print header

מקרי השוד הגדולים ביותר בהיסטוריה

 

על מה אתם חושבים כשאתם שומעים את המילה "שוד"? קרוב לוודאי שאתם מדמיינים אדם ששודד פיצוציה, או לכל היותר סניף בנק. ובכן, ישנם שודדים שמכוונים גבוה יותר. הרבה יותר! קבלו את מקרי השוד הגדולים ביותר בכל הזמנים.

 

שוד בשדה התעופה קנדי, ניו-יורק, ארה"ב. 1978 (5.8 מיליון דולר)

בליל 11 בדצמבר, 1978, קלי ויילן, שומר בשדה התעופה קנדי, ניגש לברר אודות רכב פורד שחור שחנה ליד אחד המסופים, כאשר קת של אקדח 45 מ"מ הכתה בראשו בעוצמה ונטרלה אותו. חבורה של גברים עטויי מסיכות תפסה אותו, לקחה את נשקו והכריחה אותו לנטרל את האזעקה השקטה. אלה היו החבורה של הפושע המפורסם ג'ימי ברק (שדמותו גולמה על ידי רוברט דה-נירו בסרט "החברה הטובים"). לאחר שברק וחבריו הבהירו לווילן שהם יודעים היכן משפחתו מתגוררת, הוא הסכים בהכנעה לשתף עמם פעולה. השודדים המשיכו ונכנסו פנימה לתוך מתחם נמל התעופה, כאשר הם שובים עמם שומרים ועובדי נמל נוספים ומכריחים אותם לגלות להם את הצופן הסודי שיוביל אותם הלאה. לבסוף הגיעו השודדים לחדר קטן שבו מונחות חבילות רבות. הם החלו לטלטל את החבילות כדי לנסות להבין מה יש בתוכן. כאשר אחת מהן נפלה על הרצפה וממנה נשפכו ערימות של דולרים, הם הבינו שחיפושיהם תמו. בסה"כ השוד כולו ארך כשעה, והשודדים לקחו איתם שלל של 5 מיליון דולר במזומן ותכשיטים בשווי של כ-875 אלף דולרים. זה היה השוד הגדול ביותר שהתבצע בארצות-הברית עד לשנות ה-80.


שוד חברת DUNBAR, לוס אנג'לס, ארה"ב. 1997 (18.9 מיליון דולר)

כל גנב מתחיל יודע שה"עוקץ" שבשוד, איננו טמון רק בסכום שנשדד, אלא גם בזהותו של השודד. אלן פייס היה מפקח איזורי בחברת ההובלה המשוריינת "DUNBAR" (כמו חברת "ברינקס" הישראלית). מתוקף תפקידו, פייס הכיר כל פרט ופרט בחברה, ובמיוחד את נהלי האבטחה שלה. עוד הוא ידע כי בלילות שישי, הכספות נשארות פתוחות בשל העברות הכספים הרבות שמתבצעות. על כן, בליל שישי, 13 בספטמבר, פייס חדר למתחם כאשר הוא מצליח לתמרן בין מצלמות האבטחה מבלי להתגלות. הוא וחבריו ארבו לשומרים האחרים והצליחו להכניע אותם לפני שהאחרונים הצליחו להפעיל את האזעקה. פייס, שידע אפילו באילו שקים נמצא השלל הרב ביותר, הצליח ביחד עם חבריו להעמיס 18.9 מיליון דולר בתוך חצי שעה. פייס נעצר על ידי המשטרה לאחר שנחשף בטעות על ידי אחד מחבריו. מיקומו של רוב השלל לא ידוע עד היום.

השוד במחסן מאט ברינקס, אנגליה 1983, (45 מיליון ליש"ט)

השוד הבא כנראה יגרום לכם להאמין במשפט "תפסת מרובה - לא תפסת". גם השוד הזה התבצע בעזרת מקור פנימי - המאבטח היה גיסו של אחד השודדים ואף סיפק להם מפתח לאחד החדרים הפנימיים. השודדים חשבו שהם עתידים לגנוב "רק" 3 מיליון ליש"ט, כאשר להפתעתם הם גילו 10 טונות של מטילי זהב. לרוע מזלם הם לא זכו להנות מהשלל במשך זמן רב, משום שמשטרת 'סקוטלנד יארד' הלונדונית גילתה מהר מאוד את הקשר המשפחתי בין השניים, וחבורת השודדים נכלאה ל-25 שנים. כנראה שגם כאשר הנוצץ הוא אכן זהב, לא בטוח שהוא יישאר אצלך.

 

שוד באמצעות מנהרה של 80 מטר. בנקו דה סנטראל, ברזיל. (69.8 מיליון דולר)

בתאריכים 6 ו-7 באוגוסט, 2005, חבורה של שודדים כרו מנהרה של 80 מטרים מתחת לאדמה והצליחו להיכנס ל'בנקו דה סנטראל'. הם יצאו בשלל של חמישה ארגזים מלאים בניירות ערך בשווי של כ-69.8 מיליון דולר. עובדי הבנק גילו אודות הפריצה רק ביום שלמחרת. לרוע מזלו של מנהל הבנק, הכסף לא היה מבוטח כלל. מעניין עד לאיזה עומק מותר למנהל הבנק לצלול כאשר מדובר במינוס בחשבון...?

