print header

העולם סביבנו מלא מסתורין. המדע לא תמיד מוצא תשובות לכל השאלות, וזו בדיוק הסיבה שאנחנו עדיין אוהבים לצפות בסרטי פנטזיה. במקומות המסתוריים הללו יש קסם, והקסם טמון בעובדה שאנו לא יודעים עדיין הכל על המקומות האלו.

הסנוטות של תרבות המאיה

עמוק בתוך הג'ונגלים של מקסיקו וגוואטאמלה נמצאת סנוטה – מערכת מערות שנראית כלקוחה מהסרט 'אווטאר'. תרבות בני המאיה שיגשגה כשאירופה עדיין היתה שקועה בימי הביניים. בני המאיה ידועים בזכות שליטתם המדהימה במתמטיקה ואסטרולוגיה. עריהן היו בנויות בצורה מושלמת וגאונית, ללא כל שימוש במתכות. העולם שמתחת לפני השטח של בני המאיה נקרא סנוטה (Cenote). המילה סנוטה, "באר" בשפת המאיה, היא שם כללי לפתח המוביל למערכות מים תת-קרקעיות. רבות מהסנוטות נתגלו רק בשנים האחרונות.

הסנוטות הן מערכת מערות תת-קרקעית עצומה מתחת לפני השטח, מלאה בתופעות טבע נדירות. האיזור במקסיקו בו נמצאות מרבית הסנוטות נקרא "ריביירה מאיה" בשל יופיו המדהים, והוא נחשב אתר צלילה מהיפים בעולם.

בעבר, זרם מתחת לפני הקרקע נהר גדול של מי תהום, שבמהלך זרימתו, חילחל בין השכבות של הקרקע וגרם לקריסה של הקרקע פנימה, וכך נוצרו המערות, חלקן חשופות, אך מרביתן נמצאות מתחת לפני הקרקע. הסנוטות שימשו כמקור מים לבני המאיה,  אך גם כמקום טקסי. בחלק מהמערות חוקרים מצאו תכשיטים וחפצים שונים וגם עצמות ושלדים של בני האימפריה.

סנוטה, מאיה, מסתורין, צלילה, מקסיקו, גוואטמאלה, סנוטות
אי הפסחא
אי הפסחא הוא אי באוקיינוס השקט, המצוי בשליטת צ'ילה. האי נודע בפסלי האבן הענקיים שבו המכונים "מואי".
במשך שנים רבות, מאז שהתגלה על ידי האירופים, גירה האי את סקרנותם של חוקרים בשל מספר תופעות שהתקשו להסבירן. התעלומה הראשונה היא מקור תושביו הראשונים של האי, המרוחק אלפי קילומטרים ממקומות מיושבים , מקור התושבים הוא כנראה פולינזים שהגיעו מאיי מרקיז, אך עדיין לא ברור כיצד הצליחו להגיע לאי, שכן המרחק העצום והזרמים הימיים הופכים מסע שכזה לבלתי אפשרי, באמצעים פרימיטיביים. תעלומה נוספת היא אופן יצירתם של פסלי הענק, שמשקלם עשרות טונות ואף יותר, ולא פחות מסקרן הוא אופן הובלתם למרחקים של עד עשרה קילומטרים מהאתר מרכזי שבו נכרתו, והצבתם על במות מוגבהות כשעל ראשם מונח גוש אבן גדול שאף הוא שוקל מספר טונות. הדבר מפתיע במיוחד, לאור העובדה שלתושבים לא היו כלי עבודה ממתכת והייתה בידיהם טכנולוגיה פרימיטיבית ביותר. האי מהווה דוגמה מושלמת לאסון אקולוגי, שכן עד לשנת 1400 לספירה היה האי מאוכלס עצים רבים, אך הסברה הרווחת היא, כי התושבים שעליו כרתו את העצים לצרכיהם השונים (וייתכן שאף לצורך שינוע האבנים הענקיות), כך שהיום אין באי עצים. בנוסף לכל התעלומות, טרם פוענח הכתב הייחודי שבו השתמשו התושבים המקומיים. וזו אחת הסיבות שאיננו מבינים את משמעותם של הדברים המופלאים שבו.
אי הפסחא, מסתורין, צ'ילה
 
הפירמידות הגדולות של גיזה
הפירמידות הגדולות של גיזה הן הישג הנדסי מרשים. בנייתן נמשכה כ-20-25 שנה. בתחילה, הכינו את האתר, ולאחר מכן הביאו את אבני החול (משקל כל אחת הוא 2.5 טון בממוצע), והניחו אותן זו על גבי זו. מבנה הגדולה שבפירמידות, מורכב מ-2.3 מיליון אבנים.
ישנן כמה תאוריות על אופן בנייתן של הפירמידות. על פי תאוריה אחת נבנתה פלטפורמה ישרה או ספירלית שכוסתה במים ובבוץ והוגבהה ככל שנמשכה הבנייה, ועליה נגררו האבנים בקלות יחסית. תאוריה אחרת גורסת כי האבנים הונפו והונחו במקומן באמצעות מנופים אדירים. הפירמידה של ח'ופו, המכונה 'הפירמידה הגדולה של גיזה', הייתה למבנה הגבוה בעולם שנבנה על-ידי אדם במשך 3800 שנים.
הפירמידה נבנתה על ידי פרעה ח'ופו בן סנפרו מהשושלת ה-4, באמצע האלף השלישי לפנה"ס, ונועדה לשמש לו כקבר. הפירמידה היא היחידה משבעת פלאי העולם העתיק ששרדו עד ימינו, והיא נבחרה גם כאחד משבעת פלאי העולם החדש. 
הפירמידות, גיזה, מסתורין, פירמידות, מצרים
 

סטונהנג'
סטונהנג' הוא אחד האתרים הפרהיסטוריים המפורסמים בעולם. הוא שוכן במחוז וילטשייר באנגליה (דרום מערב האי הבריטי). סטונהנג' מורכב מסוללת עפר המקיפה קבוצה גדולה של אבנים עומדות. הארכאולוגים סוברים שהאבנים העומדות הוצבו בשנת 2500 לפנה"ס והסוללה המקיפה אותם ביחד עם התעלה, המרכיבים את החלק הקדום ביותר של המונומנט, מתוארכים לשנת 3100 לפנה"ס. המחקר האחרון שנערך המקום הצביע על כך שהוא שימש כאתר קבורה, כבר מראשיתו, ולמשך 500 שנים.

סטונהנג', מסתורין, אונסקו, אבניי ענק, אבנים, בריטניה
 
מעגל האבנים בקסלריג
מעגל אבנים זה בקמבריה (צפון מערב אנגליה) הוא אתר פרה-היסטורי מרשים, גם אם פחות ידוע מזה שבסטונהנג'. מעגל האבנים נבנה בשנת 3200 לפנה"ס - 38 אבנים בצורות וגדלים שונים המונחות בצורת מעגל. האבנים הגבוהות במתחם מגיעות לגובה של מטר וחצי. המעגל אינו שלם והוא שטוח בצידו המזרחי. החוקרים אינם יודעים דבר על אופן, או הסיבות להקמתו, והדעות על כך חלוקות:
ישנם הסבורים שהמעגל נבנה כאתר פולחן דתי, והאבנים הונחו במעגל אקראי, אך ישנם הסבורים כי האבנים הונחו בצורה מסוימת הקשורה לאסטרונומיה
.
קסלריג, מסתורין, אבנים, מעגל אבנים, בריטניה
 
 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
תכנים קשורים: תמונות, עולם
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו