print header

12 תופעות טבע מיוחדות באוסטרליה

  העולם הנרחב שלנו מציע שפע על מקומות לטייל בהם, בין הרחובות העתיקים באירופה ועד למקדשים המסתוריים בהודו, לכל מטייל יש מקום שאהוב עליו במיוחד. האתרים הללו שנבנו ביד אדם הם מרתקים ויפיפיים, אך אלו הטבעיים מצליחים להדהים אותנו בכל פעם מחדש ולגרום לנו להעריך את היופי שלא נוצר ידי אדם. אחד מהמקומות שבו ניתן למצוא את כמה מתופעות הטבע היפות והמרשימות ביותר בעולם הוא יבשת אוסטרליה, שבה תמצאו לא רק חופים וגורי קנגרו, אלא גם מינים רבים אחרים של בעלי חיים, מבני סלע אדירים שנוצרו במהלך אלפי שנים ועוד דברים רבים כפי שתראו ברשימה הבאה. 12 פלאי הטבע האלו ירשימו כל חובב טיולים וגם אנשים שפשוט אוהבים להיזכר בכוחו ויופיו של הטבע.
 
לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא

1. שונית המחסום הגדולהGreat Barrier Reef)

שונית המחסום הגדולה
 
אחת מהתופעות המרשימות והמפורסמות ביותר באוסטרליה, שונית המחסום הגדולה, מאכלסת מאות מינים שונים של בעלי חיים ימיים צבעוניים ואלמוגים מיוחדים שגדלו במשך שנים רבות. השונית המרשימה הזו היא הגדולה ביותר בעולם ומכילה 2,900 שוניות נפרדות ועצמאיות וכן 900 איים שמתפרשים על 2,300 קמ"ר! באזורים שאינם מוגנים מפני כניסה, ניתן לצלול ולהתפעל מהמים הצלולים, מיני הדגים המהפנטים והאלמוגים העדינים שחיים בנעימות מתחת למים.
שונית המחסום הגדולה

2. מפלים אופקיים (Horizontal Falls)

מפלים אנכיים
בחלקה המערבי של אוסטרליה, במפרץ טלבוט, מתרחשת תופעת טבע ייחודית הנקראת "מפלים אופקיים". המפלים האלו כשמם כן הם, פרצי מים שבניגוד למפלים רגילים שיורדים מלמעלה למטה, נעים קדימה. התופעה נוצרת בגלל גלים עוצמתיים שבעת המפגש ביניהם, יוצרים אפקט של מפל שגועש קדימה. המפל עובר בין שני רכסי סלעים עצומים שמנתבים את המים לתנועה קדימה ורבים נהנים מהתופעה מקרוב בשיט לאורך המפל.
מפלים אנכיים

3. חוף וייטהייבן (Whitehaven Beach)

חוף וייטהייבן
העולם שלנו מורכב ברובו ממים ולכן יש בו שלל חופים, אך מעטים הם אלו שדומים ביופיים לחופי אוסטרליה, ולאתר הזה במיוחד. בחוף וייטהייבן שנמצא באי וויטסאנדיי יש מי טורקיז צלולים ונקיים שתענוג לשחות בהם, חול לבן ורך שרבים נחים עליו ומסרבים לקום ממנו ומעבר לו ישנה צמחייה צפופה ועשירה שמקשטת את השטח ויוצרת מקום שנראה כאילו נלקח מאגדה. 
חוף וייטהייבן

4. יער הגשם דיינטרי (Daintree Rainforest)