 

 

שוד הרכבת הגדול, מחוז בקינגהם, אנגליה. 1964 (40 מיליון ליש"ט)

לפני כל שוד צריך להצטייד בתכנית פעולה, כפפות, מסיכה וכמובן - אקדח! השוד הבא ילמד אותנו שלפעמים אפשר להסתדר גם בלי האחרון. ביום בהיר בשנת 1964, הרכבת המלכותית שנסעה מגלסקו, בירת סקוטלנד, ללונדון שבאנגליה, החלה להאט לפתע מסיבה לא ברורה תוך כדי שהיא מפעילה אותות מצוקה. הסיבה לעצירה הייתה חבורה של 15 איש שהשתלטה עליה ללא שימוש בנשק חם. ראשית הם השתלטו על נהג הקטר, ולאחר מכן איימו על שאר הנוסעים באמצעות מוטות ברזל. הם גנבו כסף וציוד בשווי של 40 מיליון ליש"ט, שהם כ-74 מיליון דולרים. רוב השודדים נעצרו תוך זמן קצר, לאחר שטביעות האצבעות שלהם נתגלו במקום מסתור קרוב. כנראה שבכפפות אסור היה להם לחסוך...

שוד הכספת הגדול, אנגליה. 1987 (40 מיליון ליש"ט)

שני גברים נכנסו לסניף הבנק וביקשו לשכור כספת אישית, עד כאן לא אירוע חריג. אך לאחר שהובלו אל מתחם הכספות, התגלו כוונותיהם האמיתיות - הם שבו את מנהל הסניף והשומרים, ולאחר מכן תלו שלט בו כתוב שמתחם הכספות סגור זמנית. באותו הזמן שאר חבריהם לשוד חמקו פנימה על מנת לעזור בשוד. השודדים פרצו למספר רב של כספות וגנבו כסף ורכוש פרטי בשווי של כ-40 מיליון ליש"ט. המשטרה הצליחה לאתר את טביעות האצבעות של ואלריו ויצ'י האיטלקי, אך לא ידעה היכן הוא מסתתר. לאחר תקופה ממושכת של האזנות ומעקבים, הצליחה המשטרה לעצור אותו במהלך נסיון שוד נוסף.
 

 

 


השוד במוזיאון בבוסטון, ארה"ב. 1990 (300 מיליון דולר)

מעשי שוד וביזה לאחר חגיגות יום פטריק הקדוש הם לא תופעה חריגה בעיר בוסטון, המאכלסת תושבים רבים ממוצא אירי. אך אף אחד לא ציפה שמוזיאון 'איזבלה סטיוארט דרדנר' יהפוך למוקד התרחשות שכזה. בשעה 01:24 בלילה נשמעה דפיקה על הדלת, ובכניסה הופיעו שני גברים לבושים במדי שוטרים. "המדיניות היא שבשעה כזאת לא פותחים את הדלת אפילו לאלוהים" מסביר לייל גרינדל, אחראי האבטחה "אז לא ברור מדוע השומרים פתחו להם את הדלת."
אותם "שוטרים" התבררו כשודדים והצליחו בתוך כמה דקות לנטרל את המאבטחים ללא שימוש בכלי נשק. הם כפתו אותם באזיקים וקשרו אותם, ובתוך שעה וחצי הצליחו לגנוב חפצי אמנות בשווי של 300 מיליון דולר. בין השלל: מספר ציורים של האמנים רמברנט, ורמיר ופלינק, כד יפני עתיק, ציורי פורטרט של מונה, ואפילו פסל של נשר עשוי ברונזה, שעיטר את דגלו של נפוליאון.
באשר לבנק עצמו? עד היום הוא לא הצליח להתאושש מהנזק הכספי. מה שבטוח הוא שאחראי האבטחה החדש למד לא לפתוח את הדלת לזרים.

 

שוד הבנק המרכזי של עיראק. 2003 (1 מיליארד דולר)

באופן די מפתיע, הגנב הגדול בהיסטוריה הוא לא אחר מאשר הרודן העיראקי לשעבר, סדאם חוסיין. בתאריך 18 במארס, יום לפני שארה"ב התחילה להפציץ את בגדד, סדאם העביר הוראה כתובה להעביר 920 מיליון דולר לרשות בנו, קוסאי. לאחר הפלישה לעיראק, הכוחות האמריקאים מצאו כ-650 מיליון דולר מוחבאים במשכנו של חוסיין. שאר הסכום לא נתגלה עד היום.
כידוע, קוסאי עצמו נהרג בקרב עם הכוחות האמריקאים. באשר לסדאם עצמו... הוא הפך לדוגמא חיה של הפתגם הידוע - סוף גנב לתלייה.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.