print header

מיטב סיורי "ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת"

השנה חגגנו למדינת ישראל האהובה שלנו 70 שנות קיום ועצמאות והעלנו על נס את תקומת העם היהודי בארצו. הפלא הגדול שנקרא מדינת ישראל ניחן באינספור אתרי מורשת ייחודים המנציחים היבטים שונים וטובים בה, ובתקופת החגים הנוכחית הבאה עלינו לטובה, יש לכם הזדמנות אדירה להכירם יחד עם כל המשפחה, בשלל סיורים מודרכים המתקיימים באתרי מורשת שונים בכל רחבי הארץ, ללא עלות ובכפוף להרשמה בלבד. כל זאת במסגרת יוזמת "ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת" של עמותת ויקימדיה ישראל, העומדת מאחורי הגרסה העברית של האנציקלופדיה האינטרנטית הוותיקה והחופשית. אנו מביאים בפניכם כאן חלק ממיטב הסיורים שיתקיימו בשבועות הקרובים במסגרת המיזם הנפלא הזה – בחלוקה על פי אזורים גיאוגרפיים  וממליצים לכם בחום להירשם אליהם יחד עם כל המשפחה. את רשימת כלל האירועים הנערכים ברחבי הארץ תוכלו למצוא בקישור הבא.

וויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת: סיור מודרך בעיר העתיקה בירושלים

סיורים באזור המרכז

21.9.18, בשעה 9:30 - סיור במרכז מוזיאון בית ראובן"

דמותו המרתקת של ראובן רובין, אחד מגדולי הציירים הישראלים ומחלוצי האמנות של ארצנו, מונצחת במוזיאון הקרוי על שמו בתל אביב. במורשתו החשובה ובתרומתו האדירה לעולם האמנות המקומי תוכלו לחזות בסיור במוזיאון הזה, שבעבר שימש כביתו של הצייר עצמו.

הסיור ייצא מכניסת המוזיאון שברחוב ביאליק 14 בתל אביב. להרשמה יש להתקשר למספר הטלפון הבא:03-5255961 .

21.9.18, בשעה 10:00 - סיור במרכז המבקרים של מקווה ישראל

מעט מזרחה ליפו העתיקה, בסמוך לעיר חולון, ממוקם לו בית הספר החקלאי הראשון בארץ, מקווה ישראל, ולו היסטוריה ארוכה של יותר מ-150 שנים המתמשכת עד היום. בסיור במרכז המבקרים של המקום תוכלו להתרשם מנופיו הייחודים של המקום, וללמוד כיצד הוא קם ופועל במשך זמן כה רב.

הסיור ייצא מכניסת מרכז המבקרים שבתוך "מקווה ישראל" (הכניסה משד' קראוזה). להרשמה יש להתקשר למספר הטלפון הבא: 03-5030489.

וויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת: כניסה לבית הספר מקווה ישראל

26.9.18, בשעה 10:00 – בית בן גוריון

אין אחד שלא מכיר את דוד בן גוריון, האיש שהכריז על הקמת מדינת ישראל והיה גם ראש הממשלה ושר הביטחון הראשון שלה. הוא ללא ספק מהדמויות המונצחות ביותר בציבוריות הישראלית ובצדק. עם זאת, הביקור והסיור בבית בן גוריון - המקום שבו התגורר המנהיג הזה במשך יותר מ-40 שנה (בין 1931 ל-1973) - יכול לחשוף בפניכם את הצדדים הפרטיים יותר של האדם שמאחורי המיתוס, ולכן הוא כה מרתק.

הסיור ייצא משדרות בן גוריון 17 בתל אביב. להרשמה יש להתקשר למספר הטלפון הבא:052-3575953 .

29.9.18, בשעה 10:00 – מוזיאון חוסמסה

רוצים לחזור ביחד עם הילדים לימים שלפני קום המדינה, עת נלחם ארגון "ההגנה" על עצמאותה של מדינת ישראל ועל בטחון היישוב היהודי ההולך וגדל? אז הגיעו לסיור ב"מוזיאון חוסמסה – יד להגנה", שבו תמצאו תצוגות כלי נשק מימי טרום המדינה ושיחזור חוויתי של רוח התקופה עם פעילויות כדוגמת חיפוש סליקים, הפעלת מכשירי מורס ועוד.

הסיור ייצא מרח' דוד אלעזר 53 בחולון. להרשמה יש להתקשר למספר הטלפון הבא:03-5050425 .

וויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת: מוזיאון חוסמסה

סיורים באזור ירושלים והסביבה

25.9.18, בשעה 11:00 ובשעה 13:00 - מרכז המבקרים של עיירית ירושלים

עיר הבירה שלנו, שחוברה לה יחדיו, היא ללא ספק אחת מן הערים המיוחדות והעתיקות בעולם, שההיסטוריה מדברת כמעט מכל קיר וקיר בה. על החיים הבלתי נפסקים בעיר אחראית עיריית ירושלים, אשר במסגרת הסיור במרכז המבקרים שלה תוכלו לעלות לנקודת תצפית שתאפשר לכם להשקיף על כל העיר מלמעלה, וגם לבקר ב"בית המודל" – אולם תצוגה שבו דגם העיר, שעל גביו ניתן לראות את המצב הקיים בה כעת ואת הפרוייקטים העתידיים המתוכננים להיבנות בה.

שני הסיורים ייצאו מבניין עיריית ירושלים ברחוב ספרא 3. להרשמה יש להתקשר למספר הטלפון הבא:02-6295363 .

28.9.18, בשעה 10:00 - מוזיאון חצר היישוב הישן

לירושלים הבירה יש היסטוריה יהודית ארוכת שנים, שלא פסקה גם לאחר חורבן בית המקדש. קסמו של היישוב הישן - הכינוי לקהילה היהודית שהתגוררה ברובע היהודי בירושלים כ-200 שנה לפני פרוץ מלחמת העצמאות ועד שנכבשה העיר העתיקה בידי הערבים באותה מלחמה - ייחשף בפניכם במלוא הדרו בסיור במוזיאון הזה, המציג לראווה את אורחות חייהן ומורשתן של משפחות ספרדיות ואשכנזיות החיו זו לצד זו בין חומות ירושלים זמן רב לפני הקמת מדינת ישראל.

הסיור ייצא מרחוב אור החיים 6 שברובע היהודי בעיר העתיקה של ירושלים. להרשמה יש להיכנס לקישור הבא ולמלא את הפרטים הנדרשים. 

וויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת: מוזיאון חצר היישוב הישן

5.10.18, בשעה 9:30 - בית מורשת משטרת ישראל

משטרת ישראל היא מהגופים החשובים במדינה, שאמון על שמירת החוק ואכיפתו. למשטרה שלנו היסטוריה ארוכת שנים - שהחלה עוד מימי ארגוני השמירה העברית שנוסדו בתקופת האימפריה העות'מאנית ואחריה, כמו גם בזמן המנדט הבריטי - שעליה תזכו ללמוד בסיור בבית מורשת משטרת ישראל, המוזיאון החדיש למדי (נפתח ב-2015) המספר את סיפורם של כחולי המדים המקומיים.

הסיור ייצא מהכניסה לאתר בשדרות וירג'יניה 1 באזור תעשייה בית שמש מערב. להרשמה יש להתקשר למספר הטלפון הבא:02-5788263 .   

סיורים באזור צפון הארץ

21.9.18, בשעה 10:00 - מוזיאון אוצרות בחומה

העיר העתיקה של עכו היא ללא ספק אחד מהמקומות היותר שופעי חן, קסם והיסטוריה שישנם בארצנו, ומוזיאון "אוצרות בחומה" השוכן ממש בחובה הוא פנינה לכל חובב אמנות, היסטוריה ופולקלור, וכמובן גם לילדים שיכולים להעשיר בזכותו את הידע שלהם. במסגרת הסיור במוזיאון תוכלו להתרשם משלל האוספים שבו, המציגים בין היתר פריטי ביגוד, ריהוט, בישול ומלאכת יד מסורתיים, שהיו שייכים לתושבי העיר במשך אלפי שנות קיומה. 

הסיור ייצא מרחוב וייצמן 2 בעכו. להרשמה יש להיכנס לקישור הבא ולמלא את הפרטים הנדרשים.

25.9.18, בשעה 10:30 - סיור מוכוון צילום בשכונת בת גלים

לשכונת בת גלים שבחיפה יש ייחוד משלה – מדובר בשכונת המגורים היחידה בעיר, ומהבודדות במדינת ישראל, שבתיה ממש נושקים לחוף הים. זהו מקום ציורי ופוטוגני במיוחד, ועל כן אין פלא שהסיור המיוחד שמתארגן פה הוא מוכוון צילום, כשקהל היעד שלו הוא בני נוער בגילאי 10-18 יחד עם הוריהם. הסיור כולל הליכה בשטח לא מקורה, ולכן מומלץ לכם להצטייד מראש בכובע, מים וכמובן במצלמה.

הסיור ייצא מהכניסה למוזיאון הימי הלאומי שבדרך אלנבי 198 בחיפה. להרשמה יש להיכנס לקישור הבא ולמלא את הפרטים הנדרשים.

וויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת: שכונת בת גלים בחיפה

27.9.18, בשעה 11:00 - מוזיאון ההעפלה וחיל הים

אחד הסיפורים המעניינים בתולדות הקמתה של מדינת ישראל הוא מבצע ההעפלה חסר התקדים ורחב ההיקף שבמסגרתו הועלו מאות אלפי יהודים אל ארץ ישראל, התיישבו בה ותרמו לייסוד המדינה. מוזיאון ההעפלה וחיל הים בחיפה משמר את זכרון המבצע האדיר הזה, ובסיור בו תוכלו לראות מוצגים כגון ספינת המעפילים "אף על פי כן" שהשתמרה במלואה, כמו גם בספינות של חיל הים הישראלי, שהוקם על בסיס פעולתם של הגופים שלקחו חלק במבצעי ההעפלה ומונצח גם הוא במוזיאון זה.

הסיור ייצא מדרך אלנבי 204 בחיפה. להרשמה יש להתקשר למספר הטלפון הבא: 03-5177180

5.10.18, בשעה 11:00 - אתר נהריים בגשר

עוד אחד מההישגים המרשימים של המפעל הציוני בימים שטרם הקמת המדינה הוא ייסוד מפעל החשמל ההידרואלקטרי בנהריים, על ידי "הזקן מנהריים" - פנחס רוטנברג, שקיבל כבר בשנת 1926 זיכיון לניצול מי הירדן והירמוך להספקת חשמל לארץ ישראל ועבר הירדן. בסיור שמתקיים באתר כיום תוכלו להתרשם מדגם גדול הממחיש את אופן עבודתו של מפעל החשמל בנהריים וממיצג אורקולי החושף את סיפורו המרתק של המקום.

הסיור ייצא מאתר "גשר הישנה" – "חווית נהרים בגשר", על כביש 90 מול הכניסה לקיבוץ גשר. להרשמה יש להיכנס לקישור הבא ולמלא את הפרטים הנדרשים.

וויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת: אתר נהריים בגשר

סיורים באזור הנגב ודרום הארץ

25.9, בשעה 17:30 - מוזיאון מצפה רביבים

חזון "הפרחת השממה" ויישוב הנגב היה לאחד מהנדבכים החשובים של התנועה הציונית, ואפילו ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל, דוד בן גוריון, העלה אותו על נס ומימש אותו הלכה למעשה. במוזיאון מצפה רביבים תוכלו ללמוד על ראשית ההתיישבות היהודית בנגב טרם קום המדינה, ולבקר במקום אליו עלו ובו חיו חלוצי המפעל החשוב והמשמעותי הזה.

הסיור ייצא מהכניסה למוזיאון שבקיבוץ רביבים. להרשמה יש להיכנס אל הקישור הבא ולמלא את הפרטים הנדרשים. 

28.9, בשעה 10:30 - המוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח

ישראל, כידוע, יושבת בלב המזרח התיכון – אזור השופע אמונות ותרבויות שונות ומגוונות, כשאחת המרכזיות שבהן היא האמונה האיסלאמית והתרבות הערבית האוריינטלית. אתם מוזמנים להכיר לעומק את המורשת התרבותית הערבית שנמצאת ממש כאן סביבנו, דרך הסיור במוזיאון הזה, הממוקם באזור המסגד הגדול של באר שבע ומציג שלל יצירות היסטוריות ומודרניות של תרבות האיסלאם.

הסיור ייצא מרחוב העצמאות 60 בבאר שבע. להרשמה יש להתקשר למספר הטלפון הבא:08-6993535 .

וויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת: המסגד הגדול בבאר שבע

30.9, בשעה 10:00 בית ספר שדה שקמים – אתר ניצנים הישנה

בלב מישור החוף הדרומי של מדינת ישראל יושב לו בית ספר שקמים של החברה להגנת הטבע – אתר מרתק עם מורשת היסטורית של יותר מ-100 שנים. בסיור במקום תוכלו לראות את בית הבאר היפהפה שנבנה בשנת 1917 על ידי אפנדי ערבי עשיר, ובו הוקם בשנת 1983 בית הספר. עוד במקום עמדות משוחזרות מימי מלחמת העצמאות, ואנדרטת הברונזה "יד לאישה הלוחמת".

הסיור ייצא מבית ספר שקמים עצמו. להרשמה יש להתקשר למספר הטלפון הבא: 08-6727895.

 

כאמור, אלו רק חלק מן האירועים והסיורים הרבים שיתקיימו במסגרת המיזם הנפלא, שהולך להימשך לכל אורך חול המועד הסוכות וכן גם מעט לאחריו. רשימה המפרטת את כל הסיורים והאירועים הצפויים במסגרתו תוכלו למצוא באתר ויקיפדיה ישראל בקישור הבא.

מקור התמונות: Yoav3217DeLynxxxYacov1967Zvi RogerAVRAM GRAICEREmanderor_avi

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.