maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

צבא הלוחמים מחימר - מערת חיילי הטרקוטה בשיאן

 
 

מרבית האנשים היו מקבלים שוק או חלחלה למראה ראש כרות שצץ בפתאומיות מתוך אדמת גינתם הפרטית ומביט בהם, אך במקרה של חקלאי סיני אחד, היה זה הפתח לתגלית חשובה ומעניינת לאנושות כולה. מערת חיילי הטרקוטה - שהוגדרה כאתר מורשת אונסק"ו - היא מערה תת קרקעית המכילה לא פחות מ-7,000 פסלי חימר של חיילים בגודל אדם, שנועדו לשרת את קיסרה הראשון של סין בחיים שלאחר המוות. 

מערת חיילי הטרקוטה, אשר ממוקמת במרחק חצי שעה נסיעה מהעיר שיאן עצמה, נתגלתה לגמרי במקרה כאשר חקלאי מקומי שחפר באדמתו במטרה לבנות באר, גילה לתדהמתו ראש מפוסל מטרקוטה (סוג של חימר) הקבור בה. רק כעשור לאחר מכן, דיווח החקלאי על ממצאיו והחלו חפירות במקום, אשר נערכו על ידי כ- 70,000 פועלים במשך 36 שנים, בהן נתגלו אלפי פסלי חימר המרכיבים צבא שלם של לוחמים שנוצרו בעבודת יד.

  123
    Walter-Wilhelm
   
  123
  Jrwooley6
   
  123
  wiredtourist.com
   
  ברבות השנים גילו חוקרים כי את המערה הקים צ'ינג שו חואן די, קיסרה הראשון של שיאן, מתוך הכוונה לזכות בחיי נצח. הקיסר, אשר החל לשלוט בשיאן בשנת 246 לפני הספירה כשהיה רק בן 13, פיתח את הממלכה וקיבע כתב ושפה אחידה. אך יש המספרים כי הוא היה שליט רודן ושנוא במיוחד בעיר. לאחר מספר ניסיונות התנקשות בו, פיתח הקיסר פחדים מפני המוות ורצה להבטיח כי גם לאחר שימות יהיו לצידו מספיק חיילים שיגנו עליו מפני מתנגדיו. הרצון לזכות בחיי נצח הוביל את הקיסר לבנות לעצמו במשך 11 שנה עיר שלמה מתחת לפני האדמה, בתוכה חפר מערה, ובה אלפי פסלים של חיילים ומשרתים, אשר ישמשו אותו לאחר מותו.
   
  123
   Maros
   
  123
  Tomasz Sienicki
   
  המערה מתפרסת על פני שטח של 16,300 מ"ר, הנחלק לשלושה אזורים עיקריים ומכיל יותר מ-7,000 פסלים של לוחמים בממדי אדם. לכל אחד מהפסלים תפקיד מוגדר בצבאו של צ'ין, על כן תוכלו למצוא בין הפסלים מפקדי צבא, קשתים, פרשים ואפילו חיילי רגלים, כשלכל אחד מהם כלי נשק ומדים על פי תפקידו. מלבד החיילים, העשיר הקיסר את עולמו שלאחר המוות גם באזרחים מן השורה העובדים במקצועות חופשיים, כגון: רקדנים, זמרים, אקרובטים ועוד - ואף בכרכרות של סוסים. אם לא די בכך כדי להרשים אתכם, עבודתו של הקיסר על יצירותיו הייתה כל כך קפדנית ומדוקדקת, כך שלא תצליחו למצוא שני פסלים זהים בכל האוסף המרשים שיצר לעצמו. לכל פסל יש מראה אינדיבידואלי המאפיין רק אותו, הכולל הבעת פנים שונה, תסרוקת שונה ופריטים מצוירים אחרים אשר מבדלים פסל אחד ממשנהו.
   
  123
  romainguy
   
  123
  Tomasz Sienicki
   
  123
   Bernt Rostad
   
  123
  Tomasz Sienicki
   
 

כנראה שגם במקרה של מערת חיילי הטרקוטה, כמו בדברים רבים אחרים, רב הנסתר על הגלוי. כפי שציינו קודם לכן, הקיסר בנה לעצמו עיר שלמה בה יתגורר בתקופה שלאחר המוות, אך האתר היחיד שנחשף הוא אתר הצבא שהוא בנה לעצמו, בו בחר לאחסן את חייליו. כקילומטר וחצי משם קיים היכל תת קרקעי נוסף, המשמש על פי האגדות כמקום הקבורה שלו. חוקרים טוענים כי מערה זו שנותרה מכוסה לחלוטין, היא החלק בעיר התת-קרקעית בו ניצב ארמונו של הקיסר והיקפה מוערך בכ-6 ק"מ. צילומי רנטגן שנעשו במקום חושפים שלל של פאר והדר: קישוטי זהב, כסף ויהלומים, תקרה שעשויה מפנינים ונהרות כספית הזורמים מסביב לארמון.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו