print header

ביטויים מעולם האינטרנט ומשמעותםפעמים רבות אנו משתמשים במילים בהיסח דעת, מבלי לרדת לשורש פירושן. הדבר מתחדד עוד יותר בשימוש בביטויי סלנג, אשר עברו טרנספורמציה ממשמעותם המקורית.
עולם המחשבים והאינטרנט מסובך דיו וכדי להוסיף חטא על פשע, הוא מלא בביטויים שמשמעותם לא כל כך מובנת. הנה 10 ביטויים נפוצים בעולם המחשבים, עם הסיפור והמשמעות שמעבר.

קוקי או עוגיה


כדי להבין את משמעות המקור, עלינו להבין קודם מהי הקוקי. הקוקי'ז משמשות לאגור אינפורמציה של משתמשי אינטרנט בביקורם באתרים. המידע מסייע לאתר לזהות את הגולש, לאפיין אותו בקלות ולתת גישה מהירה יותר לאתר. ההשוואה לעוגיות באה ככל הנראה מעוגיות מזל. זהו קינוח נפוץ ומקובל במסעדות סיניות. מדובר בעוגיה המכילה בתוכה פתק עם מסר על הגורל. כנראה שהמ
תכנתים הראשונים הבחינו בדמיון בין עוגיה המכילה פתק לתוכנה המכילה קוד אוגר מידע.


hotmail (הוטמייל) ו - google (גוגל)  


על אף שאינם מושגים טכניים, כי אם שמות של חברות, גם מאחוריהם עומדת משמעות מעניינת. הוטמייל, אחד משירותי הדואר האלקטרוני הראשונים שיצאו, לקח את שמו מעולם התכנות האינטרנטי. אחד ממייסדי השירות, סאבר בהטיה, החליט על השם
hotmail, כיוון שהוא מכיל את האותיות המרכיבות את שמה של שפת התכנות של האינטרנט, הלא היא HTML. למעשה הלוגו המקורי היה אמור להיות HoTMaiL, כך שכל האותיות הגדולות מייצגות את שפת התכנות, למקרה שאנשים יחמיצו את משחק
המילים השנון...

המקור של השם גוגל אינו מפתיע. הוא בא כדי להתרברב בכמות האינפורמציה שניתן יהיה לדלות באמצעו מנוע החיפוש. google הוא איות לא מדוייק של המילה googol. זהו מספר אסטרונמי שאין דרך לכתוב אותו מבלי להתבלבל, כיוון שאחרי הספרה 1 מופיעים 100 אפסים. בראיה אחורה, השם הזה די הולם את היכולות של מנוע החיפוש.


באג


למרבה הצער זהו אחד הביטויים הנפוצים אך יש לו סיפור נחמד. גרייס הופר, חלוצה בתחום תכנות המחשבים, עבדה על המחשב הארווארד סימן 2 וגילתה תקלה במחשב. כשניסתה לברר את מקור הבעיה, היא גילתה עש שנתקע בממסר. העש שהיא גילתה מוצג לראווה במוזיאון הסמית'סוניאון. מה שמעניין הוא שהביטוי נמצא בשימוש עוד לפני המצאת המחשב. תומאס אדיסון השתמש בו כדי לתאר ברשימותיו מערכות עם תקלות.


bit או ביט

ביט הוא אבן הבניין היסודית של עולם התכנות. כשהחלו לפתח את שפת התכנות הראשונית, הסתבר כי ספרות בינאריות הן הפשוטות והאפקטיביות ביותר כדי לכתוב שפה באמצעותן. bit הוא למעשה ראשי תיבות של המילים האנגליות binary digit. גם המונח בייט קשור להסבר זה כיוון שהוא נגזר מבייט ומשמעו הוא קבוצה מרובה של יחידות מידע.


wiki או וויקי


וויקי הוא מודל אינטרנטי של קישור מרובה בין אתרים שנבנו מאינטרקציית הגולשים. האתר הידוע ביותר העובד על פי מודל זה וגם הממחיש את הרעיון בצורה מצויינת, הוא וויקיפדיה, אך ישנן דוגמאות נוספות. מקור השם של המודל הגיע במפתיע מהוואי. בשפה המקומית, פירוש הביטוי wiki wiki הוא מהר. מי שבנה את המודל, ווארד קאנינגהאם, החליט שוויקי ברשת, יהיה השם לדרך מהירה ופשוטה לגישה ומניפולציה במידע ובאתרים רבים המקושרים ביניהם.

פינג

זהו השם שניתן למשך הזמן שלוקח לאינפורמציה באינטרנט להגיע ממחשב נתון למחשב אחר וחזרה. לצורך המחשה ניקח משחק מלחמה באינטרנט. פינג הוא משך הזמן שלוקח מרגע שיריתי באויב עד הרגע שראיתי אותו נופל. כלומר שלחתי מידע בדמות יריה, הוא הגיע למחשב אחר בדמות פגיעה וחזר אלי בדמות נפילה.

בוודאי חלקיכם הבחינו בדמיון לפעולת הסונאר. הטכנולוגיה הזו עובדת על שליחת גלי קול וקבלתם חזרה לאחר פגיעה בעצם. הצליל שמפיקים מכשירי סונאר נשמע כמו "פינג" ומשם שאב את השם המפתח, מייק מאוס. כמו שנהוג במונחי מחשב, לאחר יצירת השם, נכפו עליו ראשי התיבות packet internet groper, באופן לא מפתיע.


firewall או חומת אש


זהו כלי שמשמש להגנה על רשתות מפני גישה או מניפולציה בלתי מאושרת. במציאות, חומות אש משמשות למניעת התפשטות של אש וכוחות מזיקים נוספים. המונח לקוח מעולם הבנייה העתיקה, אז היו בונים חומות ענק מחומר חסין אש, כיוון שצבאות אויב היו משתמשים באש כדי לבקע ביצורים. באותו אופן, ה- firewall מגן על המחשב מפני וירוסים, פריצות וכדומה.

 


וירוס

וירוס בעולם המחשבים מחקה באופן די מדויק את פעולתו של וירוס ביולוגי: שניהם מחדירים את הקוד שלהם למערכות מתפקדות, משכפלים את עצמם וגורמים נזק. השימוש האקדמי הראשון התרחש ב- 1984 במאמר של פרד כהן, אך היה בשימוש טרם לכך בספרות מדע בדיוני ובקומיקס
X-MEN (אקס-מן).


SPAM או ספאם

התופעה המעצבנת של דואר זבל ודואר שיווקי מלווה אותנו בכל פעם שאנו פותחים את הדואר האלקטרוני. המקור של השם, למרבה השעשוע, הוא במערכון של מונטי פיית'ון. ספאם הינו בשר משומר בקופסא הידוע לשימצה בארצות השיווק שלו. זהו מוצר הדומה מאוד ללוף הישראלי, שלא נדע מצרות. באותו המערכון, יושב פיית'ון בבית קפה בו כל התפריט מורכב מבשר משומר של ספאם וכל הדמויות פוצחות בשיר שכולו מורכב מהמילה הזו. המערכון יצא לאור בזמן של מיתון חקלאי בבריטניה, מה שהביא ליבוא המוני של ספאם מארה"ב. כך עשה השם את הדרך לעולם המחשבים, שטף מעצבן ובלתי רצוי של מוצר בטעם רע, בשני המקרים.


טרול

טרול הינו הכינוי של הודעה פוגענית שמועלית בכוונה על ידי גולש בקבוצת דיון. מטרת הגולש היא לשלהב, להכעיס ולהסית את הדיון לנושאים שליליים או לא קשורים. כך למשל, אם גולש יכתוב תגובה בנוסח "יש צרות יותר גדולות, כמו זה שניתקו לי את
הכבלים..." תחת כתבה על תאונות דרכים, זה יחשב לטרול. ההסבר הראשוני המתבקש הוא ההשוואה למפלצת קטנה ומכוערת הלקוחה מהמיתולוגיה הנורדית.

בנוסף, ויותר חשוב מכך, הפעולה to troll לקוחה מעולם הדיג. זוהי שיטה בה פתיון נגרר באיטיות מאחורי סירה בכדי לתפוס דגים לא עירניים. בדיוק באופן שבו טרול גורר אחריו תגובות נזעמות של גולשים.

לא תמיד הפעולה הזו הייתה שלילית כל כך. בראשית שנות ה- 90', השתמשו בטרולינג כדי לזהות משתמשים חדשים בקהילות סגורות. אחד הגולשים הותיקים היה מעלה הודעה או בדיחה פנימית וכל מי שהיה מגיב עליה, סומן כמשתמש חדש. זה היה אולי מעט מביך אבל נעשה ברוח טובה, בניגוד לטרולינג המודרני שמטרתו התססה מיותרת.


 

ליקט וערך: בועז מזרחי

 

תרגום מאנגלית - מילה תרגומים

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.