print header

13 מפלאי האדריכלות של ניו יורק

"הפארק הלאומי גורדי שחקים" – כך כינה הסופר האמריקאי-גרמני קורט וונגוט את ניו יורק בספרו "סלאפסטיק" משנת 1976. התיאור הזה לא חוטא לאמת בכל מה שמדובר ב"תפוח הגדול" – כי אכן גורדי השחקים הפכו לסמלה המסחרי של אחת הערים הגדולות והחשובות בעולם. אך כדאי לדעת שהאדריכלות הניו יורקית לא מסתמכת רק על מגדלים גבוהים ונוצצים – ישנם כאן גם מבנים נמוכים ויפים לא פחות, והשילוב בינם לבין גורדי השחקים הוא זה שכה מייחד את ניו יורק מבחינה אדריכלית. כדי להראות לכם שאכן ניו יורק כה מרתקת מבחינה אדריכלית, אספנו לכם כאן 13 מפלאיה, המבנים האייקוניים והייחודים שלה, ואנחנו שמחים להציג אותם בפניכם.

1. בניין אחת במרכז הסחר העולמי החדש (One World Trade Center)

פלאי הארכיטקטורה של ניו יורק: בניין אחת במרכז הסחר העולמי החדש
לאחר שמרכז הסחר העולמי המקורי (מגדלי התאומים) נחרב בעקבות הפיגוע הטרגי בשנת 2001, הוקם בסמוך לשרידיו פרויקט מרכז הסחר העולמי החדש – כשהמגדל הראשון מתוך 7 המתוכננים בו נחנך בשנת 2014. העיצוב המרהיב שלו, שנעשה על ידי האדריכל דיוויד צ'ילדס, כולל 104 קומות, והוא מורכב מ-6 משולשי ענק המשתלבים זה בזה. בראשו של המגדל הוצבה אנטנה גדולת מימדים ממנה מנצנצת אלומת אור, לזכר הנספים בפיגוע ה-11 לספטמבר.

2. כנסיית השילוש הקדוש (Trinity Church)

פלאי הארכיטקטורה של ניו יורק: כנסיית השילוש הקדוש

בינות לגורדי השחקים הענקיים של ניו יורק, בהם עוד ניגע בהמשך, בולט לו מקום אחד בעל צריח צר, מחודד ומאורך – זוהי כנסיית השילוש הקדוש, שעומדת לה בלב מנהטן, בהצטלבות של שניים מהרחובות המרכזיים בעיר: וול סטריט וברודווי. המבנה הזה עומד פה כבר משנת 1698, הרבה לפני שכל המגדלים המודרניים הפציעו כאן, והוא מעוצב בסגנון נאו גאותי, כשמגדל הפעמונים – שבו לא פחות מ-23 פעמונים – מתנוסס לגובה של 85 וחצי מטרים.  

3. בניין פלאטאיירון (Flatiron Building)

פלאי הארכיטקטורה של ניו יורק: בניין פלאטאיירון

בקצה הדרומי של כיכר מדיסון, בלב מנהטן, עומד אחד מבנייניה האייקונים של ניו יורק – בניין פולר, הידוע יותר בכינויו פלאטאיירון (המגהץ) שדבק בו מכיוון שבעיצובו המשולש הוא מזכיר את צורת מגהצי הבגדים שהיוו רווחים בשוק בתקופה שבה נחנך, אי שם בתחילת המאה ה-20. את הבניין תכנן האדריכל האמריקאי הידוע דניאל ברנהם בהשראת מוטיבים מתקופת הרנסנס, והוא היה אחד מגורדי השחקים הראשונים של ניו יורק – עם 22 קומות בגובה 87 מטר סך הכל.

4. מגדל מט לייף (Met Life Tower)

פלאי הארכיטקטורה של ניו יורק: מגדל מט לייף

הקמפנילה של סן מרקו – מגדל הפעמונים המפורסם הניצב בכיכר סן מרקו שבוונציה, הוא ההשראה שעמדה לנגד עיניהם של אנשי משרד האדריכלים "נפוליאון לברון ובניו" בבואם לתכנן את מגדל חברת הביטוח מטרופוליטן לייף (שזכה לשם המקוצר מט לייף); עם גובה של 213 מטר ו-50 קומות בסך הכל, התהדר המגדל הזה בתואר הבניין הגבוה בעולם בין השנים 1909-1913. למט-לייף גם קשר ישראלי מסויים, מאחר ובין השנים 2007 ל-2013 היה הבניין בבעלותה של חברת אפריקה ישראל.

5. תחנת מרכז הסחר העולמי (World Trade Center Transportation Hub)

פלאי הארכיטקטורה של ניו יורק: תחנת מרכז הסחר הבינלאומי

יש שיגידו שתחנת הרכבת שנחנכה לצד מרכז הסחר העולמי החדש (אותו כבר הצגנו קודם) בשנת 2016, בעלות של לא פחות מ-4 מיליארד דולר, היא פרויקט ראוותני ובזבזני; העיצוב הייחודי שלה - שתוכנן על ידי האדריכל הספרדי סנטיאגו קלטרווה, שעיצב גם את גשר המיתרים בירושלים – זכה מהמבקרים לכינויי גנאי כמו "דינוזאור" ו"ציפור מרוסקות". יחד עם זאת, רבים אחרים מתפעלים מהעיצוב הבלתי שגרתי הזה, ומחשיבים את המקום לאחת מתחנות הרכבת היפות בעולם.

6. דרך 57 מערב (VIA 57 West)

פלאי הארכיטקטורה של ניו יורק: בניין דרך 57 מערב

מבנה הפירמידה היוצא דופן הזה, המתנוסס לגובה של כ-142 מטרים בסך הכל ויושב בין שלל גורדי השחקים המלבניים של ניו יורק, הוא פרי עיצובו של האדירכל הדני העולה ביארק אינגלס. המבנה משמש כבניין מגורים יוקרתי, במרכזו עומד גן פתוח לרווחת הדיירים ובקומת הקרקע רחבת הידיים שלו ישנו מתחם קולנוע הכולל 8 אולמות הקרנה.

7. ספריית העיר ניו יורק (New York Public Library)

פלאי הארכיטקטורה של ניו יורק: החלל המרכזי של ספריית העיר ניו יורק

האולם המרכזי של ספריית העיר ניו יורק נראה כאילו יצא מתוך סרט פנטזיה קסום. התקרה המעוטרת, יחד עם הנברשות המהודרות, מדפי הספרים הבלתי נגמרים ושולחנות העץ המבריקים, המסודרים שורות שורות לאורך האולם רחב הידיים – משאירים רושם רב על כל מי שמתבונן בהם. בתוככי הספרייה הזאת, שנחנכה בשנת 1895, מסתתרים לא פחות מ-53 מיליון פריטים שונים, באוספים המוסתרים מעיניי הציבור ומסודרים בשבעה מפלסים מתחת לאולם הקריאה הראשי.

8. מוזיאון ברוקלין

פלאי הארכיטקטורה של ניו יורק: מוזיאון ברוקלין

בקצה המערבי של שדרות איסטרן פארקווי (Eastern Parkway) הציוריות יושב לו מוזיאון ברוקלין, מהגדולים שבמוזיאוני ארצות הברית, המשתרע על פני כ-52,000 מטרים רבועים ומכיל מיליון וחצי יצירות אומנות המגיעות מכל רחבי העולם וההיסטוריה: החל ממצרים העתיקה, והאימפריות של יוון ורומא, ועד אומנות אמריקאית קלאסית ומודרנית כאחת. המבנה המונומנטאלי הקלאסי של המוזיאון תוכנן על ידי משרד האדריכלים מק'קים, מיד ווייט, והוא קולט אליו לא פחות ממיליון מבקרים מדי שנה.

9. מגדל רחוב ספרוס 8 (8 Spruce Street)

פלאי הארכיטקטורה של ניו יורק: מגדל רחוב ספרוס 8

האדריכל היהודי אמריקאי המפורסם פרנק גרי, שעיצב כמה וכמה מן המבנים המונומנטליים ביותר בעולם, הוא שאחראי על מגדל רחוב ספרוס 8 – ממגדלי המגורים הגבוהים בעולם; סגנון הדה-קונסטרוקטיביזם, המזוהה עם גרי, מופיע גם בבניין הזה, שבנייתו הושלמה בפברואר 2011. מה שמיוחד במבנה הזה הוא שכל 904 היחידות שבו - המתפרשות על 76 קומות בגובה 265 מטרים – מיועדות להשכרה למגורים בלבד, דבר לא שכיח בכלל ברובע הפיננסי של ניו יורק.

10. שער הניצחון בוושינגטון סקוור פארק (Washington Square Park)

פלאי הארכיטקטורה של ניו יורק: שער הניצחון בוושינגטון סקוור פארק

הוא אולי פחות ידוע ומוכר ממקביליו שבערי אירופה הגדולות – ובראשן כמובן פריז – אבל שער הניצחון הניו-יורקי, הוא מבנה מונומנטלי, עוצמתי ומרשים לא פחות. השער עומד איתן בפארק וושינגטון סקוור הסמוך לאוניברסיטת ניו יורק כבר מאז שנת 1892 – אז הוצב כאן כסמל לחגיגות 100 השנה להשבעתו של ג'ורג' וושינגטון כנשיאה הראשון של ארה"ב. גובהו של שער הניצחון הזה 77 מטרים בסך הכל, הוא עשוי משיש ומעוטר איקונוגרפיות המסמלות מלחמה ושלום.

11. מרכז לינקולן (Lincoln Center for the Performing Arts)

פלאי הארכיטקטורה של ניו יורק: מרכז לינקולן

בשכונת אפר וסט סייד היוקרתית שוכן לו מרכז לינקולן לאומניות הבמה, ביתם של לא פחות מ-12 להקות ומוסדות תרבות עירוניים, ביניהם התזמורת הפילהרמונית, האופרה והבלט של ניו יורק. את המתחם המעוצב בקפידה הזה , שנחנך בשנת 1962 על שטח של כ-61 דונמים, תכננו 6 אדריכלים ידועי שם – ביניהם גם פיליפ ג'ונסון, מחשובי האדריכלים האמריקאים במאה ה-20.

12. בניין קרייזלר (Chrysler Building)

פלאי הארכיטקטורה של ניו יורק: בניין קרייזלרבשנת 1930, כשהסתיימה בנייתו של בניין קרייזלר – אחד מהדוגמאות המזוהות ביותר עם ארכיטקטורת הארט-דקו של ניו יורק – גובהו עמד על 320 מטרים בסך הכל, דבר שישירות העניק לו את התואר הבניין הגבוה בעולם, שבו החזיק כ-11 חודשים בסך הכל, עד חניכתו של בניין האמפייר סטייט. המבנה האייקוני הזה, שנחשב עד היום לאחד האהובים והמזוהים עם ניו יורק, תוכנן על ידי האדריכל ויליאם ואן אלן וכולל 77 קומות, על אף שבעקבות צורתו המתחדדת לקראת קצהו, כל הקומות שמעל לקומה ה-71 לא יכולות לשמש לדבר מלבד לתחזוקה ומכונות.

13. בניין האמפייר סטייט (Empire State Building)

פלאי הארכיטקטורה של ניו יורק: בניין האמפייר סטייט

הסמל הגדול של ניו יורק ומהבניינים המפורסמים בעולם, שהחזיק בתואר "הבניין הגבוה בעולם" במשך לא פחות מ-39 שנים - מן הרגע שנפתח בשנת 1931 וגנב במהירות את התהילה מבניין קרייזלר. זהו המבנה הראשון בעולם שכלל יותר מ-100 קומות, וגם הוא עוצב בסגנון האר דקו על ידי האדריכל ויליאם פ. לם.

מקור התמונות: Lucas KlappasTravis WiseRazvan DinuRyan NgGryffindor

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.