print header

10 עובדות מרתקות על המלכה אליזבת' השנייה ומשפחת המלוכה הבריטית

 מריבות ותככים, טקסי כבוד רשמיים ומסתוריים, עושר גדול ומעמד מורם מעם, לצד התעניינות תקשורתית חסרת מעצורים ופלישה לחייהם הפרטיים – בכל אלו אפשר לתאר את בני משפחת המלוכה הבריטית, אותו מוסד ותיק שבמשך כמעט 70 שנים מונהג ביד רמה על ידי המלכה אליזבת' השנייה. אמנם בציבור הבריטי קיים תמיד דיון האם יש להשאיר על כנו את המוסד עתיק היומין הזה, כמו גם מה צריך להיות כוחה של משפחת המלוכה, אך אי אפשר להכחיש כי מדובר בגורם עניין גדול מאוד שבכל העולם רוכשים לו כבוד מסוים – ועל כן גם תהילתו של בית המלוכה זה. כדי להפיג במשהו את מידת המסתורין שאופפת את משפחת המלוכה הבריטית ואת המלכה אליזבת' השנייה, אנו מציגים בפניכם 10 עובדות מרתקות ומפתיעות שאולי לא ידעתם עליהם ויעניין אתכם מאוד לשמוע ולהכיר.

עובדות על משפחת המלוכה הבריטית: משפחת המלוכה עומדת על מרפסת בארמון

1. המלכה אליזבת' חוגגת שני ימי הולדת

אמנם למלכה, כמו לכל בן אדם אחר על כדור הארץ, יש את יום ההולדת הפרטי שלה – שבמקרה שלה חל ב-21 באפריל מדי שנה מאז שנולדה ב-1926, אך כסמל לאומי היא זכאית לחגוג יום הולדת נוסף והרשמי, שנחגג בתאריכים שונים ברחבי המדינות המרכיבות את חבר העמים הבריטי (ברוב המדינות במהלך חודש יוני, בקנדה בסוף חודש מאי). את יום הולדתה הפרטי מעדיפה המלכה לבלות בדרך כלל בחיק משפחתה הקרובה, אך לעומת זאת יום הולדתה הרשמי הוא חג לאומי שמתבטא בתהלוכות וחגיגות המוניות – כך שאותו היא לא בדיוק יכולה לחגוג עם עוגה וזיקוק בסלון ארמונה.

עובדות על משפחת המלוכה הבריטית: המלכה אליזבת עומדת על במה יחד עם בנה הנסיך צ'ארלס ומוזיקאים

2. המלכה אליזבת' לא צריכה לשאת דרכון בנסיעותיה

מאחר וכל דרכון בריטי נושא את שם הוד מלכותה, זה ממש לא הכרחי עבור המלכה לשאת דרכון בעצמה כאשר היא מטיילת בעולם ועוברת ממקום למקום. באותה המידה, מספיק שהמלכה תציג מטבע או שטר כסף בריטי הנושא את דיוקנה בפני שוטרי הגבולות, אך כמובן שזה ממש לא נדרש בחיים האמיתיים. מעניין עם זאת לדעת, שמלבד המלכה, כל שאר בני המשפחה המלכותית לא זוכים לאותה הטבה, וחייבים להציג דרכון בעת יציאתם אל מחוץ לממלכה - כמו כל אדם אחר למעשה.

עובדות על משפחת המלוכה הבריטית: דרכון בריטי לצד שטרות כסף בריטיים עם דיקונה של אליזבת' השנייה

3. המלכה יכולה לנהוג בלי לוחיות רישוי ברכב השרד שלה

אמנם אנחנו התרגלנו לראות את לוחית הרישוי שמחויבת על פי חוק בכל רכב הנוסע על הכביש, אך כמובן שלמלכת בריטניה יש זכות משלה, והיא האדם היחיד בבריטניה שיכול לנהוג על מכונית השרד שלו ללא לוחיות רישוי. למעשה, הדבר היה נכון עוד כשהייתה יורשת העצר בלבד, ושירתה בצבא הבריטי כנהגת משאית במהלך מלחמת העולם השנייה. בנוסף, אנשים שזכו להיות עדים לראות את המלכה נוהגת ברכבה, העידו שהיא אינה נוהגת לחגור חגירות בטיחות.

עובדות על משפחת המלוכה הבריטית: רכב שרד בריטי

4. יורשי העצר חייבים לקבל "רישיון חתונה" מהמלכה

חשבתם שבני המלוכה יכולה לעשות כל מה שעולה על דעתם? אז דעו שגם בכל מה שקשור לקשרי חתונה, ברור שיש מי שעומד מעל לכל השאר – וזוהי המלכה כמובן. זאת לא מתוך יראת כבוד או מנהג מסורתי כלשהו, אלא ממש מתוקף חוק הירושה של משפחת המלוכה הבריטית, שאומר כי כל 6 האנשים הראשונים בתור לרשת את הכתר שגילם הוא מעל ל-25 (כלומר כיום, נכון לינואר 2020: הנסיכים צ'ארלס, ויליאם והארי בלבד) צריכים לקבל מהמלכה "רישיון נישואים" שיאפשר להם להתחתן; אם היא תסרב – לא תתקיים חתונה בשום אופן.

עובדות על משפחת המלוכה הבריטית: אנשים לבושים במסכות של הנסיך הארי ואשתו מייגן מרקל

5. למשפחת המלוכה יש מקורות הכנסה עצמאיים

אמנם מקובל לחשוב שמימון משפחת המלוכה מגיע כולו מהציבור הבריטי ובא על חשבון תקציב המדינה, אך מתברר שכבר לא כך. אמנם עד שנת 2012 אכן מימון המשפחה הגיע ממענקים שקיבלה ממשרדי האוצר, התחבורה והתרבות של בריטניה, אך "חוק מענק הריבון 2011" עצר אותם והעמיד את מקורות ההכנסה של המלוכה על קבלת 15% מרווחי אחוזות הכתר, כלומר משטחי הנדל"ן השונים ששייכים לממלכה ברחבי אנגליה, ויילס וצפון אירלנד. בנוסף מרוויח המונרך הבריטי מרווחי דוכסות לנקטסר, המתפקדת כיום כחברה פרטית בבעלות משפחת המלוכה, ומחזיקה בשטחים רבים, בעיקר במחוז לנקשייר שבצפון-מערב אנגליה.

עובדות על משפחת המלוכה הבריטית: דגל מחוז לנקשייר

6. כלבי הקורגי של המלכה רשאים לעשות מה שהם רוצים

אליזבת' השנייה היא חובבת ידועה של גזע הכלבים ולש קורגי, ומחזיקה בארמונה כמה וכמה כלבים מסוג זה. אף אחד מבני האדם בארמון לא רשאי להורות לחיות המחמד האלו מה לעשות וגם לא להרים עליהם את הקול. יתרה מזאת, את האוכל שאוכלים הכלבים הללו מכין שף פרטי, את הצרכים שלהם אוספים משרתים מיוחדים שתפקידם לעקוב אחרי הכלבים עם מטאטא ויעה, ואורחי הארמון מצווים לכבד את הצורך של הכלבים לשקט ושלווה ולא להפריע להם. על פי השמועות, אפילו הכלב של יורש העצר ויליאם ורעייתו קייט לא רשאי לבקר בארמון המלכה, מחשש שנוכחותו תפר את שלוותם של חיות המחמד האהובות, אך המאוד מפונקות, של סבתא אליזבת'.

עובדות על משפחת המלוכה הבריטית: אליזבת' הצעירה עם כלב מזן ולש קורגי

7. המלכה אליזבת' לובשת בגדים בצבעים בהירים – כי היא חובבת תשומת לב

לא שחשבתם שלמלכת בריטניה חסרה תשומת לב כלשהי, אך מסתבר שגם זה לא מספיק לה – וכמו כולנו, היא כנראה חשה שדרך בחירת הבגדים שלה היא תוכל למשוך עוד קצת עיניים אליה. "אני לא יכולה ללבוש בגדים בצבעים שגרתיים", כך מדווח שהסבירה פעם לאנשי הצוות שלה, "אף אחד לא יזהה אותי ככה" - זה מסביר למה הבחירות האופנתיות של המלכה כוללות לרוב צבעים כמו ורוד פוקסיה, צהוב זוהר בגוון לימון ועוד. יחד עם זאת, בחירת גווני הבגדים מתחשבת גם בצורך שיזהו את המלכה כשהיא עם הכתר על הראשה.

עובדות על משפחת המלוכה הבריטית: בובת שעווה של המלכה אליזבת' השנייה

8. המלכה קובעת מתי הארוחה מסתיימת

הגעתם לבקר את המלכה אליזבת' בארמון בקינגהאם ולסעוד עימה ארוחת צהריים או ערב? דעו כי לא תוכלו באמצע האירוע פשוט להניח את המזלג ולהודיע שאתם חייבים ללכת, וגם לא תוכלו לאכול בזמן ובקצב שלכם – כי על פי חוקי הפרוטוקול, המלכה היא שקובעת מתי מסתיימת הארוחה. ברגע שהיא מסיימת לאכול, כולם מחויבים להניח את הסכו"ם שלהם על השולחן ולהפסיק לזלול גם הם - וכן, הכלל הזה תקף גם לכל שאר בני המשפחה המלכותית, אז אל תרגישו מקופחים.

עובדות על משפחת המלוכה הבריטית: המלכה אליזבת' השנייה מרימה כוסית עם ברק אובמה וטום הנקס

9. אחרי נישואים מלכותיים, בן הזוג שנכנס למשפחה המלכותית לא יכול להתמנות ליורש עצר

כפי שאולי שמתם לב, הנסיך פיליפ, בעלה של המלכה אליזבת', לא קיבל מעולם תואר מלך והוא אינו נמנה על הראשונים בתור לרשת את המלכה עם מותה (הוא כן נמצא במקום ה-556 בסדר הירושה המלכותי, וזאת עקב ייחוסו המשפחתי, הקשור ברמה מסוימת למשפחת המלוכה הבריטית כמה דורות אחורה). בבריטניה נישואים עם בן מלוכה לא מקנים לך בשום שלב זכאות לירושת הממלכה, וזה נכון גם לגבי בנות זוגם של המועמדים הבאים לירושת הכתר: קמילה, אשתו של הנסיך צ'רלס, וקייט מידלטון, אשת הנסיך ויליאם, יחשבו כל אחת ל"מלכה-רעיה" ברגע שבעליהן ירשו את המלוכה, אך לא יהיה להן שום מקום בסדר הירושה העתידי.

עובדות על משפחת המלוכה הבריטית: המלכה אליזבת' השנייה ובעלה הנסיך פיליפ

10. הנסיכה שארלוט עקפה בשוויה הכספי את אחיה, הנסיך ג'ורג'

למשפחת המלוכה, בתור סמל ייחודי כמעט בעולם כולו, יש שווי כספי – שעל פי המגזין פורבס עומד על 88 מיליארד דולר בסך הכל, ומסתמך בעיקר על שווי הנכסים שלהם (ארמון בקינגהאם ושאר אחוזות הכתר) וגם על מעמד הפרסום שלהם ומכירת מוצרים המקושרים אליהם. כך יצא שמבחינת שווי אישי – הנסיכה הצעירה שארלוט, ביתם האמצעית של הנסיך וויליאם וקייט מידלטון, עקפה כיום את כל שאר בני המלוכה ושווה כ-5 מיליארד דולרים, בעוד שאחיה הבכור, הנסיך ג'ורג', שווה "רק" מעט יותר מ-3 מיליארד דולר וניצב שני ברשימה. את הסכום העצום שלו היא שווה, חייבת יורשת העצר הקטנטנה למה שכונה "אפקט הנסיכה שארלוט" שגרם להורים מכל רחבי העולם למהר ולרכוש את מיטב האופנה שלובשת צאצאית המלכים הבריטית הזאת.

מקור התמונות: Raph_PHKing HuangGFDLLast Night of FreedomCarfax2Obama White House

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.