maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

18 הציפורים הצבעוניות היפות ביותר בעולם

תמיד מהפנט לצפות בציפורים שעפות להן אי שם בשמיים, בין אם בלהקות או לבדן, אך אין דבר מדהים יותר מלהתבונן בהן מקרוב, בעיקר כשהן צבעוניות במיוחד. לא מעט אנשים יוצאים לטבע מצוידים במשקפות הטובות ביותר בשביל לספוג את יופיין הסוחף של מגוון ציפורים, ואנחנו בחרנו להביא את החוויה הזו עד אליכם. צפו בתמונות המדהימות של בעלי כנף ממקומות שונים בעולם ותיהנו מרגע קסום של נחת. 

 

1. מנדרין סיני (Mandarin duck)

המנדרין הסיני מופיע לא מעט באומנות המזרחית ומסמל את החיבה בזוגיות ואת הנאמנות והאושר בנישואין. אורכו נע בין 41-49 ס"מ, אורך כנפיו בין 65-75 ס"מ ואורך זנבו כ-10 ס"מ. ציפורים אלו מצויות בדרום מזרח רוסיה, צפון מזרח סין, יפן, סיביר ודרום אנגליה, והן ניזונות מזרעים, חרקים, דגים וחלזונות. כמו כן הנקבה דוגרת על הביצים לבדה במשך 28-30 ימים. 

ציפורים צבעוניות
 
2. טוקן הטוקו  (Toco toucan)
 
טוקן הטוקו הינו המין הגדול ביותר במשפחת הטוקניים והוא מצוי בברזיל, פרו, ארגנטינה ופרגוואי. אורכו נע בין 55-65 ס"מ, משקלו בין 500-860 גרם, כשהזכרים גדולים מהנקבות וכך ניתן להבדיל בינהם. מוטת כנפיו נעה בין 22-26 ס"מ, אורך זנבו בין 14-17.9 ס"מ ואורך מקורו החלול נע בין 15-23 ס"מ. הטוקן ניזון מפירות, חרקים, זוחלים ומביצי ציפורים. נוסף לכך הוא מזוהה עם הבירה האירית גינס ומשמש כאחד מסמליה. 
 
ציפורים צבעוניות
 
3. יונת הכתר (Crowned pigeon)
 
יונת הכתר גדלה ביערות, ניזונה מפירות שנשרו מהעצים וישנה בין ענפי העצים. ציפור זו מצוייה בגינאה החדשה ובעוד מספר איים סמוכים. הזכר והנקבה כמעט זהים ויהיה ניתן להבחין בינהם בעונת החיזור, כשהזכר ישתחווה לנקבה. הזכר והנקבה דוגרים על ביציהם במשך 28-30 יום והם יכולים לחיות יותר מ-20 שנה.
 
ציפורים צבעוניות
 
4. קרדינל צפוני (Northern cardinal)
 
קרדינל צפוני היא ציפור שיר צפון אמריקאית, בת למשפחת הפרושיים ולסוג הקרדינל שחיה ביערות ובסבכי שיחים. תזונתה מורכבת בעיקר מזירעונים, גלעיני פירות וזבובים. אורכה כ-20 ס"מ ומקורה קצר חזק וחד. זוג הקרדינלים מרחיב את המשפחה פעם בחצי שנה, בין 3-5 ביצים בכל תטולה. כמו כן בכדי להגן על המשפחה ועל הטריטוריה, הזכר שר בקולו הערב וכך מרחיק זרים לא רצויים.
 
ציפורים צבעוניות
 
5. טווס מצוי (Indian peafowl)
 
הטווס המצוי הינו סוג של עוף ממשפחת הפסיוניים המצויים באזורי סוואנה טרופית וביערות השוכנים בקרבת חופים, והוא מוכר מאוד עקב זנבו המרשים וההדור שמשמש קריטריון לבחירה מינית. אורכו כמטר אחד וכך גם אורכה של מניפת הנוצות שלו. הטווס המצוי אוכל הכל: צמחים, עלי כותרת, ראשי זרעים, חרקים, דגים קטנים ועוד. הטווסת מטילה בין 4-7 ביצים שבוקעות לאחר 28-30 יום. מדהים לראות שהקשר בין הטווס האב לבין צאצאיו מתמשך לאורך זמן.
 
ציפורים צבעוניות
 
6. שלדג גמדי (Common kingfisher)
 
השלדג הגמדי נפוץ באסיה, אירופה ובצפון אפריקה, ובישראל הוא נפוץ בעיקר בצפון הארץ ובמרכזה. אורכו נע בין 17-19.5 ס"מ, מקורו הארוך מגיע לאורך של 4 ס"מ וזנבו קצר מאוד. משקלו נע בין 21-37 גרם והוא ניזון מדגים, חרקים, שפיריות, סרטנים וחיפושיות מים. השלדג הגמדי הינו טריטוריאלי וביציו, 5-7 בכל תטולה, יבקעו לאחר 19-20 יום.
 
ציפורים צבעוניות
 
7. עגור הכתר (Balearica)
 
עגור הכתר הוא סוג של עוף ממשפחת העגוריים המצוי באפריקה שמדרום לסהרה, והיא הציפור הלאומית של אוגנדה אשר מופיעה בסמלה ובדגלה של המדינה. ציפור זו ניזונה מחרקים, זוחלים ויונקים קטנים, והיא מונה שני זנים: הראשון הוא עגור כתר לבן לחיים שגובהו כמטר ומשקלו 3.5 ק"ג. הנקבה מטילה בין 2-5 ביצים כששני בני המין דוגרים עליהם, במשך 28-31 יום. הזן השני, עגור כתר אדום לחיים, אורכו כמטר אחד, מוטת כנפיו כ 1.87 מטר, משקלו 3.6 ק"ג והוא מצוי בסכנת הכחדה, בעיקר במערב.  
 
ציפורים צבעוניות
 
8. פסיון הזהב (אפודי הזהב) (Golden pheasant)
 
פסיון הזהב חי באזור מערב סין. הוא הופץ על ידי האדם לאזורים נוספים וניתן למצוא אותו ביערות הרריים וסבוכים. צבעו זהוב בוהק ומכאן הגיע שמו. אורכו נע בין 90-105 ס"מ וזנבו הצבעוני מהווה כשני שליש מאורכו. הנקבות קטנות הרבה יותר ומגיעות לאורך של 70 ס"מ וזנבן קצר יותר. ציפורים אלו ידועות בביישנותן ובנדירותן, ומזונן כולל עלים, זרעים, פירות יער וחסרי חוליות קטנים. 
 
ציפורים צבעוניות
 
9. לורי קשת (Rainbow lorikeet)
 
את לורי קשת ניתן למצוא באוסטרליה והוא שוהה ביערות גשם ובשיחים. גודלו הוא בינוני, בין 25-30 ס"מ כולל זנבו, משקלו נע בין 75-175 גרם והוא ניזון מפירות, אבקה וצוף. הזכר והנקבה דומים מאוד בצבעם, בגודלם ובהתנהגותם, אך השוני הוא שלזכר יש ראש עבה ומרובע והנקבה היא בעלת ראש מעוגל. נוסף לכך הם מונוגמיים ונשארים כזוג כל חייהם. 
 
ציפורים צבעוניות
 
10. צופית בוהקת (Cinnyris osea)
 
זן זה מצוי במרכז אפריקה והוא המין היחיד בישראל ממשפחת הצופיתיים. אורכו נע בין 10-11.5 ס"מ, משקלו הינו 7-9 גרם ומוטת כנפיו בזמן תעופה נעה בין 13-16 ס"מ. הצופית ניזונה מצוף פרחים וזהו למעשה מקור שמה. בעונת הקינון הזכר מגן על הקן, אך לא עוזר בבנייתו. הוא מכריז על מקומו של הקן באמצעות קולות מיוחדים והנקבה מטילה 3-2 ביצים ודוגרת בין 12-15 יום. 
 
ציפורים צבעוניות
 

11. כחל אירופי  (European roller)

תחום התפוצה של הכחל האירופי מגיע למזרח התיכון, מרכז אסיה, מרוקו והוא עובר גם בישראל. אורכו כ-29-32 ס"מ, משקלו נע בין 105-146 גרם ומוטת כנפיו היא כ-56 ס"מ. הכחלים ניזונים מחרקים, לטאות קטנות, מכרסמים וצפרדעים. הנקבה מטילה כ-6 ביצים ודוגרת עליהן בעצמה.

ציפורים צבעוניות
 
12. עיט פיליפיני (Philippine eagle)
 
העיט הפיליפיני הוא אחד הציפורים הנדירות, הגדולות והחזקות ביותר בעולם. הוא מצוי בפיליפינים וניזון מבשר הציד שלו. אורכה של הנקבה הוא כמטר אחד, משקלה כ-7 ק"ג ומוטת כנפייה באורך של כ-2 מטר. הזכר קטן מהנקבה בכ-15% ותוחלת חייו מוערכת בכ-30-60 שנה. 
 
ציפורים צבעוניות
 

13. עדני מלכותי (King bird of paradise)

העדני המלכותי נפוץ ביערות השפלה של גינאה החדשה והוא ניזון בעיקר מפירות ומפרוקי רגליים. אורכו כ-16 ס"מ והוא העדני הקטן ביותר במשפחת הציפורים הזו, אך עם זאת המרהיב ביותר וזאת בזכות מגוון צבעיו המשגעים וזנבו המיוחד.   

ציפורים צבעוניות
 
14. קקדו ורוד (Cacatua Leadbeateri)
 
ציפור זו מצויה בדרום אוסטרליה והיא ניזונה מזרעים, פירות וזחלים. הנקבה מטילה שתי ביצים בלבד בצבע לבן טהור. הקקדו הוורוד היא ציפור נאה להפליא והיא אינה ביישנית או חשדנית, אך היא קולנית מאוד. 
 
ציפורים צבעוניות
 

15. קצאל (Quetzal)

הקאצל הוא סוג של עוף טרופי החי ביערות הגשם שבאמריקה. ציפורי הזן הזה נקראים גם "ארוכי זנב". כמו כן זהו העוף הלאומי של גואטמלה והוא מופיע בסמל המדינה. הדבר המיוחד ביותר בציפור זו הוא צבעו האדום הבוהק של החזה שלו, שהוא הצבע המשלים של הצבע הירוק שמעטר את שאר גופו, כך שאי אפשר להתעלם מיופיו.

ציפורים צבעוניות
 

16. שרקרקיים Bee-eater

השרקרקים חיים ברחבי אפריקה ואסיה, כשלישראל מגיעים המינים שרקרק ירוק, שרקרק מצוי ושרקרק גמדי. השרקרקים הם עופות צבעוניים ויפים במיוחד, בעלי מקור ארוך ודק שמותאם לתפיסת חרקים מעופפים שונים. הנקבה מטילה בין 9-2 ביצים ושני ההורים דואגים לצאצאים שלהם. 

ציפורים צבעוניות
 

17. יונת ניקובר Nicobar pigeon

יונה מיוחדת זו מצויה באיי ניקובר שבהודו וגודלה כ-40 ס"מ, כשהנקבות כמעט זהות לגדולם של הזכרים. היא ניזונה מזרעים, פירות וניצנים, וכן היא נודדת ממקום למקום עם להקתה במהירות מרשימה יחסית לגודלה.

ציפורים צבעוניות
 

18. פינץ' הזהב Gouldian finch

ציפור זו הינה ציפור שיר צבעונית ויפהפייה מאוסטרליה, שאורכה נע בין 13-14 ס"מ. שני המינים הינם מלאי צבעים בגווני השחור, ירוק, צהוב ואדום. שהנקבה נוטה להיות פחות "זוהרת", אך בכל זאת אי אפשר להתעלם ממנה.

 
ציפורים צבעוניות
 
מקור התמונות: Tim Ellis  Steve Wilson - over 7 million  Andy Morffew  vil.sandi  David Cook  Serhanoksay  Klaus Stiefel  Bernard DUPONT  Melvin Yap  OZinOH  Dagget2  Michael Garber  kuribo  Valerie  Darren  Brian Scott  Kev Chapman  Evangelio Gonzalez  Andy Morffew

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל: