print header

3 יעדים קסומים לטיול משפחתי עירוני בצפון הארץ

לקראת קיצו של החורף ופתחו של האביב, אנחנו רוצים לצייד אתכם בכמה רעיונות לטיולים משפחתיים בלתי נשכחים ברחבי הארץ. הפעם, החלטנו לשים במוקד את הצפון הירוק והיפהפה, ולעזור לכם לטייל ולחקור לעומק את 3 הערים שנחשבות בעינינו לפניני הצפון - צפת, ראש פינה ועכו. הצטרפו אלינו אל חוויה עירונית של תרבות, רוחניות והיסטוריה בסמטאות הציוריות ובבתי הכנסת המרהיבים של צפת, במושבת הראשונים של ראש פינה ובאוצרות של עיר הנמל המיוחדת עכו. בכתבה הבאה מחכה לכם מדריך שלם ומפורט על כמה מהאתרים הבולטים בכל אחת מהערים האלה, ואנחנו מקווים שתצאו מכאן עם הרבה חומר ליצירת טיול חלומי באווירה היסטורית ותרבותית עבור כל המשפחה, כאן אצלנו בארץ.

"מפתח הגליל": סיור בעיר צפת

היא נחשבת לבירת הגליל העליון, פנינה תיירותית מבוקשת, מרכז רוחני בולט ואחת מהערים הציוריות ביותר בישראל. צפת היפהפייה היא ללא ספק יעד נהדר לטיול עבור יחידים ומשפחות שרוצים לספוג קצת תרבות רוחנית יהודית, לצד ביקורים בפינות חמד שובות לב וסיורים בסמטאות שיחזירו אתכם אחורה בזמן.
 
הרובע היהודי העתיק של צפת הוא היעד המרכזי והמומלץ ביותר לביקור בעיר, ועל האתרים הרבים בו נדון בהרחבה בסעיפים הבאים. הרובע בנוי מסמטאות אבן ירושלמית יפהפיות וציוריות המגוללות את סיפורו של היישוב היהודי בעיר, החל משגשוגו בתקופת "תור הזהב" בשנת 1517, עת השתלטות האימפריה העות'מאנית על ארץ ישראל, ועד לכיבושה על ידי הפלמ"ח. חשוב לציין כי בשל צביונה הדתי של העיר, כל אתריה והחניונים שבקרבתם סגורים בשבת.
 
טיול משפחתי ב-3 ערים בצפון: העיר העתיקה של צפת

בתי הכנסת בולטים בצפת

  • בית הכנסת האר"י: מרחוב ירושלים המרכזי יוצאות שתי סמטאות - רחוב מגיני צפת ובר יוחאי - המובילות אל כיכר המגינים. מימין לכיכר יורדים במדרגות, ושם יחכה לכם בית הכנסת המפואר על שם יצחק בן שלמה לוריא (המכונה "האר"י הקדוש"). למבנה ישנן שתי כניסות, האחת לבית הכנסת האשכנזי והשנייה לספרדי (שנחשב גם לעתיק ביותר בצפת). במאה ה-16 המקום היה מחוץ לגבולות העיר, ובו נהג האר"י הקדוש לקבל את פני השבת; בית הכנסת עצמו נהרס בשנת 1837 ברעידת אדמה ונבנה מחדש ב-1985.
  • בית הכנסת אבוהב: בסמטת אבוהב בלב העיר העתיקה של צפת ישנו בית כנסת על שם יצחק אבוהב (מחבר ספר "מנורת האור"). במקום ניתן למצוא ספר תורה עתיק ומיוחד שנכתב על ידו. בראש מבנה בית הכנסת ישנה כיפה, והוא מעוטר כולו בציורי קיר בגוונים כחולים ובמנורות מרשימות שיורדות מתקרתו, שהופכים את הביקור בו לחוויה מרהיבה במיוחד - שממנה תוכלו להתרשם מעט אם תציצו בתמונה מטה.
  • בית כנסת מר"ן יוסף קארו: מתחת לבית הכנסת על שם רבי יוסף קארו (מחבר "שולחן ערוך"), שנמצא ברחוב בית יוסף, ישנו חדרון מקומר הנקרא "מערת המגיד", שבו על פי המסורת נגלה אל רבי יוסף קארו ה"מגיד" - כשבמונחים קבליסטיים הכוונה היא למלאך או לנשמה של צדיק שנפטר. במקום תוכלו למצוא ספר תורה עתיק ששרד מהמאה ה-16, והצליח לצלוח אפילו את רעידת האדמה של שנת 1837.
טיול משפחתי ב-3 ערים בצפון: בית כנסת אבוהב בצפת

בית הקברות העתיק 

בבית העלמין העתיק של העיר צפת קבורים כמה מגדולי חכמי ישראל, ביניהם: האר"י הקדוש, רבי יוסף קארו, רבי משה קורדובירו (הרמ"ק) ועוד. בנוסף, על פי המסורת העממית קבורים במקום גם פנחס בן יאיר (חותנו של רבי שמעון בר יוחאי) וכן חנה הנביאה ושבעת בניה. כמו כן, במתחם בית הקברות מצויה גם חלקת עולי הגרדום - 9 לוחמי האצ"ל והלח"י שנשפטו ונידונו על ידי הבריטים לתלייה בשנת 1947 בכלא עכו.

מצודת צפת

חובבי הארכיאולוגיה והעתיקות שביניכם לא ירצו לפספס את אחת מגולות הכותרת של העיר - מצודת צפת. על פי ההערכות, במקום התקיימה מצודה עוד בתקופת ימי בית שני, אך בשטח נמצאים שרידיו של מבנה שכזה אך ורק מתקופת הצלבנים, הממלוכים והעות'מאנים, וכן שרידים של יישוב מהתקופה הכנענית. יש המשערים כי את המצודה הקים יוסף בן מתתיהו, שהיה מצביא יהודי ששימש כמפקד המרד ברומאים באזור הגליל. כמו בתי הכנסת שבעיר, גם המקום הזה נפגע ברעידת האדמה של שנת 1837, ובחפירות ארכאולוגיות שנערכו מאוחר יותר נמצאו שם קטעי חומות, בורות מים, קמרונות (קירוי רשתי) ועוד שרידים מהתקופה הצלבנית, הממלוכית והעות'מאנית.
 
טיול משפחתי ב-3 ערים בצפון: מצודת צפת

 

בשנות העשרים של המאה העשרים שתלו הבריטים על פסגת האתר עצי אורן, ובשנת 1949 עיריית צפת שכרה את שירותו של האדריכל אורן וינברג, שתכנן את גן המצודה. הגן הזה הוא מקום ששווה לבקר בו, כיוון שהוא דוגמה לתכנון רב שכבתי הלוקח בחשבון את הטופוגרפיה של השטח, השרידים העתיקים, הנוף והאדם.

קריית האמנים

בסמוך לרובע היהודי שוכנים שרידים של הרובע הערבי, שננטש על ידי תושבי המקום הערבים במלחמת העצמאות. צורתו המקורית של האזור נשתמרה באופן יוצא דופן, וניתן לחזות שם בבתים יפהפיים בעלי חצרות פנימיות ואווירה אותנטית. עם הקמת מדינת ישראל, התיישבה במקום העזוב קבוצת אמנים, והפכה אותו ברבות השנים למקום שופע בגלריות מהפנטות, שאפשר לבלות בהן שעות רבות מבלי לשים לב לשעון. מאז 1973 פועל במקום גם מוזיאון המציג את יצירותיו של הצייר הישראלי המפורסם יצחק פרנקל.

למרגלותיה של צפת: סיור בעיר ראש פינה

מערבית לעיר צפת שוכנת לה פנינה נוספת, מושבה ותיקה שהיא אחת הייחודיות ביותר שניתן למצוא בגליל העליון - ראש פינה. המקום הקסום והיפהפה הזה הוא מושלם לטיול באווירה גלילית עם כל המשפחה, במהלכו ניתן ליהנות ממראות עצי הזית היפים, הבתים הכפריים והבניינים המרוצפים באבנים ירושלמיות זהובות ולנשום את האוויר הצלול של אחת מן המושבות היהודיות הראשונות בארץ ישראל.
 
מאז ומתמיד הייתה ראש פינה נקודה של קסם ותיירות באזור הגליל ובצפון בכלל, ואחת הסיבות המרכזיות לכך היא מושבת הראשונים שעברה שחזור מוצלח שהוליד כמה אטרקציות נפלאות שמחכות רק לכם. אל המקום תוכלו להגיע באמצעות מסלול הליכה קליל שמתאים לכל המשפחה באורך של כ-4 ק"מ, שנקודת מוצאו היא מהעיר צפת, דרך שמורת נחל ראש פינה (עליה ועל עוד מסלולים ניתן לקרוא בהרחבה כאן).
 
