print header

חדשות משמחות: חיסון פורץ דרך לסרטן העור

ברחבי העולם טובי המוחות חוקרים את מחלת הסרטן ללא הרף וישנה התפתחות רצינית ומתקדמת שנעשית ממש בימים אלו, אשר יכולה להוביל לבשורה מדהימה בעוד כעשור. חברת מודרנה וקבוצת מרק יצאו לדרך בשלב השלישי והאחרון של הניסוי בחיסון נגד סרטן העור. חיסון ה-mRNA-4157  בשילוב תרופת מרשם בשם פמברוליזומאב, המשמשת גם כיום לטיפול בסרטן העור, גרם להפחתה של 44% בהישנות סרטן העור לאחר ניתוח ובמקרי המוות מהמחלה ביחס לשימוש בפמברוליזומאב בלבד. זוהי קרן אור ענקית של תקווה לאלו שנאבקים בסרטן העור, ואתם מוזמנים כעת ללמוד עוד על החיסון ועל מה שעוד נשאר לעשות כדי שיוכל להתחיל להציל חיי אדם.

טיפול מותאם אישית נגד סרטן העור

חיסון ה-mRNA-4157 הוא קפיצה משמעותית בחקר הטיפול בסרטן, מכיוון שלא מדובר בחיסון אחד ויחיד שניתן לכל החולים, אלא בחיסון שמהונדס ומותאם אישית לגופו של החולה. כל מנה בחיסון מותאמת לגידול שנמצא בגופו של החולה, ומכילה עד 34 נאואנטיגנים שייחודיים לחולה. הגישה הזו מתאפשרת על ידי מיפוי גנטי מתקדם של הגידול והרקמות הבריאות, מה שעוזר לזהות מוטציות שייחודיות לגידול. הטכנולוגיה פורצת הדרך של מודרנה וקצב הייצור המהיר מאפשרים לספק לחולה את החיסון הזה תוך 30 יום, מה שעשוי להכניס אותנו לעידן חדש של איכות חיים וטיפול בסרטן.
השלב השלישי במחקר החיסון נגד סרטן העור: גנים

המדע שעומד מאחורי החיסון

מנגנון הפעולה של החיסון מבוסס על קידוד נאואנטיגנים, שהם למעשה חומרים שזרים לגוף ושמעוררים את התגובה של מערכת החיסון. תאי ה-T – רכיבים עיקריים במערכת החיסון – מאומנים על ידי החשיפה הזו לזהות ולהתקיף את הנאואנטיגנים שמצויים בתאים הסרטניים. המנגנון הזה מחוזק על ידי שימוש בפמברוליזומאב – תרופה אימונותרפית שמונעת מהסרטן את היכולת "להתחמק" ממערכת החיסון, זאת על ידי נטרול חלבון שמסייע לו בכך בשם PD-1. השימוש בשתי שיטות הטיפול יחדיו מאפשר להתמקד בהרס התאים הסרטניים ברמת דיוק שלא הייתה כמותה עד היום ובסבל מינימלי למטופל.

אבן דרך משמעותית בחקר הסרטן

ההתקדמות שנעשתה עד עכשיו בטכנולוגיית חיסוני ה-mRNA מאז ימי הקורונה, היא עדות לפוטנציאל האדיר של תחום הרפואה הזה. מעבר לסרטן העור, מתכננים להשתמש בשיטה זו גם לטיפול בסוגים אחרים של סרטן, כמו סרטן ריאות, מה שמראה עד כמה היא מגוונת ומהווה הבטחה ענקית לשלב חדש בעולם הרפואה. זה לא רק טיפול חדשני – מדובר בפרק בהיסטוריה שמשנה את כל מה שחשבנו וידענו על הטיפול בסרטן, וכעת באמת אפשר לרפא את המחלה ובלי לסבול מהטיפול.
השלב השלישי במחקר החיסון נגד סרטן העור: איש מקבל חיסון ביד

השלב השלישי והאחרון בניסוי

בשלב השני השתתפו 157 בני אדם, ואילו השלב השלישי נערך כעת על למעלה מ-1,000 אנשים מ-25 מדינות שונות בעולם. כולם חולי מלנומה שהגידולים שלהם הוסרו בניתוח ולא החלו טיפול כלשהו במחלה. מטרת השלב הזה היא בין היתר לבחון מה משך השפעת החיסון וכמה זמן חיים המטופלים מבלי שהסרטן חוזר אל גופם. העולם מחכה בקוצר רוח לתוצאות השלב השלישי, אך אותן נדע רק בשנת 2029. ובכל זאת, לפי התוצאות הנוכחיות, נראה שבהחלט ניתן יהיה לצפות לחדשות טובות.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.