print header

דיקטטורים מטורפים

האם באמת ישראל היא מקום כל כך נורא לחיות בו? האם המנהיגות שלנו אכזרית באופן חסר תקדים? האם כוחם של הפוליטיקאים השחית אותם? האם ככה נראית דמוקרטיה? ואם זו דמוקרטיה אז כבר עדיף דיקטטורה, לא?  אז זהו, שלא!

לשם הפרופורציה, קבלו 10 דיקטטורים מודרניים ומטורפים, שלא הייתם רוצים שיעמדו בראש המדינה שלכם...
 

Kim Jong-Il

דיקטטורים מודרניים

קים ג'ונג השני סיפח לעצמו את השלטון בצפון קוריאה ב-1998 כאשר אביו, קים סונג נפטר. הוא נהג לשבח את עצמו כבורא עולם. את עצמו ואת אביו. הוא טוען כי צפון קוריאה היא המדינה הדמוקרטית ביותר, המכובדת והחופשית ביותר על פני כדור הארץ. הוא טוען כי המציא את ההמבורגר וכי הוא שחקן הגולף הגדול ביותר בהיסטוריה. הוא בנה עיר ממש על הגבול בין צפון ודרום קוריאה כדי להערים על תושבי דרום קוריאה לבצע בלי ידיעתם עריקה. מכיוון שכעס על גובהו, הוא ביקש לסלק מבירת צפון קוריאה אנשים נמוכים. הוא דרש שבבתי ספר יחנכו את הילדים להאמין כי הוא מעולם לא עושה את צרכיו. הוא חטף שני במאים מדרום קוריאה כדי לעודד את תעשיית הקולנוע בצפון קוריאה לעשות גירסא מחודשת (וקומוניסטית) לסרט גודזילה. לדבריו, צפון קוריאה היא גן עדן עלי אדמות, שאין בה עוני וכולם חיים בה באושר.

 

Francisco Macias Nguema

דיקטטורים מודרניים

פרנסיסקו מסיאס נגואמה כיהן כנשיא גינאה בין השנים 1968-1979 וסיים את כהונתו אחרי שאחיינו, תיאודורו אוביאנג נגואמה, הדיח אותו מתפקידו והוא משמש כנשיא הנוכחי. פרנסיסקו סגר בתי חולים במדינה לטובת שושלת הרופאים האלילים שהייתה במשפחתו. הוא אסר על המילה "רוחני" וכן אסר על דיג. הוא שינה את הסיסמה הלאומית וקבע שתהיה "אין אלוהים מלבד מסיאס נגואמה". הוא הרג את ראש הבנק הלאומי והסתיר את כל הכסף בביתו. בערב חג המולד של שנת 1975 הוא הורה להרוג 150 ממתנגדי המשטר באצטדיון פוטבול לצלילי השיר "אלה היו הימים". בסופו של דבר הוא הוצא להורג על ידי כיתת יורים, שירתה בו 101 פעמים. אחיינו שהשתלט על השלטון במקומו, אומנם פחות מטורף ממנו, אך רע באותה המידה.

 
Francois Duvalier
 
דיקטטורים מודרניים

פרנסואה "Papa Doc" דיוליה, כיהן "כנשיא לכל החיים" של מדינת האיטי בין השנים 1957-1971. בעבר כשחטף התקף לב, הוא מינה את קלמנט בארבוט, מנהיג המליציה לבטיחות לאומית 'מקוטס מקוט', להיות ממלא המקום שלו. אך לאחר שהתאושש, האשים אותו שניסה לתפוס לו את השלטון. כאשר בארבוט ניסה להתנגד להאשמות וברח, פרנסואה פצח בחיפוש מאסיבי אחריו, וכאשר לא נמצא, התחיל להאמין כי הפך לכלב שחור. לכן הורה להרוג את כל הכלבים השחורים בהאיטי. בסופו של דבר, כאשר בארבוט נלכד הוא הוצא להורג וראשו נשמר לצורכי טקסי וודו שפרנסואה נהג לערוך. פעם אפילו טען כי באמצעות טקס הוודו הוא הורה ללי הארווי אסוולד לירות בקנדי. בשנת 1961 הוא הכריז על בחירות וקיבל 100% מהקולות. הוא הכריח את תושבי האיטי לדקלם בכל יום את התפילה הבאה: "דוק שלנו, שמולך בארמון הנשיאות לכל החיים המקודש על ידי שמו ועל ידי הדורות בהווה ובעתיד... תן לנו היום האיטי חדשה וסלח לנו, אך לא לאלה האנטי-פטריוטים שיורקים בכל יום על המדינה שלנו..."  לבסוף הוא נפטר בשנת 1971 והוחלף על ידי בנו, ז'אן קלוד דיוליה, שכונה גם "בייבי דוק".

 

Yahya Jammeh

דיקטטורים מודרניים

יחיא מכהן כדיקטטור גמביה מאז 1994 והוא טוען כי יש לו כוחות מיסטיים. במצע הפוליטי שלו הוא פירט כי כוונותיו לנהל בגמביה משטר "נוקשה יותר מבאירן".  התואר הרשמי שלו הוא "הוד השייח הפרופסור ד"ר יחיא עבדול-עזיז ג'מוס ג'אנקנג ג'מאה נאסירו דין". הוא טוען כי גילה את התרופה לאיידס וכי בעבר גמביה הייתה המדינה הגדולה ביותר באפריקה. לדבריו, "הארץ הזאת היא אחת המדינות העתיקות הגדולות ביותר באפריקה שצומצמה לנחש קטן על ידי האימפריה הבריטית שמכרה את כל האדמות שלנו לצרפתים".

 

Idi Amin

דיקטטורים מודרניים

אידי אמין דאדא היה הדיקטטור של אוגנדה בין השנים 1971-1979. הוא הורה להרוג את כל מי שהתנגד למשטר שלו ומצא דרכים יצירתיות לעשות זאת, כמו למשל להאכיל את תניני המחמד שלו במתנגדים. הוא העניק לעצמו תארים שונים כמו "כובש האימפריה הבריטית", "הנשיא לכל החיים" ואף התיימר להיות מלך סקוטלנד וככל הנראה כתב מכתבי אהבה למלכה אליזבת. הוא אסר את כל האסייתים שהתגוררו באוגנדה רק משום שבת למשפחה אסייתית מכובדת, סירבה להתחתן איתו. לאחר שהודח מתפקידו הוא ברח ללוב ואז לערב הסעודית, שם נפטר ב-2003.
 

Mobutu Sese Seko

דיקטטורים מודרניים

מובוטו ססה-סקו היה נשיא זאיר (היום, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו), במשך 32 שנים, בין 1965-1997. הוא הוציא חוק האוסר לטלוויזיה בזאיר להזכיר אף אחד מלבדו, אסר על הדפסת כובעים שאינם נושאים את תמונתו וציווה על מהדורת החדשות בכל ערב להיפתח עם הדמייה שלו יורד מהשמיים. הוא בחר לעצמו שמות רבים כולל "הלוחם הכל-יכול אשר בגלל הסיבולת שלו והרצון שלו לנצח, הוא יעבור מתחרות לתחרות וישאיר מאחוריו אש". הוא כלא את כל מי שלא נשא שם אפריקאי. הוא הודח ב-16 במאי 1997 ונפטר מספר חודשים לאחר מכן ב-7 בספטמבר בשל סרטן הערמונית.

 

Muammar Qaddafi

דיקטטורים מודרניים

אומנם זה לא חדש שמועמר קדאפי נחשב לאחד הדיקטטורים האיומים ביותר בתקופה המודרנית, אך רובינו הפכנו מודעים לעובדה זו רק לאחרונה עם נסיון ההפיכה האזרחית. מסתבר שהטירוף שלו הולך הרבה אחורה. הוא עלה לשלטון בשנת 1969 ואחרי שלוש שנים שכיהן כ'ראש ממשלה', הוא החליט לשנות את התואר ל'האח המנהיג ומדריך המהפכה'. כל שומרי הראש שלו הן נשים בתולות והוא טוען כי הוא מנהל את לוב באמצעות דמוקרטיה ישירה. שלא כמו מנהיגים אחרים, יש לו חוש אופנה משונה, כך למשל הוא דואג לשלב לבוש מסורתי עם משקפיים אופנתיות. פעם, אסר את כל האיטלקים בלוב כנקמה על כך שבעבר לוב הייתה קולוניה של איטליה וטען בנאום שנשא באיטלקית בפני נשים, כי אירופה צריכה לשלם לו 5 מיליארד יורו. באופן מוזר, הוא מתעב את שוויץ ואף שלח מכתב מפורט לאו"ם שמסביר מדוע צריך להעלים את המדינה. עם כבר יחסיו עם האו"ם, הרי שבאחד מנאומיו שנשא בועידת האו"ם, הוא הביע את תמיכתו בפיראטים הסומלים. הוא מאשים את ישראל ברצח קנדי, טוען שהצליח לכבוש את ארה"ב ומכנה את ברק אובאמה "הבן שלי".

