print header

9 פריצות דרך רפואיות מדהימות בשנת 2017

  תחום המחקר הרפואי שבו חוקרים מרחבי העולם בוחנים מולקולות, מכשירים ופריטים נוספים כדי לעמוד על טיבם, הביא לפריצות דרך במהלך השנים שהולכות ונהיות מדהימות יותר ככל שמתקדם הזמן. שנת 2017 היוותה שנה משמעותית מהבחינה הזו הודות לפריצות דרך רפואיות שעתידות לשפר את חייהם של מיליוני אנשים ברחבי העולם, שעד כה לא היה פתרון לבעיות רפואיות שסבלו מהן. כדי לקבל הצצה לעולם המתפתח תדירות של הרפואה המודרנית, אנו מביאים לכם 9 פריצות דרך מדהימות שהיו בשנה החולפת, שבהחלט יסקרנו אתכם ויראו לכם את ההישגים המדהימים שנבעו מהסקרנות האנושית והרצון לסייע לאנשים שמתמודדים עם בעיות רפואיות.
 
פריצות דרך רפואיות בשנת 2017: אישה מסתכלת במיקרוסקופ
 

1. גילוי הגן שאחראי למחזור הביולוגי

פריצות דרך רפואיות בשנת 2017: איור של גדילי די אן איי
הגוף שלנו פועל במידה ניכרת בתנודות מחזוריות שמושפעות מרמות של הורמונים ורכיבים אחרים בגוף. אחד המחזורים הנודעים ביותר הוא מחזור השינה שתלוי בהפרשות של הורמונים שונים, ולצערנו מופרע במידה ניכרת מאורח החיים המודרני. עבור כל אלו שסובלים מנדודי שינה, יש בשורה טובה שנובעת מגילוי של הגן שאחראי לקצב הביולוגי וגם למנגנון הפעולה שלו. עם מחקרים נוספים של הגן הזה ומנגנון הפעולה יהיה ניתן לא רק לרפא נדודי שינה, אלא גם למנוע את כל המחלות הנובעות מהן, כמו עלייה במשקל, מצב רוח ירוד, מחלות לב ועוד.

2. טיפול לצהבת C

פריצות דרך רפואיות בשנת 2017: איור ממוחשב של נגיף
עד כה ניתן היה לטפל במידה מתונה בצהבת C - מחלה ויראלית קשה שמובילה פעמים רבות לכשל בכבד. חוקרים ורופאים ניסו למצוא מרפא למחלה הזו, והם גילו שהתשובה כנראה טמונה בגוף האנושי ולא נתגלתה עד כה. במחקר שנערך בנושא, חוקרים הצליחו לאתר קולטן תאי שמזהה תאים ויראליים של צהבת מסוג C. הגילוי החשוב הזה עתיד להוביל למציאת דרך לחסן אנשים שנושאים את הנגיף ולאפשר לגוף להיפטר ממנו, או לכל הפחות להיות מחוסן נגדו בצורה יעילה יותר מהחיסונים שיש כיום. ניסויים עם תרופה שעובדת על המנגנון הזה אושרו בארה"ב והחוקרים שעומלים על הנושא אופטימיים לגביי התוצאות שלהם בשטח וההטבה במצבם של חולי צהבת C.
 

3. טיפול חדשני ויעיל לסרטן השד

פריצות דרך רפואיות בשנת 2017: קופסת מתכת עם סרט עשוי חרוזים ונוצות עליו ולידו
מספרן של הנשים החולות בסרטן השד עולה מדי שנה, והמחלה הקשה הזו גובה את חייהן של רבבות מהן ברחבי העולם. בניסיון למצוא מזור למחלה הזו, חוקרים ורופאים גילו כי שילוב של שתי תרופות קיימות לטיפול בסרטן השד – הרצפטין וטייקרב  מפחית במידה ניכרת את גודלם של גידולים בשד של סוג סרטן אלים במיוחד - HER2. בנוסף לטיפול המשולב הזה, חוקרים מצאו וקיבלו אישור להנפקה של תרופה חדשנית – נרלינקס, שגם היא מטפלת בסרטן השד בצורה יעילה, בייחוד בשלביו הראשונים, והמחקרים שנערכים בנושא עתידים לאפשר לנשים בכל רחבי העולם להשתמש בה. 

4. תרופה חדשה לפרקינסון

פריצות דרך רפואיות בשנת 2017: איור ממוחשב של מוח
פרקינסון זו מחלה קשה שנובעת מהרס או נזק לתאי מוח שמייצרים דופמין, מה שמוביל לתופעות של המחלה שהידועה בהן היא רעד בגוף. בקרב מטופלים רבים, הטיפול התרופתי הרגיל מפסיק לעבוד בשלב מסוים, מה שגרם לחוקרים לנסות למצוא תרופה יעילה יותר. לפי ד"ר אריק באסטינגס, סגן מנהל מחלקת הנוירולוגיה במרכז ה-FDA למחקר והערכת תרופות, זאדאגו (ספינמיד), התרופה החדשה שאושרה, מהווה טיפול נוסף ויעיל עבור חולים שתרופות אחרות לא משפיעות עליהם באופן הרצוי, ואלו הן בהחלט חדשות משמחות.

5. גילוי הגנים האחראיים לאוטיזם

פריצות דרך רפואיות בשנת 2017: איור של סרט צבעוני עשוי מחלקי פאזל
אחת מהדרכים היעילות ביותר לטיפול בבעיה כלשהי היא להגיע לשורש שלה, ובמקרה של מצבים גופניים שונים – לגלות את הגנים שאחראיים לתופעות כאלו ואחרות. בשורה מפתיעה בתחום הגנטי נובעת מגילוי של שורת מוטציות גנטיות שמביאות למחלת האוטיזם על גווניה השונים. במחקר שפורסם במגזין Nature Communications, חוקרים הציגו את הממצאים שלהם לפיהם יש בסיס גנטי לאוטיזם, ואפילו גן ספציפי שכונה "TRIO" שאחראי למצב הזה. הסיכוי להתרחשות של שורת המוטציות המובילה לאוטיזם היא 1 ל-1.8 טריליון, וכעת, עם גילוי הגנים האחראיים לכך, ניתן יהיה להבין מצבים של אוטיזם בצורה עמוקה יותר ולדעת כיצד לשפר את חייהם של אלו שמתמודדים איתם.

6. ניתוחים בתלת ממד

פריצות דרך רפואיות בשנת 2017: רופאים בחדר ניתוח
הצלחה של ניתוחים תלויה במספר גורמים, שאחד מהם הוא יכולתו של הרופא המנתח לראות מה נמצא מול עיניו כדי לנתח בצורה יעילה כל מטופל. למרבה הצער, עד כה משקפיים מגדילים וכלים אחרים לא עשו את העבודה על הצד הטוב ביותר, ורופאים היו צריכים להסתמך על הראייה ההיקפית שלהם כדי לראות מה קורה מולם. ב-2017 המצב הזה השתנה הודות להמצאה של טכנולוגיה סטראוסקופית שמאפשרת למנתחים לקבל הדמיה תלת ממדית מדויקת של האזורים שעליהם לנתח. בעזרת מכשור מתקדם, ההדמיה מוצגת על מסך ומאפשרת למנתחים להישאר עם מבט ישיר עליו כדי לראות מה הם עושים, מה שחשוב במיוחד עם איברים עדינים כמו המוח והעיניים שטעויות איתם עלולות להוביל לנזק בלתי הפיך.

7. מציאת מולקולה לטיפול בלוקמיה בילדים

פריצות דרך רפואיות בשנת 2017: תאי לוקמיה
לוקמיה היא אחד מסוגי הסרטן הנפוצים ביותר בקרב ילדים שגורמת לרבים ברחבי העולם לסבול מילדות גדועה. במרוץ אחר חיפוש פתרון יעיל ללוקמיה אצל ילדים, אושר לאחרונה טיפול חדשני שיכול להציל חיים של מיליוני ילדים ברחבי העולם וגם להקל על הוריהם שנאלצים לראותם עוברים טיפולים כואבים. במהלך הטיפול מושתלים בחולים תאי חיסון עצמיים בתוספת של מולקולה שמזהה תאי סרטן ו"מחסלת אותם". הטיפול, שנקרא "תרפיית CAR T-Cell" משמש עבור ילדים שחולים בלוקמיה לימפוציטית חריפה והתוצאות בשטח מבשרות טובות. נער בן 15 בשם זאק סווארט מארה"ב טופל ב- CAR T-Cell ותוך חודש הוא נכנס לנסיגה ברמה שאפשרה לבצע בו השתלת מח עצם, מה שלא ניתן היה לעשות לפני כן.

8. מציאת פתרון למחסור באיברים להשתלה

פריצות דרך רפואיות בשנת 2017: איור של שני לבבות משולבים זה בזה
רשימת האנשים שמחכים להשתלות כליה, לב, כבד ואיברים אחרים לעולם לא מתקצרת, אלא רק מתארכת, ולמרבה הצער, אין מספיק איברים להשתלה עבור כל אלו שזקוקים להם. בעיה נוספת בתחום היא איברים מתאימים להשתלה שנמצאים במרחק גדול ממטופלים שזקוקים להם, מה שלא מאפשר לנייד אותם בטווח הזמן הרצוי. כדי לגבור על הבעיה הזו, חוקרים באוניברסיטת מינסוטה מצאו שיטה מיוחדת שבה ניתן להקפיא איברים בלי לגרום להם נזק ולהפשיר אותם באופן שמאפשר להשתיל אותם באופן מוצלח בחולים. השיטה מתמקדת בעיקר בכלי דם גדולים ממקור של בעלי חיים, אך החוקרים גורסים שניתן יהיה ליישם אותה גם עם איברים וחלקי איברים של בני אדם ובכך לנייד אותם ברחבי העולם לאלו שזקוקים להשתלות.

9. מיגור מחלת האיידס

פריצות דרך רפואיות בשנת 2017: איור של נגיף האיידס
טיפולי איידס כיום מאפשרים לחולים במחלה הקשה הזו להאריך את חייהם ולשפר את איכותם, אך טרם נמצאה דרך להוציא את נגיף ה-HIV מחוץ לגוף. במחקר שנערך בבית הספר לרפואה על שם דיוויד גפן באוניברסיטת קליפורניה, חוקרים מצאו שיטה להוציא את הנגיף מחוץ לגוף. השיטה המהפכנית מתבססת על "הערה" של תאי ווירוס רדומים, מה שגורם להם להשתכפל ולחוקרים "לחסל" אותם. המטרה היא בעצם להוציא כמויות גדולות של הווירוס מהגוף על ידי זיהוי שלו, והחוקרים ממשיכים בניסויים כדי לייעל את השיטה באופן שיאפשר ליישם אותה בבני אדם חולים ואולי אפילו לרפאם מהמחלה. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.