maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

15 צילומי עכבישים נדירים ומיוחדים במינם

עכבישים יכולים להיות מפחידים למדי, ולעיתים אנשים סובלים מפוביות של ממש בגלל היצורים הקטנים. האמת היא שמעט מאוד מן העכבישים מסוכנים לבני האדם, ורובם יברחו למראה בעל חיים גדול מהם. למעשה, מדענים סבורים כי בכל רגע נתון, עכביש נמצא במרחק של עד 6 מטרים מכם. למרות האמונה הנפוצה, רק חלק מהעכבישים טווים קורים, ורבים אחרים משתמשים במגוון שיטות כדי לצוד את טרפם. אספנו עבורכם כמה מהעכבישים המיוחדים ביותר, כדי שתוכלו להכיר את היצורים המרתקים יותר מקרוב.

 
עכביש המראה - Thwaitesia argentiopunctata
 
עכבישים מיוחדים
 
עכבישים מיוחדים

עכביש המראה הוא עכביש קטן המצוי באיזור סינגפור. בטנו של העכביש מכוסה בכתמים מבריקים בצבעי כסף, אדום ולעיתים כחול. חוקרים מספרים שהכתמים הקטנים פועמים יחד עם פעימות הלב של העכביש, ומתרחבים כאשר העכביש במצב מנוחה.

 

עכביש הלשלשת - Celaenia excavata
 
עכבישים מיוחדים
 
עכבישים מיוחדים

עכביש הלשלשת קיבל את שמו המעניין עקב דמיונו הרב ללשלשת - צואת ציפורים. דמיונו של העכביש לצואה עוזר לו להסתתר מטורפים ולארוב לטרף. העכביש המיוחד לא משתמש ברשת קורים כדי לתפוס את טרפו, אלא מפיץ ריחות המושכים אליו עשים, ואז תופס אותם על ידי הטלת כדור דבק קטן המחובר לקור בודד, ממש כמו קלע.

 

אורג הגלגל ארוך הקרניים - Macracantha arcuata
 
עכבישים מיוחדים
 
עכבישים מיוחדים

ברור למדי מאיפה הגיע שמו של מין עכביש זה. מטרתן של הקרניים הענקיות הבולטות מבטנו של העכביש לא ידועה עדיין, אך חוקרים משערים כי מטרתן להפוך את העכביש לבלתי ניתן לבליעה, או כדי להדגים את איכות החומר הגנטי שלו. העכביש שבתמונות היא נקבה, זכרי העכביש דומים בצורה אך קטנים בהרבה.

 

חקיין פרת משה רבינו - Paraplectana tsushimensis
 
עכבישים מיוחדים

צריך להתקרב מאוד כדי להבחין כי מדובר בעכביש, ולא בחיפושית החמודה. העכביש, הנראה מרחוק בדיוק כמו פרת משה רבינו, מחקה את מראה של החיפושית כיוון שזו היא חיפושית רעילה למאכל. על ידי חיקוי החיפושית, העכביש מרוויח את כח ההרתעה שלה, מבלי לפתח רעל משל עצמו.

 

עכביש מטיל רשתות - Deinopis longipes
 
עכבישים מיוחדים
 
עכבישים מיוחדים

גם עכביש זה לא צד בעזרת רשת טיפוסית. עכביש מגודל זה הוא צייד לילי. הוא חוסך במשי, וטווה רשת קטנה וגמישה. העכביש נתלה מענף נמוך בעזרת רגליו האחוריות, ומשתמש בעיניו הגדולות כדי להבחין בטרף שעובר מתחתיו. כאשר החרק המתאים עובר מתחת לעכביש, הוא נמתח מטה, ותופס את החרק בעזרת הרשת הגמישה שלו.

 

עכביש השוט - Ariamnes flagellum
 
עכבישים מיוחדים
 
עכבישים מיוחדים

המקל הירוק הארוך המופיע בתמונות הוא למעשה בטנו של עכביש השוט. במקום לטוות רשת מלאה, עכביש השוט טווה רק שני קורים, וממתין עליהם. בזמן ההמתנה, העכביש מותח את גופו עד אשר הוא נראה כענף לכל דבר, ותופס חרקים מעופפים ותמימים שמתקרבים אליו יותר מדי.

 

העכביש הנכרך - Dolophones turrigera 
 
עכבישים מיוחדים
 
עכבישים מיוחדים

העכביש הנכרך מבלה את כל שעות היום כשהוא מלופף סביב ענף. העכביש נכרך כך כדי להיראות כמו חלק מהענף ולהסוות את עצמו בפני ציפורים. בטנו של העכביש קעורה, כדי לעזור לו להשתלב סביב הענף, ועל גבו מספר בליטות, שעוזרות לו להיראות ממש כמו חתיכת עץ.

 

עכביש המלכודת המשוריין - Liphistius malayanus
 
עכבישים מיוחדים
 
עכבישים מיוחדים

עכביש זה הוא אחד המינים הקדומים ביותר של עכבישים, וסוג הרשת שהוא טווה היא כנראה הראשונה שהייתה בשימוש. העכביש מסתתר במאורה קטנה, טווה לה דלת ושבעה קורים המתפרשים מפתחה. הדלת נשארת סגורה משך רוב הזמן, אך כשחרק קטן הולך על אחד משבעת הקורים, העכביש מבחין בכך, פותח בזריזות את הדלת ותופס את הקורבן המסכן.

 

סרטביש שמונת הכתמים - Platythomisus octomaculatus
 
עכבישים מיוחדים

הסרטבישים (שילוב של סרטן ועכביש) הם משפחה גדולה של עכבישים המזכירים מעט בצורתם את הסרטן. סרטביש זה הוא הגדול שבמשפחה ועדויות מספרות כי צפו בו צד ציפורים קטנות. סרטביש שמונת הכתמים הוא מין בסכנת הכחדה ויתכן כי בקרוב יעלם לגמרי מן העולם.

 

צייד מצהיב - Heteropoda davidbowie
 
עכבישים מיוחדים
 
עכבישים מיוחדים

שמו המדעי של הצייד המצהיב ניתן לו על שם הזמר המפורסם דיוויד בואי. החוקר שגילה את העכביש נתן לו את השם המיוחד כדי להגביר את המודעות לסכנת ההכחדה בה שרוי המין. למה דווקא דיוויד בואי? לפי החוקר, הוא נקרא כך על שום אלבום המופת של בואי - "עלייתו ונפילתו של זיגי סטארדאסט והעכבישים ממאדים".

 

עכביש מקפץ -  Salticidae cosmophasis
 
עכבישים מיוחדים
 
עכבישים מיוחדים

העכבישים המקפצים הם המשפחה הגדולה ביותר של עכבישים, והיא מונה כ-5,000 מינים שונים. לעכבישים המקפצים צבעים בוהקים וראייה מצויינת, בה הם משתמשים לציד והגנה, אך גם בתהליך החיזור. במקום לטוות רשת, עכבישים אלה מבחינים בטרף שלהם מרחוק וקופצים עליו.

 

ויציריה רחבת לסת - Viciria praemandibularis
 
עכבישים מיוחדים
 
עכבישים מיוחדים

הויציריה רחבת הלסת היא אחד המינים הגדולים ביותר ממשפחת העכבישים המקפצים. העכבישים שזה עתה נולדו (נראים בתמונה התחתונה) גדלים במשך כמה ימים תחת שמיכת משי שאמם טווה עבורם. תוך שלושה עד ארבעה ימים העכבישים הצעירים מוכנים לצאת אל העולם בעצמם.

 

חקיין הנמלים - Myrmarachne plataleoides
 
עכבישים מיוחדים

חקיין הנמלים מחקה את הנמלה האורגת. בדומה לחקיין פרת משה רבינו, גם עכביש זה מסתמך על המוניטין המפוקפק של הנמלה התוקפנית, למרות שהוא עצמו יברח תמיד מעימות. ניתן לזהות כי העכביש המופיע בתמונה הוא זכר, על פי הלסתות המוארכות שלו. נקבות העכביש חסרות לסתות אלה, והדרך היחידה להבדיל בינן לבין הנמלה היא ספירת הרגליים (לנמלים יש רק 6 רגליים).

 

עכביש העקרב - Arachnura higginsi
 

לעכביש העקרב בטן מוארכת שנראית כזנב של עקרב. למרות המראה המאיים, עכביש זה אינו מסוכן כלל. העכביש משתמש בבטנו המוארכת כדי לדמות את עצמו לעלה יבש שנדבק לקורים, וכך להסוות את עצמו בפני טורפים.

 

העכביש העיוור - Sinopoda scurion
 

למרבית העכבישים יש לא רק שמונה רגליים, אלא גם שמונה עיניים. עכביש זה, שהתגלה בלאוס ב-2012, חי במערה חשוכה כל חייו ולכן אין לו צורך בחוש הראייה. עכביש זה התפתח ללא עיניים כלל, וכרגע הוא מין העכביש חסר העיניים היחידי המוכר לאדם.

 

מקור: מנשה סרוסי
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו