print header

15 תמונות זוכות בתחרות "הצלם התת-ימי" לשנת 2017

 לפעמים נדמה לנו שהחיים שלנו על פני היבשה הם הדבר המסעיר והמרגש ביותר שישנו ביקום, אך אנו מתעלמים לחלוטין מחיים שלמים המתקיימים ממש בסמוך לנו, בתוככי האוקינוס. המגוון האדיר והאינסופי של מינים וזנים החיים יחד במעמקי הים, יוצר עולם מרתק, מורכב ומפתיע, שלא תמיד מוכר לנו. בדיוק בגלל זה תחום הצילום מתחת למים, המתעד את הטבע השונה הזה, הוא כה מעניין ומספק לנו תמונות עוצרות נשימה. לאחרונה הוכרזו הזוכים באחת התחרויות היוקרתיות בתחום "תחרות הצלם התת ימי של השנה" ואנו מתכבדים להגיש לכם 15 תמונות מדהימות ביופיין של זוכי ומקבלי השבחים בתחרות, בליווי הסברים קצרים אודותיהם.   
 
לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא

1. "תמנון רוקד" – גבריאל באראת'יו

"תמנון רוקד" – גבריאל באראת'יו
זוהי התמונה המנצחת של התחרות. גבריאל באראת'יו, הצלם שתיעד את הרגע הנהדר הזה, מספר שצילם את התמונה בסמוך לחופי האי מיוט שבמזרח אפריקה, בזמני השפל האביבי, כשגובהם של המים הוא לא יותר מ-30 ס"מ. בזכות האפקטים וכישורי הצילום של באראת'יו התמנון האדיר שבתמונה נראה בעצם גדול יותר ממידותיו האמיתיות, כך מעיד הצלם, וכך גם גובהם של המים שנראים בעומק רב יותר על אף שהם רדודים. 

2. "זהרון צעיר" – סטיבן קובאס

"זהרון צעיר" – סטיבן קובאס
התמונה הכה ייחודית הזאת זכתה לציון לשבח בקטגוריית צילום המאקרו. התיעוד הנפלא הזה, של דג זהרון צעיר בשלבי התפתחותו הראשוניים, נלקח במעמקי מפרץ פלורידה. יכול להיות שנתקלתם בדג הזה בעת צלילה במפרץ אילת, שם הוא נפוץ גם כן, אך אל תתפתו לזוהרו ולמראהו הייחודי ותנסו לתפוס אותו, כי עקיצה אחת מזיזיו עלולה להיות מסוכנת מאוד ולגרום לצריבות וחום גבוה.  

3. "גור לוויתנים עושה פוזות" – כריסטופר לאפז

"גור לוויתנים עושה פוזות" – כריסטופר לאפז
ידוע שהלוויתן הוא אחד היונקים הגדולים ביותר בטבע, וכן גם היונק התת ימי הגדול ביותר. התמונה הזאת, שמציגה לראווה גור לוויתנים צעיר, מוכיחה לנו שוב את גודלו ועוצמתו של הזן הזה. כדי לתפוס את התמונה אדירת הממדים הזאת, הרחיק הצלם כריסטופר לאפז עד חופי פולינזיה הצרפתית, שבדרום האוקיינוס השקט, שם יצא אל הים במיוחד כדי לתפוס בעדשתו את בעל החיים המיוחד הזה. אם תביטו טוב בתמונה, תוכלו לראות שצלם תת ימי נוסף מבצבץ בה מנגד. 

4. "טרף?" – סו יאט וואי

"טרף?" – סו יאט וואי
התמונה הזאת, שנראית כאילו נלקחה מהחלל החיצון, זכתה בקטגוריית צילום המאקרו בתחרות היוקרתית. היא צולמה במהלך צלילה במימי הפיליפינים, והיצור הגדול ומהאיים שאתם רואים בה הוא לא יותר מחסילון מנטיס, שרץ תת ימי שאורכו לא עובר לרוב 10 סנטימטרים. יחד עם זאת, עדיין מדובר ביצור טורף, המשתמש במחושיו על מנת לתפוס את קורבנו, ובמקרה שלפנינו מדובר באותו יצור זערורי השוחה מולו.

5. "צבי ים ירוקים תחת קרני השמש" – גרג לקואור

"צבי ים ירוקים תחת קרני השמש" – גרג לקואור
צבי ים ירוקים הם מין יחיד מסוגו שנמצא בסכנת הכחדה, כך שהפורטרט המדהים הזה, שזכה לציון לשבח בקטגוריית הפורטרטים, ממש אינו מובן מאליו. הצבים המיוחדים הללו, בעלי הבעת הפנים החתומה והעוצמתית, נתפסו בעדשתו של גרג לקואור בעת צלילה לחופי האי טנריף שבאוקיינוס האטלנטי, בשעות הבוקר המוקדמות, כאשר קרני השמש פילחו את פני הים ויצרו את האפקט הזוהר הייחודי והמרשים שמאפיין את התמונה הזאת. 

6. "תחרות" – ריצ'ארד שוקסמית'

"תחרות" – ריצ'ארד שוקסמית'
גם בים, כמו בטבע כולו, נערכת תחרות בלתי נגמרת בין זני בעלי החיים השונים על כל פיסת מזון שנקרית בדרכם, והתמונה הזו ממחישה את זה באופן ברור לחלוטין. בתמונה מופיעים רק מעט מתוך עשרות השקנאים שהופיעו כלהקה מעל סירתו של הצלם ריצ'ארד שוקסמית', וכולם נאבקים האחד בשני על מנת לזכות בשלל הגדול: דג אחד קטן ותמים שנתפס במקורם.

7. "שד אפל" – דאמיאן מאוריץ'

"שד אפל" – דאמיאן מאוריץ'
בביקורו באיי גלאפגוס, רשם צ'רלס דרווין, הוגה תאוריית האבולוציה, "סלעי הלבה השחורים נפקדים לעיתים קרובות בידי לטאות ענק מגושמות ומגעילות. הן שחורות כמו הסלעים המחוררים שעליהם הן זוחלות ותרות אחר טרפם בים. אני קורא להן 'שדי האפלה'". האיגואנה הימית בה חזה דרווין, ומתועדת בתמונה המרתקת הזאת, היא הכל חוץ ממפלצת. מדובר בבעל חיים ייחודי במינו: האיגונה קיימת רק באזור איי גלפגוס, היא היחידה ממשפחת האיגואנות שיכולה לשחות ולצלול בדרך קבע, ולכן היא גם סיגלה לעצמה את המראה המיוחד והבלתי שגרתי, הנשקף אלינו מהתיעוד המרשים הזה.  

8. "משום מקום" – ניק בלייק

"משום מקום" – ניק בלייק
התמונה הזאת היא היחידה ברשימה שלנו שלא כוללת בתוכה אף בעל חיים תת ימי, אך הצבעים המשתקפים בה כה מדהימים וייחודים שלא יכולנו לוותר עליה. היא צולמה לחופי מפרץ יוקטאן שבמקסיקו, באזור הידוע בתעתועי האור הנוצרים בו כאשר קרני השמש חודרות את האפלה. הצלם הבריטי נייק בלייק הגיע לצלילה באזור ותפס את היופי שובה העין של המקום, יחד עם מדריך הצלילה שלו, שהונצח כצוללן בתמונה.

9. "אחד ממיליון" – רון ווטקינס

"אחד ממיליון" – רון ווטקינס
הנקודה הייפיפיה והזוהרת שאתם רואים בתמונת התקריב הזאת היא מדוזת רעמת האריה, מין המדוזה הגדול ביותר המוכר למדע היום. היא שוחה לה בתוך זרם אדיר של מדוזות שחצה את הסירה שבה הפליג הצלם רון ווטקינס במסגרת שיט שערך באלסקה. 

10. "להקת לוויתנים קטלניים" – ניקולאי גאורגיו

"להקת לוויתנים קטלניים" – ניקולאי גאורגיו
הלווייתנים הקטלניים, על אף שמם המאיים, יכולים בקלות להיחשב כאחד ממיני בעלי החיים הכי יפים, אינטליגנטיים ובעלי בטחון עצמי שתזכו לפגוש, כך מעיד הצלם ניקולאי גאורגיו שצילם את התמונה הנפלאה הזאת. הלווייתנים הללו התפרסמו במיוחד לאחר צאת הסרט "לשחרר את ווילי", שבו כיכב בדמותו של ווילי לוויתן קטלן, בדיוק כמו אלו המופיעים בתמונה הזאת שצולמה במימי נורווגיה. 

11. "דמוי-קרנון בתצפית" – ג'ייד הוקסברגן

"דמוי-קרנון בתצפית" – ג'ייד הוקסברגן
דמויי-הקרנון הם דגים קטנטנים החיים בשוניות, חופים וחולות ים, ומבלים את רוב חייהם בהסתתרות מפניי טורפים בין הסלעים. לג'ייד הוקסברגן, הצלם שצילם את דמוי הקרנון הקטן הזה, שמסתווה לו בין צמחי הים, מזכירים דמויי-הקרנון את הגרגוילים, אותם פסלים דמויי שד המעטרים את ראשיהם של כנסיות גותיות ומתצפתים על העיר מלמעלה. 

12. "דולפינים צדים" – גרג לקואר

"דולפינים צדים" – גרג לקואר
בדרך כלל אנו רגילים לראות דולפינים בתמונות חינניות וחייכניות, כשהם שוחים לצד בני האדם, והכל נראה רגוע ושליו מבחינתם. התמונה הזאת מציגה דווקא את טבעם האחר של הדולפינים, שבו הם צדים וטורפים את דגי הסרדינים הנקרים בדרכם. כדי לתפוס את התמונה הזאת נאלץ הצלם גרג לקואר לשהות באוקיינוס מספר בלתי מבוטל של ימים, כי פעולת הציד הזאת היא די נדירה לצפייה.
 

13. "ביתך וביתי" – קינג לין

"ביתך וביתי" – קינג לין
התמונה המלבבת והכה חמודה הזאת מנציחה את השושנונים, המכונים "דגי ליצן" יחד עם הפרטנריות הטובות ביותר שלהם, שושנות הים. השושנות, כך מתברר, אוהבות לבלות בפיהם של דגי הליצן לעיתים קרובות, אך לצלמת קינג לין נדרשו 6 צלילות והרבה מאוד סבלנות על מנת לתפוס את הרגע המדויק הזה שבו שלושת הדגים החינניים פותחים את לועם לרווחה ומציגים את האורחות המתחבאות שלהם.

14. "כסופי צד לאור הדמדומים" – טוני מיישלייב

"כסופי צד לאור הדמדומים" – טוני מיישלייב
אם במקרה הנוף המדהים הנשקף בתמונה הזאת נראה לכם מוכר, דעו לכם שמדובר ברצועת החוף הצפונית של האי התאילנדי קו טאו, האהוב מאד בקרב המטיילים והתיירים הרבים הפוקדים את המדינה. הצלם טוני מיישלייב הגיע לאזור בשעת דמדומים, כשהשמים נצבעו בצבעים מרהיבים, ותפס במצלמתו את להקת דגי כסופי-הצד הזאת, המוסיפים לתמונה נופח יוצא דופן. 

15. "אני יכול לעזור לך?" –אלן קוילארטס 

"אני יכול לעזור לך?" –אלן קוילארטס
כלבי הים הם כנראה מהיצורים החייכנים ביותר בטבע, ותווי הפנים החביבים שלהם, הנשקפים מקרוב מאוד בתמונה הנפלאה הזאת שתפס אלן קוילארטס במימי בריטניה, משוויים לנו את התחושה שאכן כל מה שהם רוצים לשאול אותנו זה: "איך אוכל לעזור לך, אדוני?".
מקור: The Atlantic
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו