print header

"ליבי במזרח ואנוכי בסוף מערב": 7 הרובעים היהודיים המומלצים לביקור בספרד

 אין ספק שמקרב כלל תפוצות ישראל השונות ושלל העדות מהן נאספנו אל הארץ הזאת – זו הספרדית תופסת מקום גבוה של כבוד. יהדות ספרד הייתה הרי אחת הקהילות הגדולות והמכובדות ביותר באירופה כולה בימי הביניים, ידעה מספר "תורי זהב" והצמיחה מתוכה דמויות ואישים גדולים. הכל הסתיים כמובן בימי האינקוויזיציה, בהמרתם בכפייה של חלק מיהודי ספרד לנצרות ובגזרת גירוש ספרד הסופית מ-1492, אך המורשת הספרדית השתמרה בתפוצות אליהן הגיעו היהודים וכמובן פה במדינה שלנו. תתפלאו לשמוע שעל אף הזמן שעבר, ספרד נזכרת כיום לטובה בקהילה היהודית הענפה שלה, ואם תטיילו במדינה בימים אלו תמצאו לכל רוחבה רובעים יהודיים שהשתמרו או שוחזרו בהוקרה לפעילות העבר היהודית בהם. אספנו בפניכם המלצות ל-7 רובעים יהודיים ברחבי ספרד שכדאי לכם מאוד להכיר ואף לבקר בהם, במיוחד אם שורשיכם שם, אבל גם אם לא.

1. הרובע היהודי בז'ירונה / גירונה (Girona)

הרובעים היהודיים המומלצים בספרד: קשת בענן מעל הרובע היהודי בז'ירונה

נתחיל את הרשימה שלנו עם אחת הערים המזרחיות ביותר בספרד, ז'ירונה, הנמצאת בחבל קטלוניה. זוהי עיר יפה ומרשימה במיוחד, היושבת לגדות נהר אוניאר ומורכבת משילוב של רובעים ישנים ומודרניים היוצרים מגוון עוצר נשימה ומרתק. העבר היהודי של העיר הזו - ששורשיו טמונים כבר במאה ה-9 לספירה - ארוך ומפואר, כשבמאות ה-12 וה-13 היא אף הייתה אחד ממרכזי התרבות היהודית המכובדים בספרד, עם שורה של חכמים בולטים שצמחו ממנה ושמם ידוע עד היום, דוגמת הרמב"ן ורבנו יונה. סיפורה של הקהילה היהודית בעיר הסתיים באופן מצער במהלך המאות ה-14 וה-15 עם התרחבות רדיפת היהודים ולבסוף גירוש ספרד, שרוקן את ז'ירונה מיהודיה.

הרובעים היהודיים המומלצים בספרד: סמטאות הרובע היהודי בז'ירונה

איפה לבקר כדי לראות את ההיסטוריה היהודית של ז'ירונה?

למרות שההיסטוריה היהודית של ז'ירונה בהחלט מפוארת, היא אינה ברורה לעין כבר ממבט ראשון בעיר. כדי להבחין בה ולהכיר אותה באמת צריך "לחפור" מעט פנימה ולהגיע למקומות שמשקפים אותה בבירור. לכן אם אתם מטיילים בז'ירונה, אנחנו ממליצים לבקר כמובן ברובע היהודי המרתק של העיר, שבו תוכלו לסייר במוזיאון היהודי ובבית הכנסת האחרון שנותר כאן, המנציחים את זכר הקהילה היהודית ששגשגה במקום.

2. הרובע היהודי בברצלונה (Barcelona)

הרובעים היהודיים המומלצים בספרד: תיירים באזור הרובע היהודי של ברצלונה

מג'ירונה הקטנה נעבור כעת לבירת חבל קטלוניה ואחת מן הערים המפורסמות באירופה כולה – ברצלונה. יהדות העיר הייתה בימים עברו אחת מן הגדולות בספרד כולה ושיעור היהודים באוכלוסייה הכללית כאן עמד על 10%. הקהילה הברצלונאית הוציאה מתוכה רבנים חשובים כמו שלמה בן אברהם אבן אדרת, רבנו אהרון הלוי (הרא"ה) ורבי יום טוב בן אברהם אשבילי (ריטב"א). אך עם כל זכויותיהם הרבות, לא זכו היהודים לחסד מתושבי העיר במהלך המאה ה-14 – ופרעות וטבחים נערכו בהם בעידוד הכנסייה, עד לגירוש ספרד שבו חרבה לחלוטין הקהילה. רק בתחילת המאה ה-20 חזרו יהודים להתיישב בברצלונה, כשמהגרים מטורקיה, יוון, ארצות הבלקן, צפון אפריקה ומזרח אירופה יצרו בה קהילה יהודית חדשה שכיום מונה בין 3,500 ל-5,000 איש.

הרובעים היהודיים המומלצים בספרד: כיתוב באותיות עבריות ברחובות הרובע היהודי של ברצלונה

איפה לבקר כאן?

הרובע היהודי הישן של ברצלונה ממוקם כיום בתוככי הרובע הגותי של העיר. בשטחו תוכלו למצוא את בית הכנסת העתיק מאיור – אחד מן הוותיקים ביותר שנותרו באירופה, שהערכות מסוימות סוברות כי הוא נבנה בימי שליטת הרומאים באזור, אי שם במאה הרביעית לספירה. הביקור במקום יספק לכם עדות להשפעה הרבה שהייתה לקהילת יהדות ברצלונה העתיקה. בנוסף, בית כנסת פעיל של הקהילה היהודית הנוכחית בעיר, עומד ברחוב אבניר מאז שנת 1954 וגם אליו כדאי לכם להגיע על מנת להתרשם ממנו. עוד מקום שבו כדאי לבקר, על אף שהוא כבר אינו אתר יהודי מובהק, הוא "גבעת היהודים" (מונז'ואיק), בו שכן בימי קדם בית קברות יהודי וכיום נמצאים עליו כמה מאתרי התיירות הפופולריים של ברצלונה.

3. הרובע היהודי בטולדו (Toledo)

הרובעים היהודיים המומלצים בספרד: בית הכנסת העתיק ברובע היהודי בטולדו

נצא עכשיו מחבל קטלוניה ונעבור למרכזה של המדינה, אל טולדו – לשעבר בירת ממלכת ספרד במשך יותר מ-400 שנה (עד 1561) וכיום עיר שזכתה לתואר אתר מורשת עולמית מטעם ארגון אונסק"ו. הקהילה היהודית העתיקה של העיר הייתה ללא ספק מהמפוארות והמוכרות באירופה כולה, ושורשיה בימי קדם - המאה ה-6 לספירה ואילך. "תור הזהב" של יהודי טולדו החל עם כיבוש העיר על ידי המוסלמים בשנת 715 והתבסס במאה ה-10 וה-11, זמנים בהם יהודי המקום אף השתלבו בממשל הארצי והמקומי. שמות מפורסמים במיוחד שצמחו מכאן הם רבי יהודה הלוי, רבי מאיר הלוי ובנו רבי יעקב בן אשר ורבי אברהם בן מאיר אבן עזרא (ראב"ע). גם הקהילה המפוארת של טולדו לא שרדה את גירוש ספרד, עם כי זיכרונה נותר בשמות משפחה נפוצים בישראל כטולדנו ובן-טולילא, שמקורם בשם העיר בספרדית ובערבית.

הרובעים היהודיים המומלצים בספרד: אבן שפה עם תחריט של מנורה ברובע היהודי בטולדו

איפה לבקר כאן?

על אף שהקהילה היהודית לא השתמרה בטולדו, כן השתמרו בה אי אלו שרידים לעברה המפואר. 2 מתוך 10 בתי כנסת שהיו בטולדו העתיקה שרדו עד היום ברובע היהודי של העיר; בית הכנסת "אל טרניסטו", שהוקם בשנת 1365 על ידי שמואל אבולעפיה, הוא כיום אטרקציה שגם מכילה בתחומה מוזיאון המוקדש להנצחת התרבות היהודית בספרד – ומומלץ מאוד לבקר בו ולהתרשם מעיטורי הסטוקו העשירים שלו. כדאי גם להסתובב ברחבי סמטאות הרובע עצמו, שם תמצאו אריחי קרמיקה מיניאטוריים שהוצבו כחלק מיוזמה מודרנית לשיקום התרבות היהודית בספרד, ועליהם חרוטות מילים בעברית דוגמת "ספרד", "זכור" ו-"חי", וכן סמל מנורת שבעת הקנים.

4. הרובע היהודי של סגוביה (Segovia)

הרובעים היהודיים המומלצים בספרד: תחריט באותיות יהודיות על רצפה ברובע היהודי של סגוביה

במרחק לא גדול ממדריד הבירה יושבת סגוביה, שהפכה ליעד תיירותי מבוקש מאז הוכרזה בשנת 1985 כאתר מורשת עולמית. אמנם קהילת יהודי סגוביה לא הייתה מן הגדולות ביותר במדינה, אך היו בה בעלי מלאכה, סוחרים אמידים ותלמידי חכמים שהעניקו לעיר צביון יהודי מסוים. במחצית המאה ה-15 ועד גירוש ספרד חוותה קהילת יהודי סגוביה התאוששות וזכתה להשפעה מסוימת בחצר המלכה אליזבת הראשונה, בזכות אברהם שניור קורונל – אחד מראשי הקהילה, שהיה שר האוצר של הממלכה.

הרובעים היהודיים המומלצים בספרד: בתים ברובע היהודי של סגוביה

איפה לבקר כאן?  

בעבר סגוביה הייתה שופעת כמובן באתרים יהודיים – אך איפה שפעם עמדו 3 בתי כנסת, 2 תלמודי תורה, בית חולים ובית קברות יהודי, מקוואות וחנויות בשר כשרות, כיום ישנם רק שורה של בניינים גנריים שהחליפו אותם. מכאן אמנם נשקף נוף יפה במיוחד של העיר, אך מבני הרובע אינם מעלים על נס את העבר היהודי שלהם באופן מיוחד. למרבה המזל, בתוך מה שנותר מהרובע היהודי העתיק ישנו מרכז חינוכי שמשמר את סיפורה של הקהילה היהודית של העיר – ומומלץ לבקר בו ולהתרשם.

5. הרובע היהודי של טודלה (Tudela)

הרובעים היהודיים המומלצים בספרד: הרובע היהודי של טודלה

בחלקה הצפוני של מרכז ספרד, לגדות נהר טולדו, עומדת לה העיר הקטנה טודלה - המונה 30,000 איש בלבד כיום. סיפורה של הקהילה היהודית העתיקה של טודלה קצת שונה מזה של שאר קהילות הממלכה – מאחר והיא הייתה מן האחרונות לעזוב את ספרד, לאחר שעמדה כנגד גזרות הגירוש והאינקוויזיציה השונות עד שנת 1498. מן הקהילה הזו גם צמחו כמה מהשמות הכי מפורסמים של חכמי ספרד, כמשורר יהודה הלוי, מגלה הארצות (הקרוי על שם העיר) בנימין מטודלה והרב המקובל אברהם אבולעפיה.

הרובעים היהודיים המומלצים בספרד: נופי טודלה בשקיעה

איפה לבקר כאן?  

הרובע היהודי של טודלה מחולק ל-2 חלקים; הראשון הוא ה"ווטולה" – הרובע הישן שבו נותר עומד בית הכנסת העתיק של העיר, הנחשב לאחת האטרקציות המרכזיות בה. מן הרובע הישן ניתן להגיע בקלות גם אל הרובע החדש, אותו בנו היהודים בעיר ב-6 השנים האחרונות שלפני גירוש ספרד.

