print header

7 פלאי עולם אדריכליים שמעטים בלבד זכו להכיר

מבנים רבים שנבנו על ידי האדם מוכיחים לנו שוב ושוב את גדולתם של הדמיון והשאפתנות האנושית, כשרוב הסיכויים שרובנו כבר התרשמנו מהתמונות של הקולוסיאום, החומה הגדולה של סין ומהטאג' מאהל. עם זאת, לצד פלאי העולם המוכרים קיימים לא מעט פלאים ארכיטקטוניים נוספים שאנשים רבים טרם זכו להכיר או לשמוע על גדולתם. פרויקט של ה-BBC שם לעצמו למטרה לאתר את המבנים המובילים והמרהיבים ביותר, ואיגד אותם לכדי 7 פרויקטים נבחרים. ריכזנו עבורכם את הסיפורים שעומדים מאחורי כל אחד מהם, ואין ספק שהם ירתקו גם אתכם.
 
לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא.
 
 

1. ארמון הפרלמנט, בוקרשט, רומניה

פלאי עולם אדריכליים לא מוכרים
Mihai Petre
 
המבנה הבא שבבירת רומניה הוא בניין המנהלה הגדול, היקר והמפואר ביותר בעולם, אולם הנתונים המדהימים אודות תהליך הקמתו ידועים למעטים בלבד. הבניין שנבנה לדרישתו של הרודן הקומוניסטי ניקולאי צ'אושסקו בין השנים 1984 ל-1997 גדול כל כך, שיש להתרחק מאוד על מנת להצליח לצלם את כולו. הוא כולל 12 קומות מעל האדמה ו-8 קומות נוספות מתחתיה, ובסך הכל יש בו כמות בלתי נתפסת של 3,100 חדרים. עלות הפרויקט השאפתני הזה הייתה 3.3 מיליארד יורו, ועל מנת לפנות שטח להקמתו נדרשה הריסה של כמה מאות בתים ומבנים תרבותיים ברחבי העיר.
 
השטיחים המפוארים שפרושים בכניסה למבנה ונמתחים עד לסופו, נארגו בתוך ארמון הפרלמנט במהלך הבנייה. זאת, כיוון שלא היה ניתן לארוג אותם מחוץ לבניין ולהכניס אותם בסיומם, בשל הגודל והמשקל שלהם.
 
פלאי עולם אדריכליים לא מוכרים
Dennis Jarvis
 
2. המסגד הגדול של ג'נה (Great Mosque of Djenne), ג'נה, מאלי
 
פלאי עולם אדריכליים לא מוכרים
BluesyPete
מסגד זה, שנבנה ככל הנראה בשנת 1907, הוא מבנה החימר הגדול ביותר בעולם ואחד מהישגיה הבולטים ביותר של האדריכלות הסודנו-סאהילאנית. מדובר במבנה שעשוי כמעט כולו מלבני בוץ שנאפו בשמש, חול וטיח, כאשר שלושת צריחיו מעוטרים בענפים של עצי דקל. קירותיו של המסגד מאפשרים לבודד אותו מפני החום הכבד במהלך היום, ומאחר שהם סופגים את קרני השמש הם משמרים את הטמפרטורה, כך שגם בשעות הלילה הקרות ניתן לשהות בו בנעימים. 
 
כיוון שקרני השמש החמות מחלישות את הבוץ ויוצרות בו סדקים, אנשי הקהילה המקומית נפגשים מדי שנה טרם תחילת הגשמים על מנת לצפות את הבניין כולו בשכבת חימר חדשה, ולהוסיף לו קורות עץ דקות שיתמכו בו. האירוע נעשה כחלק מפסטיבל גדול שכולל מופעים ואירועי תרבות, כאשר הכספים המגויסים במהלכו משמשים לרכישת חומרי הבנייה.
 
פלאי עולם אדריכליים לא מוכרים
Elian
 
3. מבצר דרוואר (Derawar), פקיסטן
 
פלאי עולם אדריכליים לא מוכרים
Jazibsaeed
מבצר דרוואר הוא השם שניתן למערכת של 40 ביצורים הממוקמת בפונג'אב שבפקיסטן. החומות הללו משתרעות על פני 1,500 מטרים ומתנשאות לגובה 30 מטרים, וניתן לראות אותן ממרחק רב. המבצר נבנה במאה ה-9 לספירה כמחווה לראוואל דאוראג' באטי, המלך ששלט על אזור בהוואלפור שבמזרח פקיסטן, ולאורך השנים נכבש על ידי שליטים שונים כאשר כל אחד מהם עיצב אותו מחדש. כיום, רבים אינם מודעים לקיומו של המבנה העתיק והמרהיב הזה כיוון שלא ניתן להגיע אליו באופן עצמאי. על מנת להתבונן במבצר מקרוב יש לשכור את שירותיו של מדריך מקומי ולנסוע יום שלם מהעיר בהוואלפור, כשהכניסה פנימה מתאפשרת רק עם אישור מיוחד.
 
פלאי עולם אדריכליים לא מוכרים
Thealimir
 4. צ'אנד באורי (Chand Baori), הודו
 
פלאי עולם אדריכליים לא מוכרים
Doron
אחד מהאתרים העתיקים שזכו להכי פחות תשומת לב בהודו כולה הוא צ'אנד באורי, גרם מדרגות מרובע בגובה 13 קומות, שממוקם בעיר הקטנה אבהאנארי. 3,500 המדרגות שמרכיבות את הגרם, מוליכות אל תחתית באר בעומק 30 מטרים שגם כיום ניתן לבקר בה. מבוך המדרגות המהפנט הזה הוקם במאה ה-9 לספירה כמתקן שמטרתו לאסוף מים, ובשל העובדה שמדובר בבאר בעומק 30 מטרים היא נותרת קרירה גם בימים החמים והצחיחים שמאפיינים את האקלים של אזור רג'סטאן. עובדה זו אפשרה למקומיים לתפוס בה מחסה וליהנות משחייה ומרחצה, ובמקביל ככל הנראה שהיא גם שימשה לקיום טקסים דתיים שונים.
 
פלאי עולם אדריכליים לא מוכרים
Chetan
5. הגשר הישן במוסטר, בוסניה-הרצגובינה
 
פלאי עולם אדריכליים לא מוכרים
Ramirez
גשר האבן הישן שבעיר מוסטר, שאורכו 28.7 מטרים, נבנה בשנת 1566 על ידי אדריכל טורקי עות'מאני בהוראת הסולטאן סולימאן הראשון, ונחשב לגשר הגדול ביותר מסוגו באותה התקופה. עם השנים החלו תושבי העיר להתחרות ביניהם בזינוק מהגשר אל מי נהר הנרטבה אותו הוא חוצה, ובשנת 1968 הפך המנהג לתחרות שנתית רשמית. בשנת 1993 נהרס הגשר במהלך המלחמה שהתנהלה בבוסניה, אך לאור העובדה שמדובר באחד מסמלי העיר הבולטים שהעניק לה את שמה ובאחת מהדוגמאות הטובות ביותר של אדריכלות איסלאמית במדינות הבלקן, הוא שוקם כעבור 10 שנים במימון בינלאומי. מטרת הבנייה הייתה לשמר את המראה המקורי, ובשל הצלחתה נכנס הגשר ב-2005 לרשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו.
 
פלאי עולם אדריכליים לא מוכרים
BáthoryPéter
6. חומת מבצר קומבהלגאר (Kumbhalgarh), מקדש קאנקפור, הודו
 
פלאי עולם אדריכליים לא מוכרים
Heman kumar meena
כולנו שמענו על החומה הגדולה של סין, אך מעטים יודעים כי גם להודו יש חומה גדולה משלה, שזכתה להיחשב בתור הקיר השני באורכו בעולם. חומת מבצר קומבהלגאר היא חומה בעובי 4.5 מטרים, המשתרעת על פני 36 קילומטרים במרכזו של אזור הררי עוצר נשימה. רנא קומבה, שליט מקומי, הורה על הקמת החומה בשנת 1443, במטרה להגן על המבצר שלו שממוקם על הגבעה שמעליה. במאה ה-19 הורחבה החומה, וכעת היא מגנה על למעלה מ-360 מקדשים שונים הממוקמים בין כתליה. 
 
פלאי עולם אדריכליים לא מוכרים
Aryarakshak
7. מסגד שייח' לואטפאללה (Sheikh Lotfollah Mosque), אספהאן, איראן
 
פלאי עולם אדריכליים לא מוכרים
Nicolas Hadjisavvas
עבודות הבנייה על המסגד המרשים הזה החלו בשנת 1603, בתקופת שלטונו של עבאס שאה הראשון, ונסתיימו בשנת 1616. מדובר במסגד הפרטי של חצר המלוכה שלא יועד לציבור אלא שימש כמקום פולחן עבור נשות ההרמון של השאה. לפיכך, הוא זכה למראה יוצא דופן ולא נבנו בו צריחים או חצר פנימית. מאולם התפילה הראשי נסללה מנהרה תת קרקעית ארוכה ומפותלת שהובילה ישירות אל הארמון, וגם העיטור החיצוני שלו כולל שימוש בגוונים עדינים של ורוד וטורקיז שאינם אופייניים למקדשים רבים אחרים מאותה התקופה. קירות המבנה ותקרותיו מעוטרים בפסיפסים היוצרים משחקים של אור וצל לאור היום בהתאם למיקומה של השמש, ובראש המבנה נמצאת כיפה בקוטר של 12 מטרים שבצדה הפנימי מצוירת דמות של טווס. 
 
פלאי עולם אדריכליים לא מוכרים
Self
 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו