print header

16 חיות בעלות מנגנוני ההגנה המוזרים ביותר בטבע

אין סוף לכמות הדברים המוזרים שנוכל למצוא בממלכת החיות, ממבני גוף לאיברים מיוחדים ומנהגים מפתיעים, הטבע בהחלט לא מפסיק להפתיע ביצירתיות שבו. באופן לא מפתיע, יש כמה חיות בעולם בעלות מנגנוני הגנה מוזרים מאוד, אז הנה 16 חיות שמומלץ לכם להיזהר מהם, משום שהם לא יחששו להשתמש במנגנונים המוזרים שלהם עליכם, או על טורפים אחרים.

יש להמתין מספר רגעים לטעינת חלק מהתמונות

1. עש נץ-פיל

 

כשהוא בצורת זחל, העש משנה את צורתו לצורה שמזכירה נחש בעזרת ניפוח החלק הקדמי של גופו. הצורות שעליו מדמות עיניים, ומעט מאוד טורפים מנסים להתעסק עם נחשים.

 

2. דג מעופף

 

הדג המעופף פיתח יכולת מיוחדת לדאות למרחקים ארוכים על מנת להתחמק מטורפיו. כדי לעשות זאת, הדג שוחה במהירות של עד 60 קמ"ש כדי לפרוץ מעל פני הים, שם הוא יכול לעוף עד ל-200 מטרים ללא הפסקה.

 

3. בואש

מנגנוני הגנה
 

החיה שמשפריצה מיצים מפי הטבעת שלה חייבת להופיע ברשימה שכזו. לבואש יש 2 בלוטות מהן הוא מייצר תרכובת של כימיקל בעל ריכוז גבוה מאוד של גופרית. הריח חזק מספיק כדי לדחות דובים, ואפילו יכול לגרום לעיוורון זמני במגע עם העין.

 

4. דיונון דלטרון

 

כמו שאר הדיונונים, גם הוא משפריץ דיו, אלא שיש לו מנגנון הגנה נוסף אשר עוזר לו להיחלץ מטורפים, והוא יכולתו לנתק את זרועותיו בתהליך שנקרא "אוטונומיית זרועה". לא רק שהפעולה הזו ממזערת את הנזק הפוטנציאלי שעלול להיגרם לדיונון, היא גם מסיחה את דעת הטורפים בזמן שהוא בורח, משום שהזרוע ממשיכה לנוע גם כשהיא מנותקת מגופו.

 

5.  לוריס איטי

מנגנוני הגנה
 

כשמו כן הוא, יצור זה הוא איטי מאוד ופגיע בפני טורפים. כדי לכפר על חוסר המהירות שלו, יש לו בלוטות רעל בבית השחי, אותו הוא אוסף עם ידיו ומורח על גופו ושיניו. הוא משתמש בגופו ובשיניו כדי להרוג טורפים באמצעות מגע בלבד.

 

6. מלפפון ים

 

כשהוא מרגיש מאוים, מלפפון הים משחרר רעל דביק שנקרא הולותורין, ואם זה לא היה מספיק, הוא יכול להוציא את הקרביים שלו על ידי כיווץ שריריו. פעולה זו גורמת לטורפים לחשוב שהוא כבר מת.

 

7. צפרדע שעירה

 

זוהי צפרדע שמקורה במרכז אפריקה, אך למרות שמה, היא אינה שעירה כלל וכלל. בזמן הרבייה הזכר מפתח שכבות עור דקות בצדי גופו שמזכירות שיער. השכבות האלה עוזרות לו לקבל יותר חמצן בזמן שהוא שומר על הביצים. כשהוא לא עסוק בלשמור על ביצים, הוא נלחם נגד טורפים בעזרת יכולתו לשבור את עצמות אצבעותיו ולהשתמש בהן כנשק.

 

8. יסעור שחפי צפוני

מנגנוני הגנה
 

הציפור הזו היא עוף ימי שפשוט מקיא את תוכן קיבתו על תוקפיו. זרם שמן הקיבה שלו עשוי מאסטר וטריגליצריד ונודף מריח דגים, אשר אותו מאוד קשה להוריד בקלות.

 

9. לוויתן זרע ננסי

מנגנוני הגנה
 

זהו אחד הלווייתנים הקטנים במשפחת לווייתני הזרע, אך אל תתנו לגודלו להטעות אתכם. הלוויתן הזה פיתח מערכת הגנה די מגעילה שעוזרת לו כנגד יצורים גדולים יותר. כשהוא מאוים, הלוויתן משחרר תוצרי מעיים לתוך המים ומערבב אותם עם זנבו על מנת ליצור ענן צואה ענקי שבו הוא יכול להתחבא.

 

10. לטאה מקורננת טקסנית

 

הלטאה הזו יורה דם דרך עיניה כשהיא מרגישה מאוימת. הלחץ המופעל על חללי הסינוסים שלה לוחץ על כלי הדם עד שהוא יוצא דרך עיניה ופוגע בחיה שמאיימת עליה. הזרם מספק לה הסחת דעת כדי שתוכל לברוח.

 

11. נמנמן

מנגנוני הגנה
 

לחיה החמודה הזו יש דרך מיוחדת להתחמק מטורפים. העור שבזנבה משוחרר מעט, וכשטורף אוחז אותו, העור פשוט מחליק ונותן לנמנמן הזדמנות להתחמק. עם זאת, העור לא יחלים לעולם והנמנמן יכול להשתמש ביכולת הזו רק פעם אחת בחייו. זנבו נשאר לאחר מכן כשכבת עצמות אשר נושרת באופן טבעי לאחר זמן מסוים. 

 

12. נמלה מלזית מתפוצצת

 

לנמלה המלזית המתפוצצת יש בלוטה גדולה מלאה בארס. כשהיא מרגישה מאוימת, היא מכווצת את הבטן שלה וגורמת לבלוטה להתפוצץ ולרסס את הטורפים בארס הרעיל.

 

13. טריטון צלעות איברני

מנגנוני הגנה
 

הטריטון הזה חי בחצי האי האיברי שבמרוקו, והוא פיתח מערכת הגנה מיוחדת שבאמצעותה הוא דוחף את כלוב הצלעות שלו דרך העור ומשתמש בו כנשק. העצמות החשופות מלאות ברעל בעצמן אשר עשוי להרוג את טורפיו.

 

14. סרטן מתאגרף

מנגנוני הגנה
 

אל תתנו ליצור החמוד הזה לעבוד עליכם, לא, אלו לא פונפונים בקצות ידיו, אלא שושנות ים שהוא תופס בעזרת צוותותיו, ואיתן הוא מחלק אגרופים קטלניים לכל יצור ים שינסה לאכול אותו. אגרוף אחד ממנו מספיק כדי להרוג את חלקם.

 

15. אופוסום

מנגנוני הגנה
 

כשהאופוסום מרגיש מאוים הוא פשוט נכנס לתרדמת שיכולה להימשך שעות ארוכות, מספיק זמן כדי לשכנע את הטורף שהאופוסום מת. אך אם זה לא היה מספיק, הוא גם יכול לשחרר נוזל בעל ריח נוראי שדוחה את הטורפים.

 

16. דג הדיו

 

לדג הדיו יש יכולות הסוואה מצוינות. הוא יכול במהירות לשנות את צבעו כדי להתאים לכל סביבה שבה הוא נמצא, ואפילו את צורת גופו כדי להתאים לטקסטורה שבה הוא רוצה להתחבא.

 
מקור: דן גרינפלד
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.