print header

8 מסלולי פריחה יפים מצפון ועד דרום

 כעת, כשסופו של החורף כבר מורגש ועונת האביב בפתח, זה הזמן המושלם לקחת את המשפחה ולצאת אל חיק הטבע. הניתוק מחיי היום יום והעירוניות מאפשרים לכולנו ליהנות וליצור חוויות משפחתיות חדשות. אחד הדברים המומלצים לעשייה בתקופה זו הוא לטייל באתרי פריחה מרשימים ברחבי הארץ. אז כדי שתוכלו גם אתם לבחור את אתר הפריחה הטוב, הקרוב והמיוחד ביותר בשבילכם, ריכזנו כאן 8 אתרים שכאלה מצפון עד לדרום בארצנו היפה. אתם מוזמנים לגלות את אתרי הפריחה היפים והמיוחדים ביותר שיש לנו בארץ, כאלו שתוכלו לבקר בהם בקרוב.
 

1. שמורת נחל משגב (במפה)

 
מסלולי פריחה בארץ: תצפית על נחל השומר
במתלול המזרחי של הרי נפתלי שנוצר כחלק מהתפתחות השבר הסורי-אפריקאי, שוכנת לה שמורת טבע קטנה ויפה – שמורת נחל משגב. בצפון השמורה עובר אפיק נחל משגב בו נובע המעיין הקטן עין משגב, ובדרומה עובר נחל השומר. בין שני הנחלים נמצאת השמורה שבמרכזה כיפה ועליה אתר עתיקות של חורבת נוחה. בתקופת מלחמת לבנון השנייה נשרף חלק ניכר של השמורה, אך הגשמים של אותה שנה הביאו לפריחה מחודשת שממשיכה לתת את אותותיה עד היום. בין הצמחים בשמורה ניתן למצוא צבעונים, נוריות, רקפות (בתמונה) ועוד, המתפרשים לאורך מסלולי הטיולים הקלים להליכה שבאזור.
מסלולי פריחה בארץ: רקפת מצויה
איך מגיעים? יש לנסוע על כביש 90 לכיוון מטולה ולחלוף בדרך על קריית שמונה ותל חי. בהמשך הדרך תהיה שדרת אקליפטוסים לצד הכביש ומיד אחרי העץ האחרון משמאל בשדרה, יש לפנות לכביש נסתר ולנסוע בו כ-300 מטרים כדי להחנות את הרכב.

2. גבעת המורה (במפה)

מסלולי פריחה בארץ: גבעת המורה
בין עמק יזרעאל ועמק חרוד ניצבת גבעת המורה. למעשה, הגבעה הזו היא גוש הררי גדול הנמצא מזרחית לעיר עפולה ונישא לגובה של 517 מטרים ליד הכפר הערבי דחי. במרכז הגבעה שוכן מגדל תצפית שממנו ניתן להשקיף על נוף פנורמי מדהים של הגליל התחתון ומסביב מתפרש יער גדול ושמורת טבע יפה שמתמלאת בחודשי האביב בפריחה יפהפייה. בשמורה נמצא אחד הריכוזים החשובים של האירוס הנצרתי – המהווה חלק מסמל העיר נצרת עלית. בעונת האביב ניתן למצוא צמחים נוספים כמו מרווה ריחנית (בתמונה), קיפודן, קדד גדול-פרחים, קיצנית צפופה ועוד...
מסלולי פריחה בארץ: מרווה ריחנית
איך מגיעים? ראשית תוכלו להגיע על ידי ניווט ביישומון Waze, בו יש לכתוב "שמורת גבעת המורה", וכדי להגיע לשמורה ברכב יש לנסוע על כביש 65 לכיוון עפולה ולפנות דרומה לרחוב דוד אלעזר דדו (בהמשך הרחוב הוא משנה את שמו לקונטיקט). לאחר כ-300 מטרים אחרי ההצטלבות עם רחוב החסידה, יש לשים לב לדרך עפר היוצאת שמאלה לעבר מגדל התצפית, בה יש לנסוע כ-600 מטרים עד לשטח חשוף בו ניתן להחנות את הרכב ולצאת לטיול רגלי בשמורה.

3. חניון רקית (במפה)

מסלולי פריחה בארץ: שרידי בית הבד בחורבת רקית
חניון רקית הוא חניון פיקניק מסודר ונחמד השוכן בהר הכרמל. בקרבת החניון תוכלו לטייל ולהתרשם מחורבת רקית – אתר ארכאולוגי עם שרידים מהתקופה הרומית-ביזנטית. כמו כן, באזור החניון ישנם מסלולי טיולים רבים ושונים, אך השיא הוא אתרי הפריחה הרבים שסביבו. בין הצמחים המיוחדים שבו, ישנו אחד הבולט יותר מכולם – נרקיס. פרח זה פורח בזרים שפזורים בשטח הרחב ואליהם מצטרפים צמחים אחרים כגון בקיה צרפתית, ציפורנית מצרית, תלתן תריסני (בתמונה), דבקה זיפנית, פואה מצויה, כוכבית מצויה, דמומית ארצישראלית ועוד...
מסלולי פריחה בארץ: תלתן תריסני
איך מגיעים? כדי להגיע לחניון רקית למגיעים מדרום יש לנסוע על כביש 4, ובצומת כלא 6 יש לפנות מזרחה לכביש בית אורן-עתלית (כביש 721). לאחר נסיעה בכביש זה תגיעו להתפצלות עם שילוט לעבר "אחוזת יערות הכרמל", בה יש לרדת מהכביש ולעקוב אחר השילוט לחניון רקית. למגיעים מצפון יש לנסוע לעבר צומת דמון וממנה לעלות על כביש 721 ולעקוב אחר ההוראות שצוינו לעיל.

4. פארק יקום (במפה)

מסלולי פריחה בארץ: הבריכה העונתית בפארק יקום
ליד קיבוץ יקום שוכנת שמורת טבע הנקראת שמורת שער פולג, או בשמה הפופולארי יותר פארק יקום. בשמורה זו ניתן לראות בין היתר תל עתיק, אגם המלא בימים גשומים, נוף מרהיב מרכס הכורכר, את אפיק נחל פולג הזורם לים וכמובן פריחה מרהיבה בחודשי האביב. בין הפרחים שבאזור ניתן למצוא בן חצב יקינתוני, איריס שחום, צמר מפוצל (בתמונה), שפתן מצוי, חרצית עטורה ועוד רבים ויפים. באזור סומנו מספר שבילי הליכה קצרים המתאימים לכל בני המשפחה וניתן להגיע אליהם גם בתחבורה ציבורית.
מסלולי פריחה בארץ: צמר מפוצל
איך מגיעים? כדי להגיע לפארק יקום יש לנסוע על כביש החוף (כביש 2) ולפנות לעבר קיבוץ יקום – בין הרצליה לנתניה, דרומית למכון וינגייט. לאחר מכן יש לפנות שמאלה לכיוון תחנת הדלק דור אלון ולהחנות בחניון העפר הסמוך, ומשם לטייל ברגל בתוך הפארק כרצונכם. לבאים בתחבורה ציבורית, יש לקחת את אחד מקווי אגד – 618, 604, 601, 852, 872, 910 – ולרדת במסעף יקום, או לחלופין לרדת במסעף מכון וינגייט ומשם לחבור רגלית לשבילי ההליכה.

5. יער הקדושים (במפה)

מסלולי פריחה בארץ: יער הקדושים
משני צדי נחל כסלון שבפרוזדור ירושלים נטעה קק"ל בשנת 1951 יער כגלעד לקרבנות השואה. היער שניטע מכיל שישה מיליון עצים לזכרם של ששת מיליוני היהודים שנספו בשואה, ובתחומיו פזורות פינות הנצחה רבות כאשר ישנם שני אתרי הנצחה מרכזיים – אנדרטת מגילת האש ומערת בני ברית. יער מיוחד זה מכסה את גדותיו התלולים של נחל כסלון התחתון ובמקום ישנה פריחה מרהיבה שמגיעה לשיאה בחודשי האביב. בין הצמחים המיוחדים שניתן להיתקל בהם במקום תוכלו למצוא רקפות מצויות, כלניות מצויות, עיריות גדולות, סחלבים פרפרנים (בתמונה), צהרונים מצויים ועוד...
מסלולי פריחה בארץ: סחלב פרפרני
איך להגיע? כדי להגיע ליער הקדושים יש לנסוע בכביש מספר 1 לכיוון ירושלים. כאשר מגיעים למחלף שער הגיא יש לפנות דרומה לכביש 38 (שער הגיא-בית שמש) ולנסוע עד צומת אשתאול. לפני הצומת יש פנייה שמאלה לדרך עפר מסודרת לעבר יער הקדושים, בה יש לנסוע עד שתגיעו לאזור בו תרצו לעצור את רכבכם ולטייל ברגל.

6. פארק עצמאות ארה"ב (במפה)

מסלולי פריחה בארץ: מעיין עין חוד בפארק
בשיפוליהם הדרום מערביים של הרי יהודה ועל פני שטח של כ-30 אלף דונם, משתרע לו פארק מיוער ומיוחד – פארק עצמאות ארה"ב. קק"ל החלה לפתח את הפארק הזה בשנת 1976 במלאות 200 שנה לעצמאות ארה"ב ולציון הקשר בין שתי המדינות. לאורך ציריו של הפארק הכשירה קק"ל מספר רב של חניונים, מתקני נופש, מצפורים, פינות חמד ואתרים ארכאולוגים – נחל דולב, מערת שורק, מערת התאומים ועוד. במקום תוכלו ליהנות מנוף פנורמי עוצר נשימה על נחל שורק והרי יהודה מירושלים ועד חוף הים התיכון. בנוסף, האזור עשיר בפריחה מלבלבת של פרחים בעונת האביב, וביניהם תוכלו למצוא את צבעוני ההרים, עירית גדולה (בתמונה), רקפת מצויה, סחלב פרפרני, סחלב אנטולי ועוד...
מסלולי פריחה בארץ: עירית גדולה
איך מגיעים? כדי להגיע לפארק זה תוכלו להיכנס דרך שלושה שערי כניסה – מערבי, מזרחי ודרומי.
  • הכניסה מהשער המערבי מתאפשרת לבאים מבית שמש – יש לנסוע על כביש 3855 לעבר צומת מחסיה ולפנות בה מזרחה לעבר כביש 3866 ולעלות לעבר הר יעלה והפארק.
  • הכניסה מהשער המזרחי מתאפשרת לבאים משכונת עין כרם – בצומת כרם יש לנסוע בכביש 386 לאורך תוואי נחל שורק עד למפגש עם כביש 3866, ליד בר גיורא, בו יש לפנות צפונה לעבר הפארק.
  • הכניסה מהשער הדרומי מתאפשרת לבאים מצומת האלה – יש לעלות בכביש 375 לעבר צור הדסה ובר גיורא או לחלופין לנסוע מעמק האלה לכיוון בית שמש על כביש 3855 לעבר שער הכניסה המערבי.

7. חורבת שוכה (במפה)

מסלולי פריחה בארץ: חומת אבן בתל שוכה, ברקע עמק האלה
חורבת שוכה ממוקמת על תל הנושא את שם החורבה דרומית לבית שמש ובקרבת קיבוץ נתיב הל"ה. בתנ"ך מוזכר התל כמקום אסטרטגי השולט על עמק האלה הסמוך – זירת הקרב ההיסטורי בין דוד וגוליית. כיום, המקום מוכר בעיקר בזכות פריחת התורמוסים (בתמונה) המרשימה שבו, זו שמושכת אליו אלפי מטיילים. בנוסף, באזור זה יש פריחה שופעת בחודשי האביב של פרחים נוספים כגון כלניות, חרדלים לבנים, רקפות מצויות ועוד. מראש התל תוכלו ליהנות מתצפית מעגלית קסומה הצופה על תל עזקה ממערב, קיבוץ נתיב הל"ה מצפון, הרי יהודה וחוות האנטנות ממזרח ושטחים פתוחים מדרום.
מסלולי פריחה בארץ: מרבדים כחולים של תורמוס ההרים בתל שוכה
איך מגיעים? כדי להגיע אל התל יש לנסוע על כביש 38 היוצא משער הגיא לכיוון בית גוברין. כמה קילומטרים דרומית לבית שמש תגיעו לצומת האלה בה יש לפנות מזרחה (שמאלה) לעבר כביש 375. בכביש זה יש לנסוע כ-2 קילומטרים עד שמגיעים לדרך עפר שפונה ימינה בסימון שבילים שחור. כאן יש להחנות את הרכב ומולכם תראו את תל שוכה המתנשא מעל הסביבה.

8. בורות לוץ (במפה)

מסלולי פריחה בארץ: הבור הגדול בשמורת בורות לוץ
ממש "בסוף העולם", בהר הנגב הגבוה, נמצא אזור בו נדמה כי כף רגל אנושית לא דרכה בו מעולם. אך למעשה, שרידי החקלאות המדבריים העתיקים, בורות המים ופריחות האביב מעידים על כך שהאזור התגלה כבר לפני אלפי שנים – בורות לוץ. במקום זה תוכלו ליהנות מפריחה מרהיבה, אתרי ארכאולוגיה ונוף מיוחד, וכמובן שקט נדיר בזכות הריחוק מהציוויליזציה. באזור תוכלו לטייל במסלולים שונים בדרגות קושי שונות ולהתרשם מפריחת האביב של צמחים שונים כגון תגית ארגמנית, רכפה קטנת פרחים, שמשון הדור (בתמונה), צבעוני ססגוני, איריס טוביה ועוד...
מסלולי פריחה בארץ: שמשון הדור
איך מגיעים? כדי להגיע לבורות לוץ יש לנסוע לצומת הרוחות (5 קילומטרים צפונית למצפה רמון ו-30 קילומטרים דרומית לצומת חלוקים) ולפנות לעבר כביש 171 המוליך לאתרי הר הנגב. בנסיעה מפותלת המצריכה נהיגה איטית וזהירה תחלפו על שטח מדברי לאורך 28 קילומטרים עד שתגיעו למסעף דרכים – ימינה לבורות לוץ ושמאלה למעבר ערוד. כאן יש לפנות ימינה ולנסוע בדרך עפר עד למסעף נוסף בו תמשיכו ישר לנסיעה של קילומטר אחד עד לחניון של בורות לוץ, שם יש להחנות את הרכב ולצאת אל השטח.

מקור התמונות: youtubeי.ש.Eitan fAaadirHanayOri~Hanay, MathKnightאורן פלסDavidbenaZachi EvenorZachi Evenor

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.