print header

10 תגליות מדעיות שעשויות לשנות את העולם

אין אחד שלא ראה סרטי מדע בדיוני וחשב לעצמו לפחות פעם אחת "איך הייתי רוצה לחיות בעתיד" – אך למעשה העתיד כבר כאן, ואנחנו מוקפים בפיתוחים טכנולוגיים שמוכיחים פעם אחר פעם שאין גבול למה שהאנושות יכולה להשיג ולעשות. מדענים מכל רחבי העולם עומלים יומם ולילה כדי לשפר את חיי כולנו, והם אט אט משיגים תוצאות חיוביות שבהחלט יכולות לשנות את כל העולם. רוצים לדעת במה בדיוק מדובר ואיך חייכם ישתנו בעתיד הקרוב? הכירו את 10 התגליות המדעיות הגדולות ביותר שנעשו לאחרונה בתחומים שונים.
 

1. מכשיר אלקטרוני שעוזר לנכים ללכת שוב

קבוצת נוירופיזיולוגים מארה"ב ומרוסיה עשו את מה שהיה נראה עד היום לבלתי אפשרי – הם העניקו לאדם משותק מהמותן ומטה את האפשרות ללכת שוב! הם עשו זאת בעזרת מכשור אלקטרוני שהיה מיועד למטרה אחרת לגמרי – להפחית כאבים – אך התגלה שאותו מכשור מאפשר לאנשים משותקים להזיז את גפיהם התחתונות, אפילו אם הנזק לעצבים הוא חמור ביותר. לפי הנוירופיזיולוגים, תהליך השיקום ארך 44 שבועות, ונכון לזמן כתיבת שורות אלו, האדם שעליו נערך הניסוי כבר יכול לעמוד בכוחות עצמו וללכת על הליכון.

2. צילום הרנטגן הראשון בצבע מלא

תגליות מדעיות: צילום רנטגן בצבע מלא
מדענים מניו זילנד יצרו את צילום הרנטגן הראשון בעולם בתלת ממד ובצבע, בעזרת מכשיר שמבוסס על מכונת צילום הרנטגן המקורית. המכשיר החדש משתמש בטכנולוגיה לאיתור חלקיקים שנקראת מדיפיקס, שבה השתמשו גם במאיץ החלקיקים הגדול שבגבול שווייץ-צרפת כדי למצוא את בוזון היגס, שקיומו היה רק תיאורטי עד לשנת 2012. טכנולוגיית מדיפיקס עובדת כמו מצלמה שמצלמת ברמה תת-אטומית ומספקת תמונות עם ניגודיות גבוהה. בתמונות רנטגן בצבע ניתן לראות בבירור הבדלים בין שרירים, עצמות וסחוסים, וכן גודל ומיקום של גידולים סרטניים.

3. אפוד שמזהיר מפני התקף לב כמה ימים מראש

תגליות מדעיות: Smart Vest
האפוד החכם (Smart Vest) אמנם נראה כמו אפוד פשוט ורגיל, אך בתוכו יש חיישנים ואלקטרודות שעושים בדיקות א.ק.ג, לחץ דם ודופק, 24 שעות ביממה מבלי שיהיה צורך בנוכחות של רופא. המידע על הבדיקות מתקבל ישירות לסמארטפון בעזרת אפליקציה נלווית, ועל פי ממציא האפוד, ישנה אף אפשרות לחזות התקפי לב יומיים מראש על ידי זיהוי פעילות חריגה של הלב. האפוד כבר נוסה על מתנדבים והראה תוצאות טובות, ואנו נוכל לצפות לכך שיהיה זמין לרכישה כבר בשנים הקרובות.

4. טיפות עיניים שמסירות את הצורך במשקפיים

תגליות מדעיות: אישה עם משקפיים
הפיתוח הזה מגיע ממדינתנו הקטנה, ובימים אלו ממש חוקרים במרכז הרפואי שערי צדק ואוניברסיטת בר אילן עומלים על טיפות עיניים שמתקנות את קרנית העין. המשמעות של זה היא שבעזרת שימוש בטיפות עיניים באופן יומיומי ניתן יהיה להיפטר ממשקפי הראייה לצמיתות, והמוצר כבר נוסה והראה תוצאות נהדרות. הטיפות יעילות הן עבור קוצר ראייה והן עבור רוחק ראייה, ולפי אחד החוקרים, דוד סמדג'ה, הן יכולות אף למנוע קטרקט ולגרום לראייה שלנו להיות משופרת עוד יותר ממה שהיא באופן טבעי.

5. המונית המעופפת הראשונה

תגליות מדעיות: Aerocar EHang 184
במבט ראשון, Aerocar EHang 184 נראית כמו רחפן, אך היא הרבה יותר מזה. מדובר ברכב מעופף שיכול להסיע 2 אנשים עד למרחק של 15 ק"מ במהירות של 130 קמ"ש, אך זה לא הדבר הכי מפתיע בו. הרכב המעופף הזה לא מצריך טייס משום שהוא אוטונומי לחלוטין, והוא כבר נוסה ונבדק בסין בהצלחה. לפי המפתחים של הרכב המעופף, הנוסעים רק יצטרכו לסמן לרכב המעופף את יעדם, והוא כבר ייקח אותם לשם לבד.

6. שלד חיצוני של יד שנשלט בעזרת כוח המחשבה

תגליות מדעיות: יד רובוטית מול יד אנושית
מדענים ממרכז המחקר EPFL שבשווייץ הצליחו ליצור אב-טיפוס של יד אשר ניתן לשלוט עליה בעזרת כוח המחשבה. בגרסאות קודמות היה צורך לחבר אלקטרודות ששולטות על היד מתחת לעור הגוף, אך כעת הן נמצאות בתוך קסדה שצריך בסך הכל לשים על הראש. קל מאוד לשלוט על היד ותהליך הלמידה אורך מספר דקות בודדות, כשהיא נוסתה כבר על אנשים שנפגעו בעמוד השדרה או שעברו התקף שבץ. כעת המהנדסים עובדים על שיפורים כדי שהיד הזו תהיה טובה מספיק עבור ייצור המוני.

7. עריכת גנים לטיפול במחלות

תגליות מדעיות: סליל גנטי
באוגוסט 2017 מומחים באוניברסיטת אורגון שבארה"ב הצליחו לשנות בהצלחה גנים של עובר אשר אחראיים על התפתחות מחלת לב. עם זאת, החידוש המשמעותי בתחום ההנדסה הביולוגית הוא שעריכת גנים הינה ככל הנראה אפשרית גם על אדם חי ובוגר. חולה בן 44 שסבל מתסמונת האנטר – תסמונת גנטית נדירה – עבר ניתוח לשינוי גנטי כדי למחוק מגופו את המחלה, ונכון לעתה החוקרים עדיין מחכים לראות את התוצאות של התהליך. אם הן יהיו חיוביות, זה אומר שניתן יהיה לטפל בשלל מחלות קשות שקשורות לגנטיקה בעזרת תהליך של עריכת גנים.

8. התרופה לסרטן נמצאת ממש מעבר לפינה

תגליות מדעיות: מדענית מעבירה חומר נוזלי בין מבחנות
הרפואה המודרנית עושה כיום צעדי ענק בהפיכת המילה "סרטן" להרבה פחות מאיימת. אמנם לא ניתן לרפא סרטן לחלוטין לעת עתה, אך יתכן שבעתיד הקרוב התגברות על המחלה תהיה הרבה יותר קלה ופשוטה. עוד בשנת 2017 מספר נחקרות שנאבקו בסרטן קיבלו טיפול מתקדם נגד סרטן צוואר הרחם, שבו נשלח זרע עם תרופה מיוחדת אל הרחם. כתוצאה מכך, 90% מתאי הסרטן הוסרו לחלוטין, ושיטה זו מסתמנת כיעילה יותר מאשר טיפולי כימותרפיה ואף עשויה להחליף אותם.

9. נמצאו מים על מאדים

תגליות מדעיות: כוכב מאדים
למדע כבר ידוע מזמן שהכוכב האדום היה בעברו מלא בנוזלים, ואמנם יש בו מאגרי קרח, אך החוקרים עדיין מחפשים עדות לכך שיש במאדים מים נוזליים, והם מצאו אותם ביולי 2018. סוכנות החלל האיטלקית מצאה מאגר מים תת קרקעי בעזרת רדאר מתקדם, ולטענתם מדובר באגם בגודל 20 ק"מ ועומק של 90 ס"מ. זה נותן תקווה רבה להתיישבות העתידית על הכוכב, שמיועדת לצאת לדרך כבר בשנת 2022.

10. גלולות נגד הריון – בקרוב גם אצל גברים

תגליות מדעיות: גלולות
כבר במשך שנים מדענים מנסים לפתח גלולות נגד היריון עבור גברים, אך הבעיה היא שהן תמיד נמצאו כבעלות תופעות לוואי קשות, כמו יצירת נזק רב לכבד. עם זאת, במרץ 2018 חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון הכריזו שהם עשויים לשחרר בקרוב את הגלולות הראשונות נגד היריון לגברים שעובדות ושאינן מזיקות. בגלולות קיים שילוב של הורמונים שמדכא את ייצור הזרע, וכמו הגלולות שקיימות עבור נשים, צריך לצרוך אותן באופן קבוע פעם אחת ביום. בנוסף לכך שהן נמצאו כיעילות, הנחקרים דיווחו על תופעות לוואי מזעריות בלבד שלא פגמו בשגרה היומית שלהם. אחת מתופעות הלוואי הבולטות היא שינויים ברמת הכולסטרול, אך עדיין לא מדובר בתופעה שתשלול את האפשרות שהגלולות האלה יהיו אפשריות לרכישה בעתיד הקרוב.
 
מקור התמונות: marsbioimagingsmartvestEHANG / Youtube

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.