print header

10 סרטים על שואה שכדאי לכם לראות

נושא השואה הוא פצע מדמם ופתוח שלא מגליד גם שנים ארוכות לאחר תום מלחמת העולם השנייה. במהלך התקופה שעברה מאז, הוא הצליח לרתק אנשים רבים, לרבות אנשי קולנוע שהחליטו לעשות סרטים בנושא. כך נוצרה קטגוריה של סרטים על השואה, שכוללת שלל יצירות מוכרות שרבים מכם כנראה ראיתם או לפחות מכירים, כמו "רשימת שינדלר", "הבריחה מסוביבור" ו"משפטי נירנברג". לצד כל הסרטים המצוינים הללו ותכנים דוקומנטריים רבים בנושא, ניתן למצוא עוד רשימה ארוכה של סרטים עלילתיים שנועדו להציג את חייהם הקשים של היהודים בשואה ובהשלכותיה מהיבטים שונים. הנה 10 סרטים מצוינים מכל הזמנים שעוסקים בשואה הכואבת והמדממת שעוזרים לעולם לזכור ולא לשכוח.

 

1. הפסנתרן (The Pianist)

אחד הסרטים הגדולים והמוכרים שיצאו בשנת 2002 הוא "הפסנתרן" בבימויו של רומן פולנסקי ובכיכובו של אדריאן ברודי, שגם זכו בזכותו בפרסי אוסקר. עלילתו מבוססת על ספרו האוטוביוגרפי של ולדיסלב שפילמן, פסנתרן יהודי-פולני מחונן ששרד את השואה בגטו ורשה. בסרט, רואים כיצד מתמודד שפילמן עם השינויים בחייו, כמו הירידה במעמדו לאזרח סוג ב', ומפסנתרן שכבש את הרדיו לאחד שמנגן בבית קפה בגטו. מעל הכל, עלילת הסרט חושפת כיצד הוא הצליח לשרוד את התקופה הקשה.

2. הנער בפיג'מת הפסים (The Boy in the Striped Pajamas)

מספר סרטים שעוסקים בשואה מציגים את התקופה הקשה הזו דרך עיניהם התמימות של ילדים, והרי לכם דוגמה לסרט שכזה, שמבוסס על ספר בעל אותו שם מאת ג'ון בויין. במרכזה של עלילת הסרט שיצא ב-2008 עומד ברונו, ילד גרמני מברלין, שנאלץ לעבור לגור עם משפחתו ליד מחנה השמדה בעקבות עבודתו של אביו, קצין נאצי. כשהם מגיעים לביתם החדש, ברונו התמים חושב שהוא חי בצמידות לחווה עם אנשים מוזרים שלובשים פיג'מות עם פסים, וכדי להפיג את בדידותו, הוא מתחבר עם ילד יהודי שחי בה. כיצד תסתיים מערכת היחסים הזו? והאם ברונו יצליח להציל את חברו היהודי? צפו בסרט שמציג את חווית השואה מזווית אחרת לגמרי.

3. הזייפנים (Die Fälscher)

אם יש לכם סבלנות לתוכן בגרמנית, כדאי לכם לצפות בסרט האוסטרי-גרמני הזה משנת 2007. העלילה עוקבת אחר מבצע ברנהרד, תכנית סודית של גרמניה הנאצית במהלך ימי מלחמת העולם השנייה, שנועדה לערער את יציבות בריטניה על ידי הצפת הכלכלה שלה בכסף מזויף. הסרט מתמקד בסלומון "סאלי" סורוביץ', זייפן יהודי שנאלץ לעזור במבצע ממחנה הריכוז זקסנהאוזן. הסרט מבוסס על ספר זיכרונות שכתב אדולף בורגר, יהודי סלובקי שנכלא בשנת 1942 בגין זיוף תעודות הטבלה להצלת יהודים, ונכלא בזקסנהאוזן על מנת לעבוד במבצע ברנהרד. זהו בהחלט סרט מרתק שממחיש כיצד נעזרו הנאצים במוחות היהודיים גם בימי מלחמת העולם השנייה.

4. בחירתה של סופי (Sophie’s Choice)

בשנת 1982 יצא אחד הסרטים המוכרים שמזוהים עם נושא השואה, בכיכובה של מריל סטריפ הגדולה, שגם זכתה בפרס האוסקר לשחקנית הטובה ביותר בזכות הופעתה. הסרט הוא עיבוד לספר בעל אותו שם, שכתב ויליאם סטיירון, ועלילתו עוסקת בהשפעת אירועי מלחמת העולם השנייה על הניצולים. במרכזה עומדת מהגרת פולנייה ולא יהודייה בשם סופי, שחיה בברוקלין שבארצות הברית עם בן זוגה ובחור נוסף שחולם להיות סופר. במהלך הסרט נחשפים זהותה האמיתית של סופי וזיכרונותיה מימי המלחמה, שבמהלכם נשלחה לאושוויץ ונאלצה בהמשך לקבל החלטה קשה והרת גורל כדי לשרוד. מדבור בסרט על זמני שכבר מזמן הפך לקלאסיקה, ושהשפעתו חרגה מגבולות עולם הקולנוע.

5. הכחשה (Denial)

סרט מצוין שיצא בשנת 2016 בכיכובה של רייצ'ל וייס, מבוסס על ספרה של דברה ליפשטדט, "ההיסטוריה עומדת למשפט: המשפט שלי מול דייוויד אירווינג". ליפשטדט האמריקאית, שגם עומדת במרכז העלילה, היא פרופסור ללימודי שואה שנתבעת על ידי היסטוריון בשם אירווינג מפני שהיא האשימה אותו בהכחשת שואה. במהלך הסרט עליה להוכיח את חפותה וכי טענותיו של יריבה שגויות ויוצאות נגד התרחשות השואה. האם היא תצליח לעשות זאת ולזכות בצדק?

6. יומנה של אנה פרנק (The Diary of Anne Frank)

אנה פרנק היא כנראה אחת מהילדות המוכרות ביותר שחיו בתקופת השואה, זאת בשל פרסום יומן שכתבה במהלך חייה הקצרים. הסרט הזה מ-1959 זכה ב-3 פרסי אוסקר ומבוסס על מחזה שעלה על הבמות 4 שנים קודם לכן. עלילתו מתארת את חייהם של בני משפחת פרנק ההולנדית, שהתחבאו למשך שנתיים מ-1942 בעליית גג מפני השלטון הגרמני ששרר בהולנד בימי מלחמת העולם השנייה. הסרט מגולל את החוויות השונות שחוו יחד עם דיירים נוספים שהתגוררו עימם, וכוללות מריבות, אהבות וחששות מהעולם המאיים שבחוץ...

7. נער קריאה (The Reader)

הסרט הזה יצא בשנת 2008 בכיכובם של קייט וינסלט ורייף פיינס, והוא מבוסס על רומן מאת הסופר הגרמני ברנהרד שלינק שפורסם בשנת 1995, אז גם מתרחש העלילה. הסרט מציג את מיכאל, עורך דין שנזכר ברומן שניהל בעבר הרחוק כנער בן 15, בשנת 1958, עם בחורה בשם חנה. בבגרותו, הוא מגלה שהיא הייתה שומרת בשירות האס אס במחנה ההשמדה אושוויץ, ושכעת היא עומדת למשפט על פשעים נגד האנושות. כאשר הוא מאזין לעדויות נגדה, הוא נחשף לפרטים מפתיעים על התנהגותה מימי מלחמת העולם השנייה, שכוללת הגנה על אסירות חלשות, הקראת סיפורים על ידן ונטישתן אל המוות בהליכי סלקציה שהיא עצמה ביצעה. מה עלה בגורל הקשר ביניהם? גלו את התשובות בסרט נהדר שקיבל ביקורות חיוביות ושזיכה את וינסלט בפרס אוסקר על משחקה.

8. המשכונאי (The Pawnbroker)

הסרט האמריקאי הראשון שעסק בנושא מנקודת המבט של ניצול השואה, יצא בשנת 1964 ומבוסס על רומן בעל אותו שם, שיצא 3 שנים קודם לכן וחובר על ידי אדוארד לואיס וולנט. העלילה מציגה את סיפורו של סול נזרמן היהודי, ניצול שמשפחתו נספתה בשואה, וכעת עובד בארצות הברית כמשכונאי. החוויות שעבר במלחמה גרמו לו לאבד אמון באחרים והפכו אותו לאדם מריר ובודד, וכעת עליו להתמודד עם חייו החדשים.

9. אשתו של שומר גן החיות (The Zookeeper’s Wife)

בשנת 2017 יצא לאקרנים סרט המבוסס על ספרה של דיאנה אקרמן, שפורסם עשור קודם לכן ומבוסס על סיפור אמיתי של זוג חסידי אומות עולם. שם היה ד"ר יאן ז'בינסקי, מנהל גן חיות בוורשה, ואשתו אנטונינה, והם סייעו ליהודים להתחבא בכלובים ובתעלות האתר מפני השלטון הנאצי ששלט בפולין במהלך מלחמת העולם השנייה. לפי התואר שבו הם זכו לאחר המלחמה, אתם יכולים להבין שניסיונותיהם להציל יהודים צלחו, אך עדיין כדאי שתצפו בסרט, כדי לגלות כיצד בדיוק הם עשו זאת ועם אלו מכשולים קשים ומרים הם נאלצו להתמודד בדרך.

10. החיים יפים (La Vita è Bella)

הסרט האיטלקי המקסים הזה משנת 1997 הוא אחד מהמיוחדים ברשימה, לא רק כי הוא עוסק ביהדות איטליה, אלא גם כי הוא היחידי מבין העשירייה שאינו דרמה, אלא קומדיה טרגית. העלילה מתמקדת במשפחה אחת – אב יהודי המגולם בחינניות רבה על ידי רוברטו בניני, שגם ביים והשתתף בכתיבת התסריט, אם נוצרייה וילד תמים שנשלחים לגטו. כדי לסייע לבן לשרוד את התקופה הקשה, משתמש האב בדמיונו הפורה ומספר לו כי מדובר במשחק שבו צוברים נקודות – והראשון שמגיע ל-1,000, זוכה ומקבל טנק אמיתי. מי ינצח? גלו זאת בסרט נפלא לכל המשפחה, שמציג את השואה באור אחר לגמרי, וזכה ב-3 פרסי אוסקר על הסרט הזר, השחקן והמוזיקה המקורית לסרט דרמה הטובים ביותר.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.