print header

12 המטוסים החשובים ביותר בהיסטוריה

 

ביום בהיר אחד בארה"ב, לפני יותר מ-100 שנה, עמדו על חוף הים בצפון קרולנייה האחים אורוויל ווילבור רייט והטיסו את המטוס הראשון בעולם. הטיסה נמשכה 12 שניות בהן המטוס עבר מרחק מאכזב למדי של 39 מטרים אך זאת הייתה רק ההתחלה, ומנקודה זו והלאה עולם התעופה החל להתפתח בצעדי ענק. היום אנו מסוגלים להגיע לקצה השני של העולם בתוך מספר שעות, לטוס בנוחות ובבטחה ולאבטח את השמיים בעזרת מטוסי קרב מתקדמים. ברשימה הבאה תמצאו 12 כלי תעופה יוצאי דופן שסללו את הדרך עבור המטוסים שאנו מכירים היום, וכל אחד מהם הוא גם ללא ספק מכונה מופלאה בפני עצמו.

 

1. Flyer I - המטוס הראשון שטס באוויר

האחים רייט לא היו האנשים הראשונים בהיסטוריה שחלמו לעוף כמו הציפורים, אך להם מיוחסת ההמצאה של המטוס המונע הראשון בעולם והטיסה בו. האירוע התרחש על דיונת החול של מדינת צפון קרולנייה בשנת 1903, המטוס שקל 340 ק"ג, מוטת כנפיו הייתה 13 מטרים והוא צויד במנוע קל שהפיק 12 כוחות סוס. הטייס של המטוס היה לא אחר מאורוויל, הצעיר מבין האחים, ואף על פי שהטיסה הייתה קצרה היא הוכיחה לעולם שחלום התעופה הוא למעשה מציאות. האחים רייט עוד המשיכו בפיתוח מטוסים רבים אחרים ולימים גם עבדו בשיתוף פעולה עם צבא ארה"ב, אך הם לנצח ייזכרו בתור אלו שהציתו את הלהבה.
 
מטוסים מיוחדים
 

2. Benoist XIV - מטוס הנוסעים הראשון בעולם

בשנת 1914, כעשר שנים אחרי הטיסה הראשונה של האחים רייט, המריא הטייס טוני יאנוס (Tony Jannus) מהעיר סנט פטרסבורג בפלורידה יחד עם הנוסע הראשון בהיסטוריה ששילם עבור טיסה. המטוס שבו השניים טסו תוכנן במיוחד כדי להיות מטוס נוסעים, ואף על פי שהוא סבל מחבלי לידה לא פשוטים, טיסתו ראשונה עברה ללא בעיות. הסכום אותו שילם אותו נוסע בר מזל (ששמו היה Abram C. Pheil) היה 400 דולרים, אך סכום זה היה אך ורק עבור הטיסה הראשונה במטוס. המחיר הרגיל בקו בין העיר טמפה וסנט פטרסבורג היה בסך הכל 5 דולרים.
 
מטוסים מיוחדים
 

3. סופרמרין ספיטפייר - המטוס היחיד שיוצר לכל אורך מלחמת העולם השנייה

זהו אחד ממטוסי הקרב המפורסמים ביותר בעולם, והוא זכה בתואר הזה בעיקר בזכות השתתפותו העקבית בכל שנות מלחמת העולם השנייה והופעתו במשך שנים רבות אחרי. טיסת הבכורה של הספיטפייר נערכה בשנת 1936 והוא יוצר עבור חיל האוויר הבריטי עד לשנת 1954, כשלבסוף פרש מהשירות בצבאות הממלכה המאוחדת בשנת 1961. לספיט היה גם תפקיד חשוב בקרבות של מלחמת העצמאות הישראלית והמטוס הראשון מסוג זה שנקלט בחיל האוויר אף זכה לכינוי "ישראל 1". בזמן מלחמת העצמאות הפילו הספיטפיירים 12 מטוסי אויב ואחד מהם, "הספיט השחור" של עזר וויצמן, נשמר עד היום במוזיאון חיל האוויר.
 
