print header

על מה מתלוננים אזרחיהן של 18 מדינות מרחבי העולם?

 אם יש דבר שאומרים שאנו, הישראלים, מצטיינים בו - זה בקיטורים. על מה אנחנו לא מתלוננים? על הממשלה, על המיסים, על הבירוקרטיה, על מזג האוויר ועוד ועוד - אין כמעט נושא בציבוריות הישראלית שבורח משוט הביקורת ומחצינו הנוקבים כשאנו עצבניים. אבל האם בשאר העולם החיים כה ורודים וטובים יותר? נהפוך הוא – בכל מקום, ממזרח תבל ועד מערב, מהמדינות העשירות והגדולות ביותר ועד הקטנות והעניות –  לאזרח הקטן תמיד יהיה דבר מה להלין עליו, וטוב שיש לו פתחון פה. אז כדי להכניס אתכם מעט לפרופורציות ולהבהיר לכם על אילו נושאים ובעיות מתלוננים אזרחים במדינות השונות על גבי הגלובוס שהם לא ישראל, אנחנו מביאים לכם כאן את התלונות הנפוצות ביותר ב-18 ממדינות העולם.

תלונות נפוצות במדינת העולם: אישה שיוצא לה עשן מהאוזניים
 

1. ניו זילנד

אל ניו זילנד המרוחקת מהפכת "השמיים הפתוחים" כנראה טרם הגיעה, ואם כאן בארץ, כמו גם באירופה וארה"ב, כבר ניתן למצוא כרטיסי טיסה ליעדים אטרקטיביים במחיר של 100 דולר ואף פחות מכך, בניו זילנד במחיר כזה ניתן לרכוש כרטיס לאוסטרליה השכנה לכל היותר. האזור הגיאוגרפי המבודד שבו שוכנת המדינה כמובן לא מטיב עימה בכל הקשור לטיסות בינלאומיות וליציאה מתחום גבולותיה, ולאזרחיה לא נותר אלא להתלונן על כך. 

תלונות נפוצות במדינת העולם: מטוס של אייר ניו זילנד

2. אזרבייג'ן

במדינה המוסלמית שנמצאת בחבל הקווקז ונהנית בשנים האחרונות מצמיחה כלכלית ותיירות גוברת, מתלוננים התושבים על נפוטיזם. אזרחי אזרבייג'ן קובלים על כך שעל מנת להתקבל לעבודה במרבית הגופים ולמרבית המשרות הקיימות במדינה לא מספיק רק להיות מוכשר ולהתאים לדרישות התפקיד, אלא שעדיף להיות מקורב לצלחת – חלק מחוג החברים או קרוב משפחה של המעסיק או של אחד מהאנשים שכבר מועסקים במקום העבודה שאליו אתה מנסה להתקבל.

תלונות נפוצות במדינת העולם: לחיצות ידיים

3. רומניה

השחיתות השלטונית היא אחת מהתלונות השכיחות ביותר בפי אזרחי רומניה, כשעל פי המדד של ארגון השקיפות הבינלאומי, המדינה מדורגת במקום ה-4 במדד השחיתות באירופה, וממונה על מלחמה בשחיתות מטעם המדינה חשף שבשנת 2014 לבדה נמצאו יותר מ-1,000 מקרים של פוליטיקאים, שופטים ואנשי עסקים שהיו מעורבים בתעשיית הבצע שפשעה במדינה. העבירות השכיחות ביותר הן שוחד, מעילה בכספי ציבור, הלבנת כספים, איומים, התנהגויות שאינן הולמות אנשי ציבור, ניצול הכוח הציבורי, העלמת מס וזיוף מסמכים.

תלונות נפוצות במדינת העולם: אזרחים רומנים מפגינים

4. זימבבואה

זימבבואה הייתה ידועה בעבר כ"גן עדן" ליבשת אפריקה, מכיוון שנהנתה משדות כותנה וחיטה רבים שהפיקו רווחים נאים עבורה. אך מאז הספיקה המדינה להתדרדר לשפל המדרגה מבחינה כלכלית, כשדאגות ותלונות אזרחיה מופנות בעיקר כלפי האינפלציה המשתוללת, מהקשות בעולם. כדי שתבינו את גודל המשבר כדאי שתדעו שבשנת 2009, כאשר הופסק ייצור המטבע המקומי, הציע הבנק המרכזי לכל מי שיש ברשותו 175 קוודריליון (15 אפסים) דולר זיממבואי להמיר אותם ל-5 דולר אמריקאים בסך הכל. 

תלונות נפוצות במדינת העולם: שטר של מיליארד דולר זימבבואי

5. סינגפור

עיר המדינה המזרח אסייתית הזאת נחשבת למתקדמת ביותר מבחינה כלכלית, טכנולוגית ומסחרית, ואם תסיירו שם תתפלאו מרמת הניקיון והסדר ששורר בה. עם זאת, יש כאן כמה וכמה בעיות המסתתרות מתחת לפני השטח ומורגשות בעיקר על ידי האזרחים, אך לצערם אין אף אחד שידווח על כך, מכיוון שחופש העיתונות במדינה מוגבל במיוחד – סינגפור ממוקמת במקום ה-151 בלבד מתוך 180 מדינות במדד חופש העיתונות העולמי (לשם השוואה, ישראל ממוקמת במקום ה-91).

תלונות נפוצות במדינת העולם: איור של עיניים מתבוננות על רקע בנינים בסינגפור

6. בריטניה

אם אי פעם ביקרתם בממלכה המאוחדת ודאי שמתם לב שאחד הדברים ההפכפכים ביותר שקיימים באי הבריטי הוא מזג האוויר. סופות וגשמים באמצע ימי הקיץ הם אינם דבר נדיר בבריטניה כלל וכלל, והאקלים הקיצוני שמשתנה לעיתים קרובות מדי ומאפיין את האזור מקשה מאוד על החזאים להמליץ מה ללבוש מחר, לכן לא תתפלאו לשמוע שמזג האוויר הוא אחד מגורמי התלונות השכיחים ביותר כאן.

תלונות נפוצות במדינת העולם: זוג מחזיק מטריות שעליהן דגל בריטניה

7. מקסיקו

החופים היפים והתיירות הפורחת באזור החוף הקריבי של המדינה לא יכולים לכסות על הנגע שפשט במקסיקו כבר כמה עשורים טובים – קרטלי הסמים, שכבשו והרסו כמעט כל חלקה טובה במדינה המרכז אמריקאית, ודרדרו אזורים רבים למלחמות פשע עקובות מדם. מגפת הקרטלים נמצאת בכל מקום, מהתקשורת ובתי הספר עד לצבא ולממשלה – ולאזרח המקסיקני הממוצע לא ניתן אלא לרטון על כך בשקט על מנת שלא יחוסל.

תלונות נפוצות במדינת העולם: תפיסה של סמים במקסיקו

8. אל סלוודור

כיצד הפכה מדינה קטנטנה ורוגעת בטבורה של יבשת אמריקה לבירת הרצח הבינלאומי? כנראה מדובר בשילוב בין עוני רב, בפערים חברתיים משמעותיים ובחוסר הגישה לטכנולוגיות מידע, והשיטפון שפקד את המדינה בשנת 2011 וגבה נזקים בסך 900 מיליון דולר רק החריף את המצב. מדובר במדינה שבשנת 2016 הוכרזה כבעלת שיעור הרציחות הגבוה בעולם, עם יותר מ-6,000 מקרי הרג ורצח בשנה, ומאז הנתונים הללו רק נמצאים בעלייה, לדאבון ליבם של התושבים התמימים ושומרי החוק שעוד נותרו שם.
תלונות נפוצות במדינת העולם: אקדח ולידו תרמילי כדורים

9. שוודיה

שוודיה נחשבת לאחת מן המדינות המוצלחות בעולם בכל הנוגע לזכויות אזרחיות ושיוויון כלכלי. אז מה מטריד את האזרחים השוודים שנהנים ממדינת רווחה כה מפותחת? מתברר כי דווקא הקודים החברתיים הנהוגים במדינה - ובייחוד זה המכונה "חוק ינטה" שגורס כי ההצלחה האישית, ובעיקר החצנתה של אותה הצלחה, היא דבר מגונה שיש להצניע ולהתרחק ממנו מטעמי נימוס – מעוררים תרעומת בקרב צעירי המדינה שמעוניינים בהפגנת גאווה אישית גדולה יותר ובשבירת המיתוסים החברתיים הישנים.

תלונות נפוצות במדינת העולם: אדם בחליפה מיישר עניבה
 

10. מלזיה

המדינה המזרח אסייתית המוסלמית הזאת נהנית באופן כללי מרווחה כלכלית, והיא נחשבת ליצואנית התה הגדולה בעולם כמו גם לבעלת תעשיית טקסטיל ענפה. עם זאת, מה שמעיב על אזרחיה הוא דווקא הקיטוב הדמוגרפי הקשה בין האוכלוסיות השונות החיות בה – גילויי גזענות תכופים הבאים מן הרוב המלאי (כ-53% אחוז מתושבי המדינה) כלפי מיעוטים ממוצא סיני (רבע מן התושבים) וממוצא הודי (כ-7% מהתושבים) הוא מפגע בולט המאיים להפר את השקט ואת המרקם החברתי העדין במדינה.

תלונות נפוצות במדינת העולם: ילדים מלזים מנופפים בדגלי המדינה

11. קנדה

תושבי ארץ המייפל הקרה שבקצה הצפוני של יבשת אמריקה, נהנים מכלכלה יציבה למדי וממדיניות רווחה נרחבת יותר מזאת שממנה נהנים שכניהם הינקים, אך מה שמפריע לתושבי קנדה הוא דווקא התייחסות היתר שקיימת במדינה לשכנה הגדולה מדרום. הקנדים הממוצעים מוצאים שההתעסקות השלטונית והתקשורתית שקיימת במדינה בכל מה שנוגע למה שקורה בארה"ב באה על חשבון קידום ענייני הפנים של קנדה, ועל כך יוצא לעיתים קצפם.

תלונות נפוצות במדינת העולם: דגלי קנדה וארה"ב מחוברים

12. אוסטרליה

שמש, ים וחופי גלישה מדהימים ביופיים – אלו הדימויים שמתקשרים לרבים מאיתנו עם היבשת הקטנה בעולם, שמרוחקת מאיתנו אלפי קילומטרים. גם תושבי אוסטרליה אוהבים אותה עד מאוד, כך נראה, אבל כמובן שגם להם יש את הדברים המפריעים להם – אחד המרכזיים בהם הוא מחירי השילוח הגבוהים שגובה הדואר במדינה בתמורה לשליחה וקבלת חבילות, דבר הנובע מריחוקה של היבשת משאר העולם.

תלונות נפוצות במדינת העולם: ספינה חוצה את קו הרקיע של סידני

13. אירלנד

אירלנד ידועה במשקאות הבירה הנפלאים היוצאים ממנה ובנופים הנפלאים הנשקפים ממצוקי החופים הנישאים שלה – אך מתחת לפני השטח, איבה ישנה עדיין רוחשת בקרב תושביה ורובצת כמטרד מעל למדינה. אמנם הסכסוך העקוב מדם בין תומכי עצמאותו של האי לבין המבקשים לאחד אותו עם בריטניה תחת כתרה של המלכה אליזבת', הסתיים בהסכם שלום שנחתם בין הצדדים בשנת 1998, אך בתוך הביצה הפוליטית המקומית היריבות והשנאה הישנות עדיין קיימות וגורמות לפילוג ולקיטוב בין האזרחים.

תלונות נפוצות במדינת העולם: אירים צועדים ברחבי דבלין ומניפים דגלים

14. הפיליפינים

בעוד שכאן בישראל, הנתונים מראים כי אימוץ טכנולוגיית הפס הרחב להאצת מהירות האינטרנט עומד על 95% (מה שמציב אותנו במקום ה-7 בעולם בתחום זה) בפיליפינים אימוץ האינטרנט המהיר מתקדם בקצב איטי הרבה יותר. המדינה מדורגת במקומות הנמוכים ביותר בעולם בכל מה שקשור למהירות הגלישה והחיבור ממנה אל רשת הנתונים הגדולה בעולם – מה שכמובן גורם לתסכול לא מועט בקרב תושביה. 

תלונות נפוצות במדינת העולם: אדם אסייתי יושב אל מול מחשב פתוח

15. דרום אפריקה

פשע, אלימות, חטיפות ושחיתות שלטונות – אלו הם מנת חלקם של יותר מדי דרום אפריקאים תמימים, שבאופן מצער כבר הסתגלו למצב הזה. על אף שדרום אפריקה נחשבת לאחת מהמדינות היותר עשירות ומתקדמות ביבשת אפריקה, האלימות היומיומית הנוכחת ביותר מדי חלקים של המדינה היא אחד מהנגעים החולים הקשים של החברה המקומית. באופן מצער במיוחד, שיעור האלימות המינית לסוגיה הוא מהגבוהים בעולם כאן, ולשלטונות אין עדיין פתרונות למצב.

תלונות נפוצות במדינת העולם: אזרח דרום אפריקאי מניף את דגל המדינה

16. גרמניה

מתברר שאחת התלונות הרווחות ביותר באחת מן המדינות הגדולות והמשפיעות באיחוד האירופי היא דווקא כנגד הטלוויזיה. זה לא שהגרמנים לא אוהבים את התוכן הטלוויזיוני המשודר אצלם, אבל קצת כמו שקרה בישראל לפני כמה שנים, גם הם קצו בערוצי השידור הציבורי ובתשלום אגרת הטלוויזיה. הפגנה גדולה כנגד האגרה התארגנה ברחובות ברלין בשנת 2016, אך המחאה לא צלחה, והתשלום המקומם עודנו קיים.

תלונות נפוצות במדינת העולם: מקלט טלוויזיה ישן

17. נורווגיה

ממש כמו שוודיה, שכנתה ממערב, גם במדינה הסקנדינבית העשירה בנפט ומחצבים טבעיים נהנים האזרחים מרווחה כלכלית ושפע יחסי. אך מה שחסר לנורווגים יותר מכל הוא אור שמש – במדינה, ששטחים גדולים ממנה נמצאים בתחומי החוג הארקטי, ישנם כמעט 60 ימים בשנה שבהם השמש לא זורחת כלל, בתופעה שמכונה "ליל קוטב". אמנם בקיץ ישנם באזור זה גם ימים שבהם השמש אינה שוקעת כלל, אך אין בכך מספיק, ככל הנראה, על מנת לפצות את הנורבגים חסוכי החמה.

תלונות נפוצות במדינת העולם: ליל קוטב בנורבגיה

18. יוון

במדינה הים תיכונית החביבה הזאת, שנחשבת לאחד מהיעדים האהובים ביותר עלינו הישראלים, קיים "ספורט לאומי" של העלמת מיסים. מימדי התופעה נרחבים ממש כמו מגפה, והערכה שנעשתה בשנת 2016 הראתה שכ-11 עד 16 מיליארד אירו של מיסים לא נגבו כלל באותה השנה, והועלמו על ידי גורמים שונים במדינה. האזרחים שומרי החוק, המקפידים על תשלום, הם כמובן הנפגעים הראשיים שיוצאים בחריפות כנגד הנגע שפשט ביוון, כשאמונם במוסדות הממשלה – שנחשבים למושחתים ביותר – נמצא בשפל תחתית.

תלונות נפוצות במדינת העולם: אזרחים יוונים מפגינים

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.