print header

סיפורו של "ד"ר דוליטל" הרוסי - קארן דלאקיאן, שהציל אינספור בעלי חיים

 מי לא מכיר את סיפורו של ד"ר דוליטל, רופא החיות מסיפורו של יו לופטינג, שהיה מסוגל לדבר בשפת החיות ולהבינן? הדמות הזו הפכה לסמל לאהבה האנושית לבעלי החיים וליכולת לתקשר עימם, אך צריך לזכור שזאת דמות בדיוניות לחלוטין. עם זאת, בעולמנו יש מספר אנשים שיכולים לזכות בצדק לכינוי "ד"ר דוליטל האמיתי" בזכות התנהלותם המקצועית ואהבת בעלי החיים הטמונה בהם; אחד שכזה הוא ד"ר קארן דלאקיאן, וטרינר החי ופועל כיום בעיר צ'ליאבינסק שברוסיה, אך שמו התפרסם בכל העולם בעקבות סיפורו המרגש ופעילותו המאומצת לטובת בעלי החיים.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Карен Даллакян (@karendallakyan) on

כך החל סיפורו המופלא של ד"ר קארן

הקריירה של קארן החלה באופן רגיל ושגרתי לחלוטין, ללא סימן מיוחד לבאות; הוא נולד בירוואן בירת ארמניה, הלך ללמוד וטרינריה בעיר הרוסית וולוגדה, ולאחר מכן התגלגל לעיר צ'ליאבינסק, שם קבע את ביתו והחל לפעול בתחום הטיפול בבעלי חיים. תוך כדי עבודתו במרפאות פרטיות שונות בעיר, החל קארן להבין שבהרבה מקרים בעלי המרפאות מתמקדים ברווח הכספי יותר מאשר בטובת החיה ובריאותה, ולכן החליט לפתוח מרפאה משלו עם כללי התנהגות אחרים.

המטופל יוצא הדופן הראשון במרפאתו של ד"ר קארן היה גור נמרים זעיר בשם גארליק שנולד בגן החיות בקאזאן וסבל משיתוק שנגרם ממחסור בחלבונים בתזונתו. כולם היו בטוחים שגארליק הקטן עומד למות, אך לד"ר קארן היו תוכניות אחרות עבורו – הוא טיפל בו באמצעות חתולים שהיו במרפאתו, שהעניקו לגור הקטן עיסוי בכפותיהם ואף נשכו אותו מעט – ובאופן מפליא זה עזר, וגופו של גארליק חזר אט אט לתפקד כראוי.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Карен Даллакян (@karendallakyan) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Карен Даллакян (@karendallakyan) on

במקרה מדהים אחר, טיפל ד"ר קארן בקופה בשם מרוסיה שסבלה מהיפותרמיה; בעל החיים הזה היה אקזוטי למדי, והווטרינר המומחה היה צריך לחפש דרך מקורית לטפל בה, ולכן אף התייעץ עם רופא ילדים לשם כך. לבסוף, הוחלט להשקות את הקופה ביין חם, על מנת לגרום לה להתאושש. הטיפול הזה, שבמבט ראשון נראה בלתי קונבנציונלי בכלל, עבד ביעילות רבה וככל שתהליך ההחלמה של מרוסיה התקדם כך היא התקרבה יותר ויותר אל הווטרינר המטפל בה. בהתחלה היא החלה לשוחח עימו בשפת הקופים, לאחר מכן ליטפה את זרועותיו, ולבסוף אף הפגינה התנהגות קנאית כלפיו, והייתה אלימה כלפי הצוות הנשי של המרפאה – דבר שאמנם נשמע רע, אך בפועל הוא חיובי, כי זה אומר שהיא מקנאה למגן ולמציל שלה, מעשה אופייני בקרב קופים.

הפגישה עם הטגיריס ששינתה את חייו של "ד"ר דוליטל" הרוסי

לד"ר קארן יש עוד שפע של סיפורים על בעלי חיים שהציל – החל מקיפודים וברבורים עד זאבים ואריות, אך יש סיפור אחד מיוחד שהוא לעולם לא יישכח, מפגש ששינה את כל מהלך חייו. זה התחיל בכך שיום אחד קולגה שלו מאזור אחר ברוסיה התקשר אליו וסיפר לו על טיגריס שהגיע אליו עם קדחת איומה, והוא לא יודע מה לעשות כדי להציל אותו. ד"ר קארן לא היסס לרגע, לקח על עצמו את המשימה, וכבר באותו לילה הטיגריס – ששמו יוריק וגילו 5 חודשים בלבד – הובל אל המרפאה בצ'ליאבינסק.  

כאשר הגיע הטיגריס אל ד"ר קארן, הוא שם לב שעל פניו של בעל החיים היה פצע גדול שהדיף ריח ריקבון והתפשט אל עבר רקמת העצם שלו. האנשים שהובילו את החיה סיפרו לד"ר קארן שמה שקרה הוא שבאחת מן הארוחות אותן קיבל הטיגריס בגן החיות בו שהה, היה עוף חי שפשוט שרט את החתול הגדול בפניו, וכך נוצר הפצע. בנוסף, הווטרינר המקומי שטיפל בטיגריס עקר את שיניו, מה שהחמיר עוד יותר את המצב.

ד"ר קארן טיפל ביוריק במסירות, על אף שבמשך 6 חודשים נע הטיגריס הקטן בין חיים למוות כמעט. כאשר החל להחלים ולחזור מעט לעצמו, הוא פשוט התפרע בתוך החדר שבו הוחזק, שבר והרס כל מה שרק היה בסביבה – אפילו את התחבושות שלו. עם זאת, לאט לאט מצבו של יוריק השתפר, ופעם אחת – לאחר עוד ניתוח מורכב שעבר- הוא אפילו השמיע קולות גרגור לאות תודה. המחווה הקטנה של הטיגריס נגעה לליבו של ד"ר קארן, שהחל לישון יחד איתו, לאכול עימו ארוחת בוקר ואף לצעוד איתו.

