print header

6 כלי תחבורה ציבורית עתידניים

  חלק גדול מאיתנו משתמש בתחבורה הציבורית ובמקביל גם לא חוסך ממנה ביקורת במקרים בהם אנו מחכים זמן לא מבוטל לאוטובוס, מונית או רכבת כדי להגיע הביתה מהעבודה, או להתנייד ברחבי הארץ. אך עם כל הכעס על המעידות, העיכובים והביטולים שאנו חווים, אנחנו עדיין בוחרים להשתמש בה כי הרעיון שעומד בבסיסה מעולה, ובמקומות אחרים בעולם הוא מיושם היטב. אך מה אם היינו אומרים לכם שגם את התחבורה הציבורית הטובה שכבר קיימת, נוכל בעתיד להחליף בטכנולוגיה טובה עוד יותר שגם בריאה לסביבה? כדי להוכיח לכם זאת, ריכזנו 6 רעיונות מדהימים בתחום - חלקם כבר הושקו ונכנסים לשימוש אט אט וחלקם עדיין בגדר פיתוחים עתידניים, אך כולם צפויים להביא פתרונות חדשים לתחבורה הציבורית באדמה, בים ובאוויר.
 
כלי תחבורה עתידיים: רחוב מלא בתחבורה ציבורית
 

1. התחבורה העתידנית של נקסט (NEXT)

נקסט היא מערכת תחבורה חכמה ומתקדמת שעוצבה באיטליה, והיא מבוססת על יחידות מודולריות של רכבים אוטונומיים. כל יחידה יכולה לנהוג, להצטרף ולהתנתק מיחידות אחרות, גם בתנועה, בצורה אוטונומית לחלוטין. כאשר היחידות מצטרפות אחת לשנייה, הן יוצרות שטח פתוח ביניהן כמו באוטובוס, דבר המאפשר לנוסעים לעמוד ולנוע, ובכך הן מצליחות להתעלות על התחבורה הציבורית הרגילה. מערכת התחבורה של נקסט הוקמה על מנת לצמצם את זיהום האוויר, זמן הנסיעה ועלותה, מניין ההרוגים בכבישים והעומס בדרכים. מטרה נוספת היא לייעל את התחבורה הציבורית על ידי חלוקה מחדש של הנוסעים באופן משתנה, דבר שיאפשר שליטה מדויקת על שיעורי התפוסה, זמן הגעה ליעד וצריכת אנרגיה. בנוסף, נקסט מתכוונת לשדרג את חווית הנסיעה על ידי מתן שירותים שונים לפי דרישה, כגון הגשת מזון ושתייה. בפברואר 2018 מערכת נקסט ערכה ניסוי ראשוני בדובאי שאותו תוכלו לראות בסרטון הבא, והיא עתידה להיות מושקת לשימוש הציבור הרחב בשנת 2020.
 
 

2. ג'יירוסקופיק (Gyroscopic)

החברה הרוסית 'דאהיר אינסאט' שוקדת על פיתוח עתידני לכלי תחבורה ציבורית חדש, שלאחרונה היא חשפה לציבור את הרעיון שלה, המבוסס על עיקרון פיזיקלי פשוט של ייצוב אובייקטים באמצעות ג'ירוסקופ (Gyroscope). רכבים ג'ירוסקופים הם רעיון ישן שמלווה אותנו כבר עשרות שנים, אולם ביצועו תמיד נתקל בקשיים. כעת, ממציא הפיתוח החדשני, דאהיר סמנוב, חוזה שהג'ירוסקופ הולך להחליף בעתיד את האוטובוסים, החשמליות והרכבות מסביב לעולם. סמנוב טוען כי יש לג'ירוסקופיק - כלי רכב דמויי דיסק הנוסעים ברחובות על גלגלים כשהם מורמים מעל התנועה - פוטנציאל עצום להיות אמצעי תחבורה יעיל, חסכוני, בטוח, ידידותי לסביבה, נוח ובעל יכולת תמרון שאינה תלויה בתנועה בכבישים. בנוסף, הג'ירוסקופיק יופעל בעזרת אנרגיה סולארית בזכות פאנלים קולטי שמש שיותקנו על גגות המתקן והוא יוכל לעלות ולרדת בגובה כדי לעבור מתחת לגשרים. במקביל, הנוסעים יוכלו ליהנות מכמה סוגי ג'ירוסקופים, לדוגמה כאלה המציעים תאים מפוארים הכוללים בתוכם ספות נוחות וטלוויזיות. נכון לזמן זה, החברה הרוסית נתקלת בקשיים לקידום הרעיון, אך כפי שתראו בסרטון הוא בהחלט אפשרי ואולי בעתיד נראה את הג'ירוסקופיק נוסע גם בכבישי ארצנו. 
 
 

3. ספינת השייט האווירית "אתר" (Aether)

בסיסו של הרעיון החדשני הזה נעוץ בפרויקט של מק בייר, סטודנט לתואר ראשון בתכנון תחבורה באוניברסיטת האדרספילד. לפי בייר, כלי שייט זה מסוגל לנווט בזכות שינויי זוויות החוגות המותקנות בצד, המאפשרים המראה ונחיתה אנכית. בתוך כלי השייט האווירי ישנם אזורי אוכל המשקיפים על הארץ והשמיים מבעד לחלונות ענקיים, מתחם משרדים מודרני ובר שתייה מפנק. לצד כל אלו ניתן למצוא חדרי שינה גדולים הכוללים אזורי ישיבה וחלונות מתרחבים מעל המיטות עם נוף עוצר נשימה. הרעיון של בייר התחיל אי שם בשנת 2013 ונכון לזמן כתיבת מילים אלו הוא עדיין בגדר תוכנית בלבד, אך כפי שתראו בסרטון שלפניכם - לא רחוק היום שגם אנחנו נהנה מחוויית שייט אווירי בספינת ה"אתר" או אחת אחרת מסוגה. 
 

4. המעבורת האוטונומית של 'נאביה' (NAVYA)

בין אם בעיר או בכפר, המעבורת האוטונומית של חברת 'נאביה' הצרפתית היא פתרון ניידות חדשני, יעיל וחכם. המעבורת האוטונומית נמצאת בכבישים שונים בעולם כבר משנת 2014 והיא מבטיחה ביצועי הובלה ללא נהג ברמה גבוהה, הודות למערכת הניווט שלה. ציי המעבורות האוטונומיות מאפשרים למפעילי תחבורה ציבורית להקל על עומסי התנועה במרכזים העירוניים - כך הנוסעים נהנים מטיול נעים ונוח במקביל לניצול זמן הנסיעה שלהם. במעבורת האוטונומית של נאביה אפשר כבר לחזות בכבישים מסוימים באוסטרליה, צרפת, סין וארה"ב, וכפי שתראו בסרטון הבא, יכול בהחלט להיות שלא רחוק היום שהיא תגיע גם אלינו: 
 

5. המונית הרובוטית של רנו (EZ-GO Concept)

בשנת 2018 הציגה יצרנית הרכב רנו את הרכב האוטונומי שלה: האיזי-גו קונספט, מונית רובוטית חשמלית הניתנת לזימון (עבור אדם אחד ועד לקבוצה של 6 אנשים) באמצעות סימון מיקום באפליקציה, או על ידי המתנה באחת מתחנות הקבע שיהיו פרושות ברחבי העיר בה היא תפעל. לאיזי-גו קונספט יש יכולת נהיגה אוטונומית, כך שהיא יכולה לעבור בין נתיבים, לפנות בצמתים ולהעריך במדויק את המרחק מהרכב שלפניה. מבנה המונית מיוחד במינו - הוא תוכנן כדי למקסם את שדה הראייה של החיישנים האוטונומיים, והוא מאפשר סדר ישיבה בצורת האות U, כך שהנוסעים פונים אחד כלפי השני. המונית האוטונומית הראשונה עתידה להיות מושקת בשנת 2022 וכפי שניתן לראות בסרטון המצורף, היא בהחלט עשויה להוות תחליף זול ונוח למוניות הרגילות של ימינו:
 
 

6. ספינת השייט איוסיאס (Eoseas)

ספינת השיט 'איוסיאס' היא מיזם משותף של החברות STX Europe יחד עם סטרלינג פיתוח בינלאומי (SDI) שעתיד לחולל מהפכה בתעשייה הימית ביחס לסוגיות הבוערות בכל הנוגע לזיהום הסביבתי. ספינת השייט הזו היא תוצאה של תוכנית 'Ecorizon' אשר פותחה בשנת 2009, ומטרתה הייתה להבטיח מקור חלופי של דלקים ימיים ותשתיות טכנולוגיות טובות יותר לתעשייה הימית. הספינה משלבת פאנלים סולאריים ומחזור גז עבור הנעה, במקביל למפרשים הגדולים המסייעים גם כן להניע אותה ביעילות. המטרה של הספינה היא להפחית את רמת הצריכה של אנרגיה וכוח במקביל לצמצום פליטות גזים רעילים. ספינת התענוגות הזאת עתידה להצליח בהפחתת 50% בצריכת החשמל לצד 30% ירידה בצריכת האנרגיה. את הספינה יאיישו למעלה מ-1,000 אנשי צוות והיא יכולה להכיל למעלה מ-3,000 נוסעים - כך שרבים ייהנו מחוויית שייט נהדרת ויוקרתית, ממש כפי שניתן לראות בסרטון המצורף, לצד שמירה על הסביבה הימית.
 
 
מקור התמונה: mmihori
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו