print header

חיות שמעולם לא הכרנו - זנים חדשים התגלו!

בני האדם לא מפסיקים לתור אחר גילויים חדשים וללמוד את העולם על בוריו. חקר העולם אף תפס תאוצה בעשר השנים האחרונות בעקבות התפתחות טכנולוגית מרשימה, המאפשרת לנו לחדור עמוק ובצורה מדויקת יותר לעולם מלא אינפורמציה, חומרים וזנים המכילים את עולמנו המיוחד.

לאחרונה התגלה מספר מדהים של זנים שמעולם לא ידענו על קיומם. הם כולם חיים ומהווים חלק בלתי נפרד מאוכלוסיית כדור הארץ.

אספנו עבורכם מעט תגליות חדשות ומרתקות שזוהו ממש לאחרונה.
אימרו "נעים להכיר" לכל החיות שמעולם לא ידעתם:

 

חיות שמעולם לא ידענו- זנים חדשים התגלו!

ב4 בדצמבר 2008, יצאה צוללת של מדענים וחוקרים לתור אחר יצור שחי במעמקים בלב האוקיינוס, בעל סגולות מאירות וזוהרות. במקום זה, הם גילו כתם אפרורי, מכוסה בוץ שבסופו של דבר היה לתגלית מפתיעה.
זהו אורגניזם חד תאי בגודל אינץ' בודד. מה שעושה אותו מיוחד זה היותו מהלך. הוא מסתובב במהירות איטית יחסית, ע"י גלגול עצמי של הגוף שלו על רצפת האוקיינוס. הוא נראה ממש כמו ענב מתגלגל על הרצפה ועל כן גם שמו. 
 

"הלגונה הורודה" מסוג רוסאדה.

חיות שמעולם לא ידענו- זנים חדשים התגלו!
לפני 150 שנים הגה דרווין את תורתו על "מוצא המינים". מאז, מדענים מניחים כי התאוריה של הברירה הטבעית כדרך האבולוציה, היא בסיס כל מחקר. אך נראה כי בינואר 2009 גילו דבר מדהים שמוכיח כי דרווין פיספס משהו - הוא פספס במהלך שהותו באיי גלפגוס את האיגואנה הורודה. זו סוג של איגואנת קרקע, הנמצאת באזור ההר הוולקני "וולף" בגלפגוס. כנראה צאצאית ישירה של הדינוזאורים הפרה-היסטוריים. היא נראית כזוחל, בצבע ורוד-שחור. יש הטוענים כי אדם ראה את היצור הזה כבר בשנת 1986, אך גילויו לא יצר מספיק רעש ולכן התגלית לא אושרה מעולם.
 

שרימפס מזן חדש

חיות שמעולם לא ידענו- זנים חדשים התגלו!
זן חדש ויפייפיה של שרימפס נמצא חי, באוקטובר 2010, בעומק של 2 ק"מ מתחת לפני הים בטסמניה. צוות מחקר אוסטרלי גילה את הזן החדש, יחד עם עוד מאות מינים של אלמוגים, כוכבי ים, ספוגים וסרטנים שמעולם לא הכרנו. המחקר נערך שם מלכתחילה, בעקבות רצון להניח שם מתקן הטפלה. לאחר התגלית המדהימה והחשובה, החליטו שלא להרוס את בית הגידול החדש שנתגלה ולשמר את היצורים הנדירים. 
 

חיות שמעולם לא ידענו- זנים חדשים התגלו!

מדענים מ"חקר השימור הבינלאומי", הודיעו בפברואר 2009, על גילויים של 10 מינים חדשים של צפרדים הנמצאו באזור פנמה. התגלית הגיעה במקביל לסטטיסטיקה עגומה, שמצביעה על גידול ניכר במספר הזנים הנכחדים בעולם. לטענתם, הגילוי הזה חשוב במיוחד, מאחר וזנים אלה היו על סף של הכחדה מן העולם, עוד בטרם ידענו אותם. ה"צפרדע הזוחלת" שנראית למעלה, הינה אחת מאותן זנים שנמצאו. המראה שלה נראה כהכלאה בין צפרדע וזחל, אך תכונותיה דומות יותר לתכונות של זחלים.
 

דג "ראש שקוף"

חיות שמעולם לא ידענו- זנים חדשים התגלו!
ב23 בפברואר 2009, הופיע בחופי קליפורניה, על יד מפרץ מונטריי, דג שמעולם לא נראה. 
ראשו גדול, בצורת תא טייס במטוס נוסעים. צבעו שקוף וגודלו הממוצע הוא 15 ס"מ. מבעד צבעו השקוף של ראשו, ניתן לראות 2 דיסקיות קטנות בצבע ירוק, הנראות ממש כמו עיניים. מכון המחקר לחקר ימי טוען כי זו היצור החי הראשון, בעל ראש שקוף עם כיפה רכה ורגישה, שאינו עובר כל שינוי במרקם ראשו במהלך חייו. 
 

בינואר 2010, נמצא חילזון ים בצבע ירוק מול חופי צפון אמריקה כמוהו מעולם לא נראה. לא רק שהוא נראה כמו עלה, הוא אף ניזון מאור השמש, ממש כמו צמח. חלזונות מסוג זה, יכולים להתקיים לחלוטין מאנרגיה סולארית ואף להיות חלק מתהליך של פוטוסינתזה. הדבר מתרחש בזכות האצות שחלזונות אלה צורכים. הם אוכלים אותם, מעקלים באיטיות רבה ובזמן זה מספחים לעצמם גנים הקיימים באצות. בצורה זו, הם מקבלים סגולות של אצות. גודלם בסך הכל 3 ס"מ, אך גילויים חשוב מאוד למחקרים של הנדסה גנטית וריפוי גנטי. יכולות הפוטוסינתזה שלהם, מצביעות על חילוף גנים מדהים בין שני אורגניזמים שונים. בדרך זו, כך הבינו, יוכלו לרפא מחלות גנטיות אצל בני אדם. כמו כן, התגלית מצביעה כי ניתן להאיץ תהליך אבולוציוני אמיתי ע"י החלפת גנים.
 

באפריל 2009, התגלה זן חדש של למור מעופף. לפי מחקרים, זהו שילוב בין הלמור שאנו מכירים היום, לבין למור שהיה קיים לפני 4 עד 5 מיליון שנים! למורים מסוג זה נודדים כל הזמן, הם מטיילים בין יערות הגשם בעולם. הם אינם מסוגלים להתמודד עם ריחוף מעל שטח פתוח, בו מצוייה אוכלוסיית בני האדם. מסיבה זו הם זן מבודד מאוד משאר קבוצות החיות ומבני האדם. חוטבי העצים ברחבי העולם הם הסכנה הגדולה ביותר של למורים מסוג זה, בגלל שהם הורסים את מקום המחייה היחידי שאפשרי עבורם.
 

חיות שמעולם לא ידענו- זנים חדשים התגלו!

באפריל 2009, התגלו בדרום מזרח אסיה, 1068 זנים שמעולם לא הכרנו! בחוות הגידול הענקית שהתגלתה נמצא בין היתר מרבה רגליים בצבע ורוד, מסוג "דרקון". יצור זה התגלה כמסוכן ביותר! הוא מסוגל לירות ציאניד מהקוצים המקיפים אותו ויכול לגרום למוות ברגעים ספורים, על אף גודלו המזערי. מדענים טוענים כי יש לשמר את חוות הגידול שנמצאה, מאחר שרבים מן הזנים המצויים שם הינם נדירים ביותר ונמצאים בסכנת הכחדה. 
 

חיות שמעולם לא ידענו- זנים חדשים התגלו!

התגלה בטיוואן סוג נדיר של סרטן הדומה לתות, ועל כן שמו. גופו עטוף בקליפה אדומה, עליה בליטות לבנות וקשות.
 

מדוזה זוהרת שניזונה מרקבון

חיות שמעולם לא ידענו- זנים חדשים התגלו!
בנובמבר 2009, נרשמו 5600 מינים חדשים, שנמצאו בפעם הראשונה במעמקיי האוקיינוס. זנים אלה מתפתחים וגדלים מריקבון הנמצא במעמקים. עצמות לוויתנים, שיירי ספינות ואף נפט הנפלט לאוקיינוס. המדוזה שנראית בתמונה היא חלק מאותם יצורים. זן זה של מדוזה מפיץ אור זוהר במעמקים. המרקם החיצוני שלה דק ביותר ושקוף והיא מרהיבה ביופייה.
 

באוגוסט, 2008, התגלה נחש על האי הקריבי "ברבדוס", בגודל זעיר של 10 ס"מ בלבד. רוחבו כאיטריית ספגטי. הוא נמצא תחת סלע קטן בתוך היער של האי. רבייתם של נחשים אלה מושפעת מגודלם הקטן, שכן נקבה בהיריון מסוגלת להטיל ביצה אחת בודדת מידי פעם. זהו הנחש הקטן ביותר, מתוך 3100 מיני נחשים המצויים בעולם. הוא ניזון מטרמיטים, ומסיבה זו חי תחת סלעים. גודלו הזעיר הופך אותו לפגיע ביותר, עד כי מדענים טוענים כי לולא גילויו של נחש זה, הוא היה נכחד בשנים הקרובות והמין האנושי לא היה מודע לקיומו לעולם.
 

מקור: זיו אוחנה
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
תכנים קשורים: טבע, תמונות, חיות, עולם, זוחלים, מדע.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.