טיול משפחתי ב-3 ערים בצפון: רחוב בעיר ראש פינה
 
כיצד מגיעים אל מושבת הראשונים? ניתן לנסוע דרך צפת או כביש 90 (טבריה-ראש פינה), לפנות בצומת ראש פינה ולהמשיך עם השילוט אל מגרש החניה של אתר השחזור הנמצא ברחוב החלמוניות. מהחניה עליכם לשוב על עקבותיכם באופן רגלי כ-50 מטר עד לרחוב החלוצים. המשיכו בצעידה עד שתבחינו משמאלכם בכניסה לחומת היישוב העתיקה שמובילה אל גן הברון. לפני הביקור במבנים, ניתן להתרשם מן הגן שהוקם ביוזמתם של פקידי הברון רוטשילד בהשראת גני ארמון ורסאי בצרפת. ממבט ציפור על הגן ניתן לראות כי צורתו היא של מנורה בעלת שבעה קנים.
 
כשאתם מוכנים, המשיכו לסיור התרשמות במבנים השונים שנמצאים באתר השחזור - אך אל תשכחו לבדוק מראש את שעות הפעילות ולתאם הגעה באתר האינטרנט של המתחם:

בית פרופסור מר 

במבנה שמשמש היום את העמותה לשחזור מושבת הראשונים, גר בשנת 1929 ד"ר גדעון מר, שאת סיפורו תוכלו ללמוד במקום. מר נשלח על ידי השלטונות הבריטיים למצוא תרופה למחלת המלריה. מסירותו הגדולה למשימה גרמה לו להדביק את עצמו ואת אשתו במחלה כדי להבין את אופייה. לבסוף, לאחר מאמצים כבירים הצליח מר למצוא את התרופה המיוחלת וזכה לשבחים ולדרגת קולונל מצד הבריטים. לאחר הקמת המדינה הפך לקצין רפואה ראשי ובהמשך מונה למנכ"ל משרד הבריאות הישראלי הראשון.

בית הפקידות ומערת שלמה בן יוסף

בית הפקידות נבנה בשלהי המאה ה-19 מתוך מטרה לשמש בית לפקידי הברון רוטשילד שלקח את העיר תחת חסותו והצילה, וכן היווה את המרכז המנהלי שלה. כיום, בין כותלי הבית מוצג מופע אור-קולי מרשים המציג את ההיסטוריה של המושבה. מאחורי בית הפקידות ניתן למצוא את מערת שלמה בן יוסף (בתמונה), הקרויה על שם מעפיל ולוחם בית"ר, שהסתתר בה עם שני חבריו לאחר פעולת תגמול שביצעו נגד הבריטים. מאוחר יותר נכלאו השלושה ובן יוסף הוצא להורג בגיל 25 בלבד. את סיפורו ניתן לראות בחיזיון אור-קולי שמוצג במערה.
 
טיול משפחתי ב-3 ערים בצפון: מערת שלמה בן יוסף

הבית האמריקאי

ברחוב העליון של אתר השחזור, שנחשב גם לרחוב הגבוה ביותר בראש פינה, ישנו מגוון רחב של מבנים מרתקים שניתן לבקר בהם. מעל כולם בולט בית המתנשא לגובה של ארבע קומות הבנוי מאבני בזלת מסותתות וצופה לכיוון מזרח - ותיקי המושבה מכנים אותו "הבית האמריקאי", על אף שצורתו דווקא מאפיינת את הבנייה הערבית של שנות השלושים של המאה ה-20. בית זה נבנה על ידי ערבי עשיר מהכפר הערבי ג'עוני, שעליו הוקמה ראש פינה, שאת הונו הרוויח בארה"ב וחזר חזרה ארצה כדי להקים אותו. מבנה זה נחשב לשריד היחיד של בתי הכפר הערבי שננטשו ונהרסו לאחר 1948; ביקור ברחוב העליון יהווה עבורכם חוויה היסטורית ויספק נופים עירוניים מקסימים.

בית הכנסת העתיק

בית הכנסת ברחוב הראשונים הוא המבנה הציבורי הראשון שהוקם על ידי הברון רוטשילד, והוא החליף את בית התפילה הקודם שבנו המייסדים מרומניה בשנת 1882, שהיה מבנה צנוע יחסית. בית הכנסת נמצא בשימוש גם היום וכניסה אליו תאפשר לכם להתרשם מארון הקודש הייחודי, התקרה היפה והאווירה הרוחנית שנשתמרו היטב מאז ימי הקמתו.

"החצר האחורית" של ישראל: סיור בעיר עכו

העיר עכו היא אחת מערי הנמל העתיקות ביותר בעולם, המתוארכת לתקופת הברונזה הקדומה. במשך שנים רבות היא שימשה כ"חצר האחורית" של ארץ ישראל, שממנה הגיעו כובשים רבים שניצלו את הגישה הנוחה שהיא מספקת אל עבר הגליל ופנים הארץ - ביניהם היה אף נפוליאון בונפרטה, שנכשל בכיבושה בשנת 1799. עכו מספרת את סיפורה של ארץ ישראל ותושביה מזווית מרתקת, וסיור בין אתריה מהווה חוויה לימודית היסטורית נהדרת למבוגרים ולילדים.
 
טיול משפחתי ב-3 ערים בצפון: מבט-על של העיר עכו

ההיסטוריה המפוארת של עכו מקשה על ציור מסלול טיול מוגדר בה, כיוון שדי בפסיעה חסרת מטרה ברחובותיה ושיטוט נעים כדי ליהנות מיופייה ומהאווירה השלווה בה. הטיול ברחבי העיר הוא חוויה קלה וידידותית למבקרים, מאחר שהיא שופעת בשלטי הכוונה שמקלים על ההתמצאות, ובעזרתם ניתן להגיע לכמה מהאתרים המרכזיים בה. בכתבה זו נציג לכם 4 אתרים, חלקם בתשלום וחלק חינמיים. שימו לב! ניתן לרכוש כרטיס משולב לכל האתרים האלה ואחרים בעסקת חבילה ולקבל פרטים נוספים בנוגע לשעות הפעילות והמחירים בקישור הזה

אולמות האבירים

בשנות ה-60 של המאה ה-20 התגלו בחפירות ארכאולוגיות שנערכו מתחת למשכנו של המסדר הצלבני בעכו העתיקה אולמות האבירים. פעולת שחזור שהתבצעה במקום חשפה חדרים מפוארים וכלים שמלמדים רבות על סגנון ואורח החיים של האבירים ההוספיטלרים שהשתמשו במקום ללינה ואכילה. בכניסה אל האולמות תוכלו להתרשם מסרט המתאר את הקמת העיר עכו וההיסטוריה שלה. כמו כן ניתן לבצע סיור באולמות וללכת במסדרונות המבצר שנפתח לא מזמן למבקרים.
 
טיול משפחתי ב-3 ערים בצפון: אולמות האבירים

מוזיאון אסירי המחתרות

בתוך מבצר עכו אשר נבנה בתקופת האימפריה העות'מאנית, שוכן לו כיום מוזיאון אסירי המחתרות של עכו. מדובר באתר הנצחה לזכרם של חברי המחתרות העבריות בתקופת המנדט הבריטי שנכלאו בכלא עכו, והוא מספר את המאורעות ההיסטוריים שהתרחשו במקום. בנוסף אל חברי המחתרות היהודים, המקום "אירח" גם לא מעט פושעים פליליים, מורדים וגולים פוליטיים מרחבי האימפריה העות'מאנית, בין המפורסמים שבהם ניתן למנות את בהאא אללה, מייסד הדת הבהאית, שנכלא שם בשנת 1868. במקום תוכלו ליהנות מחיזיון אור-קולי שמספר את הסיפור ההיסטורי וממחיש את חייהם של אסירי המחתרות ואת הפריצה לכלא עכו.

הגן הבוטני של עכו

אם חפצה נפשכם לצאת קצת אל השמש וליהנות מהאוויר הפתוח לאחר בילוי ארוך בחללים סגורים, אנחנו ממליצים לכם לקפוץ לביקור בגן הבוטני של העיר עכו. המקום המרהיב הזה, שנחנך בסך הכול בשנת 2015, מציג מגוון רחב של צמחייה המאפיינת את אגן הים התיכון - מהרי האטלס בצפון מערב אפריקה, מחצי האי האיברי, מגוון מינים עתיקים מהאיים הקנריים וכמובן גם צמחייה שמקורה בישראל. בפארק תוכלו ליהנות מגני שעשועים, פינות ישיבה, מזרקת מים, נקודות תצפית ושבילי גישה רחבים ונוחים.
 
טיול משפחתי ב-3 ערים בצפון: צמחים בגן בוטני

נמל עכו

לא לחינם עכו נחשבה לעיר נמל מרכזית עבור הצלבנים, כי עוד מימי קדם תושבי המקום זכו לפרנסה שעיקרה התבסס מהים. על כן, אין דרך סמלית יותר לחתום את הביקור בעיר המיוחדת הזו מאשר בנמל, שעד היום מלא בדייגים נלהבים, ואפילו לקנח בארוחה באחת ממסעדות הדגים הנהדרות שבמקום. כמו כן, תוכלו לסייר בין לבין על המזח הישן וליהנות מרוח וריח הים המלוח, או לעבור בנמל הפיזאני בקטע המזרחי של חומת הים, שהיה לנמל צלבני ששימש את העיר לפני כ-800 שנים.
 

מקור תמונות: עמנואל מס, Mark Nakasone, יהודית גרעין-כל Yehudit Garinkol, Yigal Dekel (יגאל דקל)

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.