print header

הו'אופונופונו - שיטת הריפוי העתיקה מהוואי

 

דמיינו לעצמכם שבלחיצת כפתור אחת, יכולים הייתם למחוק את כל המחשבות והזיכרונות השליליים, את כל הרגשות המדכאים ולהישאר עם ראש ונפש נקיים וטהורים. במילים אחרות, דמיינו לעצמכם שיכולתם "לפרמט" את המוח מחדש ולנקותו מכל מה שלא מתאים לכם ושלא עובד בחייכם.

במקום בו השמש זורחת באור בהיר, בו הים כחול ועמוק, עצי קוקוס וחול רך לרגלכם, בהוואי, התפתחה שיטת ריפוי עצמית פשוטה ויעילה מאין כמותה - הו'אופונופונו, שלמרבה הפלא מצליחה לעשות זאת!

משמעות המילה הו'אופונופונו היא "השבת הסדר על כנו" או "החזרת הדברים למצבם הטבעי". מקורה של השיטה העתיקה הוא בקאהונות  של הוואי (כוהני השבט), אשר נהגו לרפא אנשים חולים באמצעות תהליכים של סליחה, קבלה, השלמה  ותודה. בבסיס השיטה הפולינזית (תרבות הוואי ואיי האוקיינוס השקט) שמחברת בין גוף ונפש  עומדת התפיסה, שניתן למחוק ולתקן בקלות את הדברים השליליים שחרוטים בנפשנו, ועל ידי כך, להשפיע לטובה גם על הגוף.

אי שם בהוואי הרחוקה...

מסורות שהועברו בעל פה בין זקני השבטים בהוואי, מגלות כי הו'או'פונופנו היא שיטה עתיקת יומין שהצליחה לשרוד תודות ליעילותה הרבה שהוכחה לאורך השנים. אחד הסיפורים המפורסמים, שהיכה בתדהמה את המערב, ושלמעשה פתח את דלת  הו'אופונופונו בפנינו הוא סיפורו של הפסיכיאטר ד"ר אִיהַלֶאַקַלָה היו לן.

האירוע התרחש לפני יותר מ-30 שנה, בבית חולים לחולי נפש בהוואי, בו הייתה מחלקה סגורה של חולים מסוכנים. מצבם של החולים היה בכי רע והמקום כל כך נודע לשמצה, עד שאיש לא רצה לבוא לעבוד שם. הצוות הרפואי שהלך והצטמצם, היה נואש. היו לן שמע על המקום והתנדב לטפל בחולי הנפש - ובאמצעות גישתו החיובית וברוח שיטת הו'אופונופונו, הצליח להביא לשיפור ניכר במצבם של חולי המחלקה, עד כי רבים מהם שוחררו והמחלקה נפתחה לתדהמת כולם. כל זאת - מבלי שנזקק למפגשים ישירים עימם כפי נהוג בשיטות טיפול "לפי הספר", אלא רק ביישום תהליכים של הו'אופונופונו.

היו לן אינו מתיימר כלל וכלל להיות כהן פולינזי והוא מסביר שהדבר היחיד שהשיטה דורשת הוא לקחת 100% אחריות על החיים שלנו. למעשה, הוא אומר שכל דבר שמגיע אל תוך הראש והנפש שלנו הוא באחריותנו, כל דבר שאנו רואים, נוגעים, שומעים או טועמים הוא הקרנה שלנו. המציאות החיצונית היא מצב נתון, השאלה היא רק איך אנו מפרשים אותה בתוכנו ויוצרים מציאות משל עצמנו. לכן, אם ניקח אחריות על עצמנו, נוכל להשפיע  על המציאות שלנו ושל הסביבה. ואת כל זה כאמור, אפשר להשיג בצורה פשוטה ויעילה, העומדת בקנה אחד עם אורח החיים השליו והפשוט באיים הטרופיים של הוואי, ותתפלאו גם עם היהדות.

 

איך זה עובד?

אמנם בעבר רק הכוהנים הפולינזים היו משתמשים בהו'אופונופונו, אך בגלגולה המודרני, השיטה הותאמה למערב כך שכל אחד יכול לתרגל אותה באופן עצמאי, לאחר הדרכה פשוטה. הרעיון הוא לנקות את הנפש באמצעות חזרה על מנטרות ולהגיע למצב שנקרא "תדר אפס". זהו מצב בו התודעה שלנו נקייה מכל הזיכרונות והמכשולים שיכולים לעמוד בדרכנו להצלחה, או אפילו לעצור אותנו מבחינה מנטלית-רגשית. כאמור, על מנת להגיע לתדר האפס יש לשנות את הדרך בה אנו מתייחסים לסביבה שלנו ולאירועים המתרחשים בחיינו - כל זה על סמך עקרונות של סליחה, הכרת תודה, עזרה ואהבה.

במילים אחרות, אם נדמה את התודעה שלנו למחשב, אז בתוך הדיסק הקשיח שלנו עובדות תוכנות המנהלות אותנו הלוך ושוב (הזיכרונות שלנו) והן מוקרנות על המסך, אנחנו לא תמיד יודעים מה מקורן של התמונות שמוקרנות על מסך חיינו. ולמעשה ההו'אופונופונו הוא מקש המחיקה של התוכניות שלא משרתות אותנו יותר או התוכניות הישנות שמפריעות למחשב שלנו להתנהל כמו שצריך, מאטות ומסרבלות מאוד את התנהלותו. וברגע שמחקנו את התוכנית מהזיכרון היא יותר לא תופיע על הצג. כל כך פשוט וכל כך מהפכני.


הוואי - כאן הכל התחיל.

ואיך אפשר בלי הקשר היהודי?

אחת מהמטפלות הנודעות ביותר בהו'אופונופונו היא מאבל כץ, יהודייה ילידת ארגנטינה שחיה כיום בארה"ב. כץ היתה רואת חשבון מצליחה, שהחיים העניקו לה כל טוב  - משפחה אוהבת, וילה יוקרתית בלוס אנג'לס, כסף רב ומעמד חברתי גבוה. אך למרות כל  זאת, בתוך תוכה היא נותרה לא מאושרת, בדיוק בגלל אותם זיכרונות ומחסומים לא מודעים שקיימים אצל כולנו (אך אז, היא עדיין לא ידעה זאת).

היא יצאה, כמו רבים מאיתנו, למסע חיפוש, לברר עם עצמה מדוע אינה מאושרת, מה מונע ממנה להגשים את עצמה ולהיות האדם השליו שהיתה רוצה להיות בחייה. ולאחר שניסתה כמה שיטות ריפוי היא פגשה את ד"ר אִיהַלֶאַקַלָה היו לן, אותו פסיכיאטר מפורסם מבית החולים בהוואי. היו לן לימד אותה את השיטה ומאז חייה עברו מהפך. "חשתי שלאחר חיפושים רבים מצאתי סוף סוף את דרכי. דרך המאפשרת לי להיות בשלווה במרכז הסערה, היא מאפשרת לי לחוש משוחררת מהמתרחש סביבי או ממה שהאחרים אומרים או עושים. ומעל לכל זו דרך שאפשרה לי להרגיש מאושרת ומחוברת לעצמי". עד כדי כך היה השינוי משמעותי, שמאבל החליטה לעזוב את הביטחון והנוחות של חייה ולהתמסר ללימוד ולהעברת המתנה שקיבלה גם לאנשים אחרים ברחבי העולם.


מאבל כץ עם ד"ר אִיהַלֶאַקַלָה היו לן

כך תלמדו את שיטת הריפוי - הו'אופונופונו

תשמחו לדעת כי שיטת הריפוי הו'אופונופונו נלמדת גם בישראל. במסגרת סיוריה ברחבי העולם, מאבל כץ מגיעה גם אלינו לארץ הקודש ומעבירה סמינרים לקהל הרחב ללימוד הו'אופונופונו. אחרי שכתבה כמה ספרים, היא מציעה גם לימוד יותר אישי של השיטה לאנשי המערב, כזה שמאפשר היכרות מעמיקה יותר ויכול להפוך את חיינו לשלווים, נעימים ומבורכים.

למרות שהיא נחשבת לממשיכת דרכו של הד"ר מהוואי, מאבל חפה מגינונים והרצאתה היא רכה ונעימה, ברוח ה'הוואיית' המפורסמת. מאבל כץ תגיע לישראל במאי וזו הזדמנות פז עבורכם ללמוד ממנה את שיטת הריפוי העצמי, לצד כיבוד קל, שתייה קרה וחמה וארוחת צהריים קלה.

במאי תגיע מאבל כץ לארץ ותקיים סמינרים בנושא הו'אופונופונו ו'תדר האפס'. הסמינרים יתקיימו בתל-אביב ובקרית טבעון.

לפרטים נוספים על סמינר הו'אופונופונו ולהרשמה מוקדמת - לחצו כאן

 

תמונות: freedigitalphotos.net - markuso,Liz Noffsinger

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.