 
Nicolae Ceausescu
דיקטטורים מודרניים

ניקולס צ'אושסקו, היה המזכיר הכללי של המפלגה הקומוניסטית ברומניה בין השנים 1965-1989. במהלך כהונתו הוא הכין לעצמו שרביט וכינה את עצמו 'גאון הקרפטים'. לא רק שניחן בשיגעון גדלות, אלא שדרש שיתייחסו גם אל משפחתו באותה הסגידה -  על אף שאשתו הייתה על גבול האנאלפביתיות הוא דרש שתתקבל לאקדמיה למדעים בניו-יורק ולמכון המלכותי לכימיה, כמו כן הורה לכל המדענים ברומניה לכלול את שמה במחקר שלהם. בנוסף, הוא טען כי בנו פירסם סידרת ספרים על פיזיקה גרעינית. במהלך כהונתו, הוא בנה ארמון ענק שהיום רק 30% ממנו משמשים את חברי הפרלמנט. כהונתו באה אל קיצה כאשר מהפכנים הדיחו אותו באכזריות.

 
Saparmurat Niyazov
דיקטטורים מודרניים

ספרמורט ניאזוב היה "הנשיא לכל החיים" של טורקמניסטן בין השנים 1990-2006. הוא מפורסם בזכות ההוראה שלו לקרוא לחודשי השנה על שמו, על שם משפחתו ועל שם ספריו. כמו כן, במהלך כהונתו הוא הורה לקרוא ללחם על שם אימו ובנה טירה גדולה מקרח באמצע המדינה המדברית. הוא אסר להשתמש באיפור ולהרכיב שיני זהב בקונצרטים. על כל מטבע במדינה מוטבעת תמונה שלו והוא דרש שלספרו יינתן מעמד זהה כמו לקוראן האיסלאמי. לכן כל העובדים במדינה, כמו גם כל מי שרוצה להוציא רישיון נהיגה, חייב לשנן את ספרו ולדעת אותו בעל פה.

 
Rafael Trujillo
דיקטטורים מודרניים
רפאל טרוחיו (Truijillo) היה הדיקטטור של הרפובליקה הדומיניקנית בין השנים 1930-1938 ושוב, בין השנים 1942-1952. הוא היה אחד מהדיקטטורים שחשבו את עצמם לאלוהים. פשוטו כמשמעו. הוא הורה להציב בכנסיות שלט עליו נכתב: "אלוהים בשמיים, טרוחיו על פני האדמה". הוא אירגן אירוע בקנה מידה של 30,000,000 דולר שנקרא "יריד השלום והאחווה של העולם החופשי" ובו הוא הכתיר את בתו למלכה. את
בנו בן ה-3 הוא מינה באותו המעמד לקולנל. טרוחיו ניסה להפעיל קשרים כדי שאשתו תיזכה בפרס נובל לספרות, על אף שבפועל היא כלל לא ידעה לקרוא או לכתוב. הוא
הוציא חוק לפיו על כל לוחיות הרישוי במדינה יהיה כתוב "ויוה טרוחיו" ובסוף מינה את בנו (שהיה עדיין מאוד צעיר) לגנרל. הוא נהרג בשנת 1961 על ידי קבוצה של 11 גברים ומשפחתו סולקה מהמדינה.
 

אנחנו הישראלים, יודעים להאשים את המנהיגות הפוליטית שלנו בשחיתות, אכזריות, חוסר רגישות ורדיפת בצע, ולא בכדי, חלק מהאשמות מוצדקות בהחלט. אך כאשר משווים את הפוליטיקה הישראלית למשטרים פוליטיים בעולם, דיקטטורות איומות ועריצים שמושלים ביד ברזל, הרי שפתאום ישראל מצטיירת כמקום דווקא נחמד וסימפטי לחיות בו - והקוטג'... תנאי השכר הנמוכים... ואפילו פרשת ביבי-טורס... פתאום הכול מתגמד, הכול נסבל.

 

מילה תרגומים - שירותי תרגום

מקור: מנור שדה-חיל
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.