print header

9 מערות בישראל שחובה לבקר בהן

אין כמו טיול ברחבי הארץ כדי ליהנות מנופים ירוקים, לסייר בין גבעות ועמקים, ללמוד על ההיסטוריה המרתקת של ישראל ולנקות את הראש בחיק הטבע. במדינתנו הקטנה יש אינספור מקומות יפיפיים לטייל בהם, אך ידעתם שחלק מהאתרים המרתקים ביותר נמצאים מתחת לכפות רגליכם? בישראל יש לא רק נופים מרהיבים, אלא גם אלפי מערות מיוחדות מתקופות שונות, החל מימי האדם הקדמון ועד לזמן הכיבוש הרומי, ו-9 המערות הבאות יאפשרו לכם לצאת למסע בבטן האדמה ולחקור חלקים של ישראל שמעולם לא ראיתם.
 
לחצו על שמות האתרים כדי לראות את מיקומם על המפה

1. מערת הנטיפים, הר טוב

המפורסמת שבמערות ישראל, מערת הנטיפים (הידועה גם בשמות "מערת שורק" ו-"מערת אבשלום"), נתגלתה במקרה בשנת 1968 לאחר שנעשו פיצוצים מבוקרים במחצבת הר טוב הסמוכה לה. המערה המיוחדת הזו שוכנת בחלק המערבי של הרי יהודה, ובה ניתן לחזות באלפי נטיפים שתלויים מתקרתה וזקיפים שמזדקרים מרצפתה, אשר נוצרו במשך מיליוני שנים מתהליכי לחיצה ודחיסה של שרידים של בעלי חיים ימיים. במערת הנטיפים תוכלו לסייר בעזרת מדריכים שיסבירו לכם על חלקיה השונים וליהנות מנופים תת קרקעיים מיוחדים שהתהוו במשך שנים רבות.

מערת הנטיפים
 

2. מערת צדקיהו, ירושלים

בתוך ירושלים, מתחת לרובע המוסלמי, מצויה המערה המלאכותית הגדולה ביותר בישראל – מערת צדקיהו. המערה העצומה הזו משתרעת על שטח של 9,000 מ"ר, גובהה המרבי הוא 15 מטר ורוחבה המקסימלי מגיע ל-100 מטרים! החלק הטבעי היחידי במערה הזו הוא הכניסה הצרה, שמכניסה את המטיילים לתוך חללים שנחצבו בסלע במשך מאות שנים.
 
לפי מסורת יהודית מהמאה ה-16, המערה שימשה את צדקיהו, מלכה האחרון של ממלכת יהודה, כאשר הוא ברח מצבא בבל לערבות יריחו. כאשר תסיירו בשטח העצום של המערה, תוכלו להרגיש את ההיסטוריה הייחודית במקום ולהתפעל מעבודת החציבה שנעשתה בתקופת הורדוס בעזרת כלים פרימיטיביים יחסית לאלו שאנו משתמשים בהם כיום.
מערות צדקיהו

3. מערת אורנית, טירת הכרמל

מערת אורנית שוכנת בתוך מצוק מאבן גיר שגובהו 15-20 מטרים, היא חוצה את המצוק ואורכה הוא 42 מטרים. בתוך המערה יש ציורים קדמוניים שאמנם דהו עם הזמן, אך בהחלט ישאירו חותם על כל חובבי הארכיאולוגיה וההיסטוריה שיחזו בפיסה מדהימה מהעבר. אל המערה ניתן להגיע דרך טירת הכרמל, והיא כוללת 2 מפלסים שתוכלו לעבור ביניהם. אם תיכנסו למערת אורנית מהפתח הראשי שנמצא בצד ימין, תוכלו ליהנות מתצפית מרהיבה לים ששווה את הזחילה הנדרשת במנהרה כדי להגיע אליה.
מערת אורנית
 

4. מערות אפקה, נתיבי איילון

ממערב לנתיבי איילון באזור מישור החוף של ישראל, ישנו ריכוז של מערות קבורה שומרוניות ועתיקות. מערות הקבורה הללו הן מעשה ידי אדם ונחצבו מסלע הכורכר שהיה באזור. תחילה נתגלו באזור 7 מערות, ועם השנים נחפרו 8 מערות קבורה נוספות עם ספסלי ישיבה שנחצבו לצדן. השריד הקדום הזה לימד אותנו רבות על הרגלי הקבורה בתקופת השומרונים, והוא מרתק כל אדם שמבקר במקום. 
מערות אפקה

5. מערות לוזית, שפלת יהודה

דרום מזרחית ליישוב לוזית שבשפלת יהודה, מצויה סדרה של מערות פעמון שהיו בשימוש עוד בתקופה ההלניסטית, ותוכלו לראות בהן חציבות של קולומבריה (תאים משולשים וריבועיים לגידול יונים), צלבים שנחרטו על קירות המערות ועוד מאפיינים מיוחדים מתקופת הכיבוש הרומי בישראל.
 
רבות ממערות לוזית מחוברות ביניהן, כך שנוצרים חללים עצומים שתוכלו לעבור ביניהם ולחקור את ההיסטוריה של הארץ. כדי לחזות בכל האוצרות החבויים של המערות הללו, תצטרכו לרדת אליהן בסנפלינג או בהליכה רגלית איטית וזהירה. האתגר של הירידה ישתלם כשתחזו בחלק מהותי מההיסטוריה של ארץ ישראל ובשרידים העתיקים מהתקופה הזו. 
מערות לוזית

6. מערת נמר, יישוב אדמית

במרחק של 15 דקות נסיעה בלבד מנהריה, סמוך ליישוב אדמית, מצויה לה מערת נמר שקרויה על שם אוכלוסיית הנמרים שהייתה באזור עד שנת 1965. כדי ליהנות ממראות הנטיפים התלויים במערה, הצטיידו בפנסי ראש שיאירו את דרככם, תוך שאתם נתמכים ביתדות וסולמות בירידה. מחזירי האור הלבנים שנמצאים במערה יובילו אתכם לתוך החדרים השונים, ואת הנטיפים תמצאו בחלל הגדול ביותר.
 
הכניסה למערה אסורה בחודשים נובמבר עד מרץ, שכן יש בה אוכלוסייה של עטלפים שישנים שנת חורף ואסור להטריד את מנוחתם. אם תרצו להתנער מעט מהחושך והלחות במערה, תוכלו לצאת למסלול של נחל נמר וליהנות מנופים מוריקים וטיול באוויר הצח.
מערת נמר

7. מערות המבוך, גן לאומי בית גוברין

בגן הלאומי בית גוברין, ישנה סדרה של מאות מערות שמחולקות לקבוצות שונות לפי השימוש שלהן ואופן היווצרותן. במערת המבוך (מערה 61) ישנה מערכת משוכללת של שלושים מערות, שחוברו למערה אחת במהלך השנים ושימשו בעבר לייצור ואגירה של שמן ואפילו למגורים! מערות המבוך הן בהחלט גולת הכותרת של מערות גוברין ומומלץ לטייל בהן בשעות הלילה, עם עששיות שמאירות את הקירות החצובים ובורות המים במקום.
 
סדרת המערות המיוחדות הללו תדגים לכם ולבני משפחתכם את אורח החיים הקדום והפשוט מהתקופה ההלניסטית, שבו אנשים בנו לעצמם בתים מתחת לפני האדמה כדי לייצר פרנסה ולגדל את ילדיהם.
מערות המבוך

8. מחילות המסתור ח'רבת רומא, רומת אל הייב

בגליל העליון, ליד הכפר הבדואי רומת אל-הייב, מצויה ח'רבת רומא, חורבת כפר מתקופת הבית השני ששימשה ככל הנראה כמקום מסתור לקראת מרד בר כוכבא. בח'רבת רומא יש מחילות מהתקופה המדוברת, אליהן תוכלו להיכנס ולהגיע למערות עם מבוכים מפוצלים שמתפרשים על פני מאות מטרים.
 
המעבר בין המחילות נעשה בזחילה, ומדי פעם תמצאו מקומות גבוהים מספיק שיאפשרו לכם לשבת בתוכם, כאשר בצדיהם שקעים מיוחדים ששימשו בעבר כמעמדים לנרות שמן. הסיור במערה מומלץ בלוויית פנסים בלבד ולא כדאי לעשות אותו לבד בגלל הזחילה הצפופה והצרה, החושך השורר במקום והעטלפים שעלולים לעוף לכיוונכם כשאתם בתוך המערה.
מחילות המסתור חורבות רומא

9. נחל מערות, הר הכרמל

במוצא נחל מערות שבהר הכרמל, נמצאות ארבע מערות קדמוניות: מערת תנור (טבון), מערת הנחל (אל – ואד), מערת גמל ומערת הגדי (סח'ול). בחפירות שונות שנעשו במקום התגלו שרידים מתקופת האדם הקדמון, שחלק מהן בנות למעלה מחצי מיליון שנים! המערה המרכזית בין הארבעה, מערת הנחל, כוללת שרידים כמו בתי אבן ובתי קברות מהתקופה הנאטופית, שהייתה מכרעת והיוותה שלב חשוב בהתקדמות לאורח חיים חקלאי. כאשר תיכנסו למערה, תגיעו לפתחו של מסדרון שאורכו כ-70 מטרים ושבקצהו מיצג אור-קולי מיוחד, שמדגים כיצד חי האדם הקדמון במקום הזה - אטרקציה שמרתקת ילדים ומבוגרים כאחד.
נחל מערות
טיולים ברחבי הארץ הם תמיד מהנים, אך אם אתם רוצים לעשות טיול מיוחד רדו מתחת לפני הקרקע ותחקרו מערות, קברים וחללים מיוחדים ששימשו עמים רבים במהלך ההיסטוריה של ישראל. כך תוכלו להכיר צדדים נוספים של מדינתנו, אשר אולי לא הייתם מודעים לקיומם.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.