maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

זרעי צ'יה לבנים - מתנה מהטבע!

מהיכן מגיעים זרעי הצ'יה לבנים (White Chia Seeds)?

זרעי הצ'יה הלבנים מיוצרים על ידי צמח הצ'יה, או בשמו המלא - סאלביה היספאניקה (Salvia hispanica) , השייך למשפחת המנתה.  
בצורתו הטבעית, צמח הצ'יה מפיק עירוב של זרעים טובים למאכל בצבעי שחור, חום ולבן. זרעים אלה עמוסים עד להתפקע בויטמינים,  מינרלים, וחומרי תזונה נחוצים אחרים. הצמח היה חלק קבוע וחיוני בדיאטה של שבטים דרום ומרכז אמריקאיים רבים. הזרעים הלבנים מגיעים מהזנים הנדירים והאיכותיים ביותר, הם נספגים בגוף מהר יותר וקל יותר להגיש אותם לילדים כיוון שאינם בולטים באוכל.

בשנים האחרונות אפשר לראות כי מדע הרפואה החל לכלול יותר גישות הוליסטיות לבריאות והדגשה הולכת וגוברת על מניעת מחלות בזמן. תזונה החלה להגיח כגורם חיוני במניעת סיכוני בריאות, וכתוצאה מכך, מזונות בריאים ועשירים בחומרים תזונתיים חזרו למרכז תשומת הלב. זרעי הצ'יה משחקים כאן תפקיד חשוב, ותכונותיו התזונתיות הפכו אותו לכוכב דורך בבמת הבריאות העולמית.

במשך שנים רבות, היתרונות של זרעי הצ'יה נשכחו מהעולם, אבל מחקר שנערך בשנים האחרונות החזיר את הצ'יה לתמונה כאשר זיהה את הזרעים הקטנים כ'מזון על'. יחד עם המסע מאנונימיות לפרסום חדש, פותחו מינים חדשים של הצמח המייצרים רק זרעים לבנים.


תכונות זרעי הצ'יה:
כיום קיימים כמה סוגי צמחי צ'יה המייצרים זרעים לבנים. מחקר שנערך על זרעי צ'יה לבנים הראה כי הם עוזרים בשליטה על הופעת הסכרת, והוביל ליצירת פטנט רפואי על הצמח.

- שליטה במשקל:
זרעי הצ'יה הלבנים משמשים את אלה המבקשים לשלוט במשקלם, וטעמם העדין מאפשר להוסיפם למאכלים אחרים ללא טעם לוואי. כאשר זרעי הצ'יה נמצאים במים או בקיבה במשך 30 דקות, הם הופכים לג'ל סמיך אשר מומחים מאמינים מאט את המטבוליזה של פחמימות לסוכר, ובכך מייצב את חילוף החומרים של הגוף.

- דיכוי תאבון:
גרעיני הצ'יה מאזנים את פעילות המערכת המטאבולית של הגוף, ומונעים עליות וירידות חדות ברמות הסוכר בדם. כתוצאה מכך אנו רואים כי התיאבון שלנו למתוקים ואוכל העשיר בשומן יורד, ואנו מפתחים תיאבון בזמנים מתאימים ולארוחות מלאות, במקום לנשנושים מזיקים.

- מקור אנרגיה וסיבולת לטווח ארוך:
מטיילים אורזים לעצמם כמות קטנה של הזרעים כמקור אנרגיה קל משקל, והם תוספת נהדרת לאצנים ומרימי משקולות. לפני ריצה או אירוע אתלטי בו עלינו לשתות כמויות גדולות של נוזלים, פיזור זרעי צ'יה לבנים בבקבוק המים יעזור לספיגת הנוזלים בגוף, והחלבונים בזרעים, אשר מהווים בערך 20% מהרכב הגרעין, יעזרו לעבור את האירוע ללא התכווצויות שרירים כואבות.

- בונים מאסת שריר ומאטים פירוקה כאשר השריר אינו בפעולה:
זרעי הצ'יה מכילים כמויות גדולות של חומצות שומן המעודדות את חילוף החומרים בגוף, המזרז את תהליך בניית השריר ומעכב את פירוקו בכך שהם עוזרים לפרק סוכרים במקום פחמימות.

- עשויים מחומרים טבעיים בלבד:
גרעיני הצ'יה מגודלים ללא חומרי לוואי, גדילה או כימיקלים להגנה ממזיקים. גרעיני הצ'יה מהווים 100% תוספת מזון טבעית.

