print header

14 עובדות מדהימות על עצים

ראש השנה לאילנות הוא חג לכל ממלכת הצומח אך בעיקר לעצים, וכולנו חושבים שאנחנו מכירים אותם היטב, אבל זה כנראה ממש לא נכון... בעזרת הכתבה הבאה נעזור לכם לשנות את המצב הזה ונציג בפניכם 14 עובדות מרתקות ותמונות יפות שיעזרו לכם להכיר את העצים המיוחדים של העולם שלנו טוב יותר. הן יעזרו לכם לגלות מהם העצים הכי גבוהים, זקנים וגדולים בעולם, וגם לאיזו מדינה מפתיעה עדיין אין עץ לאומי. אל תפספסו את העץ המדהים שבסוף הכתבה, שמשקלו הכולל הוא 6,000 טון!
 
1. בהערכה גסה קיימים כ-60,000 מיני עצים ברחבי העולם, ובערך שני שליש מהם מצויים אך ורק בשטחי מדינה אחת או אזור מצומצם אחד. את המינים ניתן לחלק באופן גס ל-5 קבוצות, כש-2 מהן נחשבות לעצים "אמיתיים": עצי המחט והעצים רחבי-העלים שהגזעים שלהם עשויים מעץ. הצמחים בשלוש הקבוצות הנותרות נחשבים לצמחים דמויי-עץ - אלו הם עצי השרך, הדקלאים והציקסינים שאין להם התעבות שנתית של הגזע ולכן אין בתוכו "טבעות".
עובדות על עצים: שדרת עצים
2. זה חלק מהטבע האנושי לאהוב עצים ולהרגיש טוב בסביבתם - זו לא קלישאה אלא אמת מוחלטת ברמה הכימית והביולוגית. עצים מפרישים תרכובות בשם Phytoncides שמשפיעות על האדם לטובה בדרכים שונות כמו הורדת לחץ דם, הפחתת רמות חרדה והורדת סף הכאב של הגוף.
עובדות על עצים: אישה שמחה ביער
3. ייתכן שבשל ההשפעה של עצים על הגוף שתוארה בעובדה הקודמת, יש להם גם השפעה על נדל"ן! לפי שירות היערות של ארה"ב, עיצוב נוף שכולל עצים גדולים ובריאים יכול להעלות את הערך של נכסים בכ-10%. בנוסף, בשכונות שבהן יש יותר צמחייה - יש שיעורי פשע יותר נמוכים, לרבות מקרי אלימות והשחתת רכוש.
עובדות על עצים: רחוב עם עצים
4. עצים מפרישים עוד מגוון חומרים שונים שלא רק משפיעים על בני אדם, אלא גם על חיות אחרות ואפילו על עצים אחרים. למשל, במסגרת מחקרים שונים הוכח שעצים יכולים להפריש חומרים שדוחים חרקים מזיקים שונים, או מושכים חרקים ובעלי חיים שתוקפים את המזיקים שפוגעים בהם. עצים גם יכולים "לשלוח אזהרות" בקשר למתקפות חרקים שונות, ומחקרים הראו שעצים אשר קיבלו את המסרים האלה היו יותר עמידים להשפעות שלילות מאלו שלא.
עובדות על עצים: ציפור אוכלת חרק על עץ
5. מינים מסוימים של עצים בוגרים צורכים כמויות אדירות של מים כאשר מתאפשר להם לעשות זאת. עץ אלון גדול ובוגר יכול למשל להעביר מהשורשים לעלים שלו כמות של 400 ליטר מים ביום וסקוויה ענקית כ-1,800 ליטרים. העץ לא "שותה" את כל המים האלו - חלק גדול מתאדה מפני השטח של העלים שלו, עולה בחזרה לשמיים והופך לטיפות גשם שנופלות בחזרה אל האדמה והתהליך חוזר שוב ושוב.
עובדות על עצים: עץ אלון
6. פרומתאוס היה שמו של העץ העתיק ביותר שמוכר לאדם, שלמרבה הצער נכרת בשנת 1964 על ידי סטודנט ואיש שירות היערות של ארצות הברית לצרכי מחקר. לא היה להם מושג שהם עומדים לכרות עץ שגילו הוערך בלפחות 4,844 שנים, והנסיבות שהובילו להחלטה הזאת נשארו מעוררות מחלוקת עד היום. פרומתאוס היה עץ ממין אורן האצטרובל הזיפני ונחשב לאורגניזם העתיק ביותר שאינו מתרבה ברבייה וגטטיבית והוא צמח במדינת נבדה שבארה"ב.
עובדות על עצים: עץ אורן האצטרובל הזיפני
7. עץ אלון גדול יכול להצמיח 10,000 בלוטים בשנה אחת ורובם הגדול כלל לא נובטים אלא משמשים למאכל של זני חיות. רק "ברי המזל" מוצאים את דרכם לאזורים שמרוחקים מהעץ שגידל אותם ומסתור מחיות שונות, ובכך הם יכולים להיקלט באדמה ולהתחיל לצמוח. גם לאדם יש שימוש בבלוטים האלו, כשבעבר זה היה למאכל או כתוספת טחונה לקפה. הרמב"ם אף קבע שפירות האלון מחזקים את הגוף והמליץ על קלייה של הבלוטים וטחינתם. אל תעשו זאת בעצמכם, כי ישנם זנים רבים של אלונים ולכן גם של בלוטים, ואתם לא יודעים איך אכילתם תשפיע עליכם.
