים שאליהם כבר התרגלנו, כך שהזמן אץ מהר יותר. כך או כך, מחקר פסיכולוגי שנערך בסוף שנות ה-90 גילה כי תפיסת הזמן של צעירים מדויקת יותר, כאשר אנשים בגילאי ה-60 נוטים להעריך כי הזמן עבר בכ- 20% מהר יותר.
 

8. חווית הזמן הרגשית

 

הרגשות שאנו מרגישים באותו הרגע משפיעים בצורה ישירה על הערכתנו את הזמן שעבר. רגשות שליליים, במיוחד, נראים כמאריכים את תפיסת הזמן שלנו. מחקר שנערך על חולי סרטן חרדתיים אשר סבלו מדיכאון, הציע כי הזמן מתארך עבורם. בדיוק כמו במצבים מסכני חיים, גם מצבים ורגשות שליליים עשויים לרכז את תשומת הלב שלנו על מעבר הזמן, וכך לגרום לו להראות ארוך מהרגיל. כשאנו מנסים לכבוש את הרגשות הללו אנחנו מקבלים אפקט כפול - גם המאמצים לשלוט ברגשותינו (כפי שמובא בסעיף חמש), וגם הרגשות השליליים, גורמים לנו להרגיש שהזמן שעובר הוא איטי במיוחד.
 


9. נעשה כאן חם

 

אם אי פעם היה לכם חום גבוה (ואנו מקווים שלא), אתם יכולים להעיד כי לחום הגוף יש השפעה מוזרה על תפיסת הזמן. ניסויים מצאו, כי כאשר טמפרטורת הגוף עולה, תפיסת הזמן מואצת. כך גם כשטמפרטורת הגוף נמוכה יותר, תפיסת הזמן שלנו איטית יותר.10. אופי, אופי אופי.

 


אם נשים בצד את הרגשות, הגיל, הסמים וכל השאר. עדיין תפיסת הזמן שלנו יכולה להיות מושפעת על ידי האדם שאנחנו. אנשים נוטים לפעול לפי קצבים שונים. כולנו פגשנו אנשים שעובדים הרבה יותר לאט או מהר מאיתנו. פסיכולוגים מצאו כי אנשים שהם אימפולסיביים ונוטים לחיות בהווה, תופסים את הזמן כזז מהר יותר מאשר אנשים שמשקיעים יותר זמן במחשבה על העתיד או העבר.

ונסיים בציטוט מחברנו אלברט אינשטיין:
"שים את ידך על תנור לוהט לדקה, וזה יראה כמו שעה.
שוחח עם נערה יפה במשך שעה, וזה יראה כמו דקה.
עכשיו זו יחסות!
"

ליקט וערך: שי קוריצקי

תרגום: מילה תרגומים

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
תכנים קשורים: מדע, פסיכולוגיה, מחקר, זמן
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.