- מצוינים לילדים ובני נוער:
כמקור מצוין של חלבונים, גרעיני הצ'יה נספגים במהירות על ידי הגוף וההעברה והספיגה של החומרים התזונתיים אף היא מהירה ומלאה. הדבר טוב במיוחד לילדים ובני נוער אשר גופם עוד גדל וזקוק לחומרי תזונה רבים. גרעיני הצ'יה משמשים בכמה קפיטריות בתי ספר בחו"ל, ומהווים תוספת בריאה במיוחד לבני נוער גדלים, משום עידודם את מערכת חילוף החומרים של הגוף ובניית רקמות שריר. בנוסף לכך, טעמם העדין הופך אותם אופטימליים כתוספת למאכל על ידי ילדים ובני נוער, אשר לא ירגישו בטעם לוואי ההופך תוספות אחרות ללא שמישות.

- תזונה חיונית לבני הגיל השלישי:
בני הגיל השלישי משתמשים בזרעי הצ'יה הלבנים על מנת להוריד את לחץ הדם, לדלל את הדם, ולהגביר את צריכת הסיבים.

- תורמים ליציאות סדירות וניקוז רעלים מהגוף (Detoxification):
בנוסף לרגולציה של מערכת חילוף החומרים, גרעיני הצ'יה גם מסדירים את יציאות הגוף, התוצאה היא שמירה על חילוף חומרים בריא והיפטרות סדירה מרעלנים המצטברים בגוף (Detoxification).

 

- עשירים באומגה 3 (Omega 3 Fatty Acid):
זרעי הצ'יה הלבנים עשירים באומגה 3  (Omega 3 Fatty Acid) , ושלושים גרם של גרעיני צ'יה עשויים להכיל 5000 מיליגרם של אומגה 3 (Omega 3 Fatty Acid), יותר מכל צמח אחר הידוע לאדם.
חומצות השומן של אומגה 3 מלאים בחלבונים העוזרים לשמירה על עור, שיער וציפורניים בריאות.

 

- עשירים בחלבונים וחומרים נוגדי חמצון (Antioxidant):
הגרעינים עשויים מ 20% חלבונים, אחוז גבוה יותר מכל גרעין דגנים אחר (שיבולת שועל: 16.9%, חיטה: 13.7%, תירס: 9.4% וכו.) בנוסף, הגרעינים עשירים בחומרים נוגדי חמצון (Antioxidant). חומרים נוגדי חמצון לא רק עוזרים לשמר את גרעיני הצ'יה, כך שאפשר לאחסן אותם לאורך זמן ועדין ישמרו על סגולותיהם התזונתיים, אלא גם עוזרים להילחם בתופעות ההזדקנות של העור והגוף (Anti aging).

- עוזרים לתפקוד בריא של בלוטת התריס (Thyroid gland):
הגרעינים ידועים בהשפעתם המיטיבה על בלוטת התריס (Thyroid gland) ותפקודיה. הם עוזרים להפגת סימפטומים כמו חוסר אנרגיה, עור ושיער יבשים, בעיות משקל הנובעות מבעיות בבלוטת התריס, ובעיות במעי הגס.

סגולות תזונתיות נוספות של גרעיני הצ'יה:

מקור מעולה לסידן (Calcium), זרחן (Phosphorus), אבץ (Zinc), ברזל (Iron), ויטמין B, נחושת ועוד חומרים תזונתיים רבים אחרים.
מכיל מעל 30% חומצות שומן (Fatty Acid), אשר הן מרכיב חיוני בתזונה לגוף, ועוזרות לתפקוד יציב של מערכת מחזור החומרים, הקישוריות בין נוירונים במוח (Neuronal conductivity), ופעילות סדירה של בלוטת התריס.

זרעי הצ'יה הלבנים בהשוואה לזרעי צ'יה שחורים:
כמות חלבונים לגרעין:
גרעיני צ'יה שחורים: 4.3 מיליגרם
גרעיני צ'יה לבנים: 5.17 מיליגרם
- גרעיני צ'יה לבנים מכילים כ20% יותר חלבונים מאשר זרעי צ'יה שחורים.

כמות סיבים לגרעין:
גרעיני צ'יה שחורים: 6.52  מיליגרם
גרעיני צ'יה לבנים:  5.52 מיליגרם
- גרעיני צ'יה שחורים מכילים כ15% יותר סיבים מאשר זרעי צ'יה לבנים.

כמות כולסטרול:
גרעיני צ'יה שחורים: 0  מיליגרם
גרעיני צ'יה לבנים:  0 מיליגרם

צריכת זרעי הצ'יה הלבנים:
כמות מומלצת: כ 15 גרם ביום, או 2 כפיות.
ניתן לבשל את הגרגרים יחד עם כל מאכל אחר, או לאכלם כפי שהם.
ניתן לכתוש אותם לאבקה לבנה קמחית במראה, אשר אותה אפשר לאפות עם מאפים ולחמים, או לערבבה עם שייקים, גלידות, או בקפה.

מומלץ לשלב זרעי צ'יה לבנים ושחורים על מנת לקבל שילוב תזונתי מנצח.

 

את הצ'יה הלבנה ניתן להשיג בבית הטבע - "טבע בריא"

טלפון: 074-7570030

או באתר האינטרנט www.tevabari.co.il

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו