print header

12 מבנים חשובים ויפהפיים של האדריכל פרנק לויד רייט, והסיפורים שמאחוריהם

  אנו מניחים ששמו של פרנק לויד רייט לא אומר לרובכם יותר מדי, אך אולי הוא מצלצל מוכר בעיקר לחובבי האדרכילות מביניכם, זאת כי הוא נחשב לאחד מהאדריכלים החשובים ביותר של המחצית הראשונה של המאה ה-20. רייט אמון על עיצובם ותכנונם של כמה וכמה מבנים חשובים ויפהפיים ברחבי העולם, ובעיקר בארצות הברית מולדתו, ולכן סביר להניח שאם טיילתם במדינה – בהחלט יתכן שראיתם כמה מהם. בעיני רבים, הוא נחשב לאחד מחלוצי המודרניזם באדריכלות, ובחלק גדול מעבודותיו הוא ניסה לשלב בין המבנים שתכנן לסביבתם. אתם מוזמנים להתרשם מ-12 מהמבנים היפים והחשובים ביותר שהוא תכנן ועיצב, שמוצגים בסדר כרונולוגי לפי שנת בנייתם, ולקרוא את הסיפורים המרתקים שעומדים מאחוריהם.
 

1. הבית והסטודיו של פרנק לויד רייט, שיקגו (Frank Lloyd Wright Home and Studio)

מבנים של פרנד לויד רייט: הבית והסטודיו של פרנק לויד רייט
רייט פעל שנים רבות בשיקגו, ולכן עיצב לעצמו בית יפהפה שנבנה בסמוך לעיר בשנת 1889 מהלוואה על סך 5,000$ שלקח מארכיטקט אמריקאי נודע שפעל באותה תקופה, לואי סאליבן. המבנה הזה הוקם בעיירה אוק פארק שבאילינוי, והיווה השראה לסגנון של בתי ערבה, שמעוצב בקווים ישרים וכולל מבנים נמוכים, אופקיים וגדולים עם מרפסות, ושהתאים לנוף העירוני של שיקגו באותם ימים. המבנה הזה נחשב לאחד מיצירות המופת המוקדמות שלו, וכבר בשנות ה-70 של המאה הקודמת הוא נכנס לרשימת המרשם הלאומי של מקומות היסטוריים בארצות הברית.

2. יוניטי טמפל, שיקגו (Unity Temple)

מבנים של פרנד לויד רייט: יוניטי טמפל
רייט תכנן ועיצב מבנים ציבוריים רבים בשיקגו, אך בניין היוניטי טמפל נחשב לאחד מהראשונים שבהם, ומהחשובים של העשור הראשון של המאה ה-20. המבנה המודרני והפשוט הזה נבנה בשנת 1905 ככנסיה של התנועה הדתית והליברלית, האוניברסליזם האוניטריאני, ומטרתו הייתה לסמל את ערכיה, שהם אחדות, אמת, יופי, פשטות, חופש ותכלית.

3. בית רובי, שיקגו (Robie House)

מבנים של פרנד לויד רייט: בית רובי
מבנה נוסף ששייך לסגנון האדריכלות של בתי הערבה שהצגנו בסעיף הראשון - והוא למעשה אחד מהאחרונים מהסוג הזה שעיצב רייט באוק פארק - הוא בית רובי. המבנה הזה, שמעוטר בגגות תלויים ושטוחים שמעניקים לו מראה ייחודי, הוקם ב-1910 עבור היזם ויצרן האופניים פרדריק ג. רובי. המקום הוכרז כאתר מורשת עולמית יחד עם מבנים אחרים שתכנן רייט, והוא פתוח היום למבקרים.

4. טלייסין, ויסקונסין (Taliesin)

מבנים של פרנד לויד רייט: טלייסין
בשנת 1911 הוקם אחד מהבתים המפורסמים שעיצב רייט, "טלייסין", שמשמעותו בוולשית הוא "מצח בוהק". האחוזה הזו עמדה על שטח של 600 דונם, שבין היתר כלל את הבית שבו חי רייט עם המאהבת שלו וילדיה, סטודיו ובית ספר לאדריכלות, ויש למקום היסטוריה עצובה ומרתקת; בשנת 1914 הוא נשרף על ידי משפחת עבדים, שגם רצחה את המאהבת וילדיה. רייט בנה מחדש את המבנה – שנשרף שוב, מה שהוביל לייסוד טלייסין ה-3, אותה אחוזה שניתן לראות במקום היום, ושמשמשת בימינו כמוזיאון וכבית ספר לאדריכלות. בדומה ליצירות אדריכלות אחרות של רייט, גם המבנה הזה הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

5. בית הוליהוק, הוליווד (Hollyhock House)

מבנים של פרנד לויד רייט: בית הוליהוק
בשנת 1921 נבנה הבית הראשון שעיצב רייט בלוס אנג'לס – בית הוליהוק. המבנה יועד ליורשת הנפט אלין בארנסדאל, והוא נחשב לאחד מהראשונים שנבנו בסגנון המודרניזם הקליפורני. כיום מתקיימים בו אירועים מיוחדים, וניתן למצוא בו ספריית מחקר קטנה שמכילה ספרים ומאמרים אודות רייט ובארנסדאל. בית הוליהוק הוא המבנה הראשון בסגנון האדריכלות האמריקאי המודרני שהוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו, ומהווה ציון דרך היסטורי בלוס אנג'לס. בדומה למבנים אחרים של רייט, גם הוא פתוח לציבור הרחב.

6. מלון אימפריאל, טוקיו (Imperial Hotel)

מבנים של פרנד לויד רייט: מלון אימפריאל
רייט עיצב בניינים גם מחוץ לגבולות ארצות הברית, ואחד מהם הוא מלון אימפריאל היפהפה שבטוקיו. תכנון המבנה הזה הוזמן ממנו כבר בשנת 1915 במטרה למשוך ליפן תיירים מערביים, כשהמקום עצמו נפתח לציבור בשנת 1923. המלון נבנה בעיקר מבטון, אריחים וסלע געשי, ועוצב בהשראת סגנון תחיית המאיה, שמומחש על ידי חזית דמוית פירמידה מרהיבה עם בריכה וחצר. המבנה הזה היה מהבודדים ששרדו את אסון רעידת האדמה והצונמי בקאנטו, שהתרחש במדינה בשנת 1923 - מה שהוכיח את יציבתו ההנדסית. הוא נהרס שנים לאחר מכן, ב-1968, כך שאם תבקרו במקום כיום, תגלו שמלון אימפריאל נראה אחרת לגמרי...

7. הבית על האשד, פנסילבניה (Fallingwater)

מבנים של פרנד לויד רייט: הבית על האשד
ביער בסמוך לעיירה בר-ראן שבפנסילבניה, ניתן למצוא מבנה משונה ויפהפה עם מפלים, שנחשב לאחת מיצירות המופת האדריכליות המפורסמות ביותר של המאה ה-20. כפי שאתם ודאי יכולים להבין, גם עליו אמון רייט, שעיצב אותו בשנת 1935 כבית קיץ למשפחת קאופמן, בעליה של חנות כל-בו בארצות הברית. המבנה המדהים הזה עשוי מחומרים שניתן למצוא באזור, וכולל מרפסות חזיתיות שנראות כאילו הן מרחפות באוויר – אלמנט עיצובי שנחשב ליוצא דופן באותם ימים. כל מי שצופה בבית הזה יכול להתרשם כיצד הוא משלב באופן מושלם בין אמנות לטבע, וגם להבין מדוע הוא הוכרז כאתר מורשת עולמית. כיום הוא משמש כמוזיאון, וניתן לבקר בו ובסביבתו המרהיבה.

8. טלייסין ווסט, אריזונה (Taliesin West)

מבנים של פרנד לויד רייט: טלייסין ווסט
בשנת 1937 נפתח בית החורף שעיצב לעצמו רייט, ושנפרש על שטח של 620 דונם. המבנה תוכנן בהתאם לסביבה הצחיחה שכה מאפיינת את אריזונה, והוא בהחלט נראה כמו נווה מדבר מרענן. עם השנים, הבית החל לשמש גם כבית ספר לאדריכלות וכמשכנה של עמותת לויד רייט, והיום ניתן לסייר במקום. גם הוא נכנס לרשימת אתרי מורשת עולמית של אונסק"ו.

9. בית חרושת לשעווה "ג'ונסון", ויסקונסין (Johnson Wax Headquarters)

מבנים של פרנד לויד רייט: בית חרושת לשעווה "ג'ונסון"
לקראת סוף שנות ה-30 של המאה הקודמת, תכנן רייט את אחד מהמבנים האנכיים והגבוהים הבודדים שעליהם הוא חתום – בניין משרדים מיוחד במינו עבור חברת אס סי ג'ונסון. המבנה המיוחד הזה עוצב בשיטה אדריכלית שאמנם נפוצה כיום, אך נחשבה אז כמהפכנית ופחות מקובלת – האופן ספייס (חלל פתוח). בנוסף אליה, הוא השתמש גם באלמנטים מיוחדים כמו תקרה גבוהה ועמודים בצורת פטריות. גם במבנה הזה של רייט ניתן לבקר כיום.

10. בית האגודה האוניטריאנית הראשון במדיסון, ויסקונסין (First Unitarian Society of Madison)

מבנים של פרנד לויד רייט: בית האגודה האוניטריאנית הראשון במדיסון
בשנת 1949 החל רייט לעצב את הבית הזה, שנחשב לאחד מהמבנים החדשניים ביותר בתחום באדריכלות הדתית. הבית הזה נבנה בעיקר מחומרים שניתן למצוא באזור שלו, כגון אבן גיר ונחושת, וכעבור שנתיים מרגע תחילת הקמתו, הוא נחנך ונפתח לציבור. הוא נועד לשמש את תנועת האוניברסליזם האוניטריאני הנוצרית-ליברלית, והוא כולל אודיטוריום, מטבח ואזור פתוח שבו ניתן לשבת ולדבר. ניתן לזהות את המבנה הזה מבחוץ בקלות – לפי הגג הגדול והמשולש שמכסה אותו.

11. מגדל פרייס, אוקלהומה (Price Tower)

מבנים של פרנד לויד רייט: מגדל פרייס
גורד השחקים היחידי שתכנן רייט, כולל 19 קומות ונבנה בשנת 1952 באוקלהומה. המגדל עוצב בהשראת עץ – כאשר מרכזו של המבנה שימש כגזע, הקומות הן הענפים, ובתוכו אפשר למצוא עיצובים מנחושת שנועדו לסמל את העלים. כיום המגדל הזה כולל מוזיאון, מסעדה ומלון שממוקם בקומותיו הגבוהות.

12. מוזיאון סולומון ר. גוגנהיים, ניו יורק (Guggenheim Museum)

מבנים של פרנד לויד רייט: מוזיאון סולומון ר. גוגנהיים

מי שמבקר בעיר ניו יורק, כנראה יתקשה לפספס את המבנה העגול והמיוחד שניצב בשדרה החמישית. העבודה על הקמתו נמשכה כ-15 שנים, החל מ-1943, ועיצובו כסרט שמלופף סביב עצמו נחשב למיוחד ושונה ביחס לשאר עבודותיו של רייט, שבדרך כלל מאופיינות בקווים ישרים. בתוך המבנה ניתן למצוא גרם מדרגות ספירלי שמתחיל בקומת הקרקע, ועולה עד לקומה האחרונה. רייט נפטר כחצי שנה לפני פתיחת המוזיאון, ולכן מעולם לא זכה לראות את יצירתו הזו שלמה. עדיין, מוזיאון גוגנהיים נחשב לאחד מהבניינים היפים של ניו יורק, והוא פתוח למבקרים.

 

מקור התמונות: victorgrigas, Teemu008 (1)(2)(3), magicredshoes, Collin Grady, Daderot, QuartierLatin1968, anyjazz65, Ajay Suresh

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.