print header

מה זה NFT והאם באמת אפשר להפוך ממנו למיליונרים?

  לאחרונה נראה כאילו שכל כמה שנים צץ לו טרנד כלכלי חדש ששובר את השוק, ולפתע כולם רוצים נתח מהעוגה שלו, אך לא באמת מבינים במה מדובר ואיך בכלל להתחיל להתעסק בתחום. הלהיט החדש של היום הוא ה-NFT, שיתכן כי כבר שמעתם עליו ועל כך שביכולתו להיות שווה עשרות מיליוני דולרים. על אף כל הדיבורים על הנושא, אנשים רבים עדיין לא מבינים באופן מלא מה זה NFT, ולכן החלטנו להביא בפניכם הסבר קצרצר שיעזור לכם להיות קצת יותר חכמים ובקיאים בעניין.

נתחיל בבסיס – מה זה NFT

NFT הוא קיצור של Non-fungible token (אסימון חסר תחליף), כלומר זהו מטבע ייחודי שלא ניתן להחליף אותו בשום דבר אחר. על מנת שתבינו את העיקרון, נסביר זאת כך: מטבע של שקל לדוגמה הוא בר תחליף - כי אם יביאו לכם מטבע של שקל אחד בתמורה לאחר, אז יהיה ברשותכם למעשה בדיוק את אותו החפץ בעל אותו הערך. גם ביטקוין, שהוא מטבע דיגיטלי לחלוטין, הוא עדיין בר-תחליף – ניתן להמיר אותו בביטקוין אחר שערכו זהה בדיוק. קלף אספנות יחיד מסוגו לעומת זאת הוא חסר תחליף – אם תיקחו במקומו קלף אחר, יהיה לכם ביד פריט שונה לחלוטין. אותו הדבר תקף גם בנוגע ליצירות אומנות מקוריות בעולמנו – הרי יש רק עותק מקורי אחד של המונה ליזה (זה המוצג במוזיאון הלובר שבצרפת), ולכן הוא למעשה חסר תחליף. 
מה זה NFT: המונה ליזה

מושגים נוספים שצריך להכיר – בלוקצ'יין ואתריום

אז למה בעצם מתכוונים כשמדברים היום על NFT? ברמה הגבוהה ביותר ניתן לומר מדובר בחלק מבלוקצ'יין (שרשרת בלוקים) של מטבע דיגיטלי בשם אתריום. אבל רק רגע, אתם שואלים, מה זה בכלל בלוקצ'יין ואתריום? אז ננסה להסביר ולפשט זאת. 
 
בלוקצ'יין זה שיטה טכנולוגית ממוחשבת שמאפשרת לבצע פעולות עסקיות ולאמת העברות בין צדדים שונים ללא צורך בישות ניהול מרכזית. במילים פשוטות יותר, תפקידה הוא לבצע את מה הבנק שלכם עושה כשאתם מעבירים כסף מחשבון בנק אחד לחשבון בנק אחר. במקום הבנק יש כאן "בלוקים" (גושים) מוצפנים של מידע שמחוברים בשרשרת, שהם למעשה מעין ספר חשבונות כללי של המטבע הדיגיטלי המדובר, ובהם טמונים הנתונים שמראים איפה ואצל מי נמצאים כל המטבעות מסוגו. 
 
אתריום היא פלטפורמת קוד פתוח (כזו שכל מתכנת בעולם יכול בעצם לקחת חלק בפיתוח שלה ולתרום לשיפורה), אשר מבוססת על בלוקצ'יין ומאפשרת להשתמש בין היתר ב-NFT למסחר. הבלוקצ'יין של אתריום ייחודי בכך שהוא מאפשר לאחסן מידע נוסף על כל מטבע שבו, ולכן הוא עובד בצורה שונה מאשר הבלוקצ'יין של ביטקוין לצורך העניין.
 
סיכום של מה שלמדנו עד עכשיו: NFT הוא סוג של מטבע דיגיטלי יחיד מסוגו, שניתן להשוות אותו ליצירת אומנות מקורית שאין לה תחליף. בעזרת הפלטפורמה של אתריום, המבוססת על שיטת נתונים טכנולוגית בשם בלוקצ'יין, ניתן לסחור במטבע זה – לקנות או למכור אותו.
מה זה NFT: מטבע אתריום

אז רק אמנים יכולים להרוויח מ-NFT?

אולי כבר הספקתם להבין כי ההתעסקות בנושא ה-NFT מתמקדת כיום בעיקר בתחום מכירת ואספנות פריטי אומנות דיגיטליים, ולכן אולי אתם מניחים שמדובר למעשה בשוק לממכר עבודות אומנות. אך את ההשוואה ליצירות אומנות הבאנו רק כדי שתבינו את העקרון – כל NFT הוא ייחודי ואין שני לו, ועל כן יש לו ערך. NFT יכול למעשה להיות כל נכס דיגיטלי – ציור, קטע מוזיקלי, סרטון, קובץ של תמונות גיף, ציוץ בטוויטר, כרטיס להופעה, חתימה ועוד – האפשרויות הן אינסופיות, והטריק הוא למצוא את הקהל שמעוניין ב"אסימון" הזה שלכם.
 
לדוגמה, ה-NBA מוכרים צילומים של מהלכי משחק והטבעות מיוחדים, להקת הרוק האמריקאית קינגס אוף ליאון שחררה את אלבום המוזיקה הראשון בעולם שנמכר באמצעות NFT ומייסד טוויטר ג'ק דורסי מכר את אחד הציוצים שלו ברשת החברתית ב-3 מיליון דולר! אף על פי כן, נכון לזמן כתיבת שורות אלו נראה שהתחום הרווחי ביותר לקהל הרחב הוא אכן האומנות, שכן רוב האנשים מתייחסים למטבע זה כאמצעי ליצירת אוספי פריטים אומנותיים.

אבל זה דיגיטלי – כל אחד יכול לעשות "העתק הדבק", לא?

אם זו השאלה שאתם שואלים עכשיו - אז התשובה היא כן, אתם יכולים להעתיק או להוריד כמעט כל קובץ תמונה או ווידאו מהרשת, וגם אם אין את האפשרות הזו, תוכלו פשוט לעשות צילום מסך. אמנם בדרך שכזו תוכלו בקלות לשכפל את היצירה ולהעלות אותה לכל פלטפורמה שתרצו ברחבי הרשת אך לא תהיה בידכם לא את הבעלות ולא את זכויות היוצרים עליה - כך שלמעשה העיקרון של NFT אכן עובד כמו בעולם האמיתי. הרי כולם יכולים לקנות הדפסה של ציור של ואן גוך, אך יש רק אדם אחד שברשותו נמצאת היצירה המקורית והוא היחיד שרשאי למכור אותה למי שיסכים לקנות.
 
אך זה לא נגמר כאן. ברחבי הרשת צצו קהילות שונות של אספני אומנות דיגיטלית, כמו למשל Pudgy Penguins שהוא אוסף של 8,888 ציורי פינגווינים ייחודיים, או The Bored Ape Yacht Club אוסף של 10,000 ציורי קופים בלעדיים, ואלו הן רק שתי דוגמאות מבין רבות. הערך של היצירות תלוי בקהילת האספנים, אך אותו הדבר נכון גם לגבי כל אוספי האומנות במציאות, וכך למעשה כל קוף מצויר שכזה עולה נכון לעכשיו 231,000 דולר.
מה זה NFT: NFT קופים

מה המטרה של NFT בסופו של דבר?

המטרה שתהיה למטבע הדיגיטלי הזה עבורכם תלויה בעיקר בכיוון שממנו אתם מגיעים אליו – האם אתם יוצרים או קונים? אם אתם מן הסוג הראשון, אז NFT מאפשר לכם למכור יצירות אומנות שלא היה להן שוק אחר. אם תמציאו למשל רעיון מדליק לסטיקרים דיגיטליים תוכלו למכור אותם כ-NFT. האפשרות שלכם למכור מוצרים אחרים, כמו ציוץ בטוויטר למשל, הוא די נמוך מאחר שסביר להניח שלציוץ שלכם לא יהיה באמת ערך לאנשים אחרים. אך אם תמציאו סדרה של 10,000 ציורים ייחודיים ותצליחו לשווק אותה, תוכלו תיאורטית להרוויח מיליונים.
 
אם מצד שני אתם מן הקונים, תוכלו על ידי כך לתמוך באמנים שאתם אוהבים, ותקבלו זכויות יוצרים לשימוש ב-NFT שרכשתם, למשל להשתמש בתמונה שרכשתם כתמונת פרופיל ברשתות חברתיות. בסופו של דבר זהו למעשה נכס דיגיטלי שאתם קונים לעצמכם ומקווים שהערך שלו יעלה יום אחד על מנת שתוכלו למכור אותו ברווח. בדיוק כמו קלפי אספנות שערכם האמיר עם השנים, אנשים רבים מצפים שה-NFT הוא העתיד של אוספים שכאלה. 

כמה מילים לסיכום

אנחנו מקווים שאחרי ההסבר הקצר הזה אתם קצת יותר מבינים מה זה בדיוק NFT. נכון, לא הסברנו איך ניתן למכור או לקנות אותו בפועל, וזאת מכיוון שההסבר הזה יהיה קצת ארוך ומורכב יותר; עם זאת, תמיד תוכלו לכתוב לנו בתגובות ואם אכן תרצו לראות מדריך שכזה, נשמח ליצור אחד עבורכם. בעולם שבו התחום הדיגיטלי תופס נתח גדול יותר ויותר מחיינו, לא מופרך לחשוב ש-NFT באמת יכול להפוך למקור פרנסה של אנשים שמעוניינים להתעסק במסחר של נכסים דיגיטליים. עדיף להיות מוכן לעתיד שכזה ולעקוב אחרי התפתחותו – אולי זו בסך הכל בועה, אך אולי זו הזירה הכלכלית החדשה שכולם ירצו לקחת חלק בה בעתיד הקרוב על צורותיה השונות – הרבה מעבר לתחום האומנות.
 
מקור התמונות: מרחבי הרשת

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.