print header

בעלי החיים שסללו לנו את הדרך לחלל

הידעתם? הרבה לפני שבני האדם הגיעו לחלל, נשלחו לשם בעלי חיים על מנת לראות כיצד מגיבים יצורים חיים לסביבה לא מוכרת זו. הדרך לחלל נסללה על ידי בעלי החיים. כלבים, שימפנזות, קופים וחרקים טסו מעבר לאטמוספרה שלנו כדי לבדוק את ההשפעה על אורגניזמים חיים. בעוד רוב בעלי החיים ששוגרו חזרו ללא פגע, חלקם נפגעו.

קבלו הצצה על חלק מבעלי החיים שסללו לנו את הדרך אל החלל החיצון.

העלמה בייקר
העלמה בייקר היא למעשה קוף סנאי, שרכבה על טיל בליסטי לטווח-בינוני לחלל בשנת 1959. היא שבה בשלום ונחתה שוב על כדור הארץ וזכתה בתואר (שהוא אינו נכון) "בעל החיים הראשון שהגיע לחלל".

כשמתה מאי ספיקת כליות בשנת 1984, כ-300 אנשים חלקו לה כבוד אחרון.

בעלי חיים בחלל
 

לייקה - הכלבה הראשונה בחלל
בשנת 1957 שיגרו הסובייטים את לייקה לחלל. לייקה היתה כלבה מעורבת, שנאספה מרחובות מוסקבה ואומנה עם עוד 2 כלבים. היא הונחה על סיפון הלווין ספוטניק 2 והפכה לבעל החיים הראשון שהסתובב סביב כדור הארץ.

למרבה הצער, הסובייטים לא תכננו ללייקה דרך חזרה לכדור הארץ. היא מתה כשהתא שלה התחמם יתר על המידה, ושרידיה חזרו לכדור הארץ. המקרה עורר סערה בכל העולם. כיום, אנדרטה ללייקה ושאר גיבורי החלל עומדת בסטאר סיטי, מתקן לאימון טייסי החלל ליד מוסקבה.

בעלי חיים בחלל
 

חם השימפנזה
קופים וכלבים לא היו בני כדור הארץ הראשונים בחלל. בשנת 1947, ארצות הברית שיגרה זבובי פירות לחלל, מה שהפך אותם ליצור החי הראשון שהגיע לחלל. אבל בשנת 1961, חם הפך להומיניד (בן משפחת האדם) הראשון בחלל כשחובר לטיל לטיסה תת מסלולית.

חם לבש חליפה ששמרה על טמפרטורות נוחות. במשך כל המשימה, חם תפקד בצורה מושלמת, כפי שהיה מיומן לעשות, והראה שניתן לתפקד באופן נורמלי במשך הטיסה. לאחר שנחת, הוצע לו חצי תפוח ותפוז כאות הוקרה לטיסתו ותרומתו.

בעלי חיים בחלל

לדברי נאס"א, המשימה של חם סללה את הדרך לשיגור המוצלח של האסטרונאוט האמריקאי אלן שפרד. חם פרש אחרי המשימה ההיסטורית וגר לבד בגן החיות של וושינגטון עד 1980.

חם מת בשנת 1983, ולמרות שהשלד שלו נשמר למחקר מתמשך על ידי חיל האויר האמריקאי, השרידים שלו הועברו לקבורה בהיכל התהילה הבינלאומי של החלל באלאמוגורו, ניו מקסיקו.

בעלי חיים בחלל

אינוס השימפנזה
חם לא היה השימפנזה היחידה שהשתתפה בטיסה. אינוס היה השימפנזה הראשונה שסבבה את כדור הארץ על טיל, בשנת 1961.

המשימה המוצלחת של אינוס סללה את הדרך לשיגור ג'ון גלן, שהוא האדם הראשון שסבב את כדור הארץ בחלל, בשנת 1962. אינוס שוגר לחלל ב-29 בנובמבר 1961. בעקבות קשיים טכניים של נאס"א, הם נאלצו לבטל את הטיסה ואינוס נחת בביטחה באוקיינוס השקט.

אינוס מת 11 חודשים מאוחר יותר מדיזינטריה, בבסיס חיל האויר האמריקאי הולומן. נאס"א הודיעה שלמותו לא היה קשר לשהותו בחלל.

בעלי חיים בחלל

כלב החלל של קורולב
סרגיי קורולב היה המייסד של סוכנות החלל הסובייטית. בתמונה שלמטה, סרגיי הצטלם עם הכלב שחזר מהחלל בשנת 1954, אחרי ששוגר לגובה של 100 ק"מ על גבי טיל מדעי.

בעלי חיים בחלל

המכרסמים של מעבדת החלל 3
מעבדת החלל 3 היתה מעבדה לשימוש חוזר שטסה על סיפון מעבורת החלל במספר טיסות. בתמונה שלמעלה, משנת 1985, ניתן לראות את המכרסם הקטן על סיפון מעבורת החלל צ'לנג'ר.

לדברי נאס"א, מעבדות אלה עזרו לקבל מידע ממקור ראשון על השפעת השהייה בחלל. הם כללו מחקר גם על צבים, ארנבים, חרקים, עכבישים, דגים, מדוזות, אמבות ואצות - שכולם נשלחו לחלל.

בעלי חיים בחלל

מחקר על תנועות החרקים בעת תעופתם
סטודנט טייס של מעבורת החלל פולרטון בחן את תנועותיהם בעת תעופה של החרקים בחלל. הניסוי שלו בוצע על פרפרים, דבורים וזבובים בסביבה חסרת כוח כבידה על סיפונה של מעבורת החלל קולומביה. לחרקים יש היסטוריה ארוכה של טיסות לחלל. למרבה הצער, התולעים היו הניצולות היחידות מפיצוץ מעבורת החלל קולומביה, בשנת 2003.

בעלי חיים בחלל

 

תרגום מאנגלית - מילה שירותי תרגום

מקור: בר יובל
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
תכנים קשורים: טבע, חיות, בעלי חיים, חלל
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.