עובדות על עצים: בלוטים
8. למדינות רבות יש עצים לאומיים שקשורים לתרבות ולמורשת שלהם. העץ הלאומי של קנדה הוא האדר (מייפל), לאיים המלדיביים יש את דקל הקוקוס ולתימן יש את עץ דם הדרקון בעל השם המאיים. אם היו שואלים אתכם מה העץ הלאומי של ישראל, אולי הייתם מסתכנים בניחוש שזה הזית שמופיע ברבים מהסמלים שלנו, אך למעשה נכון לינואר 2021 אין לארצנו עץ רשמי. המצב הזה ישתנה בקרוב בעקבות יוזמה מיוחדת של קק"ל, שאת תוצאותיה נדע בקרוב...
עובדות על עצים: עצי זית
9. היפריון הוא שמו של עץ ממין סקוויה נאה שנחשב לגבוה ביותר בעולם. הוא גדל בפארק לאומי רדווד שבאזור החוף בצפון-מערב קליפורניה וגובהו הוא כ-115.85 מטרים. למרות שגובה כזה אמור להפוך אותו לבולט למדי, העץ התגלה רק ב-8 בספטמבר 2006, ומיקומו המדויק בפארק לא נחשף כדי שהוא וסביבתו לא יפגעו כתוצאה מתנועה רבה של אנשים.
עובדות על עצים: פארק לאומי רדווד
10. עם כל הכבוד לעצים שצומחים לגובה, לחפור לעומק זה לפעמים הרבה יותר קשה. העץ שמצליח בכך הכי הרבה הוא ככל הנראה עץ הרועה (Boscia Albitrunca) שמצוי בדרום אפריקה, וגדל בתנאים של חום ויובש, לפעמים אפילו בתוך אדמה סלעית. עץ ממין זה שנמצא במדבר הקלאהרי בשנת 1974 הצמיח מערכת שורשים בעומק 68 מטרים, והוא "שיאן השורשים" המתועד של עולם הצומח.
עובדות על עצים: עץ הרועה
11. תיארוך באמצעות טבעות עצים (Dendrochronology) הוא לא הדבר היחיד שניתן לעשות בעזרת הסימנים האלו שמתפתחים לאורך השנים. בעזרת הטבעות האלו, חוקרים מסוגלים ללמוד על אירועים שהתרחשו בעבר כמו התפרצויות של הרי געש או בצורת. ניתן גם לזהות את תגובתם של עצים לשנים ברוכות מבחינת כמות גשמים או קשות מבחינת טמפרטורות החום, וכך להבין טוב יותר תהליכים המשפיעים על ההתחממות העולמית.
עובדות על עצים: טבעות עץ
12. כחלק ממשימת החלל האמריקאית "אפולו 14", מאות זרעי עצים שונים חגו סביב הירח כחלק מניסוי שמטרתו הייתה לבדוק האם השהות שלהם בתנאים שכאלו תשפיע עליהם בכדור הארץ. "עצי ירח" כפי שהם כונו, הונבטו על ידי שירות היערות של ארצות הברית ונשתלו ברחבי ארה"ב והעולם. מרבית העצים צמחו בהצלחה ולא נצפו תופעות חריגות במהלך התפתחותם לאורך השנים.
עובדות על עצים: עץ בלילה לאור ירח
13. לפי אמונת הבודהיזם קיים עץ הבודהי (Bodhi), עץ תאנה קדוש אשר תחת צלו נח גאוטמה בודהה, ביצע מדיטציה וזכה להארה. כיום נמצא באתר עץ אשר משערים שהוא צאצא ישיר של העץ המקורי. מקום צמיחת העץ הזה בצפון-מזרח הודו הוא המקום הקדוש ביותר לבודהיזם ומהווה אתר עלייה לרגל בשם "בודגאיה".
עובדות על עצים: עץ הבודהי
14. מין מעניין של עץ הוא צפצפה רעדנית, שלעיתים קרובות "מתרבה" באמצעות השורשים שלו ויוצר פרט נוסף שזהה אליו גנטית ומהווה למעשה המשך ישיר שלו, למרות שמעל פני השטח השניים נראים כמו שני עצים שונים. כך יכולות להיווצר מושבות נרחבות של עצים משובטים המבוססים על עץ אחד, כשלכל העצים במושבה יש תכונות זהות והם משתפים מערכת שורשים אחת. קיים עץ שכזה ביוטה שבארה"ב אשר שמו הוא פנדו (מלטינית "אני מתפשט") והוא ממלא שטח של כ-400 מ"ר. הוא נחשב לאורגניזם החי הכבד ביותר (6,000 טון) והזקן ביותר (80,000 שנים).
עובדות על עצים: העץ פנדו

מקור התמונות: J Zapell, Neil SatyamJMKJürgen EissinkFamartinTomer TIan Alexander

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.