מטוסים מיוחדים
 

4. מסרשמיט Me 262 - מטוס הקרב הסילוני הראשון

דגם זה נחשב למטוס הקרב הסילוני הראשון בעולם והוא נכנס לשירות בחיל האוויר הגרמני בשנת 1942, בעיצומה של מלחמת העולם השנייה ושנה בלבד לאחר שביצע את טיסת הבכורה שלו. בשל בעיות אמינות וזמינות דלק עקב הפצצות של בעלות הברית, למטוס זה לא הייתה השפעה משמעותית על מהלך המלחמה כפי שאפשר היה לצפות, אך מטוסים אלו בכל זאת הצליחו להפיל 150 מטוסי אויב וזאת למרות העובדה שהם בעצם ייועדו להיות מטוסי תקיפה קרקעית. המסרשמיט היה יכול להגיע למהירות מרבית של 870 קמ"ש, והוא היה מצויד ב-4 תותחי 30 מ"מ ומנשאים עבור עד ל-24 רקטות. 
 
מטוסים מיוחדים
 

5. בל X-1 - המטוס הראשון ששבר את מחסום הקול

גם מטוס זה מהווה נקודות ציון חשובה בתחום מהירות כלי הטייס המודרניים, אך הפעם מדובר במהירות הרבה יותר מרשימה מזאת של המסרשמיט. הבל 1 היה מטוס ניסוי של צבא ארה"ב שכונה "גלניס הזוהרת" אשר הצליח ב-14 באוקטובר 1947 לשבור את מחסום הקול בפעם הראשונה בהיסטוריה. המטוס הגיע למהירות של 1,541 קמ"ש, אך הוא היה מסוגל לטוס במשך 5 דקות בלבד. המטוס הוטס על ידי טייס הניסוי מייג'ור צ'ארלס "צ'אק" ייגר, שעוד לפני שהפך להיות האדם הראשון בעולם ששבר את מחסום הקול, היה גם בין הטייסים הבודדים בצבא ארה"ב שהצליחו להפיל 5 מטוסי אויב בגיחה אחת בזמן מלחמת העולם השנייה.
 
מטוסים מיוחדים
 

6. דה הבילנד קומט (Comet) - מטוס הנוסעים הסילוני הראשון בעולם

המטוס הזה נחשב להצלחה ולכישלון גם יחד בהיסטוריה של עולם התעופה, וזאת בשל העובדה שלמרות שהוא הביא לשדרוג משמעותי במהירות ובנוחות של הטיסה המסחרית, הוא גם סבל מכמה וכמה פגמי ייצור שהובילו לתאונות קשות. המטוס הבריטי הזה טס בפעם הראשונה בשנת 1949 והחל לבצע טיסות מסחריות בשנת 1952. סדרת תאונות קטלנית בשנת 1954 גרמה לקרקוע כל המטוסים מהדגם הזה ולמרות שהוא חזר לטוס לאחר סדרה של תיקונים ושינויים, התדמית השלילית שדבקה בו מעולם לא השתנתה.
 
מטוסים מיוחדים
 

7. בואינג 747 - ה"ג'מבו הראשון"

למרות הכשלים הרבים של הקומט, הוא היה אחראי במידה רבה לפיתוחו של ה-747 על ידי חברת בואינג האמריקאית בשנת 1969. זהו מטוס הג'מבו המיתולוגי שכינויו דבק בעוד מטוסים רבים אחרים, ובמשך 37 שנה הוא היה מטוס הנוסעים בעל מספר המושבים הגדול ביותר בעולם, 660 נוסעים. ב-747 נעשה שימוש בכל רחבי העולם, כולל בחברת "אל על" הישראלית וכמטוס האישי של נשיא ארה"ב – אייר פורס 1.
 
מטוסים מיוחדים
 

8. הקונקורד – מטוס הנוסעים העל קולי

הקונדורד הוא תוצר של פרויקט משותף ענק בין צרפת ובריטניה אשר בסופו, בשנת 1976, גם לאזרחים הוצעה האפשרות לשבור את מחסום הקול במהירות מרבית של 2,330 קמ"ש. ישנו רק עוד מטוס אחד בהיסטוריה שהציע לנוסעים מהירות שכזו, הטופולב Tu-144, אך הקונקורד הוא בהחלט הרבה יותר מפורסם. מטוס זה יצא משירות בשנת 2003 לאחר שרק 20 יוצרו ורק 14 הופעלו בשירות מסחרי, וכך הוא לקח איתו את החלום של חובבי תעופה רבים לטוס באחד מכלי הטייס המפורסמים ביותר בעולם.
 
מטוסים מיוחדים
 

9. סולאר אימפולס (Solar Impulse) - המטוס שפועל בעזרת אנרגיית השמש

מטוס זה, שאת שמו ניתן לתרגם ל"דחף סולארי", הוא הוכחה לכך שלא חייבים מנועי סילון רבי עוצמה וזוללי דלק כדי לעוף באוויר. המטוס הראשון שפותח בסדרה זו כבר הספיק לשבור שיאי עולם רבים והשני כמעט והשלים מסע מסביב לעולם בשנת 2015, אך למרבה הצער כשל בסוללות גרם למטוס לעצור במהלך הטיסה בין יפן להוואי. למרות זאת אין ספק שמדובר בהישג הנדסי מדהים ובכלי טייס חשוב מאוד לעתיד עולם התעופה. אם היום אנו מדברים עוד ועוד על מכוניות חשמליות, אז יכול להיות שבעתיד הרחוק עוד יותר גם נוכל לטוס במטוסים שמופעלים בכוח השמש...
 
מטוסים מיוחדים
 

10.F-117 נייטהוק (Nighthawk) - מטוס הקרב החמקן הראשון

אחרי שכבר ראיתם את מטוס הקרב הסילוני הראשון, הגיעה הזמן לקפוץ לשנת 1981, שבה טס לראשונה הנייטהוק לאחר שנים רבות של פיתוח בבסיס הסודי "אזור 51" בארה"ב. צורתו הזוויתית יוצאת הדופן של המטוס נועדה להסיט ממנו גלי מכ"מ, והחומרים ממנו הוא עשוי תורמים ליכולתו לחמוק מבעד למערכות אלקטרוניות רבות. אמנם המטוסים האלו היו מגושמים, איטיים ובעלי תאי חימוש בודדים, אך חוסר היכולת של הצבא העירקי לאתר אותם במהלך מלחמת המפרץ הפך אותם למטוסי הקרב היעילים ביותר באותה התקופה. אם אתם רוצים ללמוד עוד ההיסטוריה וההתפתחות של המטוסים החמקניים, לחצו כאן.
 
מטוסים מיוחדים

11. MQ-1 פרדטור (Predator) - מטוס קרב בלתי מאויש

ה"טורף" הוא כלי טייס בלתי מאויש (כטב"מ) באורך 8.2 מטרים, בעל מוטת כנפיים של 14.8 מטרים, אשר מסוגל להגיע למהירות של 217 קמ"ש ולשהות באוויר במשך כ-24 שעות. יכולתו של הטורף לשהות באוויר במשך זמן ארוך כל כך בזמן שהמפעילים שלו נמצאים על הקרקע וניתן להחליף בניהם, מאפשרת לו לבצע מגוון רחב של משימות תקיפה, וצבא ארה"ב עושה בו שימוש עוד משנת 1995. הטורף מסוגל לשאת טילי אוויר-אוויר וגם אוויר-קרקע, כך שהוא מסוגל לתקוף מטרות מסוגים שונים וגם לבצע משימות מעקב ואיסוף מודיעין. זהו אחד מהפיתוחים המשמעותיים ביותר של עולם התעופה ושל תחום הלוחמה בכלל בשנים האחרונות, ומחירו בהחלט משקף זאת; כמעט 2.4 מיליון דולר עבור כל יחידה.
 
מטוסים מיוחדים
 

12. "הציפור השחורה" - לוקהיד SR-71

ולסיום, המטוס המהיר ביותר בעולם ואולי גם המסתורי ביותר בעולם. הציפור השחורה שימשה את צבא ארה"ב כמטוס ריגול על קולי שעל פי דיווחים היה מסוגל להגיע למהירות של 3.3 מאך, פי 3 מהמטוס הראשון ששבר את מחסום הקול רק כמה עשרות שנים לפני. למרות שמדובר במטוס שטס לראשונה עוד בשנת 1964, הציפור השחורה עדיין מחזיקה בשיאי מהירות וגובה רבים עד היום. המהירות המדהימה של המטוס הזה אפשרה לו בעבר להגיע מלונדון לניו יורק בתוך שעה ו-54 דקות בלבד! המטוס יצא משימוש עקב עלות תפעולו הגובהה והעובדה שלוויני ריגול ומטוסים בלתי מאוישים יכולים למלא את תפקידו ביעילות, אך עד היום הוא שומר על מעמדו כאחד המטוסים המיוחדים והמתקדמים ביותר שאי פעם יוצרו.
 
מטוסים מיוחדים
 

 

מקור: אבי ש.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.