print header

8 אירועים חינמיים לכל המשפחה במסגרת שבוע החלל הישראלי 2020

 העיסוק בחלל החיצון, בכוכבי הלכת וביקום שמסביבנו הוא מרתק במיוחד, ולא רק עבור מדענים, מומחי חלל ואסטרונומים – אלא עבור כלל הציבור. מספיק לראות כיצד רבים כל כך מתרגשים מאירועים כמו ליקוי חמה וגשם מטאוריטים, או להיזכר איך כולנו החזקנו אצבעות לחללית הישראלית "בראשית" במסעה למאדים, כדי להבין שכל מה שנמצא מעבר לכדור הארץ שלנו יכול להיות מעניין במיוחד. בדיוק עבור אלו מכם שרוצים לפתוח את הראש בנושא החלל, כמו גם לאלו שמבקשים להנחיל לילדיהם את ההתעניינות הזו, מופק שבוע החלל הישראלי, שיתקיים גם השנה בין התאריכים 26.1-30.1.2020, ביוזמת סוכנות החלל הישראלי. השבוע המיוחד הזה יכלול שורה של אירועים בכל רחבי הארץ, חלקם הגדול פתוח לציבור ללא עלות; אספנו עבורכם 8 מהנבחרים שבאירועים הללו, יחד עם כל הפרטים שאתם צריכים לדעת עליהם כדי לבחור להגיע אליהם, להשתתף בהם ולגלות עוד על החלל החיצון שמסביבנו.  

אירועי שבוע החלל הישראלי: כוכבי לכת בחלל החיצון

1. הרצאה של האסטרונאוט מארק ונדה היי (בתל אביב ובירכא)

כמה פעמים בחייכם יצא לכם לראות פנים מול פנים בן אדם שטס לחלל חיצון, או יותר נכון – אסטרונאוט שיצא בשליחות נאס"א למשימת חלל? התשובה היא כנראה שלא הרבה, אם בכלל; אז עכשיו יש לכם הזדמנות לשמוע ולהבין איך נראית חוויה שכזו מאדם שאכן עשה את זה. מארק ונדה היי שימש ב-2009 כמהנדס טיסה על סיפונה של תחנת החלל הבינלאומית, וכעת, עשור אחרי, הוא מגיע לכאן כאורח מיוחד של סוכנות החלל הישראלית ויספר לכם בהרצאתו (המתקיימת בשפה האנגלית) על החוויות שלו ממשימות החלל המרתקות שבהן היה שותף.

איפה ומתי? ביום ראשון 26.1.2020, בין השעות 17:00-19:00 ירצה ואנדה היי באודיטוריום בר שירה באוניברסיטת תל אביב. באירוע הזה יתקיימו גם שתי הרצאות פתיחה, האחת של יו"ר סוכנות החלל הישראלית פרופסור יצחק בן ישראל, והשנייה של סגנית נשיאת הפדרציה העולמית לאסטרונאוטיקה, ד"ר דגנית פייקובסקי. הרצאה נוספת של ונדה היי תתקיים במגרש הכדורגל של המועצה המקומית ירכא, ביום שני, 27.1.2020.

פרטים נוספים: ההשתתפות בשני האירועים היא ללא עלות, אך דורשת הרשמה. להרשמה ופרטים בנוגע להרצאה בתל אביב ניתן לפנות דרך כתובת המייל: kerenbogoch@tauex.tau.ac.il. לפרטים בנוגע להרצאה בירכא אפשר לפנות לטלפון 052-5867190 או 04-9993108. לרישום לשני האירועים של קבוצה הכוללת 10 אנשים: ShellyA.ext@most.gov.il.

2. הרצאתו של סגן ראש סוכנות החלל היפנית, קואיצ'י וואקטה (פתח תקווה)

כפי שאתם ודאי יודעים, לא רק אסטרונאוטים אמריקאים יצאו לשליחות בחלל מטעם נאס"א, אלא גם מומחים מלאומים אחרים – כך היה למשל קואיצ'י וואקטה היפני, שהוכשר על ידי נאס"א בשנת 1992, הוסמך למומחה משימה שנה לאחר מכן ובשנת 2010 אף פיקד על צוות אסטרונאוטים יפני שהוצב בתחנת החלל הבינלאומית. כיום וואקטה הוא סגן ראש סוכנות החלל היפנית (Jaxa) ובמסגרת שבוע החלל הוא יגיע אלינו לארץ ויחלוק איתנו מניסיונו רב השנים ומחווייתיו בחלל, בהרצאה המרתקת הזו (בשפה האנגלית).

איפה ומתי? האירוע יתקיים ביום רביעי, 29.1.2020, בין השעות 16:30-19:30, בתיאטרון בית תרבות גולדה, רחוב אריה בראון 14, פתח תקווה.

פרטים נוספים: ההשתתפות באירוע ללא תשלום, אך נדרש להירשם מראש בקישור הבא. לפרטים נוספים ניתן לפנות למוזיאון האדם והסביבה בפתח תקווה בטלפון: 03-9286900/1 או במייל: adams@ptikva.org.il. להרשמה של קבוצה הכוללת מעל ל-10 אנשים, ניתן לפנות במייל ShellyA.ext@most.gov.il. לעמוד האירוע באתר מוזיאון האדם והסביבה בפתח תקווה, לחצו כאן.

אירועי שבוע החלל הישראלי: האסטרונאוט קואיצ'י וואקטה

3. כנס חינוך וחלל ע"ש רונה רמון (רמת גן)

מאז שנת 2012, מתקיים בכל שנה כנס החינוך והחלל סמוך ליום נפילתו של אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, ביוזמת קרן רמון, סוכנות החלל הישראלית ומשרד החינוך. הכנס מיועד לחוקרי חלל ואנשי מקצוע מן התחום, כמו גם לאנשי חינוך, אך גם לכל מי שמתעניין במדעי החלל ורוצה להעשיר את הידע שלו. במסגרת הכנס יתקיימו מספר הרצאות, ביניהן של הפרופסור יצחק בן ישראל, יו"ר סוכנות החלל הישראלית, ענבל קרייס, סגנית מנהל תחום חלל בתעשייה האווירית בישראל, וכן שתי הרצאות באנגלית: האחת של האסטרונאוט קואיצ'י וואטאקה, והשנייה של מומחה חלל מהמרכז הגרמני לחקר החלל.

איפה ומתי? כנס חינוך וחלל יתקיים ביום חמישי 30.1.2020 החל מהשעה 15:30 ועד 19:30, במרכז הכנסים וואהל שמחוץ לאוניברסיטת בר אילן (ברחוב מקס ואנה ווב, רמת גן).

פרטים נוספים: ההשתתפות בכנס היא ללא עלות, אך מותנית בהרשמה דרך הטופס שבקישור זה. להזמנה הרשמית של הכנס, כולל לוח זמנים, לחצו כאן.

4. אתגר בחלל (חיפה)

כפי שאפשר להבין משמו המלא של המדעטק – המוזיאון הלאומי למדע טכנולוגיה וחלל, המוסד הזה מתעסק ומנגיש לכלל הציבור את נושאי החלל החיצון והאסטרונומיה במשך כל השנה, ולכן מובן מאליו שגם בשבוע האירועים המיוחד הזה הוא ייקח חלק חשוב. במסגרת האירועים הרבים שיערכו כאן במשך יומיים, תוכלו להשתתף יחד עם הילדים בשלל סדנאות ופעילויות חווייתיות מעוררות עניין בנושא החלל החיצון. ביום הראשון של האירוע (יום שלישי) תוכלו גם לעבור כאן במסלול החווייתי "חיים ועובדים בחלל" שייתן לכם אפשרות להתנסות במסע בעולמות חדשים, וביום השני (יום רביעי) תזכו לשמוע את הרצאתו של האסטרונאוט דון תומאס, שמגיע כאורח מיוחד של סוכנות החלל הישראלית.  

איפה ומתי? האירוע יתקיים בימים שלישי ורביעי, 28-29.1.2020, במדעטק שבחיפה, הממוקם בבניין התערוכות שברחוב שמריהו לוין 25.

פרטים נוספים: הכניסה וההשתתפות באירוע היא ללא עלות, ואין צורך בהרשמה מוקדמת. לפרטים נוספים ניתן לייצור קשר עם המוזיאון בטלפון: 04-8614444, או במייל: info@madatech.org.il, וכן להיכנס לעמוד האירוע באתר המוזיאון.

אירועי שבוע החלל הישראלי: שני אנשים בחליפות חלל מביטים זה בזה

5. הדרך לכוכבים (ירושלים)

במוזיאון המדע על שם בלומפילד שבירושלים, שעוסק רבות באופן יומיומי גם במסתורי החלל והאסטרונומיה, יקדישו יומיים (שלישי ורביעי) לחלל החיצון והיקום שמסביבנו, במסגרת שבוע האירועים. במהלכם יתקיימו במקום שלל אטרקציות לכל המשפחה, החל מסדנאות מיוחדות הכוללות מדידת חליפות חלל והדגמת שיגור טילים, דרך סיור פעיל ומשעשע בנושא חלל ומופע לילדים של ד"ר מולקולה, ועד הקרנת סרט בתלת ממד "מסע אל החלל" שייקח אתכם אל כוכב מאדים. בנוסף, ביום השני לאירוע (יום רביעי) תוכלו לעבור כאן במסלול החווייתי "חיים ועובדים בחלל", כמו גם לשמוע את הרצאתו של האסטרונאוט מארק ונדה היי, שמגיע לכאן כאורח מיוחד של סוכנות החלל הישראלית.

איפה ומתי? האירוע יתקיים בימים שלישי ורביעי, 28-29.1.2020, במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד שברחוב שדרות המוזיאונים 3, ירושלים.

פרטים נוספים: הכניסה והשתתפות באירוע היא ללא עלות, ואין צורך בהרשמה מוקדמת. לבירורים ופרטים נוספים ניתן לייצור קשר עם המוזיאון בטלפון: 02-6544888, וכן להיכנס לעמוד האירוע באתר המוזיאון.

6. מביטים למעלה (באר שבע)

במרכז הקרוי על שם האסטרונאוט הישראלי הראשון - אילן רמון, שבאוניברסיטה הנושאת את שם ראש הממשלה הראשון של ישראל – בן גוריון, מציינים את שבוע האירועים המיוחד הזה באירוע מדליק לכל המשפחה. במסגרתו, יזכה לשמוע הרצאה מרתקת על החלל החיצון גם הקהל הצעיר (בין השעות 18:00-20:00) וגם הקהל הבוגר (בין השעות 19:30-21:00). בנוסף תיערך גם הרצאתו של האסטרונאוט דון תומאס, שמגיע אלינו כאורח מיוחד של סוכנות החלל הישראלית. כמו כן תוכלו ליהנות כאן משלל תחנות יצירה בנושא החלל החיצון, ומתצפית טלסקופית בגרמי השמיים בפלנטריום של המקום (בכפוף לתנאי מזג האוויר).

איפה ומתי? האירוע יתקיים ביום שני, 27.1.2020, בין השעות 18:00-21:00, במרכז אילן רמון שבבניין חוסדימן (בניין 25) באוניברסיטת בן גוריון.

פרטים נוספים: הכניסה וההשתתפות באירוע הן ללא עלות ואין צורך בהרשמה. לבירורים נוספים ניתן ליצור קשר עם האוניברסיטה דרך האימייל: litalg@rashi.org.il.

אירועי שבוע החלל הישראלי: ילד מסתכל על החלל החיצון

7. מהירח אל המאדים (גבעתיים)

תיאטרון גבעתיים זוכה מפעם לפעם לראות כוכבים ומפורסמים שונים שבאים אליו כדי להופיע בהצגות ובמופעים השונים שעולים בו, אך כוכבי לכת כנראה שטרם נראו בו – עד עתה. באירוע "מהירח אל המאדים" שיתקיים פה תוכלו להגיע יחד עם הילדים ולפגוש מקרוב את החלל החיצון כפי שטרם ראיתם אותו, במסלול החווייתי "חיים ועובדים בחלל". מלבד זאת, תערך כאן הרצאה של האסטרונאוט דון תומאס, שמגיע כאורח מיוחד של סוכנות החלל הישראלית, ותתקיים גם פעילות בנושא הכרת החיים החדשים שלנו במושבה על מאדים. מופע פלנטריום ותצפית בטלסקופים (בהתאם לתנאי מזג האוויר) – גם הם בין האטרקציות הנהדרות שיהיו במקום.

איפה ומתי? האירוע יערך ביום ראשון, ה-26.1.19, בין השעות 16:00-19:30 בתיאטרון גבעתיים שברחוב רמז 40 בעיר.

פרטים נוספים: ההשתתפות באירוע ללא עלות, אך יש צורך בהרשמה מראש דרך הקישור הבא. ניתן ליצור קשר לבירורים בטלפון: 03-573115, או במייל: Shalom@Givatayim.muni.il.

8. פסטיבל החלל (רחובות)

לאירוע הנפלא הזה שיתקיים ברחובות תוכלו להגיע עם כל המשפחה ואפילו עם ילדים קטנטנים, מכיוון שהוא מיועד לבני 3 ומעלה. מלבד המסלול החווייתי לכל המשפחה "חיים ועובדים בחלל", יוכלו הסקרנים הקטנים שלכם ליהנות כאן ממופע "הנסיכה והירח" שמיועד לגיל הרך, וממופע "החיים – בחלל" לילדים. תמצאו כאן גם חדרי בריחה מרתקים בנושא החלל החיצון, פלנטריום ענק שיוקם במיוחד עבור האירוע ויאפשר תצפית אל השמיים (בהתאם לתנאי מזג האוויר), ותזכו לשמוע את הרצאתו של האסטרונאוט האמריקאי מארק ונדה היי, שמגיע לכאן כאורח מיוחד של סוכנות החלל הישראלית.

איפה ומתי? האירוע יתקיים ביום שלישי, 28.1.2020, בין השעות 16:00-21:00, במתנ"ס קריית משה, רחוב קלמן גבריאלוב 20, רחובות.

פרטים נוספים: הכניסה וההשתתפות באירוע הן ללא עלות ואין צורך בהרשמה. לפרטים נוספים ניתן לפנות בטלפון: 050-2312120 או אילנה - 050-2312126, וכן ניתן למצוא עוד פרטים בקישור הזה.

לסיכום

כפי שאתם יכולים להבין – שטף של אירועים מובחרים בנושא החלל הולך להתקיים בכל רחבי הארץ במסגרת שבוע החלל הישראלי, ומומלץ מאוד שתחליטו לאיזה מהם אתם רוצים להגיע, ואף תקדימו להירשם אם יש צורך בכך. כדי לקבל מידע ופרטים על האירועים הרבים הנוספים שעומדים להתקיים במסגרת הפרויקט רחב ההיקף הזה, היכנסו לעמוד "שבוע החלל הישראלי" באתר סוכנות החלל הישראלית.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.