6. הרובע היהודי במונפורטה דה למוס (Monforte de Lemos)

הרובעים היהודיים המומלצים בספרד: מונפורטה דה למוס

אנחנו הולכים כעת לחלקה הצפון מערבי של ספרד, אל מחוז לוגו שבו ממוקמת לה מונפורטה דה למוס. זו אמנם עיר מרכזית באזור, אך היא לא מן המפורסמות במדינה – אם כי שווה להכיר את שמה בגלל הקהילה היהודית הקטנה אך המשגשגת שהתקיימה בה והייתה מורכבת משילוב של בעלי מלאכה עם סוחרי משי וכסף. רוב העדויות לנוכחותה של הקהילה במונפורטה מתוארכות למאה ה-15, אז ככל הנראה היא הגיעה לשיאה; עם גירוש ספרד היה שיעור גדול של יהודים בעיר שהמירו דתם בכפייה, כך שעל אף שהקהילה עצמה נמחתה, עדיין חיו אנוסים רבים במונופורטה.

הרובעים היהודיים המומלצים בספרד: גשר אבן במונפורטה דה למוס

איפה לבקר כאן?

רק בתחילת המאה ה-21 החלו במונופורטה לנסות ולשחזר את העבר היהודי המכובד של עירם, ואפשר לומר שעשו זאת בהצלחה. משנת 2018 החלה העירייה המקומית לארגן סיורים באתרי המורשת היהודית וברובע היהודי של העיר – שממנו מתגלים הנופים היפים ביותר במונפורטה. הבולט במעט האתרים היהודיים שנשתמרו כאן הוא בית משפחת גיבור – משפחת סוחרים יהודית עשירה שהמירה דתה  - ושווה לבקר ולהתעניין בעברו. כמו כן ב-2019 גם הוצבה בעיר, ביוזמת העירייה, אנדרטה לזכר יהודיה, שבסמוך לה ניטע עץ זית להנצחת הקהילה.

7. הרובע היהודי בבסלו (Besalú)

הרובעים היהודיים המומלצים בספרד: המקווה העתיק בבסלו

לסיום נחזור שוב אל מזרח ספרד ואל חבל קטלוניה, אל מחוז ז'ירונה שאת בירתו כבר הזכרנו בסעיף הראשון. לא רחוק מז'ירונה העיר, 31 ק"מ ליתר דיוק, מצויה העיר העתיקה בסלו; כאן הייתה מן המאה ה-9 לספירה ועד גירוש ספרד קהילה יהודית קטנה, ששרידים לה התגלו רק בחפירות ארכאולוגיות שנערכו בשנת 1964. מאמצע המאה ה-14 ועד תחילת המאה ה-15 נעה כמות היהודים בעיר בין 170 ל-220 נפש, והם עסקו במסחר, מלאכה ורפואה. כך צמחו מכאן רופאים מפורסמים באותה תקופה כמו בנדיט דה לוגר ואברהם דה קסלר – שהיה רופאו האישי של פדרו הרביעי, מלך אראגון.

הרובעים היהודיים המומלצים בספרד: נופי העיר בסלו

איפה לבקר כאן?

מה שקיים בעיקר בבסלו מבחינת מורשת יהודית אלה אותם מקומות ושרידים שנמצאו בחפירות הארכאולוגיות שנערכו כאן. גולת הכותרת היא מקווה טהרה עתיק, המתוארך למאה ה-12 ומאופיין באדריכלות רומנסקית מרתקת. גם המרכז התרבותי "קוריה ריאל" היושב בעיר יכול להיחשב כאתר מורשת יהודית, מאחר שהוא שוכן בבית שהיה שייך בעבר למשפחת האצולה היהודית אסטרוק.

מקור התמונות: Trevor Huxham, ChrissyJ, Javi Sánchez-Blanco, Raimer, Rafel Miro, canva.com

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.