print header

המוח האנושי - כמה מורכב כמה פשוט

תחשבו כמה מדהים יהיה אם נבין את הדפוס שמניע מחשבות סוררות? כמה נפלא יהיה אם נגלה איך כל אחד מאיתנו מפרש ומתרגם מילים כמו "אהבה" ו"שנאה"? כמה קל יהיה למדע להסביר הבדלים בין מחשבות של גבר למחשבות של אישה למחשבות של ילדים? הכול פשוט יהיה פרוס לפנינו וגם מחשבות מורכבות יהיו סוף סוף פשוטות להבנה! רק תחשבו על זה...

מחקר חדש גילה שבאמצעות סריקות מוח ניתן לתרגם מילים שמתרוצצות במחשבה של האדם ולשרטט מזה דפוס מחשבה. זה צעד ראשון חשוב בדרך לפיצוח המוח האנושי!

בניסיון להבין מה מתרחש במוח האדם כאשר הוא קורא או חושב על מילים מופשטות כמו אהבה, צדק או שלום, חוקרים מאוניברסיטת פרינסטון הצליחו בפעם הראשונה לייצר מיפוי של אסוציאציות מילוליות ולייצר מהם דפוס מחשבה. התוצאות יכולות לבאר בצורה טובה יותר כיצד אנשים מתרגמים מילים שהם נחשפים אליהן.

מחשבה

לצורך המחקר, השתמשו החוקרים בסורק תהודה מגנטי תפקודי fMRI וזאת כדי לזהות אלו אזורים במוח מופעלים כאשר הנחקרים חושבים על עצמים ממשיים.

באמצעות תוכנת מחשב מיוחדת שריכזה רשימה של כ-3500 אובייקטים קונקרטיים מתוך האינצקלופדיה המקוונת ויקיפדיה וקטלגה אותם לנושאים מרכזיים, ביקשו החוקרים לעקוב אחרי דפוסי המחשבה שמתרוצצים במוחו של האדם.

הנושאים שהופיעו במאמרים השונים קוטלגו ל-40 נושאים מרכזיים כמו תעופה, תרופות,
ירקות, חיות ומכונות וקשרה בין תכנים אסוציאטיביים המתקשרים למאמרים. המשתתפים עברו סריקה מוחית תוך שהם נחשפו לקשת המילים והקטגוריות.

"מה שמיוחד במחקר הזה" הסביר פרנסיסקו פררה, עורך המחקר "זה שבסופו של דבר המחשב הוא זה שריכז את הנתונים של הנושאים והמילים האסוציאטיביות, ללא הטיות מצד החוקרים. אפשרנו לתוכנה להבחין בגורמים שמייצרים משמעות במקום לקבוע את זה בעצמינו, שכן, תמיד יש את הסכנה שהחוקר יטה את המחקר או יכפה דעות קדומות ופרשנויות משלו על המשמעויות של המילים. כך אנו בעצם נותנים למחשב למצוא סמנטיקה בהתבסס על הפעילות המוחית הדומה הנקשרה בין מילים מאותה הקטגוריה".

כדי לוודא שהשיטה מדויקת, החוקרים ערכו השוואה בין הסריקות השונות וראו כי הם יכולים לזהות דפוס מחשבה דומה שהתרוצץ במוחו של המשתתף, בכל פעם שחשב על מילים והקשרים בקטגוריה מסוימת. כך למשל, הם יכלו להבדיל בין מחשבות מקטגוריה של בעלי חיים לעומת מחשבות מקטגוריה של ירקות, ולזהות בבטחה את הנושאים הכללים שהניעו כל פעילות עצבית שנרשמה. אך כאשר ביקשו לבדוק את הסריקות באופן נקודתי בתוך הקטגוריה עצמה, הם נתקלו בקושי. הסריקות לא הראו הבדל ברור בין מחשבה על "גזר" או על "סלרי".

"בעיקרון מצאנו דרך לזהות דפוס מחשבה באמצעות טקסט הקשור אליו" הסביר פררה "מכאן הדרך עוד ארוכה".

בשלב הראשון, החוקרים ביקשו ללמוד מהסריקות האם יש פעילות עצבית דומה המשותפת להקשרים אסוציאטיבים; כלומר, האם ניתן לזהות באמצעות ניתוח הסריקות, אם האדם חשב על רהיטים או חשב על בעלי חיים, מבלי שיצטרך לומר דבר. בשלב השני, הם מקווים לפתח את המחקר כך שניתן יהיה לעקוב גם אחרי מילים מופשטות ומחשבות מורכבות יותר.

סריקת מוח

"הרעיון הבסיסי של המחקר הוא לעקוב ולשרטט דפוס רציונאלי שמשתקף במוח האדם כאשר הוא חושב על כל נושא - לא רק מושגים או נושאים קונקרטיים, אלא גם אסוציאציות הנקשרות ברגשות, תוכניות, תקוות ואוריינטציה חברתית" הסביר מתיו בוטויניק, אחד החוקרים שהשתתף במחקר. "המטרה ארוכת הטווח היא לתרגם פעילות עצבית של כל דבר שניתן להפוך למילה - החל מחפצים ועד אנשים, פעולות, מערכות יחסים ומחשבות מורכבות".

המחקר הנוכחי הסתמך על מחקרים קודמים מהעשור האחרון שהשתמשו כבר בשיטת ה-fMRI והראו כי ניתן לתרגם מחשבות של אדם לכדי פעילות עצבית. ההבדל הוא שעד היום, הניסויים שנערכו השתמשו בהצגת תמונות ויזואליות של האובייקטים, מה שתחם את המחשבה למשהו מאוד מוגדר וברור.

"אומנם המחקר היום עדיין מתמקד במילים פשוטות, כאלה שניתן להציג גם בתמונות, אך השאיפה היא להרחיב את תחום הסריקה" מסביר פררה "יש הבדל מעניין בפעילות המוחית של אדם שרואה תמונה של כסא לבין אדם שנחשף לרשימה של מילים הנקשרות לכסא. האסוציאציות המילוליות, הן סמנטיקה רחבה שתאפשר בעתיד לעקוב אחרי מחשבות מופשטות ומורכבות הרחוקות מהנושא או מהעצם עצמו. אדם מתחיל לחשוב על כסא ולפתע המחשבה שלו נודדת למחשבה על כסא בית שימוש וכסא מלכות וכסא תלמיד... זה מעניין" הוא ממשיך "המוח נוטה להיסחף והוא מכיל תהליכים רבים המתרחשים בו זמנית. אם אדם חושב על שולחן ופתאום המחשבות שלו נודדות לאלפי מילים אסוציאטיביות, אז בעזרת תרגום דפוס המחשבה שלו, נוכל לעלות על המילים וההקשרים שמתרוצצים בראשו ואולי למצוא איזה דפוס הגיוני".

מוח

היכולת לתרגם אסוציאציות מילוליות שמתרוצצות במוחו של האדם לכדי פעילות עצבית, מהווה צעד חשוב בחקר המוח בדרך לנסות ולנתח את כוחה של המחשבה המורכבת. אין ספק שזהו תחום מעניין וכל צעד שעושים בדרך לפיצוח הוא משמעותי ומרגש.

הרעיון בלבד של מחשבה שיש בה הגיון והיא מותירה אחריה עקיבות שיכולות להצטלב לכדי דפוס ברור, היא מדהימה! תחשבו איזה יופי אם הייתה לנו מפה המציגה איך כל אחד מאיתנו חושב ומתרגם "אהבה". אולי אז, לא היינו צריכים להשתמש עוד במילים...

ליקטה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.