print header

10 חיות שמכורות לסיגריות!

עשרות מליוני אנשים ברחבי העולם מעשנים סיגריות ומליונים נוספים מנסים להיגמל. בעוד שנהוג לחשוב שמדובר בהרגל מגונה המאפיין את בני האדם, מסתבר שגם חיות יכולות להתמכר אליו, ולא באשמתן. הנה 10 סיפורים מפתיעים על בעלי חיים שהתמכרו לניקוטין ולקח אחד חשוב - אם אנחנו נפסיק, גם הן יפסיקו!
 

כלבת קוקר ספנייל חיה בתוך בועת עשן

10 חיות שמכורות לסיגריות!

הקוקר ספניילית בתמונה, שמה הוא Treasure (אוצר) והיא שייכת לגברת לי, מבייג'ינג, סין. ההתמכרות של טריז'ור התחילה כבר בגיל 5 חודשים. אז, היא נהגה לרדוף אחרי אנשים מעשנים ולעמוד קרוב כדי לנשום את עשן הסיגריות. כשגדלה, הצורך בסיגריות הפך מובהק. היום, טריז'ור חייבת להריח לפחות 2 סיגריות ביום, לכן גברת לי מניחה אותן עבורה במאפרה. לעיתים, היא גם מכרסמת את הבדלים.

לדברי מומחים מהמכון הלאומי בארה"ב להתמכרות לסמים - NIDA "אצטלהיד, הוא מרכיב כימי שנמצא בעשן הסיגריות ומגדיל באופן דרמטי את הצורך בניקוטין, בעיקר בגיל ההתבגרות. זו כנראה הסיבה מדוע בעלי חיים צעירים, בדומה לבני נוער, פגיעים יותר להתמכרות לטבק, מאשר מבוגרים".

לרוע המזל, ההתמכרות של טריז'ור הובילה למספר בעיות בריאות, הכוללות לב מוגדל מהרגיל והפרעות כבד וריאות. מומחים טוענים כי כלבים שחשופים לעישון פאסיבי נמצאים בסיכון הגדול פי 1.6 לפתח סרטן ריאות מאשר כלבי בית שלא סופגים עשן סיגריות. הם גם נמצאים בסיכון מוגבר לחטוף דלקת ריאות והרעלת ניקוטין.

 

נחש שחייב את המנה היומית שלו

10 חיות שמכורות לסיגריות!

נראה שגם נחשים יכולים להתמכר לסיגריות. פו, נחש האפעה, מעשן סיגריה בכל בוקר ובכל ערב, "ואם הוא לא מקבל את המנה היומית שלו" מספר הבעלים שלו, שו לאו מטיוואן, "הוא מתעצבן". לאו, שבעצמו מעשן קופסת סיגריות ביום, נהג להשליך את הבדלים שלו על הריצפה, עד שיום אחד פו הפך סקרן, זחל אל אחד הבדלים ונהנה להתעסק איתו בפה. "דבר אחד הוביל למשנהו" מספר לאו, "ומאז, פו מעשן". אם ללאו אין סיגריות לחלוק עם פו, הנחש מגלה סימפטומים קלאסיים של גמילה מניקוטין, הכוללים: עצבנות, בעיות קוגנטיביות, הפרעות קשב, בעיות שינה ותאבון מוגבר.

 

צבי שיעשה הכל בשביל סיגריה

10 חיות שמכורות לסיגריות!

אומנם צביים אינם מבוייתים, כך שאין סיבה שיחשפו לסיגריות, אך הצבי בתמונה התמכר לסיגריות כבר בגיל צעיר, אחרי שכרסם בדלים שהושלכו על ידי מטיילים חסרי התחשבות. אין זה הצבי הראשון שמכור לסיגריות ומומחים סבורים כי צביים רבים נמצאים בסיכון גבוה יותר להיחשף ואף למות מאכילת בדלי סיגריות, כיון שהמון בדלים מושלכים בצידי הכביש, בדרכים ובחיק הטבע.

בחודש נובמבר 2012, דווח על צבי שתקף שני ציידים בטקסס וגנב מהם את חפיסת הסיגריות שלהם. כאשר הציידים ניסו להשיג את הסיגריות חזרה, הצבי תקף אותם ללא רחם ופצע שניים. היה צורך ב-5 אנשים ושימוש באקדח הלם כדי לרסן את הצבי המכור.

 

קוף אחרי בן אדם

10 חיות שמכורות לסיגריות!

זהו ראג'ו, קוף מ-Banetha, כפר בצפון מערב הודו שאוהב לאכול, לישון ולעשן עם בעליו. הבעלים, ראנמש סיני, הוא נהג ריקשה שמצא יום אחד את ראג'ו חסר הכרה וסעד אותו כבן. הוא אפילו חיתן את ראג'ו עם קופה אחרת בשנת 2011. השניים עושים הכל ביחד, גם מעשנים.
 

 

כבשה שאוהבת ללעוס את "העשב המתוק"

10 חיות שמכורות לסיגריות!

בשנת 2011, מרכז ידיעות סיני דיווח כי מספר הכבשים המכורות לסיגריות במדינה, עלה באופן דרמטי. הסיבה הייתה קשורה ברובה ללכלוך. בדלי סיגריות רבים נזרקים לעשבי המרעה באזורים בהם הכבשים מסתובבות, ואלה החלו לפתח תאבון לטבק. מספרים על הכבשים כי הן החלו לריב בינן לבין עצמן על בדלי הסיגריות שנזרקו גם בצידי הדרכים ובשולי הכביש.

ידוע על כבשה אחת לפחות, שנמצאת בבעלותו של איכר סיני בשם זאנג, שהפכה למכורה רצינית. לדבריו "היא נדבקת אליו בציפייה ל"עשב המתוק". למרות שאיכרים מקומיים מנסים לשמור על עדריהם שלא ילעסו את הבדלים, הנתונים בשטח מראים כי ההתמכרות לסיגריות בקרב עדרי כבשים הולכת וגדלה.

 

חתלתולה שלא יכולה להפסיק

10 חיות שמכורות לסיגריות!

חתולים הם בין חיות המחמד הרגישות ביותר להשפעות המזיקות של סיגריות. לא רק שהם נוטים יותר מכלבים להיות בבית, אלא שהם גם נוהגים ללקק את פרוותיהם בלי סוף. ואם הם נמצאים בסביבה של מעשנים, הרי שהפרוות מתמלאות רעלנים מסרטנים ופעולת הליקוק מגדילה את הסיכון לפתח סרטן הפה וסרטן בבלוטות הלימפה.

מחקרים מצאו כי חתול שחי בסביבת מעשנים במשך חמש שנים, נמצא בסיכון הגדול פי 3 לפתח סרטן של בלוטות הלימפה מחתול שאינו נחשף לעישון פסיבי. גרוע מזה, 75% מהחתולים שחוטפים סרטן בבלוטות הלימפה מתים תוך שנה. לכן, התחזית אינה טובה לחתלתולה שבתמונה שנלחמה בשיניים ובציפורניים כדי למנוע מבעליה לקחת ממנה את הסיגריה שבפיה.

 

אורנגאוטן שהתמכרה מסקרנות

10 חיות שמכורות לסיגריות!

טורי, קופת האורנגאוטן, עישנה במשך 10 שנים עד שנאלצה להפסיק. היא התמכרה אחרי שמבקרים בגן החיות באינדונזיה זרקו בדלי סיגריות לתוך המתחם שלה. הקופה הסקרנית העתיקה את התנהגותם של בני האדם ומהר מאוד התמכרה בעצמה. לדברי העובדים בגן החיות, היא מרימה שתי אצבעות לפה בכל פעם שהיא רוצה סיגריות, ואם היא לא מקבלת את מבוקשה היא מתעצבנת ומתחילה להשליך דברים.

Hardi Bakiantoro מהמרכז להגנת קופי האורגנאוטן אומר: "אנשים זורקים את הסיגריות בציפייה לראות אותה מעשנת, כדי שיוכלו לצחוק ולצלם אותה". התופעה נפוצה בעיקר באינדונזיה, כש-70% מהגברים מעל גיל 20, מעשנים. הנסיונות של מנהלי גן החיות לפתות את טורי עם אוכל או לכבות את הבדלים שנזרקו לעברה, הפכו לבלתי יעילים, ולאחרונה הוחלט להעביר אותה את בן זוגה לאי אחר, בו תוכל להיגמל.

 

ציפור שביקשה אש

10 חיות שמכורות לסיגריות!

תמונה זו צולמה בפולין, בה נראה עקעק זנבתן ממשפחת העורביים, שולף סיגריה מחפיסה ומתקרב לבקש אש. למרות שלא סביר שעופות יגלו עניין בסיגריות, חוקרי ה-BBC דיווחו כי לאחרונה נצפו להקות ציפורים במקסיקו בונות את הקינים שלהן מבדלי סיגריות, כיוון שאלו משמשים כדוחי חרקים.

ציפורי מחמד הן הסובלות העיקריות מעשן סיגריות. לציפור יש מערכת נשימה ייחודית שמצטיינת באספקת חמצן, אך גם שואפת אליה את הרעלנים הנישאים באוויר. כאשר תוכים נחשפים לעישון פסיבי, הם שואפים את אותה הרמה של אדים רעילים ששואפים בני אדם. הכימיקלים של הסיגריות מתיישבים בקלות על נוצותיהן וכלובן, ויכולות לגרום לבעיות פיזיולוגיות רבות כמו נשירת נוצות והשחמת רגליים.

 

צב שמעשן חצי קופסה ביום

10 חיות שמכורות לסיגריות!


צב הטרפין שבתמונה, נמצא בבעלותו של לי יון, ממחוז Yongji בסין והוא מעשן חצי קופסת סיגריות ביום. היצור שאוהב לשהות במים, יכול לסיים כל סיגריה תוך 4 דקות ואימץ את ההרגל המגונה אחרי שאסף בדלי סיגריות שהיו מפוזרים בגינה. "בכל פעם שאני מעשן, הצב מרים את הראש מחוץ למים ובוהה בסיגריה", מספר לי יון. "אם אני לא נותן לו לעשן הוא שוחה בתוך הבריכה הקטנה שלו בעצבנות ומגרד את הצדדים".

 

שימפנזה שנכנסה למרכז גמילה

10 חיות שמכורות לסיגריות!

בשנת 2010 שימפנזה בשם זוהרה הועברה מגן החיות ברוסיה למוסד גמילה. הבעיה התחילה אחרי שמבקרים בגן החיות זרקו לה כמויות של בדלים שגרמו לה להתחיל לעשן. גם אחרי שמנהלי גן החיות שמו אותה מאחורי 3 שורות של גדרות וביקשו מהמהבקרים להפסיק, התופעה לא פסקה. זוהרה התמכרה לסיגריות ולאלכוהול. "אנשים צוחקים כשהם רואים חיה שותה אלכוהול ומעשנת", אומרים מנהלי גן החיות, "אך הנזק לבריאות שלה הוא עצום ואנשים לא מבינים את זה". זוהרה היא לא השימפנזה היחידה שהתמכרה לניקוטין. כמוה, גם צ'ארלי, שימפנזה שחי בגן החיות בבלומפונטיין בדרום אפריקה היה מכור. הוא עישן עד מותו בשנת 2010, בן 52 במותו.

בואו נקווה שסיפורה של זוהרה יסתיים טוב יותר, אולי בדומה לסיפורה של Ai Ai, שימפנזה מסין שהפסיקה לעשן לאחר שמנהלי גן החיות התעקשו לעזור לה. הם נתנו לה מזון מעורר תאבון, השמיעו לה מוסיקת פופ כדי לרומם את רוחה ולא ויתרו לה גם כאשר השתוללה בתאה. "ככל שהחיים שלה הפכו לצבעוניים יותר", הם מספרים "היא שכחה בהדרגה מהסיגריות".

אם הסיפורים האלה גרמו לכם להיגעל, זה בדיוק הזמן להיגמל!

מקור: משה ב.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.