print header

שון קונרי: עובדות מעניינות על השחקן שהלך לעולמו והמלצה ל-8 מסרטיו הטובים ביותר

ב-31 לאוקטובר 2020 הלך לעולמו אחד מהאייקונים הקולנועיים הגדולים של המאה ה-20 – סר שון קונרי, והוא בן 90. השחקן הסקוטי הזה שקנה את תהילתו בעיקר בזכות היותו הראשון לגלם על המסך הגדול את הסוכן החשאי המפורסם מכולם – ג'יימס בונד, התגלה כמוכשר בתחומו וכשחקן מן השורה הראשונה גם בתפקידיו האחרים לאחר 007, וקנה לעצמו עם השנים מעריצים רבים. לזכרו של קונרי אספנו לכם 10 עובדות מעניינות עליו, וכן המלצות ל-8 מהסרטים המוצלחים ביותר שלו, שתוכלו לצפות בהם בהנאה בזמנכם הפנוי.

10 עובדות מפתיעות על שון קונרי שאולי לא הכרתם

1. בשנת 1946, כשהוא בן 16 בלבד, הצטרף קונרי לצי המלכותי וחתם לשירות של 7 שנים – אך שוחרר אחרי 3 בלבד בעקבות כיב קיבה שנמצא אצלו.

2. בגיל 17 הוא כבר החל בפיתוח גוף מקצועי, ושנתיים לאחר מכן החל להתאמן ברצינות עם מדריך כושר מחיל הים בשם אלינגטון.

3. קונרי סיים במקום השלישי בתחרות "מר עולם" שנערכה ב-1952, על אף שקיים ויכוח האם סיים 3 בקטגוריית הצעירים או שמא בכלל נכשל ולא ניצח בקטגוריית "האדם הגבוה".

4. בגיל 23 הוא עמד בפני בחירה- להתמקד בעתיד כשחקן מקצועי או שמא ככדורגלן מקצועי, כשקיבל הצעה לשחק בקבוצת הפאר מנצ'סטר יונייטד מליגת העל האנגלית. למרות שהראה כישורים רבים גם על מגרש הדשא, בחר קונרי בקריירה של משחק מול מצלמה – ולאחר מכן אמר שזה היה "אחד הצעדים היותר אינטליגנטיים" שלו.

עובדות מפתיעות על שון קונרי ומיטב סרטיו: שון קונרי

5. בגיל 16 כאשר הצטרף לצי המלכותי, קעקע על עצמו את הכתובת "סקוטלנד לנצח" (Scotland Forever) כמחווה למולדתו.

6. במשך 11 שנים פקד קונרי את שיעורי המחול של הרקדן השוודי יאט מאלמגרן ולמד ממנו כיצד לרקוד.

7. קונרי דחה הצעה לשחק בשתי סדרות סרטים גדולות משנות ה-2000; בסדרת "שר הטבעות" סירב השחקן הסקוטי לתפקיד של המכשף גנדלף, מכיוון שלטענתו לא  יכול היה להבין את הרומנים שעליהם מבוססים הסרטים וגם כי לא היה מוכן להצטלם בניו זילנד במשך 18 חודשים. בנוסף סירב קונרי לתפקיד הארכיטקט בסרט השני והשלישי בסדרת "המטריקס" (Reloaded ו-Revoultions בהתאמה).

8. איאן פלמינג, הסופר שעל ספריו מבוססים סרטי ג'יימס בונד, היה בתחילה כנגד הרעיון שקונורי, הסקוטי ה"בלתי-מעודן" יגלם את הסוכן 007 שלו; מאוחר יותר, לאחר שראה את הופעתו ב"ד"ר נו", הודה פלמינג כי קונרי היה המועמד האידיאלי לתפקיד זה.

עובדות מפתיעות על שון קונרי ומיטב סרטיו: קונרי כבונד

 9. קונרי תרם לצדקה את כל משכורתו, כ-250 אלף דולרים, מגילום המלך ריצ'ארד בסרט "רובין הוד: נסיך הגנבים" משנת 1991.

10. בשנת 2000 זכה קונרי לתואר אבירות ממלכת אנגליה, ומאז הוסף לשמו התואר "סר". הוא היה מועמד לתואר שנים רבות לפני כן, אך קבלתו נדחתה בשל תמיכתו העיקשת ורבת השנים של השחקן בעצמאות סקוטלנד והיפרדותה מהכתר הבריטי. 

8 הסרטים המומלצים ביותר של שון קונרי

הדירוג, שנעשה בסדר עולה, נערך על פי הציון שקיבלו הסרטים באתר הקולנוע IMDB:

8. מרוסיה באהבה (From Russia With Love, 1963)

 

בשנת 1963 נכנס קונרי בפעם השנייה בחייו לנעלי ג'יימס בונד, במה שעדיין נחשבת לאחת מההופעות הטובות ביותר בתור הסוכן 007 בשרות הוד מלכותה. בסרט הזה מוצא את עצמו בונד כמטרה של מתנקש רוסי (בגילומו של רוברט שו); בונד מוכן לשים את עצמו על הכוונת של אותו הרוצח הסובייטי על מנת לעלות על עקבותיו של מכשיר רב ערך לפענוח צפנים. בסרט הזה נראה שקונרי כבר חש יותר בנוח עם התפקיד, והפך אותו לשלו. כאן הוא הוסיף ל-007 את הקסם, השחצנות וההומור שכה אפיינו אותו גם לאחר מכן.

7. הפריצה לאלקטרז (The Rock, 1996)

 

אפילו בשנותיו המאוחרות כשחקן, קונרי עדיין הצליח לגלם כוכבי אקשן מעוררי כבוד ואימה – ו"הפריצה לאלקטרז" היא דוגמה לכך. בסרט הזה, של הבמאי מייקל ביי, קבוצה של שכירי חרב משתלטת על האי אלקטרז, ששימש פעם כבית כלא מבוצר, ולאחר מכן לוקחת כבני ערובה 81 תיירים שהיו בסיור עליו. שכירי החרב מאיימים כי אם לא ימולאו תנאיהם, הם ישגרו טילים כימיים קטלנים אל עבר העיר סן פרנסיסקו. קונרי מגלם כאן אסיר לשעבר בכלא, שחייב לשתף פעולה עם מומחה לפירוק הטילים (ניקולאס קייג') כדי לעצור את התוכנית המרושעת. קונרי וקייג' מתגלים כצמד לעניין, שאפילו מביא קצת הומור לתוך כל האקשן והפעולה.

6. המרדף אחרי אוקטובר האדום (The Hunt for Red October, 1990)

 

קונרי מביא את כל הרצינות הטבעית הטבועה בו לתוך תפקידו במותחן הריגול "המרדף אחרי אוקטובר האדום" מתחילת שנות ה-90'. הוא מגלם פה את רב החובל של צוללת סובייטית גרעינית, שהולכת ומתקרבת באופן מסוכן לחופי ארה"ב, בזמן שסוכן CIA צעיר, ג'ק ראיין (בגילומו של אלק בולדווין) מנסה לעצור אותה. המותחן אוחז הקרביים הזה כולל הופעות של הרבה כוכבים, אבל קונרי כמובן מתעלה עליהם בתפקיד ראוי לציון.

5. שם הוורד (The Name of The Rose, 1986)

 

יש שיגידו שזהו אחד הסרטים המוכרים של קונורי, אחרים יגידו שאולי תפקידו כאן אינו מוערך מספיק – אך בכל מקרה שם הוורד הוא ללא ספק הופעה יוצאת דופן של השחקן הסקוטי. בניגוד ליתר סרטי הפעולה שלו, בסרט ימי הביניים הזה הזה מגלם קונרי את תפקידו של נזיר פרנציסקני בשם ויליאם מבסקרוויל - אדם המנסה להפעיל היגיון במקום המבוסס כולו על אמונה עיוורת. הוא מבקר במנזר בצפון איטליה מבודד שבו מספר נזירים הלכו לעולמם בנסיבות מסתוריות – ומנסה לפתור את תעלומת מותם בעזרת תלמידו הצעיר, אדסו ממלק (כריסטיאן סלייטר).

4. גולדפינגר (Goldfinger, 1964)

 

בסרט הזה, השלישי במספר בסדרת ג'יימס בונד, קונרי ייצב את מעמדו האייקוני כ-007 האולטימטיבי בכל הזמנים, לדעת רבים. ההרפתקה של בונד בסרט הזה סובבת סביב מרדפו אחר אוריק גולדפינגר – נבל מטורף וחובב זהב, שזומם להגדיל את ערך הזהב שבידיו על ידי הפיכת עתודות הזהב העולמיות, המאוחסנות בבניין הפורט נוקס שבארה"ב, לרדיואקטיביות.  קונרי מציג כאן תפקיד מתוחכם מתמיד, הנבל הוא ללא ספק זכיר ושיר הנושא של הסרט – בביצוע שירלי באסי - נחשב לאגדי.

3. האיש שרצה להיות מלך (The Man Who Would Be King, 1975)

 

ב"האיש שרצה להיות מלך" קונרי חובר לשחקן אייקוני אחר, מייקל קיין, להרפתקה פנטסטית המבוססת על ספר בן אותו שם של רודיארד קיפלינג ושבויימה על ידי ג'ון יוסטון. העלילה מתמקדת בפיצ'י קרנהאן (קיין) ודניאל דראבוט (קונרי)  - שני סמלים לשעבר בצבא הבריטי של סוף המאה ה-19, היוצאים להרפתקה ברחבי הודו הבריטית, שמתגלגלת עד לכדי הכתרתו של אחד מהם כמלך.

2. הבלתי משוחדים (The Untouchables, 1987)

 

קונרי חייב לסרט המאפיה הנהדר הזה את פרס האוסקר היחיד בו זכה – על תפקידו כשחקן המשנה הטוב ביותר. סרטו של הבמאי בריאן דה פלמה, שקיבל כבר מעמד אייקוני כמעט, מתרחש בתחילת שנות ה-ה-30' בארה"ב – כאשר המדינה נמצאת ב"תקופת היובש" שבה נאסר על ייצור ומכירה של משקאות אלכוהוליים. קונרי מגלם שוטר מקוף ותיק ממוצא אירי, החובר לסוכן FBI (קווין קוסטנר) על מנת לעצור את עסקיו של המאפיונר אל קפונה (רוברט דה נירו) שעובר על חוקי החרם בעיר שיקגו.

1. אינדיאנה ג'ונס ומסע הצלב האחרון (Indiana Jones and the Last Crusade, 1989)

 

ב-1989 קונרי העניק מן המעמד האייקוני לו זכה לעוד אחת מסדרות הסרטים הפופולאריות ביותר בעולם הקולנוע – אינדיאנה ג'ונס, בכיכובו של האריסון פורד. קונרי מגלם בסרט השלישי של הסדרה, שעיקר עלילתו מתרחשת בשנת 1938, את אביו של אינדיאנה – שגם הוא ארכיאולוג וחוקר עתיקות בפני עצמו. האב והבן יוצאים יחדיו להרפתקה מסעירה על מנת למצוא את הגביע הקדוש, ממנו על פי האמונה הנוצרית, שתה ישו במהלך הסעודה האחרונה.  

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.