print header

יצירות אדריכלות מדהימות של הטבע

אין מחסור בבניינים מרשימים שהם ללא ספק פלאי הנדסה ואדריכליות שנבנו על ידי בני האדם, אבל עם כל הכבוד למבנים האלו, יש בטבע כמה בנאים מוכשרים לא פחות מאיתנו. העולם שלנו מלא בחיות מדהימות שמסוגלות לבנות לעצמן בתים מורכבים ויפים בצורה יוצאת דופן, לצורך מגורים ב"סביבה יוקרתית" ולהרשמת בנות זוג פוטנציאליות. הכירו את האדריכלים הטובים ביותר של הטבע!
 
 

אורג שתפן

הציפור הקטנה והחמודה הזו ידועה בעיקר בזכות הקינים העצומים מקש שבונות להקות ממין זה, ובהם הן גרות ומקננות. קינים אלה נבנים בדרך כלל על עצים או אף על עמודי חשמל, והם מהווים בית ואתר הקינון של עד כמאה פרטים. הקינים בנויים מקש ומעשב והם "מועברים" מדור לדור של ציפורים מאותה הלהקה.
 
חיות בונות

 

חיות בונות

 

חיות בונות
 

 

נמלי טוויה אוסטרליות

את הנמלים האלו ניתן למצוא בעיקר באסיה ובמרכז אפריקה שם הן בונות את ביתן מעלים, אותן הם מעצבות ומדביקות בעזרת ריר דביק במיוחד. הגודל של הקן יכול לנוע בין עלה בודד באורך מספר ס"מ, ועד למלאכת מחשבת של עלים שזורים באורך של חצי מטר. הכנת הקן היא פעולה יוצאת דופן של שיתוף פעולה ועבודת צוות שמדגימה את כוחן המופלא של הנמלים.
 
חיות בונות

 

חיות בונות
 

 

סוכיים

סוכיים, או אפיריוניים, הם ציפורי שיר קטנות שחיות ביערות גשם באוסטרליה וגיניאה החדשה, שם הן בונות קיני ראווה מיוחדים הנקראים סוכות, לחיזור אחר הנקבות שלהם. הסוכות הקטנות נבנות ממקלות ועשבים וכדי למשוך את העין, מקשט הסוכי את יצירתו בגרגרים, פרחים, חיפושיות מתות ופרחים צבעוניים שימשכו את עיני הנקבות.
 
חיות בונות

 

חיות בונות

 

חיות בונות
 

 

טרמיט מצפן

הטרמיטים מוכרים בממלכת הטבע כבונים מוכשרים, אבל טרמיטים מזן זה יוצרים מבנים ענקיים גם במונחים אנושיים. באופן מפתיע למדי כמעט כל הקנים של הטרמיטים האלו מכוונים לצפון ולדרום בקצוות הצרים שלהם, ומכאן נובע שמו של הזן.
 
חיות בונות

 

חיות בונות

 

חיות בונות
 

 

דבורים

כל חייהם של הדבורים סובבים סביב הקנים המורכבים שלהן, שנבנים בעזרת דונג המופרש מגופן. כל שכבה של הקן, שמכונה גם חלת דבש, בנויה מאלפי תאים בצורת משושה שמחולקים לתאים ייעודיים לדבש, להטלת ביצים וגידול הזחלים. 
 
חיות בונות

 

חיות בונות
 

 

נמלי עץ אדומות

תלי הנמלים של חיות מדהימות אלו מגיעים לגובה של כמטר מרצפת היער, ויכולים להתפרש על שטח עצום מתחת לפני הקרקע. פעמים רבות ישנו מספר רב של קינים נפרדים שמחוברים זה לזה מתחת לאדמה, דבר המאפשר מעבר מקן לקן במקרה של אסון שהורס את אחד מהם. 
 
חיות בונות

 

חיות בונות
 

 

רופוס הורנרו (Rufous Hornero)

ביתה של הציפור הקטנה הזו שוכן במרכז דרום אמריקה, והיא אף נחשבת לציפור הלאומית של אורוגוואי וארגנטינה. הן בונות את הקן העגלגל שלהן מבוץ וחמר כדי להגן על עצמם מפני טורפים ומפגעי מזג האוויר. לאחר שהקן ננטש, הוא נשאר שמיש למשך שנים רבות, וידועים מקרים רבים בהם ציפורים אחרות "אימצו" את הקינים האלו כביתם החדש. 
 
חיות בונות

 

חיות בונות
 

 

אורג באיה

הקינים של הציפורים הצבעוניות האלו מעוצבים במיוחד כדי להגן עליהן מטורפים, והעיצוב האלגנטי שלהם למעשה מסתיר מלאכת מחשבת של תכנון ובנייה. מרבית ציפורי הבאיה בונות את קינן מעל אגמים ונחלים כדי להקשות את הגישה אליהם מהקרקע, והם בונים את הכניסה בתחתית צינורית ארוכה שפונה כלפי מטה ועשויה מעשבים ארוגים בצפיפות רבה.
 
חיות בונות

 

חיות בונות

 

חיות בונות
 

בונה

הבונה הוא מכרסם גדול שמבלה את רוב זמנו במים וידוע במיוחד בשל כישרונו בבניית סכרים בנהרות ובנחלים. הסיבה לבנייה הסכרים היא כדי לשמור על מפלס מים גבוהה דיו, כדי שהכניסה לקן שבתוך הסכר תהייה תמיד מתחת לפני המים, דבר שמגן על הבונה מטורפי יבשה רבים. הבונה כורת עצים בעזרת השיניים החזקות שלו, ולאחר מכן מסלק הבונה את הענפים וחותך את הגזע לאורך המתאים לו לבניית הסכר. סכר הבונים הגדול ביותר שאי פעם התגלה נבנה במונטנה שבארה"ב, ואורכו היה מעל 600 מטרים.
 
חיות בונות

 

חיות בונות

 

חיות בונות
 

 

שעירי כנף 

משפחת החרקים של שעירי הכנף מונה כ-12,000 מינים ולמרבית המינים יש מנגנון הגנה גאוני בשלב הזחל שלהם. שעירי הכנף טווים מסביב לגופם חוטי משי דביקים שמאגדים מסביב לגוף הזחל חלקי אבנים, ענפים שבורים ואפילו חרקים אחרים. המבנה המאולתר שנוצר סביב גופם מתפקד כשריון הגנה ובית נייד בעת ובעונה אחת. 
 
חיות בונות

 

חיות בונות
 
 
מקור: אוריאל גפן
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.