יער הגשם דיינטרי
 
בחופה הצפון – מזרחי של קווינלסנד שבאוסטרליה מצוי לו יער הגשם הטרופי והמרהיב דיינטרי שמתפרש על שטח עצום של 1,200 קמ"ר. המערכת האקולוגית ביער המיוחד הזה היא בין המורכבות בעולם בזכות המגוון הגדול של צמחים ובעלי חיים מיקרוסקופיים שמאכלסים אותו. שינויי אקלים שהתרחשו באוסטרליה במשך אלפי שנים גרמו להיעלמות של יערות גשם אחרים, אך דיינטרי שרד בזכות מיקומו המיוחד והתנאים החריגים שיש בו. כיום נמצאים ביער מיני צמחים וחיות אקזוטיות שמיוחדים לאזור והתפתחו במהלך עשרות אלפי שנים עד לצורתם הנוכחית כך שטיול ביער הזה מאפשר למבקרים להיכנס למקום עתיק שבו ניתן לחזות בצאצאים של בעלי חיים קדומים ובצמחייה עבותה ומפעימה.
יער הגשם דיינטרי

5. נהר גורדון Gordon River))

נהר גורדון
נהר גורדון שמצוי בפארק הלאומי פרנקלין – גורדון שבאוסטרליה זורם לו בנחת במשך כל השנה והוא מושך אליו תיירים שנהנים מהשקט באזור הלא מאוכלס. חלקו התחתון של הנהר הזה הוא חלק מאתר מורשת של טזמניה ויש בו יער גשם עם מזג אוויר צונן ונעים וצמחים שלא ניתן למצוא במקומות אחרים. שיט בנהר הארוך הזה מאפשר לנוע בשדרה מימית עם רבבות של עצים מסביב וליהנות מחוויית טיולים ייחודית.
נהר גורדון

6. אולורו Uluru))

אולורו
אולורו, המכונה גם סלע איירס, מצוי במרכז אוסטרליה ומורכב מחול בגוונים מפעימים של חום ואדום. תצורת הסלעים המיוחדת הזו משתרעת לגובה של 348 מטרים מעל הים והיא נוצרה משילוב ייחודי של חול ומינרלים שהקנו לה את הגוון האדום ומעורר היראה שלה, ולכן זה לא פלא שרבים בוחרים לפקוד את המקום מדי שנה. הילידים האוסטרלים שגרים באזור ורואים באולורו כמקום קדוש, עושים סיורים מודרכים באזור ומסבירים לתיירים על ההיסטוריה של המקום וכן על הצמחייה וחיי הפרא הייחודיים במקום.
אולורו

7. קאטה טיוטה (Kata Tjuta)

קאטה טיוטה
סמוך לאולורו, ישנו אתר נוסף עם תצורת סלעים ייחודית בשם "קאטה טיוטה". במקום היפיפייה הזה מצויים 36 סלעים גבוהים עם כיפה עגולה בראשם וגם הוא נחשב לאתר קדוש עבור הילידים האוסטרלים. השקיעות והזריחות המרהיבות שניתן לראות מאחד הסלעים, הר אולגה, מושכות תיירים לעשות את המסלולים השונים באזור שבסופם הם מגיעים לפסגה וצופים בשמיים שנצבעים בצורה שאין שנייה לה.
קאטה טיוטה

8. שנים-עשר השליחים (The Twelve Apostles)

שנים עשר השליחים
בפארק הלאומי חוף קמפבל בויקטוריה שבאוסטרליה נמצאים 12 "פסלים תוצרת טבע" שעומדים על החוף ומקבלים רסס של מים עם כל גל שמתנגש בהם. 12 ה"שליחים" הללו (שנקראו על שם 12 תלמידיו של ישו) הם בעצם סלעים שנוצרו במשך אלפי שנים כתוצאה של שחיקת מצוקים שעמדו במקום בו נמצאים כיום השליחים הדוממים. התהליכים הללו הותירו סלעים עצומים שחלק מהם מיתמרים לגובה של 50 מטרים ויוצרים מראה מעורר יראה על החוף. הפסלים הטבעיים האלה עדיין רגישים לשחיקה וחלקם ממשיכים להתכווץ במהלך השנים, מה שמושך תיירים ותושבים לחזות המראה הזה לפני שהוא נעלם כליל.
שנים עשר השליחים

9. הפארק הלאומי קקדו (Kakadu National Park)

הפארק הלאומי קקדו
הפארק הלאומי קקדו שגובל בצדה הדרום – מזרחי של העיר דארווין מתפרש על שטח עצום בגודלה של מדינת סלובניה והכניסה אליו מוגבלת כדי להגן על חיי הבר שבתוכו. בפארק הלאומי קקדו ישנו תמהיל מיוחד של חיות; מתנינים ששוחים במספר נהרות באזור, דרך ציפורים מיוחדות וגם אלפי מינים של פרוקי רגליים. המגוון הגדול של בעלי החיים וגם הצמחים בפארק מתקיים הודות למספר מערכות אקולוגיות שונות שקיומן מתאפשר הודות לשטח העצום של הפארק, כך שניתן למצוא בו מקבץ של בעלי חיים כמו שאין בשום מקום אחר בעולם.
הפארק הלאומי קקדו

10. מפרץ הכרישים (Shark Bay)

מפרץ הכרישים
מפרץ הכרישים הגדול בחלקה המערבי של אוסטרליה משמש כבית למינים רבים של בעלי חיים אשר נמצאים בסכנת הכחדה והוא מוגדר כאתר מורשת עולמי. במפרץ הזה נמצאים צמחים וחיות מיקרוסקופיות שתרמו להיווצרות המקום ויש בו גם את האוכלוסייה הגדולה ביותר של תחשי נהרות (פרות ים), דולפינים, ולמרות גודלו המרשים, מתגוררים סמוך אליו רק כ-10,000 תושבים. במפרץ הכרישים ישנו כפר קטן שניתן לשחות במים שלחופיו והחוויה המדהימה הזו חושפת שחיינים וצוללנים כאחד לחיים התת ימיים ולמגוון של הצמחים הייחודיים במימיו של המפרץ.
מפרץ הכרישים

11. רכס באנגל - באנגל (Bungle Bungle Range)

רכס באנגל באנגל
באוסטרליה יש פארקים רבים שלכל אחד מהם יש את הייחוד שלו, כמו פארק פורנולולו במערב אוסטרליה שבו רכס סלעים מיוחד - באנגל באנגל. במקום היפיפייה הזה ישנם סלעים עצומים בעלי צורה ייחודית של כוורת וניתן לראות בהם שכבות של חול, סלעי משקע (קונגלומרטים) וחומרים אחרים שמרכיבים אותם. הסלעים הצבעוניים הללו נוצרו במשך מאות מיליוני שנים והם מושכים אליהם תיירים שבאים להתפעל מהגבעות הטבעיות ולנוח לצד המים השקטים שנמצאים בבסיסם ומשווים מראה רגוע לסלעים האימתניים.
רכס באנגל באנגל

12. האי פרייזר (Fraser Island)

האי פרייזר
בחופה הדרום – מזרחי של של מדינת קווינסלנד שבאוסטרליה מצוי חוף פרייזר שאינו דומה לשום מקום אחר על פני כדור הארץ... בחוף הנקי הזה שלא נפגע מיד אדם יש יערות גשם, חורשות של עצים, ביצות, אגמים ודיונות חול שלרוב נמצאים באזורי אקלים שונים אך בפרייזר ניתן לראות את כולם יחדיו. שילוב התנאים השונים והמגוונים הללו מאפשרים קיום של בעלי חיים שלא נמצאים בחופים אחרים וכאשר באים לטבול במי האוקיינוס הצלולים במקום, ניתן לראות זוחלים שונים מגיחים מדיונות החול או ציפורים צבעוניות שמגיחות מהיער. האוכלוסייה באי מונה 194 תושבים בלבד, מה שהופך אותו לאתר מבודד ואהוב במיוחד על תיירים מכל רחבי תבל שרוצים ליהנות מצפייה בבעלי חיים, התפעלות מטבע עוצר נשימה ושחייה רגועה והכל במקום אחד. 
האי פרייזר

מקור התמונות: Scott NolanDamien Dempseypete keoghKristina D.C. HoeppnerOwen AllenReflexio, DPECullendimthoughtsKevinmatthewgoldring, Brian Voon Yee Yap, dave, Robyn Jay

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו