print header

"מנהרות וויליאמסון": התעלומה התת קרקעית שמסעירה את ליברפול כבר יותר מ-15 שנה

 מה הייתם עושים אם הייתם קמים בוקר אחד ומגלים שמתחת ליישוב שלכם קיימת רשת מנהרות עתיקה שלאיש אין מושג למה היא שימשה, מדוע נבנתה ומה היה ייעודה? זה בדיוק מה שקרה לתושבי העיר האנגלית ליברפול, שהתעוררו יום אחד לפני למעלה מ-15 שנה וגילו כי רשת מסתורית של מנהרות, שעד אותה עת הייתה רק אגדה עירונית שנפוצה בקרב יודעי דבר, אכן שכנה במשך מאות שנים מתחת לעירם. עד היום אין לאף אחד מושג לשם מה הוקמו המנהרות, והחידה אופפת את העיר כבר למעלה מעשור. הכתבה הבאה תחשוף אתכם לאחת התעלומות הגדולות של בריטניה, שהדהימה רבים מתושביה ותדהים גם אתכם.
 
העיר ליברפול
 
השמועות על קיומה של מנהרה תת קרקעית סודית שהייתה שייכת לסוחר טבק בשם ג'וזף ווילמיאסון, איש עסקים אמיד ונדבן ידוע שחי ופעל בליברפול, התרוצצה בין תושבי העיר הוותיקים במשך שנים על גבי שנים, מאז נפטר אותו בעל הון בשנת 1840 ולא השאיר אחריו צאצאים כלל. 
גוז'ף וויליאמסון
"מנהרות וויליאמסון", כפי שכונו, נותרו בגדר שמועה בלתי מבוססת כמעט 150 שנה, עד שבשנת 2001 קבוצה קטנה של מקומיים סקרנים שמכנה עצמה "ידידי מנהרות וויליאמסון" לקחה על כתפיה לחקור את התעלומה. הקבוצה מצאה תיאור אבוד, שנכתב בשנת 1925, של אדם שסיפר כיצד מצא פתח אל המנהרות בסמוך לבית בו חי הנדבן, ואפילו הצליח לשוטט בהן מספר מטרים. ידידי מנהרות וויליאמסון הגיעו אל האזור שאותו תיאר האדם בכתביו, חפרו אך מעט, ולפתע הצליחו לפרוץ דרך אל תוך מרתף תת קרקעי קטן, שהתגלה כחלק מזערי מהשכבה העליונה של מערך תת קרקעי עצום בגודלו! 
חופרים מתהלכים במנהרה
מאז אותו היום חופרים חברי הקבוצה במקום בזמנם הפנוי, וממלאים בממוצע 120 דליים בשבוע בחול ובלכלוך, אך בתמורה זוכים לחשוף טפח ועוד טפח ברשת המסועפת והמפוארת של מנהרות תת קרקעיות, הכוללת מספר שכבות, מפלסים וחללים גדולים המחוזקים בידי קשתות אבן חצובות, המחזיקות את כל המבנה עומד ואיתן.  
חלק מן המנהרות שנחשפו
עד עתה הצליחה הקבוצה לחפור כ-6 מטרים מתחת לפני האדמה, אך חבריה מאמינים שרשת המנהרות מגיעה עד לעומק של יותר מ-27 מטר! במסגרת החפירות מצאו המתנדבים הפועלים במקום שלל ממצאים וחפצים בעלי ערך היסטורי שהסתתרו במקום, ביניהם מגוון מקטרות עישון, כסות דיו יוקרתיות ובקבוקי בירה עתיקים, כמו גם בקבוקי רעל.
חופר במנהרה לצד ממצאים שנמצאו בתוכה
 
אבל למרות מציאת המנהרות והפיכתן של השמועות לאמת חיה, תעלומה אחת גדולה מאוד עודנה קיימת סביבן: מדוע טרח ווילאמסון על בניית רשת מנהרות כה מרשימה ומתוכננת בקפידה? מדוע, כך סביר להניח, הוציא על הקמתה הון רב וגייס כוח אדם ומשאבים לשם יצירתה? וויליאמסון המסתורי לא השאיר אחריו שום תיעוד או תיאור שיסביר זאת, וכך גם לא אותם אנשים שעבדו על כריית המנהרות. 
חופר במהנרה מתחת לאחת הקשתות שנחשפו
חשוב להבין שוויליאמסון קשישא, כך מספרים, לא היה ממש אדם רגיל מהשורה ועל אף המעמד הרם שלו זכה בעיר, הוא לא כל כך טרח להתנהג בהתאם. מסופר כי ביום חתונתו, ממש לאחר הטקס המכובד, הוא יצא למסע ציד מפרך לבוש בדיוק באותם הבגדים שלבש כחתן. בפעם אחרת, כאשר נפל בחלקו הכבוד להיפגש עם המלך ג'ורג' הרביעי, הגיע וויליאמסון כשהוא לבוש במכנסי קורדרוי מאובקות, מגפי עבודה מחודדים ומעיל בלוי. הוא היה מארגן סעודות מפוארות, בהם נהג להגיש בשר עם שעועית בלבד, ורק את אלו שנשארו למרות האכזבה מהאוכל הדל החשיב כחבריו האמיתיים.
גוז'ף וויליאמסון מימין, משמאל צילום של המנהרות שנחשפו
אם כך נראו חייו של וויליאמסון,  לא קשה להבין מדוע נוצרה חרושת שמועות והשערות סביב המנהרות אותם יצר. אלו שנוטים כלפיו חסד טוענים כי הסיבה להקמת הרשת התת קרקעית נעוצה בכך שרחמיו של וויליאמסון נכמרו כאשר ראה איך מאות החיילים האנגליים שחזרו לעיר לאחר המלחמות הנפוליאוניות הפכו למובטלים וסבלו מחרפת רעב, ולכן יזם את כריית המנהרות, כדי שיוכל להעסיקם ולשלם להם שכר ממנו יוכלו להתפרנס ולחיות ולו במעט. תיאוריה נוספת טוענת שוויליאמסון יצר את המבנה התת קרקעי על מנת לשמר ולהשביח את הקרקע ולפתח את האיזור בו הוא חי עם מחשבה קדימה.
פסל בדמות חייל שנחשף במנהרה
אחרים, כנראה סקפטיים וחשדניים יותר, טוענים כי וויליאמסון, נוצרי מאמין וחבר בכנסיה האנגליקנית, היה יחד עם אשתו חלק מכת שהאמינה כי סוף העולם יתרחש עוד בימיהם, ולכן בנה את הרשת התת קרקעית כדי שהוא וחבריו יוכלו להימלט אליה ולהסתתר בה כשיגיע יום הדין.
חלק מן החללים שנחשפו מתחת לקרקע

החידה הזאת לא נפתרה עד היום, שום עדויות או הוכחות חותכות לסיבה שלשמה נוצרה רשת המנהרות לא נמצאו, ונראה שהתעלומה המוזרה תאפוף את העיר הזאת עוד זמן רב. בינתיים, אם אתם מגיעים לליברפול, תוכלו לחזות במו עיניכם בפלא הזה, שחלק ממנו גלוי וחשוף לציבור ב"מרכז למורשת מנהרות וויליאמסון" (Williamosn's Tunnels Heritage Centere) שהקימה קבוצת ידידי מנהרות וויליאמסון. כדאי לכם מאוד להגיע לשם, ומי יודע, אולי אתם תהיו אלו שימצאו איזשהו רמז שיוכל להוביל לפתרון של החידה המרתקת הזאת?

מקורות: The Guardian ,imgur.com, BBCArthurv

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו