print header

6 דתות מרתקות מרחבי העולם

יש מעט מאוד כוחות בעולם המשתווים לעוצמה של האמונה והדת, ועל אף שלרוב הדתות בעולם יש מאפיינים משותפים של הגדרה ועקרונות, יש כמה שהן יוצאות דופן ואפופות מסתורין. בואו ונצא למסע מסביב לעולם כד ללמוד על כמה מהדתות שמעולם לא הכרתם באמת.

 

אחמדים

התנועה האחמדית היא פלג מוסלמי שהחל את דרכו בהודו במאה ה-19, וממשיך להתקיים עד היום. האחמדים נפוצים במדינות רבות כולל ישראל, בעיקר בשכונת כבאביר שבחיפה. עיקרי האמונה של האחמדים עוסקים בנאורות, בשלום ובאהבה לאחר. התורה האחמדית שוללת לחלוטין אלימות במסגרת הג'יהאד וכחלק ממאמצי קירוב הלבבות של בני הקהילה הם תרגמו את הקוראן ליותר מ-100 שפות, ובהן אפילו יידיש.

סמל התנועה האחמדית

 

דת מוזרה
שכונת כבאביר בחיפה - Hanay

 

לפי האמונה האחמדית, ישו לא נצלב ולא עלה לשמיים לשבת לצד האל. הם מאמינים שהוא הורד מן הצלב על ידי תלמידיו, עבר להודו, ושם מת בשיבה טובה בגיל 120 בעיר סרינגר. בניגוד לתפיסה האיסלמית המקובלת, לפיה מוחמד הוא "חותם הנביאים", האחמדים מאמינים שלאחר מותו לא חדלה הנבואה והיא עברה לע'ולאם אחמד, מייסד הדת, ולתלמידיו אחריו.

חברי הקהילה האחמדית בקנדה

 

סיינטולוגיה

ארגון הסיינטולוגיה החל את דרכו בשנת 1950 בספר שפרסם ל' רון האברד על שיטות טיפול פסיכולוגיות חדשות ותיאוריות למוצא האדם. אף שבארץ ישראל הסיינטולוגיה מוגדרת ככת, בהרבה מקומות אחרים היא הוכרה כדת ומפורסמת בעיקר בשל שלל כוכבי הקולנוע החברים בה. הסיינטולוגיה היא דת טכנולוגית-חוצנית המאמינה בשמונה דחפים (דינמיקות) המאפיינים כל אדם, בשיפור עצמי, ובהשפעות קוסמיות של חייזרים קדומים על בני האדם וכדור הארץ.

דת מוזרה
מרכז הסיינטולוגיה בלוס  אנג'לס - PictorialEvidence

 

"כנסיית" סיינטולוגיה מעוטרת בסמלי הדת על הרצפה, שני צידי הבמה והפודיום

 

על פי הסיינטולוגיה, יש 8 רמות מודעות לנפש וניתן לעלות ברמות ולחקור את הקשר של המטופל לחיים חוצניים באמצעות טיפול. הטיפולים כוללים שימוש במכשיר מדידה בשם E-Meter, מד זרם חשמלי שמודד את השדה הסטטי ו"המצב החשמלי" של המטופל. ביקורת רבה מופנת כלפי העובדה שבטיפולים הללו המטופל מתבקש לחזור שוב ושוב על סיפור חייו ועל החוויות הקשות ביותר שלו, עד למצב של כהות חושים ואפטיות. הטיפול כרוך בתשלום, שהוא מקור ההכנסה העיקרי של הכנסייה.

מכשיר המדידה החשמלי שמשמש את המטפלים הסיינטולוגים ונחשב לקדוש בעניהם

 

יזידים

הדת היזידית היא בת למעלה מאלף שנה ומשערים שמקורותיה בדתות פרסיות קדומות שהתפתחו במהלך השנים, והפכו לדת עצמאית ונפרדת. שני המוטיבים המרכזיים בדת היזידית הם חשיבות הטוהרה הדתית והאמונה בגלגול נשמות. הדת היזידית היא נוקשה ובדלנית מאוד, עד לכך שאפילו שהייה ממושכת עם מי שאינם יזידים נחשבת לחטא מטמא. בני הדת היזידית הם כורדים, ורובם מתגוררים בארמניה ובעירק, שם הם נחשבים למיעוט מנודה ונרדפים על ידי מוסלמים קיצוניים.

משפחות יזידיות נמלטות מרדיפה על גבול עירק

 

היזידים סבורים שהאל יצר את העולם וכעת הוא בהשגחתם של שבעה מלאכים הקרויים "הפט סיר" (שבעת המסתוריים) שבצלמם נברא האדם. המלאכים יצרו את האדם במצוות האל שהפיח בהם רוח חיים, ולאחר מכן ציווה על המלאכים להשתחוות בפני האדם ולשרת אותו. כל המלאכים צייתו פרט למלאך הראשון שנברא, טאוס, שסירב להשתחוות היות והוא נוצר מאורו של האל. למרות חוסר הציות הזה, האל הפך את טאוס לסגנו ולראש כל המלאכים. היזידים מאמינים כי טאוס הוא נציגו של האל בעולם, והוא מגיע לעולם שלנו ביום רביעי הראשון של חודש ניסן, הנחגג כראש השנה היזידי.

הצצה נדירה למפגש דתי של הקהילה היזידית בעירק

 

ילדים יזידיים בלבוש מסורתי

 

אנבפטיזם

האנבפטיסטים הם חברי תנועה נוצרית רדיקלית הטוענת כי אין כל משמעות לטקס הטבילה שכל נוצרי עובר בילדותו, שכן התינוק אינו במצב להביע דעה. במקום זאת, מאמיני הדת הזו נוהגים לבצע טקס הטבלה כאשר אדם מגיע לבגרות, ומסוגל להחליט האם הוא מקבל על עצמו את הדת. הזרם החזק והמוכר ביותר של האנבפטיזם הוא אנשי כת ה"אמיש", שהיגרו לארצות הברית לאחר שנרדפו בגרמניה ובשווייץ.

דת מוזרה
חקלאים אמישים - Howcheng

 

עקרונות האמיש מבוססים על הפרדה מן העולם החיצוני, הימנעות משימוש בטכנולוגיה והסתגרות בתוך הקהילה והמשפחה. טקס המעבר, 'הרומשפרינגה', מתרחש כאשר הילדים בני 14-16 ובמהלכו הם משוחררים מחוקי הכנסייה והחברה, עד להחלטה אם הם חוזרים לדת או נוטשים אותה. בגלל הנידוי מהעולם החיצוני, והנצרות בפרט, מרבית האנבפטיסטים הם חקלאים ועובדי אדמה שחיים בקהילות מבודדות. הם מאמינים ששמירה על המנהגים והלבוש שלהם תשמור עליהם מאוחדים ותגן עליהם מפיתויים חיצוניים.

משפחה אנבפטיסטית בדרך לתפילת בוקר ביום ראשון

 

בקהילות האמיש ממעיטים בקבלת עזרה מבחוץ ולכם כולם עוזרים לכולם

 

עדי ה'

הארגון המשיחי הזה קם בארצות הברית בסוף המאה ה-19 והתנער מקשריו אל הנצרות כשדחה את האמונה בשילוש הקדוש (האב, הבן ורוח הקודש), והחליפו באמונה ב-ה' ובישו בלבד. אמונתם של העדים היא שיש לפרסם בעולם את שמו המפורש של האל, ושהגייתו למעשה מקרבת אותו אל האדם. ברחבי העולם קיימים כ-8 מליון מאמינים בדת זו, למרות הדעות הקיצוניות ואורח החיים הנוקשה של התנועה, כולל קהילה קטנה בישראל.

ספרון הסברה של עדי ה' עם סמל הדת (הצלב והכתר) בפינה השמאלית העליונה

 

דת מוזרה
מרכז עדי ה' בניו-יורק, "מגדל השמירה" - Fiorellino

 

העדים פועלים באופן מתמיד לגיוס מאמינים נוספים, בעיקר על ידי ביקור בבתים באופן אקראי והפצת תורתם באמצעות חוברות וספרונים. הראשונים שקיבלו את בשורתם של עדי ה' בארץ ישראל היו דווקא ערבים נוצרים ומוסלמים, וב-1920 נוסדה קהילתם הראשונה בעיר רמאללה. ככל שהשנים עברו, עלו לישראל יהודים שנחשפו לארגון בארצות מוצאם, ולאחר הגירתם המשיכו לקיים את דתם החדשה. כחלק ממצוות הדת שלהם, עדי ה' מסרבים להתגייס לצבא, אינם מקבלים עירויי דם, אינם מציינים ימי הולדת ולא מציינים אף חג דתי.

במה במפגש דתי של עדי ה', בלי שום סמלים דתיים אלא רק ציטוט הקורא להתנחם בשמו של ה'

 

הבהאים

הדת הבהאית היא דת מונותאיסטית שמוצאה באסלאם השיעי, אך היא אינה מוגדרת כזרם בתוכו. ישנן שתי דמויות מרכזיות אשר על תורתם נשענת הדת: הראשונה היא עלי מוחמד, סוחר שהכריז על עצמו כהתגלמותו החדשה של האל בשנת 1844 ולקח את התואר "באב". השנייה היא הנביא בהאא אוללה שביטל רבים מעיקרי אמונתו של הבאב, ובנה על גבם דת חדשה בעלת אופי אוניברסלי ופציפיסטי יותר, שהיא הדת הבהאית המוכרת כיום.

העתק של איור קדום המתאר את תנוחות התפילה של הדת הבהאית

 

עיקרי אמונתם של הבהאים נוגעים לאחדות מושג האלוהות, אחדות המין האנושי, חיפוש אחר האמת, התנדבות, שיוויון בין גברים ונשים, שלילת דעות קדומות, איסור על נשיאת נשק ועוד. כיום יש למעלה מ-8 מיליון מאמינים בדת הבהאית ברחבי העולם. הקהילה הבהאית הגדולה ביותר ממוקמת בהודו ומונה 2.2 מיליון בהאים, הבאה אחריה היא איראן עם קהילה של 350,000 וארצות הברית, עם 150,000. הקהילה בארץ נחשבת לקטנה יחסית, אבל המקדש בחיפה הוא המקום השני בקדושתו לדת ובתוכו שמורים שרידיו של עלי מוחמד.

מרכז הבהאים בחיפה

 

תגליף עם שמו הנסתר והגדול ביותר של האל על פי הבהאים, באהא
מקור: אפרים רוקח
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.