print header

מהפיכת התלת מימד

במהלך השנה האחרונה התחלנו לשמוע יותר ויותר על טכנולוגיית הטלויזיה התלת מימדית, אשר התפתחה במהירות מדהימה, ונראה כי באותה המהירות, היא גם הפכה להיות מוצר הדגל שלה כל חברות האלקטרוניקה. יש פוטנציאל לצמיחה אדירה בשוק הטלוויזיות התלת מימדיות, והפוטנציאל הזה גדל בהתאמה לזמינות החומרים התלת-מימדיים, כמו ערוצי תלת מימד (בעיקר בארה"ב), או נגן בלו-ריי בשלושה מימדים.
בנוסף, נראה כאילו כל סרט אקשן חדש שיוצא, מוציא גם גרסה תלת מימדית; סרטים כמו אוואטר, עליסה בארץ הפלאות, הארי פוטר האחרון, רובוטריקים ועוד ועוד.

תופתעו לשמוע שהטכנולוגיה שמאפשרת את הסרטים הללו, קיימת כבר עשורים רבים. הסרט התלת מימדי הראשון יצא בשנת  1922, והשתמש בטכנולוגיה הישנה ביותר - תמונות אנאלגיפית, בכדי ליצור סטריאוסקופיה.

בכדי להבין מהם המושגים הללו, עלינו להבין כיצד העיניים שלנו עובדות בחיי היום-יום, משום שהעיניים שלנו, כלומר, המוח שלנו, רואה בשלושה מימדים במשך 24 שעות ביממה. לאדם הנורמלי, עיניים המרוחקות זו מזו מספר סנטימטרים, כך שכאשר אנו מסתכלים באובייקט כלשהו, העיניים שלנו שולחות את המידע הויזואלי למוח משתי זוויות מבט שונות במקצת. המוח שלנו מפרש את המידע, ומשלב את שתי התמונות בכדי ליצור תמונת עומק, ובכך לראות תמונה אחת תלת מימדית.

סטריאוסקופיה, בהתחלה, עירבה רעיון של לקיחת תמונה אחת, והוספת שתי שכבות תמונה עם זוויות מבט שונות במקצת. שכבה אחת היתה צבועה באדום והשניה בכחול. כאשר הקהל צפה בסרט תלת מימדי, הוא היה חובש משקפי תלת מימד מנייר עם עדשה אחת כחולה ועדשה אחת אדומה. כל עדשה הייתה מסננת את השכבה באותו הצבע, ובכך 'הערימה' על המוח בכך שמחצה את שתי התמונות יחד ויצרה תמונה תלת מימדית. אך היתה בעיה עם התמונות הללו, משום שהם שינו את הצבע של הסרטים ולאחר צפיה מועטה, הם גרמו לצופים כאב ראש או בחילה. זו הסיבה שבשנות ה-80, לאחר פופולאריות קצרה, הפסיקו לעשות במשקפיים הללו שימוש, עד שנוצרו משקפי התלת-מימד המקוטבים, שאיתם אנו רואים בקולנוע היום.

משקפי תלת מימד מקוטבים, פועלים בדרך דומה למשקפי התלת מימד הישנים מנייר, אך במקום לעשות שימוש בשכבות צבע בשביל ליצור תמונה אנאלגיפית, השכבות משתמשות בשני קיטובים שונים. כל עדשה נותנת רק לשכבה אחת להגיע לעין, כך שהמוח מסוגל עדיין לשלב את התמונות יחד וליצור אפקט סטריאוסקופי, והפעם - בצבע מלא!

כשיצרני הטלוויזיות הגדולים הבינו שהקהל העולמי חושק בעוד תכנים בשלושה מימדים, הם אצו לפתח טלוויזיות תלת מימדיות. אך במעבר מהקולנוע למסך הביתי, הם נתקלו במהירות בבעיה. בקולנוע, אנו עושים שימוש במספר מקרנים בשביל לשלוח שני מסרים שונים לעיניים. אך בטלוויזיה הביתית, הדבר לא אפשרי.

לשם כך פיתחו עתה משקפי צמצם LCD, אשר עובדים לפי מערכת הנקראת 'טכנולוגיה אקטיבית'. משקפי הצמצם האקטיביים, עובדים על ידי כך שהם חוסמים את הראיה בכל עין יחד עם קצב רענון המסך. זאת אומרת שטלוויזיות תלת מימד שעושות שימוש בטכנולוגיה זו, יראו תמונות מתחלפות עם זוויות מבט שונות במקצת, במהירות גבוהה. המשקפיים יכהו כל עדשה יחד עם התמונות המתחלפות, כך שהעיניים עדיין יראו בכל פעם תמונה אחרת, אך בגלל המהירות הגבוהה, המוח שוב 'נופל בפח', ומשלב את שתי התמונות לתמונה תלת מימדית אחת.

טכנולוגיה זו עובדת באותה צורה כמו המשקפיים, אך לוקחת את הרעיון לרמה גבוהה יותר בכך שהיא פשוט חוסמת את העדשות לפי קצב הרענון של הטלוויזיה. לפיכך, המשקפיים מסוגלים להציע תמונה תלת מימדית חדה בהרבה מהשיטות האחרות. רוב הטלוויזיות שיוצאות כרגע יעשו שימוש במשקפי צמצם LCD.

לעומת זאת, יש מספר קטן ומצומצם של טלווזיות תלת מימד בשוק שמתגאות בכך שהן מציעות תמונות תלת מימד, ללא השימוש במשקפיים מטרידים. הדבר אפשרי בזכות טכנולוגיה חדישה הנקראת המחסום הפארלקסי, אשר עובד בצורה מאוד דומה למשקפיים המקוטבים. המסך בעצם בנוי ממבוך ענק של חורים בזוויות שונות, אשר מנתבים אורות בזוויות שונות, כך שהן נשלחות היישר לעין המתבונן, ובכך נראה כי התמונות 'קופצות' מן המסך.

הבעיה היא שברוב הטלוויזיות הללו, אי אפשר לכבות את תלת המימד, וזאת למרות שזווית הצפיה היא קטנה מאוד, וחייבים לשבת ממש מול הטלוויזיה בשביל שזה יעבוד.  אפשר לפתור את הבעיה עם השימוש במסך כפול, עם שתי שכבות של LCD, הראשונה רגילה והשנייה עם המחסום הפארלקסי, כך שאפשר לכבות את שהכבה הפארלקסית בכל עת ולעבור לטלוויזיה רגילה.

כמובן, יש גם הרבה הבדלים בין הטלוויזיות התלת מימדיות היום, אם הן משתמשות ב-LCD, LED או פלזמה. בימינו, יוצאים אף פלאפונים ומחשבי לוחית עם מסכים תלת מימדיים, העושים שימוש במחסום הפארלקסי, לדוגמא - HTC EVO. חברת LG מתכננת לצאת לשוק בישראל בקרוב עם פלאפון תלת מימדי משלה.

 

עתה, כשמהפכת התלת מימד נמצאת בעיצומה, אפשר להיות בטוחים שאנו נמצאים רק בתחילת החדשנות, ושעוד נראה דברים מופלאים רבים בתחום זה. חברות רבות כבר שוקדות על פיתוח טלוויזיות הולוגרפיות, אשר יקרינו את התוכן שלהן ישר לחלל האוויר, בלי צורך בטכנולוגיית תלת מימד או משקפיים.

 


 
 

מקור: עופר קליין
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.