print header

10 תעלומות מפורסמות

"כל אדם, ללא יוצא מן הכלל, נושא בחובו מסתורין לא מודע" (ז'וליאן גרין)
לפניכם עשר מהתעלומות המפורסמות והבלתי פתורות של ימינו...


 

תכריכי טורינו

תעלומות מסתוריות שטרם התגלו

תכריך טורינו הוא בד פשתן ועליו תמונה של אדם שמת בייסורים, כנראה בצליבה. רוב הקתולים מחשיבים את הבד כזה שכיסה את ישו לאחר מותו ואת התמונה כאינדיקציה להתעוררות שלו חזרה לחיים. התכריך מוחזק היום בקתדרלה של יוחנן המטביל בטורינו, איטליה. למרות מחקרים מדעיים רבים שנערכו, אף אחד עוד לא הצליח להסביר כיצד התמונה הוטבעה על הבד ולמרות ניסיונות רבים גם לא הצליחו מעולם לשכפל את זה. בדיקות פחמן רדיואקטיבי שהתבצעו הראו כי הבד הוא מתקופת ימי הביניים, אך המאמינים האדוקים אומרים שזו טעות וכי הבד ישן הרבה יותר ודמותו של ישו מוטבעת עליו. כך או כך, סביב התכריכים מתקיים וויכוח בן מאות שנים בין מדענים, הסיטוריונים ומאמינים באשר לצורה, לזמן ולמקום שבה נוצרה הדמות.

 

מרי סלסט

תעלומות מסתוריות שטרם התגלו

האוניה 'מרי סלסט' הושקה בנובה סקוטיה בשנת 1860. שמה המקורי היה "אמזון".
גובהה היה 103 רגל ומשקלה 280 טון. כאשר עוד הייתה 'אמזון', ב-10 השנים הראשונות, היא הייתה מעורבת במספר תאונות בים ועברה מספר בעלים, בסופו של דבר היא נמכרה במכירה פומבית בניו יורק בסך של 3,000 דולר, ולאחר תיקונים רחבים היא הועמדה מחדש תחת השם האמריקאי 'מרי סלסט'.
הקפטן החדש של 'מרי סלסט' היה בניג'ימין בריגס. ב-7 בנובמבר 1872 בריגס הפליג יחד עם אשתו, בתו ו-8 אנשי צוות לעבר גנואה, איטליה כדי להעביר להם כ-1,700 חביות של אלכוהול אמריקאי משובח. במהלך השיט הספינה כנראה טבעה וכל האנשים שעליה נעלמו ולא נראו שוב. היא נמצאה כעבור זמן מה, צפה באיזור מיצרי גיברלטר. לא היו עליה סימני מאבק וכל המסמכים, מלבד יומנו של הקפטן, נעלמו.

בתחילת 1873 דווח כי שתי סירות הצלה עגנו בספרד, אחת עם גופה ודגל אמריקאי והשנייה עם 5 גופות. היום, סבורים כי אלה גופות הנוסעים של 'מרי סלסט', אך לא בוצעו בדיקות באותה התקופה והיום לא ניתן לאתר עוד את הגופות.

 

זמזום טאוס

תעלומות מסתוריות שטרם התגלו

זמזום טאוס הוא קול נמוך ודק שנשמע במספר מקומות ברחבי העולם, במיוחד בארה"ב, בריטניה וצפון אירופה. הזמזום נשמע בדרך כלל רק בסביבות שקטות, יש המתארים זאת כמנוע דיזל מרוחק. מאז שהוכח על ידי מיקרופונים ואנטנות כי הצליל אכן קיים, חוקרים מחפשים למצוא את מקור הרעש, אך הוא נותר בגדר תעלומה.

בשנת 1997, קבוצה של מדענים נשלחה בשירות הקונגרס האמריקאי לעיירה טאוס בניו מקסיקו כדי לבחון רעש מוזר של תדר נמוך, שהתושבים תיארו כמו זמזום.
מקור הרעש טרם התגלה...

 

הרוזן דה סן ז'רמן

תעלומות מסתוריות שטרם התגלו

הרוזן סן ז'רמן נפטר לכאורה ב-27 בפברואר 1784. הוא נחשב לאחד הממציאים, המדענים, ההרפתקנים, הכנרים, המלחינים והאלכימאים המוכשרים בזמנו. עוד בחייו הוא זכה לכינוי "הקוסם" ועטה ארשת מסתורית וג'נטלמנית. ככזה, הוא גם נעלם באורח פלא ולא הותיר אחריו עקבות.

מאז מותו, ארגונים שונים אימצו את הנסתר בו כמודל לחיקוי או אפילו כמו אלוהות רבת עוצמה. עד היום, ניתן לשמוע אנשים שטוענים שהם הגלגול של הרוזן סן ז'רמן...

 

כתב העת ווייניץ'

תעלומות מסתוריות שטרם התגלו

כתב העת ווייניץ' הוא מסמך מימי הביניים שנכתב בכתב לא ידוע ובשפה לא מוכרת. במשך למעלה מ-100 שנים, אנשים ניסו לפענח את הקידוד, אך ללא תועלת. הרושם הכללי שניתן על ידי מקורבים הוא שמדובר בכיתוב המתייחס לנושאים ברפואה המודרנית של ימי הביניים או אפילו מוקדם יותר. עם זאת, עדיין נותרו פרטים תמוהים לגבי האיורים שבכתב העת. האיורים מרמזים כי בספר יש שישה חלקים:
צמחים, אסטרונומיה, ביולוגיה, קוסמולוגיה, תרופות ומתכונים.

 

ג'ק המרטש

תעלומות מסתוריות שטרם התגלו

במחצית השניה של 1888, החלה סידרה של רציחות במזרח לונדון, בעיקר באזור וייטצ'אפל. השם 'ג'ק המרטש' נלקח ממכתב שנשלח בזמנו לאחד העיתונים, על ידי אדם שטען שהוא הרוצח. הקורבנות היו בדרך כלל זונות, שגופן הושחת וצווארן רוטש. במקרים מסוימים הגופות התגלו דקות לאחר הרצח ובכל זאת, ג'ק לא היה בזירה ולא השאיר אחריו עקיבות. למשטרה באותם הימים הייתה רשימת חשודים ענפה, אך מעולם לא נמצאו מספיק ראיות כדי להביא לכדי הרשעה. בעידן המודרני חלו ספוקלציות לפיהן הנסיך אלברט ויקטור היה הרוצח, אך זה מעולם לא הוכח. זהותו של ג'ק המרטש נותרה בגדר תעלומה...

 

משולש ברמודה

תעלומות מסתוריות שטרם התגלו

משולש ברמודה הוא אזור מים בצפון האוקיינוס האטלנטי שבו נרשם מספר גדול של מטוסים וספינות שנעלמו בנסיבות מסתוריות. במהלך השנים הושמעו הסברים שונים על סיבות ההיעלמות, ביניהן מזג אוויר גרוע, חטיפה על ידי חייזרים ובליעה על ידי חור שחור אל מערכת זמן המנוגדת לחוקי הפיזיקה.

אומנם קיים תיעוד משמעותי שמראה כי ההסברים הללו מוגזמים, אך טרם נמצא הסבר חלופי רציונאלי יותר.

 

הגברת בבושקה

תעלומות מסתוריות שטרם התגלו

במהלך ניתוח של קטעי הסרט בו נראה רצח ג'ון קנדי בשנת 1963, זוהתה אישה.
היא לבשה מעיל חום וצעיף על ראשה (הצעיף הוא הסיבה לשם 'בבושקה', כי זה מזכיר מראה של סבתא רוסית). נראה כי האישה מחזיקה משהו מול פניה, כנראה שזו מצלמה. היא מופיעה בתמונות רבות במהלך סצינת ההתנקשות. גם לאחר הירי, כאשר רוב האנשים נמלטו מהאיזור, היא נשארה במקום והמשיכה לצלם. זמן קצר לאחר מכן היא נצפתה כמתרחקת מזרחה עד רחוב אלם.

ה-FBI יצא בהצהרה פומבית וביקש מהאישה להזדהות ולהגיש להם את החומרים המצולמים, אך היא מעולם לא עשתה זאת. בשנת 1970 אישה בשם בוורלי אוליבר טענה שהיא 'בבושקה', אם כי הסיפור שלה הכיל סתירות רבות ולכן היא נחשבת רמאית. עד היום לא יודעים מי היא הייתה....

 

המפלצת מלוך נס

תעלומות מסתוריות שטרם התגלו

לוך נס הוא אגם מים מתוקים בבריטניה. במשך מאות שנים, אנשים דיווחו שראו יצור גדול חי באגם - תצפיות ראשונות נרשמו מ-565 לספירה. על אף שעבר זמן מה עד שנרשמו תצפיות נוספות (עד המאה ה-16) הרי שהתעלומה הפכה למודרנית ב-22 ביולי 1933, כאשר ג'ורג' ספייסר ואשתו ראו "צורה יוצאת דופן ביותר של בעל חיים" חוצה את הכביש מול מכוניתם. הם תיארו את היצור כבעל גוף גדול (כ-4 מטרים גובה וכ-25 מטרים רוחב), צוואר ארוך וצר (מעט עבה יותר מחדק של פיל) ואורך של  10-12 מטר נשרך למרגלות הכביש. הם לא ראו שום גפיים בגלל שהמכונית טשטשה את החלק התחתון של הייצור אך הם דיווחו כי הוא הטלטל מעבר לכביש לכיוון האגם כאשר הוא משאיר אחריו רק צמחיה שבורה. יש המשערים כי זה עשוי להיות פזיזאוריה ששרדו את תקופת הדינוזאורים ויש המשערים כי זו תעלומה בגדר אגדה...

 

ביגפוט

תעלומות מסתוריות שטרם התגלו

ביגפוט הידוע גם בתור דב, מתואר כאדם דמוי קוף אשר שכן בשטחי היער של האוקיינוס השקט על הגבול בין צפון ארה"ב לדרום-מזרח קנדה. במשך שנים התקבלו תצפיות ואף תמונות של ביגפוט, אך מעולם לא הוכח באמת כי הוא קיים.

רוב המומחים טוענים כי ביגפוט הוא אגדת פולקלור, אבל יש סופרים וחוקרים אשר מאמינים כי הסיפור יכול להיות נכון. וכמו המפלצת מלוך-נס, ביגפוט עשוי להיות שריד של זמן החיים עם הדינוזאורים. הופעתו הראשונה נרשמה סביב 1924, אך יש גם דיווחים מוקדמים יותר מתחילת המאה ה-19.

 

מילה תרגומים - שירותי תרגום

מקור: מירב אסלי
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.