print header

13 מהפסלים הגבוהים ביותר בעולם

פיסול היא אמנות מרשימה וייחודית שנועדה לשמר אובייקטים, לציין אירועים היסטוריים ולייצג אישים משמעותיים, ויצירת כל פסל דורשת עבודה מאומצת ודייקנית. בשל כך, תהליך יצירתם ועיצובם של פסלים גדולים אורך חודשים ואף שנים, והתוצאה גורמת לנו כצופים להשתאות בכל פעם מחדש. הרשימה הבאה כוללת 13 מבין הפסלים הגבוהים והמפורסמים ביותר בעולם המסודרים על פי גובהם, ביניהם נמנים חמשת הפסלים הגבוהים ביותר שכל אחד מהם חוצה את רף 100 המטרים! אין ספק שמדובר בעבודה אומנותית שתדהים אתכם.

 

1. פסל החירות (Statue of Liberty), אי החירות שבניו יורק, ארצות הברית
 
פסל החירות הוא אחד מהפסלים המוכרים ביותר ברשימה הזו, אולם במפתיע הוא גם הנמוך ביותר מבניהם. הפסל מתנשא לגובה של 46 מטרים והוא הוענק לארצות הברית בשנת 1886 כמתנה מצרפת, וקיבל את שמו הרשמי בשנת 1956. בעבר יכלו המבקרים באתר לטפס עד לאזור הכתר, שכולל מרפסת תצפית על האזור, אולם מאז פיגועי ה-11 בספטמבר הוגבלה העלייה, וכיום ניתן להפליג לאי החירות בעיקר כדי להתבונן בפסל המוכר מקרוב.
 
הפסלים הגבוהים בעולם
the real janelle
 
2. בתולת השלום (Virgin of Peace), טרוחיו, ונצואלה
 
פסל בטון זה המתנשא לגובה של 46.7 מטרים הוא הפסל הגבוה ביותר בעולם של מרים (מריה) הקדושה. הפסל שנחנך בשנת 1983 ממוקם כ-7 קילומטרים דרומית לעיר טרוחיו שבונצואלה, אך למרות העובדה שמדובר גם בפסל הגדול ביותר בכל יבשת אמריקה הוא זוכה לכמות מבקרים צנועה מדי שנה. 
 
הפסלים הגבוהים בעולם
Carlos Arevalo
3. פסל עשרת הכיוונים של הבודהה בהר אומיי (Ten Directions Buddha), סין
 
פסל מוזהב זה, שבנייתו הושלמה בשנת 2005, ניצב על ההר אומיי שבמחוז סצ'ואן שבמערב סין. מדובר בפסל מרשים במיוחד שמתנשא לגובה של 48 מטרים, וכולל עשר דמויות של בודהה שמתבוננות לכיוונים שונים. המטרה של כל אחת מהדמויות היא לסמל נדר שונה מבין עשרת הנדרים עליהם מבוסס הבודהיזם על מנת להזכיר ולפאר את חשיבותם למאמינים.
 
הפסלים הגבוהים בעולם
Staceynyx
 
4. פסל הבודהה באלוטגמה (Buddha in Alutgama), אלוטגמה, סרי לנקה
 
פסל החוף המרהיב באלוטגרמה שבסרי לנקה נבנה בשנת 2007, וממרומי 48.8 המטרים שלו הוא נחשב לפסל הבודהה היושב הגבוה בעולם. מדובר בפסל שנועד להציג את יושרו, סגפנותו ואמונתו של המנהיג הרוחני.
 
הפסלים הגבוהים בעולם
Hafiz Issadeen
5. סודושימה דיי קאנון (Sodoshima Dai Cannon), קאגאווה, יפן 
 
יצירה זו נבנתה בשנת 1994 ביפן, והיא מתנשאת לגובה של 50 מטרים. מדובר במבנה שנועד לסמל את אלת הרחמים בדת הבודהיסטית, אשר עונדת כתר זהב, חגורה ושרשרת. המטיילים במקום יכולים לגלות בתוך הפסל מספר אולמות תפילה לצד מעלית שתוביל אותם היישר אל מרפסת תצפית מרשימה. 
 
הפסלים הגבוהים בעולם
Maarten Heerlien
6. אמא מולדת (The Motherland Calls), קייב, אוקראינה
 
הפסל הגדול ביותר במזרח אירופה מתנשא לגובה של 62 מטרים, ועומד על בסיס של חרוט (קונוס) שמרים אותו לגובה כולל של 87 מטרים. מבנה הנירוסטה העצום הזה שוקל 560 טון, והוא נחנך בשנת 1981 בזמן חגיגות הניצחון השנתיות לסיום מלחמת העולם השנייה. הפסל שמציג את דמותה של המולדת האוחזת בחרב ומגן ניצב על גבעה באזור הנהר דנייפר, והוא חלק מהמוזיאון האוקראיני לזכר מלחמת העולם השנייה.
 
הפסלים הגבוהים בעולם
Георгий Долгопский
7. הבודהא הגדול של תאילנד (Great Buddha of Thailand), וואט מאונג, תאילנד
 
הפסל הגבוה ביותר בתאילנד והתשיעי בגובהו בעולם, ממוקם במנזר וואט מאונג שבתאילנד ומתנשא לגובה של 92 מטרים. בנייתו של פסל הבטון צבוע הזהב החלה בשנת 1990 ונסתיימה בשנת 2008. הפסל הוקם במטרה לייצג את גאוטמה, הדמות המרכזית ביותר בבודהיזם.
 
הפסלים הגבוהים בעולם
Stephanie Richar
8. פסל פיטר הגדול (Peter the Great), מוסקבה, רוסיה
 
פסל פיטר הגדול הוא אנדרטה המתנשאת לגובה של 96 מטרים, הממוקמת במרכז מוסקבה. הפסל תוכנן על ידי המעצב הגיאורגי זוראב, לציון 300 שנים לחיל הים הרוסי שחל בשנת 1997. משקלו של הפסל מגיע לכ-1,000 טון, מהם 600 טונות של פלדת אל-חלד, ברונזה ונחושת. העובדה שמדובר בפסל גדול וראוותני כל כך שניצב במיקום בולט בעיר הבירה, הפכה אותו למרכזה של מחלוקת בשנת 2008, כאשר נבחר לאחר מהפסלים המכוערים ביותר בעולם על ידי כמה מגזינים שונים לעיצוב ואמנות. בשנת 2010 הוצע להעביר אותו לסנט פטרסבורג, אך ההצעה הזו נדחתה על הסף.
 
הפסלים הגבוהים בעולם
Yuri Dmitrienko
9. פסלי יאן והואנג (Yan and Huang) בהנאן, סין
 
שני פסלים אלה שבנייתם הושלמה בשנת 2007 מגיעים לגובה של 106 מטרים וניצבים במחוז הנאן שבמרכז סין. מדובר בפסלים המוקדשים לקיסרי סין מהמאה ה-26 לפנה"ס, יאן די והואנג די. תהליך הבנייה הממושך ארך 20 שנים, ומרגע סיומו הפך האזור לאתר תיירותי בולט.
 
הפסלים הגבוהים בעולם
Qilainik
10. גואן יין של הים הדרומי של סניה, (Guan Yin of the South Sea of Sanya) סין
 
פסל מרהיב זה מתנשא לגובה של 108 מטרים, והוא בעל 3 פרצופים שונים המייצגים את גואן יין, אלת הרחמים, שאחד מהם מביט אל היבשה ושני האחרים לכיוון ים סין הדרומי. הפסל ממוקם במקדש של העיר סניה, ומטרתו לייצג את הברכה וההגנה של האלה על סין ועל העולם כולו. כל אחת מדמויות הפסל מחזיקה חפץ שונה: הראשונה מחזיקה בלוטוס, אחרת מחרוזת תפילה והשלישית אוחזת בספר. הליך בניית הפסל הגבוה ארכה שש שנים, ונחנכה בשנת 2005 בטקס גדול בהשתתפות 108 נזירים בודהיסטים מקבוצות שונות ממדינות האזור.
 
הפסלים הגבוהים בעולם
C Ling Fan
11. לייקיון סטקייאר (Laykyun Sekkya), מוניווה, מיאנמר
 
בגובה של 116 מטרים, פסל זה של הבודהה גאוטמה, הוא אחד מהפסלים המרשימים ביותר בעולם. בניית הפסל החלה בשנת 1996 ונמשכה עד לתחילת שנת 2008, והיא הוזמנה על ידי ראש מנזר וון שממוקם באזור. הפסל מציג את הבודהה ניצב בלבוש זהוב ומגן על סביבתו ועל מאמיניו.
 
הפסלים הגבוהים בעולם
Wagaung
 
12. אושיקו דייבוטסו (Ushiku Daibutsu), אושיקו, יפן
 
פסל ברונזה זה הושלם בשנת 1993, והוא מתנשא לגובה של 120 מטרים. בחלל שבאזור רגלי הפסל נמצאת מעלית, שלוקחת את המבקרים במקום אל תצפית שממוקמת בגובה של 85 מטרים. הפסל נבנה כדי להנציח את לידתו של שינראן, מייסד בית הספר לדרך ארץ נכונה על פי הבודהיזם.
הפסלים הגבוהים בעולם
Manja
13. פסל מקדש האביב של בודהה (Spring Temple Buddha), הנאן, סין
 
פסל מקדש האביב של בודהה, שממוקם בעיר לושאן שבמחוז הנאן אשר בסין, הוא נכון להיום הפסל הגבוה ביותר בעולם, ובכדי להצליח לראותו במלואו מומלץ להתבונן בו מרחוק. דמותו של בודהה ניצבת על כס עשוי פרחי לוטוס בגובה 20 מטרים, כשהוא ניצב על גבי בניין בגובה 25 מטרים. גובהו הכולל של הפסל שתהליך בנייתו הושלם בשנת 2002 הוא 128 מטרים, וכיום הוא צופה אל האזור ההררי והירוק שסביבו. 
 
הפסלים הגבוהים בעולם
Zgpdszz

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו