print header

סדרת תמונות מרהיבה של 7 אתרי מורשת עולמית מדהימים בסין

סין היא אחת מהמדינות העצומות ביותר בעולם כמו גם בעלת האוכלוסייה הגדולה ביותר, ויש בה אינספור מקומות מרהיבים שכוללים פלאי טבע ויצירות מדהימות מעשה ידי אדם - שנמצאים לעיתים קרובות ממש זה לצד זה. רבים מהאתרים האלו זכו למעמד של אתרי מורשת עולמית מטעם ארגון אונסק"ו של האומות המאוחדות ויש ברחבי סין לא פחות מ-56 מקומות שכאלו; חלקם מוכרים יותר ואחרים פחות. היום אנחנו רוצים להזמין אתכם להכיר לעומק 7 מהם, ללמוד קצת על ההיסטוריה של המקומות המדהימים האלו, לראות את היופי יוצא הדופן שלהם ולגלות למה אתם יכולים לצפות אם תחליטו יום אחד לבקר בהם בעצמכם...
 
לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא

1. ארמון הקיץ

בסינית מסורתית שמו של המקום המופלא הזה הוא "גן הבריאות וההרמוניה", ואם אי פעם תבקרו בו תוכלו להרגיש בעצמכם כיצד הוא משפיע עליכם בצורה שכזו. זאת משום שמדובר למעשה בגן רחב ידיים הממוקם כ-15 קילומטרים צפונית-מערבית למרכז בייג'ינג, שהוקם בשנים 1764-1750 ושימש את ארבעת קיסרי סין האחרונים של שושלת צ'ינג. בתוך הגן יש אגם, גשרים מעוצבים, מקדשים, מבני מגורים מפוארים, היכלים שונים, שערים מרשימים המוצבים לאורך החומות העתיקות - וכמובן שגם את אגפי הארמון המרכזי עצמו. 
אתרי מורשת עולמית מדהימים בסין: ארמון הקיץ
בדומה לארמונות סיניים אחרים, את הכניסה המרכזית מהשער המזרחי של המתחם מקשטים שני פסלים גדולים מארד של אריה ולביאה. אחרי שעוברים אותם נכנסים אל החלק האדמיניסטרטיבי של מתחם הארמון, שמעברו השני מצוי אזור המגורים הכולל מבנה תיאטרון מרשים, תצוגה נרחבת של חפצי מורשת כמו כסי מלכות, ציורים ופסלים בני מאות שנים, ונקודות תצפית שונות על האזור. מומלץ לבקר גם במבנה "ספינת השיש" שהוא אחד מסמלי ארמון הקיץ; הוא אמנם עשוי מעץ, אך המראה שלו עדיין מרשים והוא לא יועד רק לצרכי נוי, אלא גם כדי לשמש תזכורת ליחס בין הקיסר (הספינה) לעם (המים) - אם הקיסר לא יתנהג כראוי, העם הנושא אותו על כתפיו יטביע אותו.
אתרי מורשת עולמית מדהימים בסין: ארמון הקיץ
אתרי מורשת עולמית מדהימים בסין: ארמון הקיץ

2. הפארק הלאומי ג'יוג'איגואו

"עמק תשעת הכפרים" הוא פארק שידוע בשל צבעיהם הססגוניים של אגמיו ומפלי המים שבו, שהופכים אותו לאתר מומלץ עבור כל חובב טבע שמבקר בסין. זהו אחד מהאתרים המודרניים ביותר ברשימה הזאת, שאמנם היה קיים במשך שנים רבות בעבר אך רק בשנת 1982 הוכרז כפארק לאומי ורק בשנת 1992 זכה במעמד של אתר מורשת עולמית. הוא מצוי בצפון מחוז סצ'ואן - באזור מבודד יחסית שמקשה מעט על ההגעה אליו - אך בשנת 2004 נסלל כביש מהיר אל האזור ויש בקרבת מקום גם שדה תעופה בו נוחתות טיסות סדירות מערים סמוכות. עבור מי שמוכן להשקיע את הזמן והמאמץ הכרוכים בהגעה לכאן, מחכים מראות של טבע מרהיב ועוצר נשימה…
אתרי מורשת עולמית מדהימים בסין: הפארק הלאומי ג'יוג'איגואו
יש נקודות עניין מרכזיות רבות ברחבי הפארק רחב הידיים הזה, ששטחו כ-720 קמ"ר והוא מוקף ב-600 קמ"ר נוספים של אזור חיץ. באגם הברבורים למשל חיים ברבורים וברווזים רבים, בהתאם לשמו; כמו כן ישנו את מפל הפנינה המרשים המוצג בתמונה מעלה, שרוחבו 28 מטרים. יש כאן גם אגמים ומקורות מים טבעיים רבים כדוגמת: אגם חמשת הפרחים הצלול שמעליו עובר גשר הליכה; ברכת חמשת הצבעים - שהיא אמנם קטנה ורדודה אך בעלת מים בצבעים מרהיבים; אגם הפנדה - שנשפך לסדרת מפלים בת שלוש מדרגות, שגובהם הכולל 78 מטרים; אגם חץ הבמבוק הענק - ששטחו 170 אלף מ"ר והוא היה אחד מאתרי הצילום של סרט הקולנוע האפי וזוכה הפרסים "גיבור" משנת 2002 בכיכובו של ג'ט לי. יש עוד הרבה מה להגיד על המקום המדהים הזה בפעם אחרת, אך בינתיים אתם מוזמנים להמשיך ולהתרשם ממנו בעזרת התמונות הבאות:
אתרי מורשת עולמית מדהימים בסין: הפארק הלאומי ג'יוג'איגואו
אתרי מורשת עולמית מדהימים בסין: הפארק הלאומי ג'יוג'איגואו

3. הר טאי

משמעות שמו המקורי של האתר הזה היא "הר השלווה" והוא אחד מחמשת ההרים הגדולים של סין, שהם בעלי החשיבות ההיסטורית, התרבותית והדתית הגדולה ביותר במדינה. הר טאי הוא לא היחיד מבין פסגות ההרים בסין שזכה למעמד של אתר מורשת עולמית, כפי שהוכרז בשנת 1987, אך יש לו מספר מאפיינים מיוחדים שהופכים את המראה של האזור לדרמטי ומרהיב במיוחד. הוא ניצב במזרח סין, כ-355 קילומטרים דרומית לבייג'ינג, ונתיב העלייה הרגלית אליו לא מיועד לבעלי כושר גופני נמוך… מדובר על 7.5 ק"מ עם יותר מ-6,000 מדרגות שצריך לעבור עד לראש ההר, שפסגתו הגבוהה ביותר היא "פסגת קיסר הירקן", כ-1,500 מטרים.
אתרי מורשת עולמית מדהימים בסין: הר טאי
שטח ההר מתאפיין בנופים מגוונים של צוקים, עמקים, קניונים, ופסגות משוננות. מעל ל-60 מעיינות, שמקור מימיהם בגשמים הרבים היורדים על האזור, נובעים בהר. בזכות הגשמים האלו ואדמת ההר העשירה, מעל ל-90% ממנו מכוסים בצמחייה. כמה מן האתרים המרכזיים בשטחו הבנוי של האתר הם אלו: מקדש דאי - שבו מתחיל נתיב העלייה לרגל; שער אמצע הדרך לשמים - שהוא הנקודה הכי גבוהה אליה ניתן להגיע עם רכב, ומקדש העננים התכולים הסמוך לפסגה. בשנת 2005 מבנים בעלי חשיבות רבה הנמצאים כאן שוחזרו ושופצו כדי לשמר את הקסם הייחודי של המקום, ומדי שנה מבקרים באזור מיליוני תיירים.
אתרי מורשת עולמית מדהימים בסין: הר טאי
אתרי מורשת עולמית מדהימים בסין: הר טאי

4. העיר האסורה

זהו כנראה אתר המורשת העולמית המוכר ביותר בסין ואחד מהידועים ביותר בעולם באופן כללי, שזכה לשמו משום שהקיסרים שגרו כאן לא התירו לאיש להיכנס או לעזוב ללא רשותם. העיר האסורה נבנתה בשנים 1420-1406 והייתה ארמונם של קיסרי סין עד לסוף שושלת צ'ינג, שהייתה האחרונה בשושלות הקיסרות של סין ושלטונה הסתיים בשנת 1912. כיום זהו ביתו של "מוזיאון הארמון", מכלול הארמונות הגדול ביותר בעולם שבו יש אינספור יצירות אומנות ואדריכלות שונות ומופלאות. עד היום ניתן להתרשם מכך שכל פרט בעיצוב העיר האסורה, מקטן ועד גדול, תוכנן במטרה לשקף את הפילוסופיה הסינית, עקרונות הדת בסין ומעל לכל - את תפארת הקיסרים.
אתרי מורשת עולמית מדהימים בסין: העיר האסורה
אוסף המוזיאון בעיר האסורה כולל מספר עצום של אוצרות מהעבר: כ-340,000 פריטי קרמיקה וחרסינה,  קרוב ל-50,000 ציורים שיותר מ-400 מהם מתוארכים לתקופה שלפני שושלת יואן (1368-1271), יותר מ-1,000 שעונים מכניים מהמאות ה-18 וה-19, כ-30,000 יצירות אבן ירקן מרהיבות ועוד ועוד… מכל אלו ומשאר הפלאים של העיר שכבר הוצגו אפשר ליהנות בקלות רבה, משום שזה כנראה אחד מאתרי המורשת העולמית הנגישים ביותר בסין. העיר האסורה ממוקמת במרכז בייג'ינג ומשך זמן הביקור המומלץ בה נע בין שעתיים לארבע שעות, בהתאם לקצב ורמת העניין שלכם, אז בהחלט ניתן לשלב את החוויה הזו בלו"ז הטיול שלכם בקלות רבה יחסית.
אתרי מורשת עולמית מדהימים בסין: העיר האסורה
אתרי מורשת עולמית מדהימים בסין: העיר האסורה

5. וולינגיואן

עכשיו נחזור אל מרחבי הטבע של סין ואל אזור שבורך ביופי מיוחד במינו הודות לכ-3,100 עמודי אבן גבוהים היוצרים מראה של ממלכה קסומה מאגדה בדיונית. שמורת וולינגיואן שבמחוז חונאן בדרום סין היא שטח של 264 קמ"ר, שכשני שלישים ממנו הם אותם עמודי אבן, שרבים מהם מגיעים לגובה של יותר מ-200 מטרים ומכוסים בצמחייה. למעשה, 99% משטחי השמורה הם מרבד של צמחייה וכ-85% נחשבים ממש ליער, המורכב מכ-600 מינים שונים של עצים. בין העמודים זורמים פלגי מים שיוצרים מדי פעם בריכות ומפלים והמקום אף ידוע בין השאר כ"אתר 800 הפלגים" - אם כי בפועל יש כאן רק כ-60. 
אתרי מורשת עולמית מדהימים בסין: וולינגיואן
אם התמונות של המקום הזה נראות לכם מוכרות מעולם המדע הבדיוני, זה משם שהמקום הזה שימש השראה לנופי העולם החייזרי בסרט "אווטאר" של הבמאי ג'יימס קמרון. כדי להשקיף על כל היופי הזה, הנקודה הטובה ביותר היא פסגת הר טיאן-דזה - אך שימו לב שכדי לעשות זאת צריך לטפס על קרוב ל-4,000 מדרגות! גם מתחת לפני השטח של וולינגיואן מסתתרים פלאים שונים, שאחד מהגדולים שבהם הוא מערת הדרקון הצהוב; אורכה 11 ק"מ והיא כוללת אגם תת-קרקעי, שני נהרות ושלושה מפלי מים - אחד מהם בגובה 50 מטרים.
אתרי מורשת עולמית מדהימים בסין: וולינגיואן
אתרי מורשת עולמית מדהימים בסין: וולינגיואן

6. חואנגלונג

אם כבר הזכרנו דרקונים צהובים, זוהי גם משמעות שמו של אזור הנוף הייחודי הזו, שהוא למעשה שמורת טבע במערב סין המצויה במרחק של כ-150 קילומטרים מצפון-מערב לעיר הגדולה צ'נגדו. המקום זכה למעמד של אתר מורשת עולמית בשנת 1992 משום שהוא כולל תופעות טבעיות יוצאות דופן באזורים בעלי יופי טבעי מיוחד. השמורה שבאזור הזה מצויה למרגלות חלקו הדרומי של רכס הרי מינשאן התלול מאוד והמכוסה בשלג במשך רוב השנה. השמורה עצמה מחולקת לשני אזורים, אגם חואנגלונג ואתר ערוץ מוֹאוּנִי, שלאורכו מצויות בריכות מים בצבע תכלת עדין שנחצבו עם השנים בסלעי הגיר.
אתרי מורשת עולמית מדהימים בסין: חואנגלונג
האזור סביב ערוץ הדרקון הצהוב נשמר במשך אלפי שנים במצבו הטבעי וגם כיום חלקים נרחבים ממנו אינם נגישים או מוגנים בשל חשיבות דתית. תיירים אשר מגיעים לחקור אותו יכולים לטייל רגלית במסלול מעגלי ליד תוואי הערוץ, לצאת לרכיבת סוסים באזור, לעלות על רכבל אל חלקו העליון של הערוץ בו יש פגודות אבן, מקדשים, מערת נטיפים ועוד. אך גולת הכותרת היא כמובן הבריכות הרבות - יש כאן לא פחות מכ-2,400 מהן - שאצות וחיידקים השוכנים במימיהן צובעים אותן בכתום, צהוב, ירוק וכחול. על פי אתר אונסק"ו, כמותן ויופיין של הבריכות הללו עולים על אלו שבאגמי פליטביצה שבקרואטיה ובפמוקלה שבטורקיה!
אתרי מורשת עולמית מדהימים בסין: חואנגלונג
אתרי מורשת עולמית מדהימים בסין: חואנגלונג

7. מערות לונגמן

 האתר ההיסטורי הזה הצטרף לרשימת אתרי המורשת העולמית של סין רק בשנת 2000, אך יש לו היסטוריה ארוכה שמגיעה עד לשנת 493. בשנה ההיא החלה חציבת המערות שהן מוקד האתר ו"ביתם" של פסלים בגדלים שונים של בודהה ותלמידיו. לאורך השנים אנשי המלוכה, קבוצות דתיות, מפקדי צבא ופטרונים עשירים שונים השקיעו בפיתוח המקום, וכיום יש בו 2,345 מערות, נקרות וכוכים ובהם מעל ל-100,000 פסלים שגודלם נע בין סנטימטרים בודדים למעל ל-17 מטרים. במתחם מערות לונגמן ישנם גם כמה מקדשים מרשימים ואת מבנה הקבורה המפואר של בָּאי ג'וּ'יִי - אחד המשוררים המפורסמים ביותר בתולדות סין.
אתרי מורשת עולמית מדהימים בסין: מערות לונגמן
אל חלק מהפסלים הגדולים שבמערות ניתן להתקרב ולבחון אותם מקרוב, אך אין ספק בכך שאת יופיו של האתר ניתן להעריך הכי טוב מרחוק - כפי שאתם יכולים לראות בעצמכם מהתמונות. במתחם עובר מסלול הליכה מסודר עם מדרגות העולות אל המערות; גוּיָאנְג-דונְג היא העתיקה ביותר והגדולה ביותר, בפֶנְגְשְׂייֵן יש את הפסל הגבוה ביותר בלונגמן ובווָאן-פוֹ-טוּנג את הקטן ביותר, שגודלו הוא רק 2 ס"מ. אם אתם מתכננים טיול במזרח סין, האתר המומלץ הזה הוא בהחלט לא מקום שתרצו לפספס!
אתרי מורשת עולמית מדהימים בסין: מערות לונגמן
אתרי מורשת עולמית מדהימים בסין: מערות לונגמן

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.