print header

20 עובדות פסיכולוגיות שמתרחשות בחייכם ויפתיעו אתכם

ככל שאנחנו עוברים יותר חוויות בחיים, כך אנו מנסים להבין כיצד ומדוע תופעות ודברים רבים מתרחשים, ואחת התעלומות הגדולות ביותר עד היום היא המוח שלנו. בכל יום שחולף חוקרים שונים מצליחים להפתיע אותנו עם ממצאים מרתקים, אשר מקרבים אותנו להבנה כיצד מוחנו עובד מאחורי הקלעים. 20 העובדות הפסיכולוגיות הבאות יעניינו אתכם וללא ספק יעניקו לכם כלים שיסייעו לכם לחשוב באופן ברור ופשוט יותר. 

 
1. אתם יכולים לקבל החלטות שכלתניות (רציונליות) יותר אם תחשבו בשפה אחרת
 
חשיבה בשפה זרה מעכבת את הנטייה והבחירה הטבעית והמיידית שלכם, מה שיגרום לכם להיות זהירים וקפדנים יותר לפני כל בחירה שתבצעו. 
 
עובדות פסיכולוגיות מפתיעות
 
2. מנהגים דתיים עשויים להפחית תסמינים של דיכאון
 
אמנם עובדה זו תלויה לא מעט בסיבה ובדרך שבה אדם מתפלל, אך נמצא כי קיום מצוות יכול להפחית לחץ ואף תסמיני דיכאון, כל עוד המקור שלהם אינו קשור למשפחה שלכם. 
 
עובדות פסיכולוגיות מפתיעות
 
3. אפשר להערים על המוח ולגרום לו להאמין שאתם ישנים מספיק
 
ברגע שתגידו לאנשים שישנתם טוב יותר ממה שבאמת התרחש בפועל, תרגישו שאתם אכן ערניים יותר. הטריק הזה ידוע בשם "שנת פלצבו", והוא אמור לפעול גם לאחר שהלכתם לישון מאוחר מהרגיל. פרט מידע זה מחזק את העובדה שלא כדאי לומר לאדם אחר שהוא נראה עייף...
 
עובדות פסיכולוגיות מפתיעות
 
4. בזבוז כסף על חוויות במקום על רכוש מגביר את האושר
 
מתלבטים האם לטוס לחופשה או לקנות רהיט חדש לביתכם? לפני שתחליטו כדאי שתדעו שהנאה מחוויות כמו חופשה או בילוי עם החברים מובילה לתחושה כללית טובה יותר של רווחה, יותר מכל מה שספה חדשה תוכל לספק לכם. 
 
עובדות פסיכולוגיות מפתיעות
 
5. ישנו סיכוי גבוה יותר שתצליחו להשיג את המטרות שלכם אם לא תספרו עליהן
 
ברגע שתבחרו לשתף אנשים שונים במטרות שלכם, ישנה אפשרות שתיצרו "תחושה של השלמה מוקדמת", כך טוען פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת ניו יורק, פיטר גולוויצר, מה שיותיר אתכם מסופקים רק מהעובדה שסיפרתם על החלומות שלכם, כשלא באמת תעבדו כדי להגשים אותם. 
 
 
עובדות פסיכולוגיות מפתיעות
 
6. סגנון המוזיקה שאתם שומעים משפיע על הדרך בה אתם תופסים את העולם
 
כשמציגים לאנשים פרצוף ללא הבעה ברורה, הם חושבים שהוא נראה מאושר בזמן שמוזיקה שמחה מתנגנת ברקע, ומשוכנעים שהוא עצוב כשמוזיקה עצובה מתנגנת. בעקבות פרט המידע הזה מומלץ שתקשיבו למוזיקה שמחה כמה שיותר, ביחוד כשאתם מרגישים מדוכאים או עצובים.
 
עובדות פסיכולוגיות מפתיעות
 
7. אתם זוכרים את אותו הסיפור באופן מעט שונה בכל פעם
 
ככל שעוברים הימים האירוע המקורי הולך ומתרחק מאתנו, וזו הסיבה שאנו נוטים לזכור את פרטי המידע האחרונים אותם סיפרנו, והם אלה שישפיעו על גרסת הסיפור הבאה וישנו אותה במקצת. 
 
עובדות פסיכולוגיות מפתיעות
 
8. זיכרונות יכולים לעבור בדנ"א
 
אם יש לכם פחד מסוים ואינכם מצליחים להבין מהיכן הוא נובע, ישנה אפשרות סבירה שירשתם אותו. צוות שלומד בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת אמורי בארה"ב הצליח להוכיח שנקבת עכבר אשר למדה לשנוא את ריח פריחת הדובדבן, המליטה גורים שחשו סלידה משותפת לניחוח זה. 
 
עובדות פסיכולוגיות מפתיעות
 
9. נשים בהריון מפתחות תאבון לפריטים מוזרים
 
במחקר שפורסם בשנת 2003 בספרייה הלאומית של ארה"ב, נמצא כי 40% לערך מהנשים ההריוניות שהשתתפו במחקר, בעיקר אלה שלא קיבלו מספיק ברזל, חשו דחף לאכול פריטים וחומרים שהם אינם מזון כגון; חימר, קרח, קיר גבס, חול וכדומה. 
 
עובדות פסיכולוגיות מפתיעות
 
10. ישנה הפרעה נפשית שגורמת לאנשים להאמין שהם בתוכנית ריאליטי
 
ישנה תסמונת שנקראת "מופע האשליה של טרומן", על שם הסרט "המופע של טרומן", שגורמת לאדם להאמין שחייו הם מופע מבויים או תכנית מציאות, מה שמעיד למעשה על מחלה פסיכיאטרית.
 
עובדות פסיכולוגיות מפתיעות
 
11. עיוורים מלידה לא יכולים לסבול מסכיזופרניה
 
אנשים שנולדו עיוורים יכולים לפתח תכונות אוטיסטיות שונות, שככל הנראה עשויות להגן עליהם מפני התפתחות של סכיזופרניה. העיוורון עצמו אינו גורם משפיע, שכן אנשים שהתעוורו במהלך חייהם יכולים לפתח הפרעה נפשית זו. 
 
עובדות פסיכולוגיות מפתיעות
 
12. אנשים לא מוכשרים נוטים להעריך יתר על המידה את היכולות שלהם
 
בפעם הבאה שאתם נתקלים באדם לא מיומן שטוען שהוא יכול לבצע כל משימה, דעו כי יתכן שהוא סובל מהטיה קוגניטיבית בשם "אפקט דאנינג-קרוגר", שגורמת לו לחשוב שהוא עליון וכל יכול.
 
עובדות פסיכולוגיות מפתיעות
 
13. גברים עם זקן הם פחות אמינים
 
מחקר שנערך בשנת 1979 על ידי יורגן קלאפרוט, מצא שסטודנטים רואים את הפרופסורים שלהם כפחות אמינים אם יש להם שיער על הפנים. עם זאת יש לציין שמחקר אחר שנערך בשנת 2010 הראה כי גברים שהופיעו בפרסומות עם זקן מטופח, היו אמינים יותר מהמגולחים למשעי. אם כן יתכן כי הסוד טמון בטיפוח הזקן.
 
עובדות פסיכולוגיות מפתיעות
 
14. ניתן ללמד ולחנך ילדים באמצעות התניה קלאסית
 
הכלבים של החוקר איוואן פבלוב הוכשרו לרייר עם הישמע צלצול פעמון, מה שהוביל את ג'ון ווטסון לבצע ניסוי על אלברט התינוק הקטן, שהוכיח את העובדה שהתנהגות הינה נרכשת, באמצעות גירוי ניטרלי מעורב; אלברט הקטן למד לפחד ממראה של חולדה בעקבות רעש חזק אליו נחשף בזמן שהחולדה הוצגה, מה שגרם לו בהמשך לבכות למראה חולדה, גם כשלא נשמע הצליל הרועם שהבהיל אותו. 
 
עובדות פסיכולוגיות מפתיעות
 
15. הכלב שלכם לא יכול לחזות את חזרתכם הביתה
 
אמנם הכלב שלכם תמיד ערוך ודרוך לקבל את פניכם בעת החזרה הביתה, אך הוא אינו יודע לחזות את חזרתכם הביתה. אם הכלב שלכם כבר יודע להוביל אתכם לבית בעצמו כנראה שמדובר במסלול טיול שגרתי אליו הוא התרגל.
 
עובדות פסיכולוגיות מפתיעות
 
16. פרידה מכאיבה לנו באופן פיזי
 
המוח מתייחס לדחייה בדיוק כמו אל כאב פיזי, מה שמסביר את העובדה מדוע פרידות כואבות כל כך.
 
עובדות פסיכולוגיות מפתיעות
 
17. המחשבות שלנו נודדות לא מעט
 
דעתנו משוטטת כ-30% מהזמן בו אנו חושבים, אך מומחים טוענים שמי שמאפשר למחשבות שלו לנדוד יכול לפתור בעיות בצורה טובה יותר.
 
עובדות פסיכולוגיות מפתיעות
 
18. כלבים גזעיים נוטים להיות דומים יותר לבעליהם
 
על מנת להוכיח את הטענה הזו צילמו כלבים גזעיים ומעורבים בנפרד מהבעלים שלהם, וביקשו מאנשים שונים לנחש מי הם הבעלים של הכלבים. בניסוי זה נמצא כי השופטים הצליחו להתאים כראוי כלבים גזעיים לבעליהם בשני שליש מהמקרים, בזמן שהיה קושי רב לנחש מי הבעלים של הכלבים המעורבים. 
 
עובדות פסיכולוגיות מפתיעות
 
 19. אמפתיה משפיעה על הדמיון החיצוני של בני הזוג
 
אמנם אורח החיים והסביבה המשותפת ככל הנראה משפיעים על העובדה שזוגות הופכים להיות דומים האחד לשנייה, אך מחקר שנערך בראשות הפסיכולוג החברתי רוברט ולסלב, מצא כי האמפתיה היא הגורם המכריע. זוגות שמזדהים האחד עם השנייה נוטים לחקות את הבעות הפנים הדומיננטיות, מה שמוביל לחיוכים דומים ולהבעות פנים זהות, שגורמות להם להראות כאחד. 
 
עובדות פסיכולוגיות מפתיעות
 
20. אנשים רבים סובלים מתסמונת הרטט המדומיין
 
הרגשתם את הטלפון שלכם רוטט כשאף אחד לא צלצל? מדובר למעשה בתופעה מוכרת בה רעד שמורגש ברגל מפורש כרטט של הודעה, וזאת בעקבות האינטנסיביות והתלות שפיתחנו עם השנים למכשיר החכם.
 
עובדות פסיכולוגיות מפתיעות
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו