print header

מה קורה בהונג קונג – תשובות לשאלות מפתח שיעזרו לכם להבין

  ביוני 2019 יצאו תושבי הונג קונג לרחובות כדי למחות בעד דמוקרטיה ונגד השתלטות של הממשל הסיני על העיר, ונכון למועד כתיבת שורות אלו, המחאות נמשכות והופכות להיות יותר ויותר אלימות כל שהזמן עובר. כעת הונג קונג כולה נמצאת בתוהו ובוהו מוחלט, ומה שהתחיל כתגובה להצעת חוק שלא מצא חן, בלשון המעטה, בעיניי תושבי הונג קונג, התנפח והפך למאבק כוחות מתמשך שהסוף שלו עוד לא נראה באופק. יתכן שכבר שמעתם על כך ויתכן שלא, אך אין ספק שמה שקורה בהונג קונג כעת הוא לא שגרתי, וסביר להניח שיש לכם כמה שאלות בראש על הנושא – אנחנו כאן כדי לענות על כולן. 
 
ההפגנות בהונג קונג: מפגינים עם מטריות מול שוטרים

למה התחילו המחאות בהונג קונג ולמה הן לא מסתיימות?

כאמור המחאות החלו בחודש יוני 2019 בעקבות חשש מצד האזרחים שהונג קונג תעביר חוק שיאפשר להסגיר אנשים מתוך האזור המנהלי שלה לסין; מאז שנת 1997, כשהונג קונג הפסיקה להיות מושבה בריטית והוחזרה לשלטון הסיני, הונג קונג וסין נמצאות תחת מדיניות של "מדינה אחת, 2 שיטות". המדיניות הזו אפשרה לתושבי הונג קונג ליהנות ממידת עצמאות רבה יותר מזו שיש לשאר תושבי סין, והחוק החדש מסכן את אותה עצמאות, משום שהוא יוצר מצב בו תושבי הונג קונג הופכים להיות כפופים לחוק הסיני, בו זכויות האדם הן לא במעלה הראשונה.
 
אנשי הראשות המבצעת של הונג קונג הגנו על החוק הזה בתחילה, ואף טענו כי הוא יעזור להגן על הונג קונג מפני פושעים שנמלטים ממערכות משפט שבמדינות אחרות. קארי לאם, ראש הרשות המבצעת של הונג קונג, אף התעקשה כי החוק לא ישפיע על חופש הביטוי של התושבים. עם זאת, תושבי העיר לא השתכנעו והחלו המחאות. 
 

ב-4 לספטמבר, 3 חודשים לאחר תחילת המחאה, לאם דחתה את החוק, אך זה כבר היה מאוחר מדי. תנועת המחאה כבר הביעה 5 דרישות מהראשות המבצעת של הונג קונג ועדיין מעוניינת להשיג אותן:

1. לבטל את הצעת החוק.

2. לבטל באופן רשמי את ההתייחסות למחאות כ"מהומות" ו"התפרעויות".

3. להסיר את כתבי האישום מהמפגינים שנעצרו על ידי המשטרה.

4. להחיל חקירה על משטרת הונג קונג בנוגע להתנהלותה האלימה במהלך המחאות.

5. להחיל זכות בחירה אוניברסלית, שתאפשר לתושבי הונג קונג להצביע באופן ישיר למנהיג שהם רוצים שייבחר, במקום התהליך העכשווי שכולל התערבות של בייג'ינג.

בסרטון: צילום רחפן של תחילת ההפגנות מחודש יוני

עד כמה החמיר המצב בהונג קונג?

בתחילת יוני יצאו לרחובות אלפי אנשים, וכבר אז המשטרה הגיבה עם כוח, כשהשוטרים השתמשו בגז מדמיע ובאלות כדי לפזר את הקהל. התגובה הזו גרמה למפגינים נוספים להצטרף לתנועה, כשעד אמצע יוני – 2 מיליון אנשים יצאו לרחובות ויצרו את המחאה הגדולה ביותר בהיסטוריה של הונג קונג. בתחילת יולי חלק מהמפגינים החלו כבר לפעול באלימות ברחבי העיר וקרעו תמונות של אנשים בכירים מבייג'ינג – אלו היו הסימנים הראשונים לשינוי הדרמטי שנוצר בתנועת המחאה.
 
לקראת סוף חודש יולי כ-1,000 מפגינים נאספו בשדה התעופה והזהירו תיירים נכנסים כי הם לא יהיו בטוחים ומוגנים בהונג קונג. בתחילת אוגוסט נאספו שוב רבבות אנשים ברחובות להפגנה נוספת, והפעם הצטרפו אליהם עובדי מדינה שעודדו אותם בצעקות: "הונג קונגים, הילחמו! עובדי מדינה, הילחמו!"
 
ב-5 לאוגוסט רוב העיר הושבתה בגלל שביתה כללית, כששובשו אפילו מערכות התחבורה הציבורית ואף חברות התעופה. מהונג קונג דווח כי "אפילו המקום השמח ביותר בעולם לא היה חסין לכך: עשרות עובדים בדיסנילנד החלו בשביתה והפסיקו להפעיל מתקנים". באמצע אוגוסט החלה שביתה נוספת בשדה התעופה, והיא החמירה את המתח שהיה קיים בין המפגינים לבין הראשות המבצעת.
 
לאורך חודש ספטמבר המחאות המשיכו והפכו לאלימות יותר ויותר. משטרת הונג קונג משתמשת באופן קבוע בגז מדמיע, כדורי גומי, תותחי מים ואמצעים אלימים יותר כדי לפזר את המפגינים, שזורקים עליהם בחזרה לבנים ואף בקבוקי תבערה. 

איך הגיבה הרשות המבצעת של הונג קונג למחאה?

בחודש יולי, לאם נסוגה באופן חלקי מהחלת החוק החדש ואמרה עליו כי "הוא מת". הטרמינולוגיה הזו לא הייתה מספיקה בשביל המפגינים, שהאשימו אותה בכך שהיא משחקת עם מילים כדי לגרום למי שיקשיב לה לחשוב שזה אכן המצב. לפי המפגינים, לאם שיקרה לתושבי הונג קונג בכך שאמרה על החוק כי "הוא מת". 
 
במהלך חודש יולי המפגינים דרשו שלאם תתפטר מתפקידה, אך היא לא עשתה זאת ואף המשיכה לגבות את בייג'ינג. בתחילת חודש ספטמבר לאם ביטלה באופן סופי את החוק, אך כאמור – זה כבר היה מאוחר מדי. בתחילת אוקטובר לאם קיימה דיון עם נבחרי ציבור, בו היא ספגה ביקורות קשות מאוד בזמן שהחלו הפגנות מחוץ לבניין שבו נערך הדיון. מבין הדברים שנאמרו בדיון נמסר ללאם כי "לתושבים אין שום אמון במשטרה".
 
משטרת הונג קונג הואשמה בשימוש בכוח קיצוני כדי לדכא את המפגינים, וארגוני זכויות אדם והאו"ם אף קראו לבצע חקירה כדי לבדוק את הטקטיקה שבה השתמשו הרשויות כדי להתמודדות עם ההפגנות. לאם לעומת זאת התעקשה כי החקירה צריכה להתבצע על ידי מחלקת החקירות הפנימית של המשטרה. ישנה ביקורת חריפה על ההכרזה הזו, מכיוון שראשית לכוחות המשטרה אין כבר מספיק כוח כדי לקרוא לעדים, ושנית, קיימות טענות לכך שמי שינהלו את החקירות הם אנשים שנאמנים ללאם.

איך הגיבה סין למה שקורה בהונג קונג?

לאורך כל האירועים שהתרחשו בהונג קונג, ממשלת סין לא הפסיקה לעמוד מאחורי לאם ולתמוך בה, והיא מאפשרת לרשויות של הונג קונג לטפל בהפגנות כפי שרואים שם לנכון, ותומכת בלאם באופן מלא. בסוף חודש יולי הכריזו גורמים צבאיים מסין כי אם לאם תבקש זאת, סין תכניס את צבא השחרור העממי להונג קונג כדי להשיב את הסדר. ואכן, זה מה שקורה בפועל, אולם באופן חרישי ולא רשמי. 
 
בעוד שבשגרה ישנם גורמי צבא של סין בשטחי הונג קונג בכל רגע נתון, מספר החיילים שנמצא בה כעת גדל אט אט. נכון למועד כתיבת שורות אלו יש כ-12,000 חיילים סיניים בהונג קונג. האפשרות שכוחות צבאיים סיניים יפעלו בהונג קונג סבירה מאוד לעת עתה, כשלפי דיווחים, יחידות צבאיות של סין החלו להתכונן ולהתחמש גם ליד שנג'ן, עיר שגובלת עם הונג קונג. 
 
עדיין לא ידוע איך ייפתר המצב בהונג קונג, אך לעת עתה נראה כי הפתרון עוד רחוק. בימים אלו מתרחש שם תהליך שישנה את מהלך ההיסטוריה, ונותר רק לקוות שהמהפכה הזו תסתיים בקרוב עם כמה שפחות קורבנות נוספים ועם תוצאות שיצדיקו את ההפגנות והמחאות. 
 
מקור תמונה ראשית: Studio Incendo

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.