סיפורו של הוטרינר ד"ר קארן דלאקיאן: ד"ר קארן והטיגריס יוריק
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Карен Даллакян (@karendallakyan) on

כאשר מצבו של יוריק הטיגריס הצעיר השתפר, יצר ד"ר קארן קשר עם אנשי גן החיות שהביאו אותו אליו, ואמר להם שהם יכולים לבוא להחזיר את בעל החיים אליהם. אך כאשר הם הגיעו למרפאה וראו שחלק מפניו של יוריק חסרים בגלל הטיפול, הם הודיעו לד"ר קארן שבעוד חצי שנה הם ייקחו את החיה להסרת עור. רחמיו של ד"ר קארן נכמרו למשמע הדברים, והוא התקשה לסבול את הידיעה שזה מה שיקרה לטיגריס האהוב, שהוא כה עמל על הטיפול בו. אז הוא החל לאסוף כסף על מנת שיוכל לקנות את יוריק מגן החיות, ואנשי צ'רנוביסק פתחו את ליבם והסכימו להירתם על מנת לעזור לו במשימה. לבסוף, הצליח ד"ר קארן לגייס את הכסף הדרוש, קנה את יוריק ושלח אותו למרכז החלמה והתאוששות; בעזרת מאמציו של הווטרינר יוריק שרד, ואף חזר בסוף לגן החיות, אך לסביבה טבעית יחד עם שאר הטיגריסים של הגן.

סיפורו של הטגיריס הקטן שניצל בזכות הווטרינר המסור החל להכות גלים ברוסיה, התפרסם בעיתונות המקומית ולאחר מכן גם בעולם. מאותו יום ואילך שמו של ד"ר קארן נהיה מפורסם.

הכל טמון בגישה – זה המסר של ד"ר קארן

למרות שהדברים שד"ר קארן מצליח לעשות נראים לעיתים כמו ניסים – תהיו בטוחים ששום דבר אינו במקרה. אמנם לא פשוט למצוא מידע כיצד לטפל בחיות אקזוטיות כמו אלו שהגיעו לידיו של האיש הזה - וזה אף היה קשה עוד יותר בשנות ה-90', כשהאינטרנט ומנוע החיפוש של גוגל לא היו בנמצא - אך ד"ר קארן למד קשה מאוד כדי להגיע לאן שהגיע. הוא השתתף בכנסים וסמינרים שונים, קרא הרבה מאוד ספרות מקצועית (לפעמים גם בשפות זרות, בעזרת מילונים שעמדו לרשותו) וביצע את החלטותיו המקצועיות בעיקר בזכות הידע והניסיון שצבר עם השנים.

מלבד זאת, גם משפחתו של ד"ר קארן הייתה לו לעזר רב, ותמכה בו לאורך כל הדרך. אישתו, ילדיו ואביו היו שם איתו מהרגע הראשון, ואף אפשרו לו להפוך את ביתם הפרטי לבית מחסה עבור חיות וציפורים שנזקקו לטיפול, לפני שקארן ייסד מקלט עצמאי לבעלי חיים. אישתו של ד"ר קארן לא חוששת שהעיסוק עם חיות פצועות יכול לפגוע בבעלה, כי היא בטוחה שבעלי החיים לא יזיקו לו כי הם יכולים להרגיש שהוא רוצה בטובתם.

לאחר המקרה עם הטיגריס יוריק, ד"ר קארן הקים קרן להגנה על בעלי חיים, "הצל אותי" שמה. בבעלותו, כאמור, מקלט לבעלי חיים שסבלו מיחס רע, ועל אף הפרסום שלו והעזרה שהוא מקבל מהרבה חובבי חיות אחרים – הוא עדיין נאלץ לעבוד מסביב לשעון במאמץ לשמור על כמה שיותר בעלי חיים.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Карен Даллакян (@karendallakyan) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Карен Даллакян (@karendallakyan) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Карен Даллакян (@karendallakyan) on

כל זה לא מפריע לד"ר קארן לרצות לחנך גם את הדור הצעיר לאהבת הטבע והחיות – והוא ואנשיו עוסקים בפעילות חינוכית ומארגנים הרצאות, סמינרים, תערוכות וכנסים כדי להעביר את הידע שצברו הלאה. לדבריו של ד"ר קארן, ברוסיה לא מספיק אנשים יודעים כיצד להתנהג עם בעלי חיים, דבר שמוביל לבעיות לא מעטות שברצונו לתקן. העמותה שלו משתפת פעולה עם מרכז החלמה רפואי לילדים, מכיוון שידוע כי בעלי חיים משפיעים לטובה על מצב הרוח האנושי.

"אני רוצה לחיות כדי לראות את היום שבו אני לא אחזה עוד בחיות שכמעט עונו" אומר ד"ר קארן. כאשר הוא נשאל האם הוא מאמין שדבר כזה אפשרי, הוא עונה שכולנו צריכים לקוות לטוב ביותר, כי הגישה האופטימית היא זאת שמובילה אותו בעבודתו. "הלב לעולם לא משקר ולעולם לא מראה את הדרך השגויה" אומר בנוסף ד"ר קארן – ואכן נדמה כי מדובר באדם עם לב ענק, שמצליח בעמל רב לעשות עבודת קודש.

מקור תמונה: Bright Side

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.