maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

תחזיות טכנולוגיות שטעו ובגדול

הטכנולוגיה בשנים האחרונות מתקדמת בצעדי ענק ויש האומרים מתקדמת אף יותר מדי. כולנו חשבנו לפעמים "למה שמישהו ירצה טלפון בלי כפתורים?" או "מה בכלל אפשר להדפיס עם מדפסת תלת מימד?", אך לפני שנקפוץ למסקנות נמהרות, בואו נלמד על 19 המצאות מהעבר נגדן טענו אנשים ועל מה באמת קרה בסוף.

 

הטלפון

המצאות שחור לבן

מזכר פנימי שפורסם בחברת שירותי התקשורת ווסטרן יוניון, בשנת 1876, קבע כי "למכשיר הטלפון יש יותר מדי חסרונות בכדי שיוכל לשמש אמצעי תקשורת של ממש. אין לו כל ערך עבורנו". מיותר לציין עד כמה הטלפון הפך לאחד הכלים הכי שמישים בעולם, במיוחד בימינו, בהם לכל אדם יש טלפון אחד לפחות איתו הוא הולך לכל מקום.

 

נחיצות הטלפונים

המצאות שחור לבן

שנתיים מאוחר יותר, בשנת 1878, הטלפונים כבר הפכו לאמצעי מקובל לתקשורת מהירה בארצות הברית, אך רשות הדואר הבריטית נותרה איתנה בעמדתה כי אין לה צורך בטלפון. "האמריקאים אולי צריכים טלפונים, אבל אנחנו לא. לנו יש מספיק נערים שליחים". בסופו של דבר נאלצה גם בריטניה להיכנע לקדמה הטכנולוגית, כאשר הבינו ברשות הדואר כי כל שיחת טלפון תהיה מהירה יותר משליח.

 

קרני הרנטגן

המצאות שחור לבן

לורד קווין, נשיא החברה המלכותית למדעים באדינבורו קבע בשנת 1833 כי קרני הרנטגן, שהתגלו כמה שנים לפני כן על ידי ויהלם רונטגן, יתגלו כתרמית. השנים חלפו, וקרני הרנטגן עדיין משמשות אותנו באופן קבוע ברפואה, במדע ובארכיאולוגיה.

 

הצוללת

המצאות שחור לבן

הסופר הבריטי ה.ג'. וולס, שנחשב לאחד מהאבות המייסדים של ז'אנר המדע הבדיוני, טען ביחס לספרו של בן דורו, ז'ול ורן, כי הוא לא יכול לדמיין צוללת אשר לא תחנוק את אנשי צוותה בלב ים. כיום הצוללות משמשות את חילות הים ברחבי העולם וגם צוותי מדע ומחקר.

מכונת הצילום

המצאות שחור לבן

בשנת 1959, חברת הטכנולוגיה והייעוץ המפורסמת IBM פרסמה את ממצאיה לגבי הצלחת מכונת הצילום. מומחי החברה טענו כי בכל העולם יש צורך ב-5000 מכונות צילום בלבד, וכי לא כדאי כלל לייצר אותן. היום קשה לנו לדמיין משרד עסקי, ממשלתי, בית ספר או ארגון אשר יתקיימו ללא מכונת צילום.

 

הקולנוע

המצאות שחור לבן

אגדת הקולנוע צ'ארלי צ'אפלין טען בשנת 1916 כי הקולנוע הוא רק אופנה חולפת. צ'אפלין אמר כי "הקולנוע הוא דרמה בקופסא. מה שהקהל באמת רוצה לראות זה שחקנים בשר ודם המופיעים על הבמה." באותו זמן מחזות אכן היו פופולריים יותר מאשר הקולנוע, אך עם השנים כוכבו של התיאטרון הלך ודעך מול אורו של מסך הכסף.

 

הרכבת

המצאות שחור לבן

הכתב המדעי דיוניסוס לארדנר קבע כי נסיעה מהירה על פסי הרכבת תהיה בלתי אפשרית. לדעתו, מהירות הנסיעה תגרום לאוויר לברוח מהקרונות והנוסעים ייחנקו. הרכבת המגנטית בשנגחאי מגיעה היום למהירות של 430 קמ"ש, אך אף נוסע עוד לא נחנק.

 

מסעות בחלל

המצאות שחור לבן

לי דה פורסט, מדען וממציא, הכריז בשנת 1926 כי "שליחת אנשים בטיל רב-שלבי אל החלל, לביצוע תצפיות מדעיות על הירח, היא בחזקת חלום פנטסטי המתאים יותר לספריו של ז'ול ורן. איני מפחד לאמר כי דבר שכזה לא יקרה לעולם, למרות כל ההתקדמות הטכנולוגית". 43 שנים מאוחר יותר היו כל הזמן שנדרש ובשנת 1969 ניל ארמסטרונג הפך לאדם הראשון שהלך על הירח.

 

זרם החילופין

המצאות שחור לבן

הממציא המפורסם תומאס אדיסון לעג ליריבו ג'ורג' ווסטינגהאוס בשנת 1889 באומרו כי "זרם החילופין הוא בזבוז זמן. אף אחד לא יעשה בו שימוש". אדיסון, כך מסתבר, טעה, כיוון שכיום זרם החילופין הוא השיטה בה חשמל מועבר מתחנות הכוח אל הבתים.

 

הנורה החשמלית

המצאות שחור לבן

בשנת 1881 הוצגה נורת החשמל לציבור בתערוכת טכנולוגיה חשמלית בפריז. וויליאם ווילסון, רופא ומרצה בריטי, טען כי נורת החשמל תרד מסדר היום עם סיומה של התערוכה. התערוכה נסגרה כבר מזמן, אך עדיין נדיר מאוד למצוא חדר ובו אין לפחות נורה אחת.

 

הרדיו

המצאות שחור לבן

בשנת 1921, חלוץ הרדיו והטלוויזיה דיוויד סארדוף התבקש לבנות "קופסת מוזיקה אלחוטית". סארנוף ביטל בקשה זו בבוז, בטענה כי "לקופסת מוזיקה אלחוטית אין כל ערך מסחרי. מי ישלם עבור מסר שאינו מיועד לאף אדם מסויים?". סארנוף פשוט לא היה מסוגל לדמיין את המהפך שהרדיו הכניס בחיינו - מהפכת תקשורת ההמונים.

 

אנרגיה גרעינית

המצאות שחור לבן

בשנת 1932 קבע המדען המפורסם אלברט איינשטיין כי "אין סיכוי קל שבקלים שנוכל להשיג ביום מן הימים כוח גרעיני. משמעות הדבר היא שהאדם ינתץ את האטום מתי שרק ירצה". עבודתו של איינשטיין ונוסחתו המפורסמת (E = mc2) היא אשר הובילה את המדע לפיצוח האטום. כיום אנו משתמשים באנרגיה גרעינית לא רק לנשקים איומים, אלא גם לייצור חשמל לבתים.

 

המחשב הביתי

המצאות שחור לבן

הנשיא והמייסד של חברת המחשבים DEC הכריז בשנת 1977 כי "איש לא ירצה להחזיק מחשב בביתו, הדבר ידרוש תחזוקה רבה מדי". כיום, מיותר לציין איזה מקום תפס המחשב בביתו של כל אחד ואחד מאיתנו. יכול להיות שתגובתו של נשיא החברה נבעה מכשלון המחשב האישי של חברת DEC, הריינבו.

המכונית

המצאות שחור לבן

בשנת 1902 מנהל בנק ההשקעות של מישיגן ניסה לשווא לשכנע את הנרי פורד, הראשון שייצר מכוניות במחירים המתאימים לכל כיס. מנהל הבנק טען כי "הסוסים כאן כדי להישאר, המכוניות האלה הן אופנה חולפת ותו לא, לאנשים יימאס מהן תוך שנתיים". טעותו הייתה גדולה ביותר, שכן מאז הרכב המוזל של פורד הלכה ותפחה תעשיית הרכב לאחת התעשיות הנרחבות ביותר בעולם.

 

מכונות מעופפות

המצאות שחור לבן

אסטרונום קנדי בשם סימון ניוקומב טען לקראת סוף המאה ה-19 כי בניית מכונה מעופפת מחומר כבד מהאוויר היא "לא פרקטית ובלתי אפשרית". האחים רייט הצליחו במשימה ובנו מכונה מעופפת 18 חודשים בלבד אחרי הנבואה השחורה של ניוקומב.

 

מטוס הנוסעים

המצאות שחור לבן

גם לאחר שהמטוס הוכיח את כוחו, אנשים עדיין נשארו סקפטיים לגבי יכולותיו. מהנדס בחברת התעופה בוינג ירד מטיסתו הראשונה על מטוס מדגם 247, מטוס דו מנועי המסוגל להחזיק 10 נוסעים. לאחר הטיסה הכריז מהנדס התעופה כי לעולם לא תיתכן בניית מטוס שיוכל להחזיק יותר מ-10 אנשים וגם לעוף באוויר. המטוס הגדול ביותר שטס כיום בשמים הוא האיירבאס A380, המסוגל להכיל עד 853 נוסעים.

 

לווייני תקשורת

המצאות שחור לבן

ראש ה-FCC, הרשות הפדרלית לתקשורת של ארצות הברית נשאל על עתיד התקשורת ועל האפשרות להשתמש בלוויינים כדי לשפר את התקשורת בשנת 1961. בתגובתו, טען ראש הרשות כי "בעיקרון אין כל סיכוי כי לוויינים ישומשו כדי לשפר את תקשורת הטלפון, הטלגרף, הטלוויזיה או הרדיו בתוך ארצות הברית". עברו רק 3 שנים עד שדעותיו התבדו - לוויין התקשורת הראשון שידר את משחקי האולימפיאדה מיפן בשנת 1964 וכיום מרחפים בחלל עשרות לוויינים נוספים.

 

הטלוויזיה

המצאות שחור לבן

מפיק הסרטים האמריקאי דריל זאנוק אמר בשנת 1946 כי "הטלוויזיה תאבד את כל השוק שהשיגה ב-6 החודשים הראשונים שלה, לאנשים יימאס לבסוף לבהות בקופסת עץ כל לילה". הטלוויזיות היום עשויות פלסטיק, הן מציעות מגוון של מאות ערוצים וכמעט בכל בית ניתן למצוא לפחות מקלט אחד שפועל כל יום.

 

הספינה

המצאות שחור לבן

בשנת 1800 נפוליאון בונפרט שאל בהלצה את חברו המדען "איך תגרום לספינה לשוט נגד כיוון הרוח ונגד הזרמים? על ידי הדלקת מדורה מתחת לסיפונה?" נפוליאון, כמובן, טעה טעות מרה, שכן שנים לא רבות מאוחר יותר התפתחו הספינות המסוגלות לשוט לכל כיוון בכל זמן, בלי קשר לתנאי מזג האוויר.

 

מקור: ענר פישמן
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו