print header

הסיפור מאחורי העצים המפורסמים בעולם!

מאחורי כל איש יש שם, ומאחורי כל עץ יש סיפור. יש המון עצים מפורסמים ברחבי העולם. הם ידועים בעיקר בזכות מיקומם, גילם, גודלם והמראה יוצא הדופן שלהם. חלקם נקשרים לאירועים היסטוריים וחלקם בזכות שימושים ייחודיים שבני אדם יצרו מהם. העצים שתראו הם מוקדי תיירות המושכים מליוני מבקרים בכל שנה.

 

קומקום התה, מדגסקר

עצים מפורסמים

בדיוק כמו שמו, קומקום התה דומה בצורתו לקומקום תה. העץ הזה, הנקרא באובב (אדנסוניה מאוצבעת), ממוקם ביפתי שבמדגסקר.

עצים מפורסמים

קומקום התה המפורסם חי כבר כ-1,200 שנה, והוא מסוגל לאחסן יותר מ-117,000 ליטרים של מים. תכונה זו מאפשרת לו לחיות ולשרוד גם תנאי בצורת קשים מאוד.

 

הנברשת, ארה"ב

עצים מפורסמים

עץ הנברשת קיבל את שמו בזכות הצורה הייחודית של ענפיו, המשווים לו מראה של נברשת. עץ הנברשת ממוקם בקליפורניה, והוא מסוג סקויה נאה. הוא מתנשא לגובה של 96 מטר וענפיו, עם עובי של 1.2-2.1 מטר, מתחילים רק בגובה של 30 מטר.

עצים מפורסמים

העץ מפורסם בכך שניתן לנסוע דרכו. בשנות השלושים של המאה ה-20, חצב צ'רלי אנדרווד מנהרה בגזע העץ, ברוחב של 2.06 מטרים ובגובה של 1.83 מטרים. תמורת 3$ תוכלו לנסוע תחתיו.

עצים מפורסמים

 

עץ הכלא, אוסטרליה

עצים מפורסמים

עץ הכלא הוא עץ בואב חלול, הנמצא במערב אוסטרליה. הוא קיבל את שמו כיוון שבשנות ה-90 של המאה ה-19 הוא שימש כבית מעצר לילידים אוסטרליים שהיו בדרכם לקבל את גזר הדין.

עצים מפורסמים

כיום הוא משמש כאטרקציה תיירותית. בשנים האחרונות הוקמה גדר סביב העץ כדי למנוע מקרי ונדליזם.

 

עץ הכותנה, סיירה לאון

עצים מפורסמים

עץ הכותנה הוא עץ מסוג צייבה מחומשת, והוא סמל היסטורי של פריטאון, בירת סיירה לאון. לפי האגדה, עץ הכותנה קיבל את חשיבותו בשנת 1792, כאשר קבוצה של עבדים אפרו-אמריקאים, אשר זכו בחופש שלהם כשנלחמו עבור הבריטים במהלך מלחת העצמאות של ארצות הברית, התיישבה היכן שהיום ממוקמת פריטאון.

עצים מפורסמים

על פי המסורת, הם הגיעו לקו החוף והלכו לכיוון עץ ענק שהתנשא מעל המפרץ, ושם ערכו טקס הודיה, כשהם מתאספים בקבוצות סביב העץ ומתפללים ושרים ומודים לאלוהים על חירותם.

עצים מפורסמים

כיום, עץ הכותנה הענק הוא החלק הישן ביותר של פריטאון בסמוך לבניין בית המשפט העליון, מועדונים והמוזיאון הלאומי. תושבי המקום רואים בו כסמל של עיר הבירה שלהם. גילו המדויק אינו ידוע, אך ידוע שהוא היה קיים בשנת 1787.

 

הברוש הבודד, ארצות הברית

עצים מפורסמים

עץ הברוש הבודד הוא עץ מסוג ברוש גדול-פירות, אשר צורתו עוצבה בעקבות מי הים המלוחים והרוח. הוא הסמל הרשמי של תושבי פבל ביץ', קליפורניה.

עצים מפורסמים

בשנת 1990, בכתב העת מונטריי דווח כי עורך דין מפבל ביץ', קרי סי.סמית', אמר כי "התמונה של העץ היא כבר סימן מסחרי שלנו", וכי בכוונתו למנוע כל שימוש בתמונת הברוש למטרות מסחריות. פרשנים משפטיים הטילו ספק בדבר.

עצים מפורסמים

 

עץ קפלת האלון, צרפת

עצים מפורסמים

עץ קפלת האלון הוא עץ אלון הממוקם במחוז סן-מריטים, צרפת. גילו מוערך בכ-800-1,200 שנה. הוא מתנשא לגובה של 15 מטר, ובסיסו בקוטר של 16 מטר.

עצים מפורסמים

גרם מדרגות ספירליות סובב את הגזע המעוות שלו. במקום למצוא בתוכו ובין ענפיו "בית", המבקרים ימצאו שם את סודו של האלון הותיק.

עצים מפורסמים

קיימות בתוכו שתי קפלות קטנות, אשר נבנו בשנת 1669. לגבי גילו המדויק של העץ קיים ויכוח, אבל אין ספק על כך שהוא העץ העתיק ביותר המוכר בצרפת.

עצים מפורסמים

כיום, העץ מראה סימנים של השפעת הגיל. הוא נתמך על ידי מוטות, חלק ממנו בגודל 10 מטרים מת, ורוב העץ מכוסה ברעפים כיוון שהקליפה נפלה.

 

סאנלנד באובב, דרום אפריקה

עצים מפורסמים

סאנלנד באובב קיבל את שמו משתי סיבות פשוטות: הוא עץ מסוג באובב והוא ממוקם בחוות סאנלנד שבמחוז לימפופו, דרום אפריקה. הוא ידוע בזכות זה שבגזעו החלול הוקם בר ומרתף יין.

עצים מפורסמים

גילו של העץ הוערך בכ-1,060 שנה. הגזע שלו מורכב משני חלקים המחוברים ביניהם, כאשר כל אחד מהחלקים חלול. הכניסה לתוך החלל הזה מתבצעת דרך פתח צר הקיים בין שני החלקים.

עצים מפורסמים

קוטרו של העץ הוא 10.64 מטר, גובהו 19 מטר והיקף הגזע הוא 33.4 מטר.

עצים מפורסמים

מחקר שנערך על הפחמן שבעץ מצא כי בגזע העץ החלול ארעו מספר שריפות בשנים 1650, 1750-1780, 1900, 1955 ו-1990. הוא הפך לבר בשנת 1993 על ידי הבעלים של חוות סאנלנד ומהווה מקור משיכה לתיירים רבים.

 

ברטק, פולין

עצים מפורסמים

ברטק הוא עץ אלון עתיק בפולין. גילו הוערך בעבר ב-1,200 שנים, אך לאחרונה השערה זו נדחתה וגילו מוערך בכ-650-670 שנה. ספירת השנים על ידי טבעות העץ אינה אפשרית, כיוון שהעץ הפך להיות חלול עם השנים. קיימים עצים עתיקים רבים בפולין, אך עדיין אין אחד עם תהילה כמו שיש לברטק.

עצים מפורסמים

גובהו 30 מטר והיקף בסיסו הוא 13.5 מטר. למלך קזימיר השלישי (1310-1370) היה בית משפט מתחתיו. המלך יאן השלישי נח תחתיו בדרכו חזרה מקרב וינה (1683), הוא החביא בתוכו חרב, כלי נשק ובקבוק יין כדי להנציח את הניצחון.

עצים מפורסמים

עץ האלון הזה עדיין חי, אך הוא במגמת נסיגה. בשנת 1829 היו לו 14 ענפים עיקריים, והיום נשארו רק 8. הוא החל לנטות לכיוון הענפים הכבדים. בשנות העשרים של המאה ה-20 החלל הריק שבתוכו מולא באבן גיר, אך בשנות השישים המילוי הוסר והוחלף במילוי המבוסס על שרף ומכוסה בקליפת עץ.

 

עץ הסל, ארה"ב

עצים מפורסמים

את עץ הסל המפורסם הזה קלע אקסל ארלנדסון (1884-1964), איכר אמריקאי-שוודי ידוע, שאהב לפסל עצים להנאתו. עץ הסל וכל שאר יצירות המופת שלו ממוקמים בגני גילרוי שבקליפורניה.

עצים מפורסמים

כדי ליצור אותו, ארלנדסון נטע 6 עצי שקמה במעגל, ושזר אותם יחדיו עד שהגיעו לגובה של 2.5 מטרים, ולאחר מכן נתן להם לגדול בפראות.

 

העץ של טולה, מקסיקו

עצים מפורסמים

העץ של טולה הוא עץ מסוג ברוש מונטזונה הנמצא בעיירה סנטה מריה דל טולה שבמדינת אואחאקה, מקסיקו. בשנת 2001 הוא הוכרז כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו.

עצים מפורסמים

העץ של טולה הוא העץ בעל הגזע העבה ביותר בעולם. ב-2005 היקפו של העץ היה 36.2 מ' וקוטרו 11.62 מטר. עלייה קלה בהשוואה למדידה שבוצעה בשנת 1982 בה קוטרו היה 11.42 מטר.

עצים מפורסמים

העץ מכונה לעיתים "עץ החיים", בזכות הגיוון הרב של תמונות בעלי החיים שהגזע שלו יוצר. כחלק מפרויקט מקומי, ילדי בית הספר מקיימים סיור לתיירים ומראים להם את כל סוגי החיות שנראות על הגזע.

 

הפיקוס הגדול, הודו

עצים מפורסמים

הפיקוס הגדול הוא עץ מסוג פיקוס בנגלי הנמצא בהודו. הוא היה העץ הרחב ביותר בעולם במונחים של חופת הענפים וגילו מוערך בכ-200-250 שנה.

עצים מפורסמים

לאחר שנפגע ממכת ברק, נכרת העץ בשנת 1925 כדי לשמור את החלק שנשאר בחיים. לאחר הכריתה הוא נראה יותר כמו יער ולא כמו עץ בודד.

עצים מפורסמים

אין היסטוריה ברורה על העץ הזה, אך הוא מוזכר בספרי מסעות מהמאה ה-19. הוא נפגע משתי סופות טרופיות גדולות בשנים 1884 ו-1886, הגזע וענפיו הראשיים נשברו והוא הפך להיות פגיע לפטריות.

עצים מפורסמים

כיום העץ חי ללא הגזע העיקרי שלו שכאמור, נרקב והוסר בשנת 1925. היקפו של הגזע המקורי היה 1.7 מטר וגובהו 15.7 מטר. היקף חופת הענפים שלו הוא בערך קילומטר, והענף הגבוה ביותר כיום הוא בגובה של 25 מטר.

 

אנג'ל אוק, ארה"ב

עצים מפורסמים

אנג'ל אוק (בתרגום חופשי "אלון המלאך"), ממוקם בדרום קרוליינה.

עצים מפורסמים

גילו המוערך של העץ הזה הוא 500 שנה, גובהו 20 מטר והיקף הגזע שלו הוא 8.5 מטר. הוא מטיל צל על שטח של 1,600 מטרים רבועים. מקצה לקצה, הענף הארוך ביותר שלו הוא באורך של 57 מטר.

עצים מפורסמים

אנג'ל אוק נפגע קשה במהלך ההוריקן הוגו בשנת 1989, אך התאושש. הוא אחד מהעצים המתויירים ביותר בארצות הברית.

עצים מפורסמים

לאחרונה, פיתוח דיור בסמוך לעץ נדחה בטענה שבניית הדירה תשנה את זרימת מי התהום, וכן תסיר את מערכת השורשים של היער הסמוך, הקשורים לשורשיו של עץ האלון.

 

דרקון אלף השנים, ספרד

עצים מפורסמים

דרקון אלף השנים הוא עץ ממשפחת עצי הדרקון של האיים הקנריים, הממוקם באי טנריף, שבספרד. הוא מתנשא לגובה של 22 מטר, קוטר הגזע שלו הוא 10 מטר וגילו מוערך ביותר מ-1000 שנה. הוא הגדול והעתיק ביותר מבני סוגו. קשה מאוד לדעת במדויק את גילו של העץ, כיוון שאין לו טבעות שנתיות. למעשה, מבחינה בוטנית הוא אינו נחשב לעץ כלל. הוא מהווה את מקור פרנסתם העיקרית של תושבי העיירה איקוד, עקב התיירות שהוא מושך.

 

גלוססטר, אוסטרליה

עצים מפורסמים

גלוססטר הוא עץ אקליפטוס ענק, הממוקם בפארק הלאומי גלוססטר שבמערב אוסטרליה. עם גובה של 72 מטר, הוא העץ השני בגובהו המשמש כנקודת תצפית לאש. המבקרים במקום יכולים לטפס עליו וליהנות מהנוף המרהיב של יער האקליפטוסים שמסביב.

עצים מפורסמים

כשהותקן עליו הסולם בשנת 1947, גלוססטר הפך להיות אחד משמונה האקליפטוסים שהפכו להיות נגישים לטיפוס בין השנים 1937-1952, על מנת שיוכלו לשמש כנקודות תצפית לאש. התאמתו לתפקיד זה נבדקה על ידי היערן ג'ק ווטסון, שטיפס עליו באמצעות מגפי טיפוס וחגורה. יערן נוסף, ג'ורג' ריינולדס, קיבע סולם וחתך ענפים על מנת להפוך את הטיפוס עליו לקל ומהיר. בקתת עץ, אשר שימשה כמקום מושבו של התצפיתן, נבנתה בגובה של 58 מטר מעל פני הקרקע. המושל הכללי של אוסטרליה, הנסיך הנרי, דוכס גלוססטר, ביקר במקום במהלך הבנייה והעץ והפארק הלאומי נקראו על שמו.

עצים מפורסמים

בשנת 1973 נהרסה בקתת העץ מטעמי בטיחות, והוחלפה בבקתה העשויה מפלדה ואלומיניום. נכון לעכשיו, הטיפוס על העץ נעשה בעזרת 153 קוצים הסובבים את הגזע. רק 20% מהמבקרים מטפסים לראש העץ, הרוב מתעייפים כבר באמצע.

 

יינג קה פיין, סין

עצים מפורסמים

בתרגום חופשי מסינית, שמו של העץ הוא "האורן המברך (את האורחים)". גובהו 10 מטר, קוטר הגזע שלו הוא 63 ס"מ וקוטר שורשיו הוא 75 מטר. באמצע הגזע שלו, נמתחים קדימה 2 ענפים באורך 7.6 מטר. הם משווים לו מראה של יד מזמינה המושטת קדימה, סימן מובהק לקבלת פני האורחים.

עצים מפורסמים
 
מקור: שמעון ק.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
תכנים קשורים: היסטוריה, טבע, עצים, עץ
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו